LPG KABLO

I20 ’mimle Bugün

'Bakım Günlükleri' forumunda Asel Kaan Efe tarafından 4 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Biz korona tutuklusuyken Toroslara bahar gelmiş hocam , eve dönesim gelmedi şahsen.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

Roadrunners bunu beğendi.
  2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Üçüncü vites Dış-İç-dış.... viraj çıkışı rampa yukarı ikiye çek tam gaz yukarı oooh içim bayram eder. Tam benlik yollar. çok severim gevşek zeminli hafif pürüzlü köy yolunda gazlamayı. Mıcırda gitmek ayrı zevklidir ama arkamdan gelen kimse olmayacak, malum taş fırlatıyor.

adgny, Samet_ak, muhendus ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Eren kardeş müthişsin , bizim sadece bir yol ve manzara olarak baktığımız fotoya sen bir yarış parkuru olarak bakıp , hangi viteslerle gazlayacağının hesabını yapıyorsun. @Roadrunners.

4. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bir kere köy yolunda lastiği patladı gelen çekici ile problem yaşadı, jant çizildi ön lip çizildi...
    Ikiye çekerim üç e atarim diyor...bu eren değildir eren böyle kısa yazmaz...ya uykulu yada virüs hesabını ele geçirmiş...

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    buralarda yollar virüs salgını ve okulların tatil olması sebebiyle tenha, ev ile işyerim arasındaki 7km lik rampa yukarı yolu 6-6,5 dakikada tamamlıyorum şu aralar, elbette bu yol dümdüz değil, şehir içi dar ve hafif dolanbaçlı bir güzergah ve toplamda 7 tane uzun beton kasis, 12 kavşak, 2 tanede ışıklı kavşak geçiyorum.

ortalama hızım muhtemelen bu şartlarda 60km üzerinde, birde uykudan uyandıktan hemen 5-10 dakika sonra bu aktiviteyi yapıyorum.

bugün iş arkadaşımın servis gelmemiş geç kalmış aradı beni, ben daha evdeyim çıkamadım uyanamadım ki bir türlü dedim, arkadaş dedi ki: ohoo bende geç kaldım diye seni aradım ama senden önce minibüse atlayıp varırım işyerine dedi, sonra ben gazlayıp gittim sonra bir baktım iş yerine 500 metre kala yolda beni arıyor, bastım direksiyondaki düğmeye açtım telefonu dedi ki: minibüs bir türlü gelmedi, iyi o zaman dedim gelip seni alayım ben, işyerine 500 metre kala döndüm gerisin geriye, birde arkadaşı topladım yoldan adam işyerine varana kadar koltukta sağa sola savrulmaktan emniyet kemerini bağlayamadı önce kapıya omzunu çarptı sonra baktım ön konsola falan tutunuyordu.

Hava da yağışlı bu arada, su birikintilerine falan giriyoruz havalanıyor araba.

Böyle sürünce ağzımız dilimiz kuruyor, birde böbrek üstü kısımlarda ağrı yapıyor abi orada adrenalin bezleri varmış.

Alıştık artık 16 senedir aynı yolu benzer stilde sürüşlerle gidiyorum haliyle aynı yolu her gün gidip toplamda hayatında 3000 sefer gidersen böyle oluyor yani çalışınca oluyor. Hayatımda hiç sürüş yapmadığım yollarda 10km yi yarım saatte zor gidiyorum.

geçen bu işe varış aktivitesini kameraya çekeyim dedim koltuğun arasına sıkıştırdığım kamera da yerinden fırladı uçtu gitti.
    Zemin kötüydü spontane gazlıyordum ondan öyle olduydu, önceden yol notu çıkarmak lazım o zaman öyle şeyler olmaz

6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Işte eren geldi

erenuzel41, muhendus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Bugün Bear Grylis ile acil durum senaryolarında dağ yolunda yokuş aşağı inerken frenler boşalırsa ne yaparsınız , nasıl hayatta kalırsınız anlatılıyordu. Bu bölümün seneryasonu sen yazsan sanırım efsane olurmuş. Pek yavan olmuş arkadaşın tavsiyeleri . Oraya sürtün , buraya sürtün , en son git ağaca çarp tavsiyesi arkadaşın

SM-J400F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendus ve <<bülent>> bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ben bu kadar yazmıyacaktım ki? dün gece yazdım sonra forumda yayınlamaktan vazgeçtiydim forum otomatik kaydetmiş işyerinden cep telefonuyla son alıntı mesajı yazarken kazayla eski kaydedilen mesajın hepsini yollamışım yaw:) vallahi durum bu. İroni yada şaka falan yok

Under Ground bunu beğendi.
  9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Fernando Alonso frene basmadan önce direksiyon kırar bu şekilde kullandığı aracı kastırıp yavaşlatır viraj giriş hızı hep yüksektir ama viraj çıkışında kaybeder o yüzden hep altında kendine has stiline göre araba olması gerekir eğer aradığını bulamazsa o şekilde geliştirilmesini talep ederdi.

