10 Kasım LPG KABLO

İ20 Benzin & Dizel ait Detaylı Bakım Tablosu (Kaç Binde Ne Yapılır Ne Değişir Buyrun Öğrenin)

'İ20 Forum - Club' forumunda huseyin102 tarafından 8 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. huseyin102

huseyin102 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    82
    Ad Soyad:
    Hüseyin PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Fatura ve Kayıt Bilgisi
    Hüseyin Akgün yanlış yazılmış fatura düzeltilip o şekilde fatura verildi bu fiyata olmaz diyenler servislere buyursunlar sorsunlar :) delil burda

Agririch bunu beğendi.
  2. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    polen filtresini değiştirmemişsin... 40-50 TL de onu eklersen 300 TL falan tutuyor... Bende nisan ayında senelik bakıma / 30.000 km gireceğim... Aksaraydaki servisi aradım 360 TL fiyat çekti 1.4 benzinli...

Yapılacaklar,

Yağ,
    Yağ filtresi,
    Hava filtresi,
    Polen filtresi,
    Cam suyu,
    Fren balata temizleyici...

Cam suyum her zaman kendim koyarım, fren balata için de bir şey yaptıklarını görmedim... bu sefer özellikle tembihleyeceğim düzgünce temizlesinler... Polen filtresini 1. sene bakımında değiştirmemiştim... Bu sefer değiştirebilirim...

Dışardan malzeme alıp işçiliği serviste yaptırabilir miyiz sorusuna olumsuz cevap aldım...

Bakalım nisan gelsin bayağı bir masraf beni bekliyor...

Servis + Sigorta işlemleri...

3. ender78

ender78 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ender
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    i20 dizel aracımı temmuz 2013 te aldım.alırken 10.000km veya 1 yıl sonra bakım olacağı söylendi.fakat 10.000km dolduğunda randevu için servisi aradım ve hyundai tarafından bakımın 15.000km ye çekildiği söylendi.şimdi 14.000 km oldu.yakında servise gideceğim.aracı bayraktar dan aldım fakat erdemir bana daha yakın.hangi servisi önerirsiniz?

4. ihsanbek

ihsanbek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ihsan bektaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    ben de aracımı 2013 temmuz ayında aldım. önümzdeki ay 1 sene oluyor ama aracım henüz 8 bin km de. 1 sene dolunca 15bin olmasa bile bakıma getir demişlerdi diye hatırlıyorum. Sizce bakıma gitmeli miyim yoksa 15 bin km de mi gitmeliyim???

5. cenker_baba

cenker_baba Guest

bakım ya ay hesabıdır yada km hesabıdır hangisi önce dolarsa onu baz almalısın gitmezsen aracın garanti kapsamında bile kalabilir diye okumuştum

6. cenker_baba

cenker_baba Guest

kardeş açık ad adres tck no ne ararsan var faturada :) aman dikkat et allah korusun bu tarz bilgiler sakat değil mi internet ortamında

7. LastMohican

LastMohican Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar slm,
    2.el bir i20 aldım 2012 model 22000km de.ilk hundai aracım bu.bugün ilk iş servise gittim.aracın garantiden çıktığını söylediler .nedeni de şuymuş araç 2013 agustos da 10000 bakımına girmiş ama 15000 km bakımına girmemiş.burda anlamadığım iki konu var ;

*bi araç yıldan dolayı bakıma erken girerse orneğin 8000km yıl doldu. o zaman rutin bakımı 15000km de girmesimi gerekiyor?
    *Aracım i20 dizel ,bu aracın 2012 kayıtlarında bakımı 10000km bir ikin güncel sitede 15000km bir olmuş bu durumda bakım süresi değişiyormu ? bundan eski araçlarda etkilenirmi?

konu hakında yardımlarınızı bekliyorum

teşşekkürler.

8. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yıl olarak bilmiyorum ama bizim şirket araclarinda kısa sürede 2 ayda 20 bin km falan yapıyorum. Bir seferinde unuttum ve 45 binde yapılacak olan bakımı 58 binde falan yaptırdım.
    Servis bişey olmaz dedi garantisi var. Garanti Bozulmaz dedi.
    Gerçi arac filo Kiralama aracı 1 yıl dolmadan 100 bin km yi dolduruyor.

imla hatası Tapatalk yüzünden

9. yasinç

yasinç Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    yasin çarkacı
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    triger kayışı için hiç bir şey yazmıyor burada ben mi kaçırdım yoksa

10. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    i20 de triger kayışı olmadığından olabilir :)

Zincir de ses yaptığında değiştirilir.

