LPG KABLO

I20 1.4 Mpi Otomatik Vites Yokuşta Ağır Mı Kalıyor?

'İ20 Forum - Club' forumunda makaradayi tarafından 14 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Dyno testi yapmanıza gerek yok, fabrika verisi belli 0-100km/s arası hızlanma süresi ne kadar? bu öğrenilir mesela 12 saniye diyelim, sonra düz temiz asfalt eğimsiz bir yola gidilir, fazla şişman olmayan (75kg idealdir) tek bir sürücü ile boş bagaj ve yarım depo benzin ile orada yolun her iki yönüne doğru iki kez olmak üzere durduğunuz yerden sıcak motor ile 100km görülene kadar gazlanılır eğer 0-100km süresi tutuyorsa motor gücü yerinde demektir dyno ya gerek yoktur, 100km hızın sonunda frene abanıp birde fren mesafesi ölçebilirsiniz, amortisörden yaylara ön düzen ayarından frenlere kadar veri sağlar otomobile de dyno gibi bir zararı olmaz.

Motorda bir güçsüzlük varsa 0-100km değeri zaten çok altında çıkacaktır.

Gelelim Lpg ye, lpg yakıta az para harcamak için taktırılıyor, ancak sorun yaşamamak adına lpg den ettiğiniz tasarrufu başka şeylere harcamak zorundasınız öyle yada böyle, mesela kaliteli bir mekanda yani referansları çok iyi olan yerlerden birine lpg montajı yaptırmak gibi Çevre Otogaz, Candan Mühendislik ve Ostim de kaliteli bir mekan daha vardı adını unuttuğum. Bununla beraber lpg ayarı lpg kitinin bakımlarını aksatmamak ve lpg kiti ile oluşacak erken yıpranma yaşayan bölümlere daha sık bakım yapmak gibi bujiler mesela bunları doğru yaparsanız lpg sorunsuz olabiliyor, ucuz diye sizin seçtiğiniz marka kit yada lpg montajı yapan firmanın ortaklığı olduğu için seçtiği lpg kiti değilde aracınıza en ideal uyum sağlayacak lpg kitini araştırıp bulup taktırmanız gerekiyor. Bu şartlarda ayarı da düzgün yapılırsa benzin ile lpg arasında performans farkı da olmaz, sıkıntı yaşama ihtimaliniz de minimuma iner ancak çok uzun vadede kullanım şeklinize bağlı olarak illa ki ufak ta olsa sorun yaşarsınız.

i20 nin motor gücü bellidir, bu sınıftaki ve eğer atmosferik motor tercih edilecek ise yokuş yukarı sürüşlerde çok tatminkar performans aramak bence yanlış, i20 nin benzinli hangi motoru ve hangi otomatik şanzımanı olursa olsun hiçbir yokuşu tırmanamayacağını yokuşta kalacağını falan sanmıyorum önemli olan yokuşu bir şekilde çıkması mesele bu bence, yokuşta hızlanma performansı her zaman maliyetli bir iştir, performans=para yada para=performans.

tatminkar bir yokuş tırmanma performansı için 130-140hp ve üzeri bir benzinli motor yada 220-250nm tork üreten bir dizel motora ihtiyacınız olur ancak dizel motor kısa mesafe sürüşleri sevmez, 140hp üzeri benzinli motorlarda genelde C sınıfı ve üzeri otomobillerde var ve bunların hiçbirisi yakıt tüketiminde ve periyodik bakımlarda tasarruflu değildirler, işte olay burada otomobil tercihi amacınızı aşar, otomobil tercihi yaparken ne istediğinize kesin olarak dikkatle karar verip sağdan soldan gelen lafları dinlememek en iyisidir ancak ben Türkiye de otomobil piyasasında böyle yapan birine hiç denk gelmedim.

Atmosferik motorda devir çevirmekten korkmayacaksınız, bende Getz vardı 97hp benzinli, lpg hiç taktırmadım gaz pedalını aç kapa anahtarı gibi kullandım 9 sene boyunca, ihtiyat olarak 5w-40 motor yağı ve 6500km bakım aralığı tercihim idi, asla yağ eksiltmedi asla hararet yapmadı, yokuşa 2000rpm 3. vites ile başlayıp gazı kökleyip çıkmıyor demek marifet değil o yokuşa gelmeden vitesi otomatik te olsa manuele çekip bir iki vites küçültüp 4500-5000rpm devir ile başlayın bakın nasıl çıkıyor atmosferik motor bağırır o şekilde güç üretir çünki. Yokuştan önce vites küçültüp erkenden gazı köklemeye üşenen 300nm torklu dizelleri siz yanınızda belirdiğinde son anda gazlasalar dahi bu şekilde sollarsınız Hyundai motoruna da hiçbirşey olmaz.

Coolwhisper, Burak&Buse ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. ayteking

ayteking Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Aytekin Gültekin
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Yokuşta araç otomatikteyken hantal ama manuele alınca yüksek devirde rahat çıkıyor. 2018 1.4 mpi benzinli kullanıyorum sorun yaşamıyorum. Tabi aracınızın yazılımı eski ise serviste güncelletmeniz faydalı olur ama gidince hantal kaldığını iletirsiniz.

MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Aynen katılıyorum yazdıklarınıza, bende de 2005 admire var 1,3 otomatik klimalı, yokuşlarda L-2 yapıyorum yüksek devirle sorunsuz çıkıyor, otomatikte bıraksam yine çıkıyor ama toparlanması uzun sürüyor. dediğiniz gibi lpg taktırmadım, 5w-30 veya 10w-40 yağ kullanırım yıllık 4-5 bin km yaparım ve yağı değiştiririm.

4. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Evet doğru diyorsunuz. Geçen Nevşehir'e gittik. Eşim kullanıyordu aracı. Arabayı kaptırmadı uzun yol deneyimi olmayınca. Epey uzun yokuşun ilk çeyreğinde araç bayıldı resmen. Ben yan koltuktan korkma gaza basmaya devam et dedim ve manuelde yokuşu cayır cayır tırmandı. Eşim ne yapıyorsun dedi. Sen sür birşey yok dedim. Araba neden hızlandı birden diyor. :D

ayteking, koreci, MAERKEK ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  5. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Cok şey beklememek lazim aslinda,

6. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    i20 de ki 4 ileri şanzımanı hiç anlamadım,anlamıyorum.Accent Blue da örneğin belli bir yıldan sonra 1.4 motor cvt şanzımanla geldi,bu ikisinin uyumu oldukça iyi zaten dişli olmadığı için yokuşta hızlanmıyorsa gaza yüklenip devri 4000 de sabit tutup motorun tamamından faydalanabiliyoruz,bu şanzımanla bu motor iyi bir ikiliyken niye diğer modellerdeki 1.4 g4lc ler tork konvertörlü otomatikle geliyor anlamıyorum,bu yeni Bayonda da böyle.

7. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yeni İ20 ve Bayon'da 6ileri tam otomatik şanzıman mevcut. CVT'nin küçük hacimli motora sahip ve hafif araçlar için(a-b sınıfı) iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum. Tam otomatik şanzıman favorim, uzun zamandır iki şanzıman tipini de kullanıyoruz.

8. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Yüksek torka sahip araçlarda cvt içindeki kayış dayanmıyor. Zincir denediler ama düşünüldüğü gibi olmadı.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Evet,tam bu motorlar için cvt iyi bir seçenekken bunu neden devam ettirmediler ilginç.Tork konventörü,zaten torku az olan motorların iyice hantal hissiyata bürünmesine neden oluyor.

Bu Sayfayı Paylaş