Eğer arabada servis freni yoksa illa ki vites var, vites otomatikse manuel modu da yoksa el freni var, yolda rampa aşağıdan düzlüğe çıkana kadar direksiyonla idare edilebilirse kendi kendine yavaşlayıp durması var. Duvara sürtmek nedir? elektronik el freni bile yolda ilerlerken tutar hemde elektrikli el freni sistemi düğmeyi çekince dört lastiği frenletir çünki ESP sisteminin aktüatörüne bağlıdır. Mekanik el freni telli zaten hidrolik boşalsa bile tutar ama işte arkasını kaydırmamak lazım el frenini acil durumda iyi niyetli insan gibi kullanmak lazımdır yoksa kıçı savuruyor ondan sonra toplayacağım diye uğraşmak daha zor, azar azar çekilir o kol olur biter.

Bunların hepsinin birden bozulması her türlü imkanın aynı anda etkisiz hale gelmesi imkansızdır. O araba durdurulur.

Fren arızasından kaza yapanlar genelde son raddesine kadar limitlerde sürüş yapıyorsa çok ani ve sıkıntılı bir yerde frenler bozulunca sıkıntı yaşamışlardır, rahat ve emniyetli hallerde fren arızası kaza yapma ve ölüm sebebi değildir. Pistte yarış yapılıyor bile olsa öyle. Dağdan inmek çok ani şartların oluşturduğu limitleri yaratmaz. 200km hızla U şeklindeki viraja 50 metre kala frenlere abanarak sürmek farklı bir şey, 40-50km hızda rampa aşağı giderken viraja 100 metre kala frene basıp tutmadığını farkettiğimizde olan durum farklı bir şeydir önlem alma payı bırakılırsa erken davranılır. Sürekli önlem alacağız diye sıklıkla frenleri yoklamak ta hiç hoş birşey değil bu sefer aşınmaktan ve ısınmasından dolayı sıkıntı çıkar

Klima kompresörünü devreye sokmak ve yüksek elektrik gücü çeken ekipmanları çalıştırıp kullanmak ta arabayı fren kullanmadan yavaşlatabilir ama el freni yada vites küçültmek kadar şiddetli etkiye sahip değildirler. Cam rezistansı, kalorifer fanı, otomatik camların motorları gibi şeyler çalışırken epey fazla akım çeker.

şarj dinamosuna binen yük motorda illa ki kasma yapar klima kompresörü de öyledir.

Otobanda 100km hızda giderken kapıyı açabilecek babayiğit varsa bu da slat spoileri denilen uçakların hava freni gibi arabayı yavaşlatır ama o hızda kapıyı açmaya epey bir güç sarfetmek 90-100kg bir güçle kapıyı ileri itmek gerekebilir ve çok çok tehlikeli iştir kapıyı iterken tutamayıp ta birden kapanırsa arasına sıkışan uzuvları kırabilir. Aerodinamik fren.

<<bülent>> ve Under Ground bunu beğendi.
  10. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ayrton Senna diye bir adam vardır. Formula 1 deki 2. yılında, tüm zamanların en iyi pilotarından biri olan Alain Prosta monacoda, aynı araçla 55 saniye fark atmıştır. En iyisininde iyisidir, Alonso filan ancak getir götürünü yapar. Lakin 94 te direksiyon milinde oluşan bir çatlak sonucu duvara çarpar ve hayatını kaybeder.

sipartacus ve erenuzel41 bunu beğendi.
  11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Senna benim en saygı duyduğum sürücüdür. Hayatı ve yarış kariyeri büyük kahramanlıklarla ezici üstünlüklerle dolu bir adam, eğer ölmeseydi ne Michael Schumacher ne de bir başka sürücü şimdi konuşuluyor olmazdı. Monako da elde ettiği zafer sayısına halen ulaşabilen kimse yok, Belçika da kaza yapan bir başka sürücüyü aracını pistin ortasında durdurup kazalı aracın sürücüsü şoka girmiş hareketsiz haldeyken onun motorunu stop ederek motorunda yangın çıkmadan önce kurtarmıştır, Honda nın bugünki Honda olmasında yine Senna büyük pay sahibidir test ettiği NSX modelini ilk başta beğenmeyip baştan sona yeniden tasarlatmış, Brezilya da Senna sayesinde insanlar hayata pozitif bakmayı öğrenmiş, futbol a alternatif başka sporlarda da başarılı olabileceklerini keşfetmiş ve hayat değişmiştir. Uluslararası otomobil federasyonu FIA o zamanlar Formula 1 in adam kayırmayla sporun manipüle edilmemesi gerektiği hususunda büyük ders almıştır.