11. tennessat

tennessat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    serdar serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    mrb arkadaşlar, geçenlerde aracım ilk bakımına girdi.2013 1.4 otomatik. simge hyundaiden 361 tl ye yaptırdım.
    yapılanlar;
    - balata spreyi
    - motor yağı (total5W40)
    - polen filtresi
    - hava filtresi
    - yağ filtresi paketi
    - yağ tapa conta
    - yağ boşaltma tapası
    - işçilik

1. servis total 5w40 kullanmış.bu yağ nasıldır?bi sorun teşkil eder mi?
    2. ayrıca sanki aracın yakıtı 1 lt daha arttı.arkadaşlar yağ, filtre vs şeyler alışınca yakıt düşer dediler.doğru mudur?

12. mucahitturan44

mucahitturan44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    1.Yakit evet düşer giderek motor açilir farkedilir.
    2.yetkili servis disinda yağ değisimi yaparken dikkat edin zira partıküllü yagmi ne ondan mis bizim motorlar yani cevreci motor o yuzden yagi daha pahali normal yagindan.net bilgi veremedim ama dedigim gibi rasgele yag koydurmayin araca.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Merhaba arkadaşlar,

2013 1.4 CRDi i20'me bendeyken ilk bakımımı yaptırmama az kaldı (44.300 km de şu an). Ankara'dayım, hangi servisi önerirsiniz ? Nelere dikkat etmek gerekir ? Servisten ekstradan talep etmemde fayda olduğunu düşündüğünüz konular var mı ?

Son olarak aracımda bir kaç haftadır duyduğum trim sesleri var, ön şoför tarafından bir yerlerden gelen cızırtı gibi bir ses, bunu da ileteyim mi servise garanti kapsamında bir çözüm bulunması için ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.

14. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Hiç 45000 bakımı yaptıran olmadı mı acaba i20 sahiplerinden ?
    Yukarıdaki sorum cevapsız kaldı.

15. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Yardımcı olabilecek hiç kimse yok mu ??

16. kuzey138

kuzey138 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    yılmaz kenan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    2014 model i20 5000 km de su lambası yandı radyatörde bir damla su kalmamış nasıl oldu anlamadım.

17. mucahitturan44

mucahitturan44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Kacak delik olabilir dikkatli olun

18. tennessat

tennessat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    serdar serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    mrb arkadaşlar, bakım zamanı yaklaşıyor benim,yalnız ben araca lpg taktırdım.servise sordum, motor garanti dışı ama mekanik garanti devam ediyor.arka sol tekerden bi ses geliyor, bi usta fren merkezi dedi, bi usta amortisör dedi.ilk önce bunu servise göstercem, sonra bakıma sıra gelecek.
    şimdi, bu sene lpg taktırmamdan dolayı ve geçen sene kötü malzeme kullanmalarından dolayı (motor yağı simsiyah olmuş), ben bakımını serviste yaptırmasam ne olur?daha kaliteli malzeme kullansam;

yağ : Castrol Edge 5w30 4 Litre 120 TL
    şanzuman yağı: Castrol ATF Multivehicle 1 litre: 35 TL (kontrol ediniz yazıyor ama değiştirmekte fayda var)
    yağ filtresi (BOSCH) 15 tl
    benzin filtresi 60 tl
    hava filtresi 55 tl
    polen filtresi 20 tl
    TOPLAM: 305 TL
    işçilik ne tutar bilmiyorum ama 100 TL tutsa toplam 405 liraya gelecek ve kaliteli malzeme kullanmış olacağım.sadece bir servis 550 TL dedi, yağ ne koyacaklar, poleni yine kabartacaklar vs vs...bayramda uzun yola çıkacağım, çıkmadan önce karar vermem lazım. dışarda yaptırmak mı?serviste yaptırmak mı?

