LPG KABLO

i20 Genel Paylaşım

'İ20 Forum - Club' forumunda TuAF2007 tarafından 9 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Meltem1991

Meltem1991 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Meltem Noras
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Teşekkürler Gunesec... Seyir halinde yavaşlarken olmuyor sanki; ama kırmızı ışıkta eğer arabayı frene çok hafif basarak ve freni yarım basılı tutarken, durmaya çok yaklaştığında yine bu ses oluyor sanırım. Arabayı ben garajdan hep geriye doğru çıkarıyorum; bu sesi özellikle o sırada çok fazla duyuyorum Ayağımı önce frene basılı tutarken, geriye alıyorum. Sonra freni yavaşça bırakırken, tam da senin dediğin gibi, frene yarım basılı olduğu bir noktada bu ses geliyor. Hareketsizken harekete geçirme aşamasında bir nokta var ki, orada ayağını tutarsan sesi kesmeden çok daha uzun sürdürebiliyorsun. Aynı şeyi bugün ileri giderken de deneyince yaptı. Ama mesela ayağını aniden frenden çekince nerdeyse hiç duyulmuyor. Eğer yarın sen de bir deneyebilirsen ve bana durumu bildirirsen süper olur :)

Gunesec bunu beğendi.
  2. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhaba,

Tarif ettiğiniz sesin aynısı benim araçta da var. Otomatik araçlarda normal olduğunu düşünüyorum. Araç otomatik konumda frene basılı dahi olsa sürekli gitmek istiyor boşta olmadığı sürece. Ayağı yavaş yavaş frenden çekince, araba bir yandan gitmek istiyor ama balatalar da bir yanda disklere sürtüyor ve hem araç yavaş yavaş hareket ediyor hem de balata-disk sürtüşmesi yaşanıyor tabir-i caizse. Benim önceki aracım manuel şanzımandı ve frenlerden gelen bu sesin aynısı yokuş aşağı pozisyonda kırmızı ışıkta durduğumda, fren pedalından ayağımı yavaşça çekerken oluyordu. Aslında bu durumda otomatik şanzıman mantığı ile aynı oluyor. Manuel araç yokuş aşağı pozisyonda normal zemindeki otomatik araç gibi gitme eğiliminde ve fren pedalını yavaşça bırakınca disk-balata sürtüşmesi ses çıkmasına sebep oluyor. Otomatik araca ilk geçtiğimde bana da tuhaf gelmişti biraz ama sonradan alıştım. Şu an hiç fark etmiyorum bile o sesi. Normal hızda giderken frene basınca anormal sesler gelmiyorsa çok da dert etmeyin bence.

Meltem1991 bunu beğendi.
  3. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    486
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Benim anladığım otomatik araç dururken frene basınca çıkan olağan ses sizi rahatsız etmiş. Bu sesler genelde:
    1.Otomatik araçlar durduğunda şanzıman kilidi devreye giriyor. Işıkta durdunuz yada evde aracı çalıştırdınız boşta iken frene basar çekerseniz tıkır tıkır ses gelir. O esnada eğilir dinlerseniz vites kolu altından geldiğini duyarsınız o sesi. Sebebi de dururken frene basınca şanzımanı kilitleme ve açma işi gerçekleşiyor. Tık tık açılıp kapanıyor o kilit. Dinleyin dediğim gibiyse ki dururken gelen tek ses o içiniz rahat olsun.

2. @hyunankara 'nın dediği gibi viteste iken frenin ağır ağır bırakınca gelen ses ise o çok normal. Siz frene basarken araç D konumunda gitmek ister. Fren tuttarken fren yastıkları diske değdiği için sürtme sesi yapar. Otomatik manuel fark etmez. Manuelde stop etmesin diye hızlı çekince debriyajdan anlık oluyor ama otomatik gibi yarım debriyaj yapabilirseniz onda da var o ses. Ama stop ettirme ihtimali çok yüksek tecrübeli değilseniz.

Son düzenleme: 13 Temmuz 2022
    Meltem1991 bunu beğendi.
  4. Gunesec

Gunesec Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Eren Güneş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Tekrar merhaba,
    Bugün ancak deneme fırsatım oldu. Tam söylediğiniz gibi, hafif hareket etme anında, freni yavaşça bırakırken aynı ses geliyor. Balataların disklere sürtme sesi.

Meltem1991 bunu beğendi.
  5. Buğraa._

Buğraa._ Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Buğra Bursa
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Herkese merhabala aracım boş viteste 2000-2500 devir arası titreme yapıyor bu devir aralığında daha yeni yeni camlar kapalı park halinde duruyorken arka bagaj camından titreme sesleride geldi camlar açılınca pek duyulmuyor giderken titreme yapmıyor yağ filtre bakımları yeni yapıldı usta bujileride değiştirmek gerekli ama daha götürür istersen sonra yaptır dedi kaputu açtım motorda belirgin bir titreme yok çalışırken takoz ve kulak olabilirmi diye düşündüm sizce neden olabilir birde sert çukurlara hızlı girince arka camdan ve göğüslükten ses geliyor çok rahatsız ediyor göğüslük sürat yollarında çekilen tırtıktan geçerken bile ses yapıyor titriyor özellikle anlık yakıt ve saat tarih gösterge ekranının üstü buda acaba o sorunla bağlantılı olabilirmi sizce fikirleriniz nelerdir ?

6. Buğraa._

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Buğra Bursa
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:

cam sesi videosu

7. Buğraa._

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Buğra Bursa
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:

https://youtube.com/shorts/J9ncQhdDjok?feature=share

Buda camlar kapalı araç içi sesi

8. ufukaydmr

ufukaydmr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ufuk aydemır
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Merhaba arkdaşlar.
    2012 oromatık i20 aracım var. ilk başlarda araçta ayağımı gazdan çekınce 20/40 gibi hızda giderken alttan tıktık diye cok hafif ses gelıyordu. gaz basınca bu ses kayboluyordu.hatta boşa alıncada ses azalıyordu. bıkac yere ,servise sordum. şanzımanla alakalı olabılecegını soledıler ve sanzımanı söküp bakmak lazım dedıler. iyi bir usta ve yer arayışındayken şuan arac gaza basınca inceden cızırtı gibi ses yapıyor.hala sanzımandan oldugunu soyluyorlar.
    benzer sorunu yasayan varmı? yada istanbulda bu sorunu çözebileceğim ,güvenilebılcek şanzıman ustası var mı, malum şanzıman işi hem pahalı hemde sıkıntı bir iş.

tesk.

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

önce kolay kısımlara baktırın. yürüyen aksam arıza tespiti yaptırın. bilgisayarlı rot balansçılar yapar. motor ya da şanzıman kulağı da zamanla aşınan parçalardır.

10. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    böyle saçma bir problemim vardi gazdan cekince takir tukur ses geliyordu gaza basinca ses gidiyordu sol ön tekerin 3 bijonu yerinden cikmis sıkınca düzeldi bir kontrol edin derim az kalsin arabanin sanzimanini indiriyorlardi

11. ufukaydmr

ufukaydmr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ufuk aydemır
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aynen kulakcık dıyen bı kac yer cıktı. degıstırdık ama hala aynı problem devam edıyor.
    Araba yuke bınınce yanı sanzımana gecınce ses gelıyor denıldı.3/5 yere götürdüm hepsi şanzıman dıyınce ne yapmayacgımı bılemedım.

12. ufukaydmr

ufukaydmr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ufuk aydemır
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    valla ilk basta gazdan ayagı cekınce hafıften tıktık dıye ses gelıyordu ama suan hem ole gelıyor hemde gaza basınca ılk baslarda cızırtı gıbı gelıyor. gaza fazla basınca pek gelmıyor gibi. yetkılı ve ozel servıs felan hep aynı seyı dedı. ne yapayım nereye gideyim bilemiyorum. usta önderisi varsa alabılırım.

13. Gunesec

Gunesec Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Eren Güneş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Hangi şehirdesiniz?

14. ufukaydmr

ufukaydmr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ufuk aydemır
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    istanbul / anadolu yakası

15. Buğraa._

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Buğra Bursa
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Merhabalar herkese dün i20 1.2dcvvt lpg aracımla dağ yolu çok dik olmayan rampa çıktım hava 10 derece civarı hararet göstergem her zamanki yerinde 85 seviyesindeydi aracı hemen durdurup stop ettirdiğimde 1-2 saniye sonra fokurdama sesleri geldi kaputu açtığımda su kaynıyordu ama hararet göstergem hep sabitti sonra soğudu suyuna baktım yerinde araç antfrizi az oranlı ve su karışımlı daha önceden hiç yaşamadığım olay anlık oldu arabayı çalıştırıp kaloriferi açınca geçti contaya ya da birşeye zarar vermedi klimayı açtığımda fan çalışıyor motor sıcakken radyatörde sıcak oranla sıcak motorda daha sonrasında park halinde boşta bastığımdada fanı açtı neden böyle olmuş olabilir endişelenmeliyim hararet göstergem motor soğukken en dipte 2 km yol yaptıktan sonra 85 e çıkıyor yavaş yavaş göstergenin normal olup su kaynatması şaşırttı

16. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, suyu fazla koyduysanız atmış olabilir. soğuduktan sonra ölçtüğünüzde seviyesi min.-max. arasındaysa sorun yok.

17. mhmdunlu

mhmdunlu Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Muhammed Ünlü
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Arkadaşlar hayırlı günler. Biraz alakasız olacak ama aranıza Dizel 2017 aracımla katıldım. Hiç uzun yol yapmadım. Ocak gibi 800 km bir yolculuk var. 6 vites 3000 devirde araç hızı ortalama kaç ve yolu hep bu devirde gitsem motor için sakıncalı olur mu? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

18. Buğraa._

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Buğra Bursa
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    merhaba en son suyu normal çeşme suyu olarak koydum yedek su deposu 11 ay içinde bitmiş seviyedeydi usta 1 senede su azaltması normal dedi f harfinle aynı hizadaydı 2-3 aydır su kaynatma sonrası soğukken tekrar baktım seviye f çizgisinde eksilme artma yok ilk kez oldu yazın marmaris rampası araba yüklü şekilde klima açık rampalarda olmadı hararet belki direkt rampalı yolda kenara çekip hemen stop ettiğim için soğutma sistemi soğutamamış olabilir ve sanırım hararet göstergesine biraz geç geliyormuş hararet gösterge 85 te sabitti çünkü yanıtınız için teşekkürler

19. msksefa

msksefa Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Mehmet sefa köse
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    msksefaKayıtlı Üye Yeni Üye
    Ustalarım merhaba. i20 dizel 2011 manüel 1.4 aracım 5 ileri vitestir. Aracı 6 ileri vites yapabilirmiyiz? Yani elimizde kazalı bir araba var. Masrafsız olarak yapacağız. Acaba olurmu, şanzıman uyarsa sorun olmayacağını söylediler ve daha iyi olacağını söylediler. Sizinde yorumlarınızı bekliyorum

20. Buğraa._

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Buğra Bursa
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar merhaba az önce aracımla (i20 1.2dcvvt benzin lpg) 45 km yol yaptım ve hararet göstergesi normal sevideydi hep aracı stop ettim kaputu açıp başka birşeye bakmak istedim o sıra radyatör kapağının oradaki siyah kalın hortumlarda fokurdama sesi duydum aracı su ile kullanmışlar o yüzden antifriz pek ekleyemiyorum ama araç stop ettikten 15 sn sonra oldu bu olay daha öncede dağ rampası çıktığımda stop ettikten 20 sn sonra başlamıştı o uzun sürdü bunu hemen farkedince aracı çalıştırıp kaloriferi açtım fan direkt çalışıp soğuttu ve araç bu aralar yedek su deposunu boşaltıyor üstteki tahliye deliğinden dışarı atıyor usta radyatör kapağını değiştirelim dedi o yüzden olabilir mi araçta hararet göstergesi hiç artmadı stop ettikten 15 sn sonra oluştu

Bu Sayfayı Paylaş