LPG KABLO

i20 yakıt durumu

'İ20 Forum - Club' forumunda hitopadesa tarafından 15 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

1. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    hız olarak mı soruyorsanız tasvip etmiyorum...

Ancak bir kaç denemem de çok rahat 185 e çıktı... sonra yol durumu ve finiş noktasına ulaştığım için basmadım...

pedal da halen gideri mevcut idi...

2. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    selam,

ben de 185 civarını gördüm ancak düz yolda 190'dan fazlasını yapabileceğini sanmıyorum.

3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Ben şahsen limite kadar zorlamadım otobanda 140 vurduktan sonra ayağımı gazdan çektim zaten de 90 dan sonra çok yakıyor.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

4. e_uzun

e_uzun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    329
    Ad Soyad:
    Ebubekir uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bir tane i20 ile yarışa girdim adam sayesinde 1.3motorla 180 bastım. O da bastı tabi

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. can01

can01 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    57
    Ad Soyad:
    can oguzoglu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    1.4 crd su anda yumusak kullanımda 5,7 orta sert kullanımda 6,1 sert kullanımda 7 lere kadar cıkıyor şehir içi ful ağzına kadar dolu depoyla 750- 800 km civarında gidiyorum hergün kadıköy gültepe arasında kullanıyorum uzun yolda bagaj dolu araçta ben dahil 4 kişi ve arkada bisiklet olmak kaydıyla bol Cruise Control kullanımı ve hız sınırları içersinde kullanımla 1000 km yaptım hız olarak izmit istanbul arası araçta tek kişi olarak 193 ü gördüm ama daha yukarı cıkmadı bir kere denedim dahada basmam zaten :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Ekim 2014
  6. sevban1

sevban1 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    sevban çakır
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İyi günler arkadaşlar . i20 team 30,000 km 2012 model bir araç buldum . Gidip gördüm kazasız belasız çok hoşuma gitti . Fakat benzin konusunda malesef endişeliyim . Sorduğum insanlar kasayı kaldırmaz 8 9 litre yakar diyorlar . Acaba sizin görüşünüz nedir yokuşlarda herhangi bir sorun yaşarmıyım ? eğer 7 lt üstüne çıkmassa düşünmeden alıcam arabayı ?

7. BarışAltuntaş

BarışAltuntaş Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Barış Altuntaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    İ20 kullanıcıları merhaba,
    2009 Model 1.2 Team modeli sahibiyim. Arabam 48000 Km'de. Yakıt Konusunda yol bilgisayarı İstanbul şehir içi kullanımda 100 Km'de 7,9 ile 8,5 arasında değer gösteriyor. Özellikle sabah ilk çalıştırmalarda görüyorum bu 8,5 değerini,daha sonra biraz düşüyor. Şimdi siz kullanıcılarında yakıt tüketimi bu civarda mıdır ? yoksa bana fazla yakıyor gibi geldi.
    Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

8. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Çok fazla... Aracınızı sakin kullanın ve bakımlarını ihmal etmeyin... vites değişim göstergesine mutlaka uyun...
    1. vites maks.10 km/h
    2. vites 20-25 km/h
    3. vites 30-35 km/h
    4. vites 40-45 km/h
    5. vites e de 50km/h e gelince atın...

devir 1500 dd larda gezmesine izin verin... 1800-1900 devirde üst vitese geçin...

9. e_uzun

e_uzun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    329
    Ad Soyad:
    Ebubekir uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    vites aralıkları çok kısa olmuyor mu?

10. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Merhabalar,

Dizel i20 mimle şehiriçi 5.3 lt ortalamaya sahibim, havaların soğumasıyla sanırım 5.5-5.6 civarı bir tüketimim oluyor. Kış lastiklerine henüz geçmedim ama geçtiğimde de bir miktar daha artış olabilir diye düşünüyorum.

Henüz uzun yolda denemedim, ama genel olarak yakıt konusunda beni üzmüyor :)
    Bir daha dizel dışında bir arabaya binmem :)

11. BarışAltuntaş

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Barış Altuntaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,

ben genelde 2500-3000 devirde vites değiştiriyorum. çok alt devirlerde sürmek yakıtı daha fazla artırmıyor mu ? sizinde benzinli anladığım kadarıyla bu şekilde kullanarak 100 km'de kaç litre yakıt tüketiyorsunuz ?

12. bunyaminkursun

bunyaminkursun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Bünyamin KURŞUN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    2014 1.2 i20 Troy aracım daha 450 kmde yakıt tüketimi benzinli bir araca göre çok ideal bence şu an genelde şehir içi kullanımla yol bilgisayarına göre ortalama 6.5 yakıyor. Depo bittiğinde de elde ettiğim veriyi sizlerle paylaşırım. Aracı çok sert kullanmazsaniz yakıtı sizi üzmeyecektir emin olun.

13. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Merhaba,

bence cok iyi değerler yakalamışsınız. sormak istediğim bazı noktalar var;

siz aracınızı nasıl bir güzergahta kullanıyorsunuz? günlük ne kadar yol yapıyorsunuz (motor ısınıyor mu yoksa kısa mesafe mi)? verdiğiniz ortalama değerler tam dolu depo ölçümleri mi yoksa yol bilgisayarı değerleri mi?

bende mühendisim ve aynı araca sahibim sizin ile karşılaştırmak istedim aracımı.

daha detaylı görüşmek üzere

kazasız sürüşler.

14. bunyaminkursun

bunyaminkursun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Bünyamin KURŞUN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Merhabalar,
    bu verdiğim değerler otoban, köy yolu (eski ızmit-İstanbul yolu) ve İzmit şehir merkezinde günlük 10-15 km civarı kullanıma dair verilerdir. Yol bilgisayarı verileri bunlar ayrıca iki gün eşime direksiyon dersi de verdim onun kullanımı ile bugün 6.6 oldu tüketim :) Sabah kısa mesafede 3-5 kmde kullanım söz konusu ancak aracı hiç yormuyorum sakin sakin gidip geliyorum. Depoyu doldurduğumda daha net verileri paylaşacağım ancak yol bilgisayarı ile arasında büyük fark olacağını tahmin etmiyorum.
    Görüşmek üzere...

15. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    benim şu anda şehir içi değerim 5.6-.5.7 lt

kış ayı geldiği için viteslerde biraz daha üst devirlerde değişim yapıyorum... 2000-2500 arası ama ben normalde 2000 devire gelmeden 1900 de falan vitesi değiştiririm... Zaten dikkat ederseniz hyundai da 2000 devirde üst vitese at uyarısı geliyor... yakıt ekonomisi için kesinlikle bu şekilde kullanılmalı... 2000 devirde üst vites... bu kadar basit...

tabi bunların hepsi yol şartlarına göre değişebliyor... bazen trafikte öyle durumlar oluyor ki 3000 devirde bile değişim yapmıyorum...

Ama yüksek devirde artık araç bağırıyor inliyor...

16. BarışAltuntaş

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Barış Altuntaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. İ 20 Troy sizin dediğiniz gibi 1500 dd'da vites değiştirmeye özen gösterdim 4.3 litreye kadar düşürdüm. Biraz sert kullanım alışkanlığı olduğu için zorlandım ama zamanla alışırız gibi. Çok sağol.

17. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Merhaba hocam, "bende mühendisim" dediğinize göre benim mesajıma cevaben yazdığınızı düşünüyorum, sorularınıza cevap vereyim :)

Ankara'yı ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum ama Eryaman - Odtü Teknokent güzergahı üzerinde kullanıyorum aracımı, 22 km gidiş 23 km de gelişim, toplam 45 km günlük sadece işe gidiş gelişte yolum var. Havaların soğumasıyla beraber 4 km kadar soğuk motor oluyor sonrasında da normal sıcaklığına (90derece civarı) geliyor. Tam olarak iş trafiği saatlerinde güzergahı kullandığım için yer yer yoğunluk ve dur kalklarım bolca oluyor, ancak yolun açıldığı kesimlerde de (Eskişehir yoluna çıktıktan sonra) 6-7 km lik bir kesimi, radar ve trafik olmazsa 90 km/s civarı ve üzerinde gidiyorum. Aynı şekilde bir de akşam geri dönüşüm var.

Hep fulden fule doldurdurum depomu, o yüzden hem depo hem de yol bilgisayarı ölçümleri yapabiliyorum. Yol bilgisayarına göre menzil olarak birazcık daha fazla yol gidebildiğim oluyor, genelde de hesaplarım yol bilgisayarı verileriyle paralel çıkıyor. Şu anki yol bilgisayarı verilerine göre 180 liralık mazotla 783 km gibi bir sonuç çıkaracağım bu depoda sanırım. Şu anda yol bilgisayarı 5.5Lt ortalama tüketim veriyor, çok az yakacağım diye de arabayı hepten bayıltmıyorum, 2500 devirin üzerine de pek fazla çıkmadan vites değiştiririm. Bazen ama trafikte işe geç kalmamak için daha agresif kullandığım da oluyor tabi :)

18. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Selamlar,

Arabama kış lastiği taktırdığımda yakıt tüketimimin bir miktar daha artacağını düşünürken aksine düştü :D

Continental TS-850 lastikler var ve şu anda şehiriçi ortalama tüketimi son 150km dir 5.0 - 5.1 Lt görüyorum :)

19. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Kış lastikleriyle daha sakin bir sürüş yapılıyor ( şartlar gereği) gaz pedalına ne kadar az basarsanız o kadar az yakıyor , geçen 130 km bölünmüş + otoban gittim otobana girince biraz 120 den yukarı çıktım hemen tüketim arttı 80-90 km sakin sürüşte aracım benimde çok tasarruflu.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

20. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    En son yakıt durumumu yazıyorum, şehir içi nispeten daha sakin bir kullanımla ortalamayı 4.9 lt ye çektim. 1 depo mazotla şehir içinde 800km yi geçtim :)

Merakla uzun yolda nasıl bir tüketimim olacağını bekliyorum ama şu an için görünürde bir uzun yol planım yok, kısmet bakalım :)

Bu Sayfayı Paylaş