Formula 1 otoriteleri Senna hakkında şöyle derler: motorsporlarında otomobilin performansı sürücünün yeteneğinden daha önemlidir çünki bir sürücü iyi bir otomobilde en fazla yüzde 10 luk bir performans farkı yaratabilir yüzde 90 ı otomobile bağlıdır ancak herhangi bir otomobilde sürücü olarak Senna varsa bu fark yüzde 10 dan çok daha fazlası olacaktır Senna varsa otomobilin çok performanslı olmasına gerek yoktur.

San marino daki kazada öldüğünde hem Formula 1 de hem bütün otomotiv sektöründe güvenlik önlemlerinin baştan sona değişmesine sebep oldu. 1994 e kadar otomobil yarışlarında her sene en az 4-5 kişi ölüyordu 1994 ten sonra artık yarışlarda 10-15 senede bir kişi ölüyor.

sipartacus ve Tamer5150 bunu beğendi.
  12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Geçen hafta sahilden Toroslara iyi bir gezi yapan i20’im , ertesi günü yıkanıp parlatılıp üzerine brandası çekilmiş olarak üstü kapalı garajda bayağı bir süre yatmıştı.
    Bu gün öğleden sonra market ve pide işi için evden çıktım , araba 100 m boyunca kıyır kıyır etti durdu , balatalar yapışmış sanki , sonra düzeldi sesi. Bu durum balatalara zarar vermiş midir bilmiyorum.

muhendus bunu beğendi.
  13. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Balatanın zarar görsüğünü düşünmüyorum. Diskin yüzeyi parlak olduğundan pası sıkıca tutup balataya zarar vereceğini düşünmüyorum.
    Tabi bunlar sadece benim fikrim. Bir alt yapısı yoktur.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Sadece bir pide alıp , şehir turu yapıp geldim , maksat akü bitmesin sağlığını muhafaza etsin.
    Yatıyor garajında.

Son düzenleme: 17 Mayıs 2020
  15. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Abi garajın çok güzel üsten güneş yemez ama aynı şekilde yanlarında korusan çok daha güzel olur, stoplar solma yapmasın :)

16. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Evet hocam arkadan ve sol yandan batmaya yakın çok vuruyor bu yüzden hatırlarsanız sol farımın aynaya yakın uç kısmından bit miktar vernik yanığı oluşmuştu. Arkada ise stoplar değil de alttaki yansıtıcı kırmızı şeritler biraz soldu. Şu 40 küsür derecelerde diğer arabalara göre benimki resmen cennette.

sipartacus ve umutd07 bunu beğendi.
  17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

bir zararı olmaz Ahmet abi,

diskin üzerindeki pas tabakası siliniyor.

18. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İyi günler arkadaşlar , bu hafta sonu hava fena değildi , lodos hafif , hava hafif bulutlu , güneş fazla yakıcı değildi.
    Saat 13.30 gibi evden eşimle beraber çıktık , 8 km kadar mesafedeki Taşucu liman kasabasına gittik , sahilde biraz dolaşmak istedik.
    İ20’me bir ağaç gölgesi bulduktan sonra sahilde uzun uzadıya bir yürüyüş yapıp , deniz havası aldık. Yatlar tura çıkmak için temizlik ve bakım yapıyorlar , hepsi de yarınki serbestliğin şartlarını merak ediyorlar , çipura ekmek arası +salata 30 TL , bir de yemek yedik.
    Saat 16.30 gibi evimize döndük. İnşaallah ileriki hafta sonları daha serbestliğe kavuşuruz ülke olarak. [​IMG]

Tilki, adgny, Unicorn ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  19. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20’mimle bu gün Adana yollarındayız. Adana Galericiler Sitesinde satıcıyla buluştuk. [​IMG]
    Şu an 2016 1.3 mj egeayı expertize soktuk. Denilenin harici bir şey yok , motor %90. Hayırlısı ise bir saat sonra notere gideceğiz.

koreci, Tilki, muhendus ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  20. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Hayırlı Olsun Abi Allah kazasız belasız güzel günlerde kullanmak nasip etsin inşAllah

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş