LPG KABLO

I20 1.4 Mpi Otomatik Vites Yokuşta Ağır Mı Kalıyor?

'İ20 Forum - Club' forumunda makaradayi tarafından 14 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. makaradayi

makaradayi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mehmet Karadayı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhabalar, Herkese iyi bayramlar dilerim,
    Ptesi günü 2018 model i20 araç için görüşmeye gideceğim. Bu araç için yokuşta ağır kalır dediler. Kullanan arkadaşlar bilir, siz ne dersiniz?

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    2017 1.4 otomatik kullanıyorum. Rampada evet ağır kalıyor. Araçtan performans beklentiniz yoksa iyi arabadır, varsa sizi üzer.

makaradayi ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Şehir içi 8-10 litre benzin hazir olun

4. BAFRALI

BAFRALI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    ÖZCAN ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bu araçların tek çaresi LPG mükemmel oluyor

5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Arkadan tanker takip etsin mi ?

Tapatalk kullanarak iPhoneX aracılığıyla gönderildi

gokhan06, Roadrunners ve Coolwhisper bunu beğendi.
  6. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Ben lpg taktırdım, lpg ile alakalı hiç bir sorun yok aracımda ama içimde de hep bir pişmanlık var. Keşke taktırmasaydım diyorum bazen. Yedek lastiğin yerine simit tankı koyduk. Lastik açıkta kaldı. O da bagajda yer kaplıyor. Bagaj da küçük zaten. Ayrıca pandemi nedeniyle 1 senedir arabaya doğru düzgün binemiyoruz. Çocukları okula götürüp getiriyordum. Uzun zamandır okullarda tatil. Ne bileyim lpg konusu herkes için farklı olabiliyor.

gokhan06, Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Ben i20 mime baştan prensip icabı taktırmadım , belki zararım var gibi görünüyor yakıt konusunda ama uzun vadede az km yapan biri için durum öyle değil , arabanın kimliği de korunmuş oluyor.

Coolwhisper ve sunbeki bunu beğendi.
  8. BAFRALI

BAFRALI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    ÖZCAN ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Bu konuda haklısın çocuklu bir aile aracı değil fakat iki kişi için tüplü olarak mükemmel 25-30 krş arası yakıyor gez gezebildiğin kadar bende daha önce benzinli vardı geziye çıkacağım zaman ilk işim yakıt giderini hesap etmekti şimdi o derdim kalmadı i20 nin zevkini çıkararak geziye gidiyorum

9. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    bende 2005 admire 1,3 var otomatik, halen lpg taktıramadım, öyle böyle her türlü hesaplıyorum bana cazip gelemedi lpg bir türlü. ayrıca yokuşta ağır kaldığı hususuna gelince, evet 45 Derecelik dik bir yokuşta araç 4 kişi olup bagajda da 50-60 kg yük varsa gerçekten AĞIR kalıyor ama şoför ve 1 kişi varsa o kadar da kötü değil açıkçası, zaten benim araçta ODD aç/kapa düğmesi var onu açıyorum, araç yüksek devirde vites geçişi yapıyor, yani sıfır sıkıntı, aracınızı nasıl kullanacağınızı bilmek önemli.

10. makaradayi

makaradayi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mehmet Karadayı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Araçtan çok performans beklemiyorum aslında, çevremde çoğu kişi benim için bu aracın uygun olacağını düşünüyor, bir sorum daha var ; araca ekspertiz yaptıracağım bende. Otomatik şanzımanlı araçlar için dyno testi sakıncalı diye okudum. Siz ne önerirsiniz? Yaptırmalı mı? Yaptırmamalı mı?

11. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Otomatiği değil düz vitese bile yaptırmamak lazım , şahsen satıcı / alıcı olsam yaptırmam , araba resmen ağlıyor , bu expertizde aydınlatılacak bir konu, otomatik arabalarda teker döndükçe sistemin farklı algılayacağı şeyler olacaktır.

Son düzenleme: 15 Mayıs 2021
    erenuzel41 ve makaradayi bunu beğendi.
  12. makaradayi

makaradayi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mehmet Karadayı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  13. Mywz1

Mywz1 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Mehmet yavuz
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    2015 1.4 ov i20 kullaniyorum. Yokuslarda hantal evet ama yokusa biraz suratli girince cikana kadar kolay kolay da birakmiyor kendini, yokusta sollama veya hizlanma ise zor. Usta sofor degilim,aramizda benden kat kat ustun sofor abilerim vardir ,nacizane fikrim biraz soforluk bilgisi ile aracin hantalligi goz ardi edilebilir.
    1.6 benzinli ov corolla ile de ayni yokusu kullaninca asiri hantal geliyor insana ama ,kendi icinde kendi capinda degerlendirmek gerek diye dusunuyorum. Yokusa girmeden biraz hizlaninca pek problem yasamiyorum.

14. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    486
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    2020 temmuzda bende 2016 otomatik aldım. Çok büyük yokuşa denk gelmedim ki zaten şu an çıkamıyoruz ama düşüncem şu hep eğer ki şanzımanı yoracak yokuşa denk gelirsem manuele alırım. Ha nasıl olur kurtarır mı bilmiyorum durumu ama şamzımanı vites aratarak yormaktansa manuelde devam ederim diye düşünüyorum. Mevla inşallah yokuşlarda sürecek serbetsliği verir hayırlısı ile. 10 aydır daha annemi babamı görmedim 120 km yanımdaki şehirde. Zoruma gidiyor bazılarının kendi keyfini düşünmesi bizi hapsetmesi. Yasakta da serbestlikte de onlar yaşıyor hayatı.

Neyse nerelere geldi konu. :) Allah hayırlısını versin inşallah size de. Bizde 4 kişilik bir aileyiz. kızım ve bir oğlum var bagajı şu an bize yetiyor. Ona göre alıyoruz yanımıza alacaklarımızı. Arka koltukta kızım çocuk koltuğunda, oğlumda tek olduğu için yanına da birkaç eşya koyuyoruz yatıp uyuyor rahatça. Öncesinde de dizel i20 vardı. bagaja alıştık. Ondan öncede corolla vardı 1997 tüp taktırdık bagaj yine ölmüştü ve şuan kinden daha büyük değildi hacim olarak. LPG taktırmadım ve şu an düşünmüyorum da. LPG kullandım corollada hep bi tedirginlik oldu belli bir zamandan sonra. LPG'de kaçak oldu şükür erken fark ettim. Subap yandı 3 gün sanayide kaldı araç. Emisyon ölçümünde değer tutmayı bir ayar çekildi ölçüm sonrası geri eski haline getirildi vs. şu an şehir içi arkadaşların dediği gibi 8 litre falan yakıyor. Uzun yolda 5,5 litre yaktı yazın araba dolu iken.

Dyno testine gelince motora yada şanzımana sıkıntı verir mi bilmiyorum ama youtube'tan bir video izledim motor yağ yakıyor, şıkır şıkır ses geliyor usta bakın kaç çıkacak dedi soktular motoru şu an hatırlamıyorum ama epey yüksek çıkmıştı. Aracın modeli baya eski 8-10 yaşında vardı daha çok değilse.

Usta şunu söyledi; dyno testi ölçüm olarak sağlıklı değildir araç yağ yakmakta ve yakıtla beraber yağda yandığı için motor gücü yüksek çıkıyor.

dyno testlerine o sebeple güvenmiyorum. o dediğim videoyu ararken bunu buldum. Hatta belki sevmeyenler vardır ama bana kızmayın şov yapıyor diye. ben o kısmını bilmem.

Hatta burada mı başka forumda mı okudum hatırlamıyorum ama dynodan çok iyi sonuç alan bir doblonun motorda titreme oldu sanayiye gittik kapak açıldığında pistonlarda kaynak vardı yazıyordu.

Son düzenleme: 15 Mayıs 2021
  15. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    838
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Basınca vites düşürüp çıkıyor valla bir sıkıntı olmuyor. Ama LPG şart.

16. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Günlük kullanan , aylık 1000 km yıllık 12-15 bin km yapan LPG nin her türlü riskini göze alan taktırır. Ama bu kriterlerin altında kalan birinin taktıracağı LPG kendini amorti etmekte çok uzun süre alacaktır , normal bakım ve hesap edilemeyen LPG kaynaklı arızalar ile motorda oluşacak aşınma % si taktırmaya değmeyecektir.

17. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Lpg taktıran adam sene 2000-3000 km yapan adam olacaktır. Senede 10 bin km yapayım diyorsan hiç taktırma daha iyi. Taksiciler gibi motoru kapatmadan binmen lazım lpg'de ki motor uzun çmürlü olsun Lpg subap lasiyklerini şertleştirir. Kaç bin km'de 180 bin 200 bin'de başlayabilir. Yağ yakmaya başlar araç bir tık kalın yağ koyarsın . Bakım aralıklarını azaltırsın . 300 bine kadar gider.

18. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    dyno testi araca zararlı değildir, motorun kendi izin verdiği kadar devirlenir. bu devirler kısa süreler için zararlı değildir. araçtaki bazı arızaları ancak motoru sıkıştırınca görürsünüz. otomatik ve manuel için durum aynıdır.

ancak türkiyedeki çoğu dyno cihazının kalibrasyonu yoktur. bu nedenle test sonundaki size verilen "motor %95 çıktı" gibi ifadelerin bir geçerliliği yoktur.

iyi bir lpg kiti ve iyi bir lpg montajı ile hiç sorun olmadan kullanabilirsiniz. benzinde de lpgde de çok fazla çekiş gücü beklemeyin. mesela 1,3 turbo dizel bir araç daha performanslı hissettirir. ama sizi üzecek kadar da yavaş değildir. yüksek devirde yokuşlarda bayılmaz.

19. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Her düşük hacim atmosferik motor gibi 1.4 MPİ de maalesef performanslı bir motor değil,kendim de kullanıyorum.Performans için bol bol devir çevirmek şart,bu seferde yakıt artıyor.Bu motor lpg ile sakin kullanım için birebir,ben taktırmadım devirli kullanıyorum diye.

20. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    İş yerinden arkadaşın corollası vardı efsana kasa yada onun bir üst kasasıydı sanırım yağ yakma problemi vardı bu araçlarda kronikmiş zamanında Toyota geri çağırmış 2000 li yıllardan bahsediyoruz götürenleri düzeltmişler götürmeyenler o günden bugüne o şekilde kalmış. Araç acayip yağ yakıyordu ve tazı gibi kaçıyordu çekişi gerçekten beni şaşırtmıştı yağ yakan ve bu tip problemleri olan bu tip araçlar yüksek performans verebiliyor sadece dyno teste bakmak yanıltabiliyor

Bu Sayfayı Paylaş