LPG KABLO

i20 'de Sorun Yaşayanlar

'İ20 Forum - Club' forumunda yasertunc tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ışık yandımı? nerden 20 -25 km ye vardınız? ışık yandktan sonra 50 -55 km gideri var bizzat denedim 45 inci km de benzin aldım her rabada aynımı9 bilmiyorum ama benim aracımda yol pc si ile hesap örtüşüyor 1 veya 1.5 lt farkediyor sadece ışık yanarken 50 tl lik benzin aldım yol pc si 1toplamda 150 km yaparsın diyor ben 140 km gidiyorum ışık yanmadan bir 50 lik daha alıyorum 1.4 oldugundanmıdır bilmem ama size tavs,yem ışık yanana kadar devam edin ışık bir kere yandıktan sonra benzin alın ve kaç km yaptıgınıza bakın

i20 Troy bunu beğendi.
  2. copy_x

copy_x Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet kavan
    Yaşadığınız Şehir:
    47-MARDİN
    Fulleyip deneyecegim kardesim 100 km gidip tekrar fulleyecegim sanirim en sagliklisi oyle olacak

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    en sağlıklısı fullemek olur ve litre olarak 10 lt alın sonra deneyin bitince tekrar alın aynı yerden 10 lt bu şekilde en sağlıklı olur...

4. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Serkanın sözlerine katılıyorum yol bilgisayarı ile pompa %90 üzerinde doğru çıkıyor... Problem yok....

5. ögrgörihsang

ögrgörihsang Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    açıkçası bu uğultu rahatsız edici derecede sık olmuyordu, o kadar seyrek ki yani arada bir oluyordu, olunca da ''servise bir sorsam'' der geçiştirirdim... periyodik bakımı geldiğinde (15.000 km), servise bu durumu da söyledim, dediler ki; ''Hyundai bu modelinin bazılarında böyle bir sorun olduğunu tespit etti ve baskı balatayı geliştirdi, garantiden isteyene değişim yapılıyor.'' Rahatsız edici olmamasına rağmen, sırf içim rahat etsin diye ''değişim'' istedim.... değiştirdiler ve o sesi bir daha duymadım... Kazasız, sorunsuz rahat sürüşler dilerim...

6. ögrgörihsang

ögrgörihsang Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    i20_03 rumuzlu arkadaşa için cevaplandı...

7. ögrgörihsang

ögrgörihsang Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arabadan arabaya, modelden modele değişebilir belki ama; denemekte fayda vardı. 1.2 sens için söylüyorum, arkadaşlar hızı 80'e sabitleyin. Dikiz aynasından gelişini görüp solunuzdan geçenler moralinizi bozmasın, aldırmayın, sabredin.. devam edin, sabredin, köklemeyin gaza. Yol bilgisayarında ''4 hatta, 3.9'u görebilirsiniz'' diye düşünüyorum. (Ancak, yol bilgisayarı gerçek ölçümü ne kadar sağlıyor? o da ayrı bir konu) Saygılarımla. Kazasız, sorunsuz, rahat sürüşler dilerim...

8. doktorduran

doktorduran Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ömer başbük
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    arkadaşlar geçen hafta sıfır i20 aldım 1.4 benzinli otomatik , araç gaza yüklenince yani tam gaz basınca tekliyo ve gitmiyo :( çıldırtıyo beni benzini başka yerden aldım yine düzelmedi , bayramdan sonra sıfır arabayı servise götürecem :(

9. RaaN

RaaN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    arınç zeybek
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Valla arkadaşlar şu geri vies olayı yüzünden bende eskişehirde servise götürecektim ama bu problem değil galiba öncekceki sayfalarda okuduğum kadarıyla.Bende de geri vitese takarken ya çok zor geçiyor veya biraz ileri alıp sonra geriye takıyorum.

10. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    geri vites yerine debrijaja basarak ittirin girmediği zaman zaten hissdiyorsunuz. o sırada sanki girmiş gibi debriyaji bir miktar kaldırmaya başlayın ama bu sırada vitesi geri vites yuvasına ittirmeye devam edin. sanki bir set var ve onu atladıgını vitesin geçtiğini göreceksiniz. her zaman bu şekilde yaparım 1 kere bile girmediği olmadı.

ayrıca ne zaman acelem olsa geri vitese sert geçirsem yine hiç takılma olmadı sanırım biraz sert bir mizacı var.

11. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    geri vites sorunu 2011 yılına kadar i20 lerde vardı... acaba yeniden mi başladı yoksa sizin şansınıza mı böyle oldu bilmem ama servise söyleyin mutlaka...

geri vitese geçmemesi durumunda debriyaja tekrar köküne kadar basıp deneyin, olmazsa 1. vitese atın sonra geri vites deneyin, yine olmazsa 1. vites ile çok az öne gidip geri vitese takın...

2011 yılı ve öncesi modellerde bu sorunu yaşayanlar bu şekilde çözüm bulmuştu...

Ama tekrar söylüyorum 2011 yılından itibaren bu problemi hyundai halletti ve her aracında zaten görülmedi...

Kazasız belasız sürüşler...

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    yeni olduğu için alışana kadar yapıyor benim getz ve eski accent de bu şekildeydi Murat abi nin çözümü kesinlikle çözüm yöntemidir. Geri vites senkromeçli değil mekanizmalı olduğu için diğer vitesler kadar kolay takılmaz. :)

Aynı yöntemi yıllardır kullanıyorum Murat abi geri manevralarda çok mutluyum yauw:) yoksa benim getz te geçmiyor geriye yarım geçiyor sonra şangırt diye boşa alıyor debriyajı yarım yapınca dişliler dönüp yerine oturuyor şak diye oturuyor.

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    küçük vites yüksek devir kullanarak deneyin biraz, gaza yavaşça basın olmazsa uzun yol yaptıktan sonra deneyin,

tam bilmiyorum ama hyundainin birçok motorunda gaz klapesi direk olarak gaz pedalına bağlı diğer bazı markalarda yada modellerde gaz pedalı bir potansiyometre ye bağlı, gaz klapesi bu potansiyometreden aldığı sinyal ile servo motoru tarafından açılıp kapatılıyor ancak potansiyometre gaz klapesini açarken ECU dan klape açma miktarı ile ilgili bilgi alıyor, şimdi gaz klapesinin direk olarak gaz teliyle pedala bağlı olduğu motorlarda gaza şak diye aniden basınca hava akışının birden yükselmesi sebebiyle yakıt miktarı anında ulaşamadığı zamanlarda boğulma oluyor gaza yavaşça basınca daha iyi hızlanma oluyor, uzun yol yaptıktan sonra pasını kurumunu atmış bir motorda bu daha az başa geliyor

gaz klapesi servolu olan elektronik gaz pedallı arabalarda gaza basınca bir süre gecikmeden sonra hızlanma hissediliyor, ama bizim araçlarda bu yok gaza birden basınca bir kütleme ile ileri atılıp sonra yığılıyor, işte o yığılma yaşanmadan önce gazı biraz kesip hafifletmek gerekiyor

böyle olabilirmi? özellikle uzun süre yatmış kısa km lerde kullanılmış ve düşük devirde kullanılmış araçlarda oluyor bu tip teklemeler eğer araç yeni ve bakımlı ise arıza belirtisi yok ise.

14. doktorduran

doktorduran Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ömer başbük
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    benim i20 başıma bela oldu , sıfır aldım 40 gündür servis bişey bulamıyo , dip gaz yapınca kafa sallıyo gitmiyo , ne yapacam bilemiyorum

15. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Nevşehirde çağlayan mı vardı ?

Bu Sayfayı Paylaş