Agririch bunu beğendi.
  19. tennessat

tennessat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    serdar serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    diğer serviste 465 TL dedi,1. bakımda yapılanların aynısıymış, sadece 2. bakımda tekerler sökülüp fren kontrolü yapılıyomuş.lpg filtresine 50 TL dediler

20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Yağ filtresini kesinlikle servisten orjinal olarak almalısınız, motor yağı seçimi castrol edge fena değil yine de lpg ile çalışan motorun sıcaklığı benzinden bir tık yüksek olacağı için yağ filminin yüksek ısıda daha iyi tutunması için normalde katalogta mevsimlik önerilen sıcak vizkozite değerinden bir tık daha kalın yağ tercih edilebilir 5w-30 yerine 5w-40 gibi, motor yağının simsiyah olma sebebi kullanma şekline de bağlı biraz benim arabamınki simsiyah olurken babamın devirsiz ve çok sakin sürdüğü eski milenyum kasanın yağı çok daha az kararırdı, birde bizim servislerin 15000km reno gibi markaların 20000km gider dedikleri periyodik bakım aralıkları olsa dahi motor yağlarının 4000-5000km den sonra feci berbat simsiyah bir hal aldığını ve o saatten sonra görevini eskisi kadar iyi yapamadığını düşünüyorum o sebeple her bakımda simsiyah motor yağıyla karşılaşıyorsanız motor yağının markasını yada vizkozitesini başka bir marka yağ ile değiştirmeyi düşünmeyin yağın kendisini aynı marka yeni yağ ile değiştirin, benzinli motorda kararan motor yağı iyidir görevini iyi yaptığını motordaki kurum ve pislik artıklarını temizleyip kendisinin bu sebeple siyahlaştığını gösterir, bu sebeple yağı doldurduktan 10000km sonra bile hafif sarı halde kalan motor yağları aslında iyi değildirler kararan yağ iyidir ama dizel motorlar hariç, çünki onlar motorun bir karakteri olarak hemen kararıyor bu dizel için geçerli bir kriter değil. Polen filtresini dışarıdan yan sanayi sakura valeo gibi markalardan alabilirsiniz, ancak bazı yan sanayi motor hava filtreleri hava filtresi kutusu kapağını kapatırken kasma yapabiliyor yan sanayi filtreler servistekiyle arasında çok fiyat farkı olmayan şeyler aynı şekilde yan sanayi yağ filtrelerinin yağ geçirgenlik oranı ve yağ filtresi dibindeki tıkanma sebebiyle açılması gereken membran çekvalf tahliye yayı gereğinden sert olduğu için belli bir km sonra yan sanayi yağ filtreleri hiçbir temizleme ve süzme işlemi yapamayabiliyor ve motoru kirli pis süzülmemiş motor yağına mahkum edip ince hassas noktaların yağlamasını bozabiliyor bunu anlayana kadar iş işten geçiyor ve supap iticisi gibi parçalara zarar verebiliyor o sebeple yağ filtresini de servisten almalısınız. Onun dışında kendi imkanlarınız ile yetkili servis dışında yapacağınız periyodik bakımlarda servisin yaptığı gibi ön takım aksamı rot ve balans kontrolü fren temizliği gibi noktaların sadece kontrol gerektiren yada ihtiyaç halinde kullanıma bağlı aşınan parçaların işlemlerini tercihen yaptırabilirsiniz kullanma kılavuzunda periyodik bakım tablosunu dikkatle inceleyin, Son olarak diyeceğim; yetkili servislerin yüzde yüz hyundai uyumlu ve onaylı üretilmiş orjinal filtre ve sarf malzemelerini perakende olarak yedek parça bölümünden satın alıp orada taktırma zorunluluğu olmaksızın dışarıda kendi ustanıza veya kendiniz takmak üzere alıp gidebilirsiniz. Bende 6 senedir kendi bakımımı dışarıda yapıyorum bazı zaruri parçaları servisten orjinal parçalar olarak temin ediyorum ve diğer motor yağı, buji, silecek gibi parçalarıda yine arabama yüzde yüz uyumlu olan piyasanın kaliteli ve haliyle pahalı malzemelerini kullanıyorum bu sebeple her bakımda en az 150-200 lira ve ağır bakımda 600- 700 lira arasında tek seferlik bakım harcamalarım olmuştur:)

memin bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş