LPG KABLO

I20 1.2 Team 2009 Model Aracımda Direksiyon Kilidi Olduğunu Öğrendim. Haliyle Yardımmm :)

'i20 Forum - Club (PB/PBT) (2008–2014)' forumunda onrgly88 tarafından 12 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Merhaba arkadaşlar, arabamı aldığımda kornası çalışmadığı için 2.5 yıl kadar önce yetkili servise götürmüştüm. daha sonra park ettikten sonra direksiyonunun kilitlenmediğini farkettim. Forum da bir arkadaşın immobilizer olan araçlarda direksiyon kilidi olmaz gibi bir yazısını okuyup hiç dikkat etmedim. Bugün izinliydim evde canım sıkılırken yetkili servisi aradım ve arabamda direksiyon kilidi olduğunu öğrendim. Direksiyon simidini tam tur hatta daha fazla çevirsemde kilitlenmiyor. Anahtar çıkartılmış halde, takılı halde, lock konumunda her şekilde denedim ama direksiyonda kilitlenme namına hiç bir ışıltı yok. Daha sonra direksiyon korna ve airbag'ini söymeye karar verdim, söktüm, alt üst plastikleri söktüm, gösterge içi tozlanmış onu da söktüm. kontak anahtarının takılı olduğu yere baktım bir anormallik var mı diye kontrol ettim yok. soketleri söktüm taktım yok. Bir yerde kontağa wd 40 sıkın gibi bir yazı okudum. wd 40 da sıktım yine yok. Abarttım biraz daha fazla sıktım hatta nafile. Sinirlendim tekrar toplamaya başladım. Direksiyon simidinin arkasına kalan vidaları takarken direksiyonu çevirmem icap etti. çevirdim Küt diye bir ses geldi. Aha birşeyleri kırdım sanırım dedim. Kontağı takıyorum çevirmeye çalışıyorum nafile direksiyon kilitlendi ama bu defa da açılmıyor. Biraz çevirdiğim yöne doğru esneteyim dedim (direksiyon konumunu ayarlamanızı sağlayan fonksiyonel direksiyon kilidi açıktı ) direksiyonu çekince olduğu gibi bana doğru gelmeye başladı. Oha dedim direksiyon elimizde kaldı aha. Meğer i20 fonksiyonel direksiyonda aşağı yukarı, ileri-geri ayarı varmış( daha önce ileri geriyi çok denedim ama olmadı ileri geri gitmedi hiç bir zaman) Sonrasında esnettiğim yerde kontağı çevirmeyi başardım. kalan parçaları sabitledim. Şuan direksiyonum kilitleniyor yalnız tek sıkıntı şu. Direksiyon konumu belirli bir noktada iken oluyor ( Direksiyonun T şeklinde olduğunu var sayarsak Ters T konumunda iken) haliyle direksiyon simidini kontak kapalıyken o kadar derece çevirmesi ve tekrar açması baya bir zorluyor. Sizden ricam ben mi bir şeyleri yanlış yapıyorum yoksa 2009 1.2 team kullanıcılarının hepsi ayını şekilde mi direksiyon kilidini aktif hale getiriyor ????

Son düzenleme: 12 Haziran 2018
    Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bir fikri olan yok mu arkadaşlar

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    fazla kurcalamanızı tavsiye etmem yolda giderken kilitlenebilir kaza yaptırır direksiyonu kurcalamak çok riskli iş hem airbag te var soketi çıkarıp takarken şase alır kontaklar çat diye airbag patlar hiç kurcalamayın zaten otomobiliniz çalışıyor yürüyor direksiyon kilidi olmuş olmamış bence hiçbir faydası yok çalacak hırsız çalmak istedikten sonra her türlü çalıyor bırakın öylecek kalsın:)

direksiyonu ters çevirince kilitlenmesi iyi. Çünki otobanda direksiyonu o kadar çevirmezsiniz ancak bundan sonra tam tur yada yarım tur dönüşlerde dikkat edin derim kurcalanmış bir direksiyon kilidi anahtar takılı kontak açıkken de kilitlenebilir

onrgly88 bunu beğendi.
  4. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Ayni aractan var bende,direksiyonu ceyrek tur dondurunce kilitleniyor muhtemelen kontak mekanizmasi arizalidir cokta onemli degil sert sekilde cevirince kendiliginden kiriliyor hirsizlar icin onemsiz bir kavram.Sayenizde 1 sene sonra direksiyonumda derinlik ayari oldugunu ogrendim

onrgly88 bunu beğendi.
  5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bende de 2013 1.2 Jump var . bundan önceki aracım Astra idi , kontağı stop edip çıkarttım mı hemen direksiyon kitleniyordu. İ20 de bu direksiyon kilitleme işi biraz garip , şöyleki kontak üzerindeyken zaten kilitlenmez , elektrik destekli direksiyon kontağı çekince de kazık gibi sertleşiyor , direksiyonu kilitleyeceğim diye zorlayıp simidi çevirmeye gerek yok diyorum. Yine böyle forumda konu olmuştu da bir kaç yıl önce bir denemiştim , 1 mi 1.5 mu tur cevirdim , kilitlendi sonra da tekrar kilidini açmak için bayağı bir kontakla uğraştım , sonuç o zamandan bu yana daha hiç kilitlemedim.:D

Shurzan ve onrgly88 bunu beğendi.
  6. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim arkadaşlar önerileriniz için, direksiyon derinlik ayarından sonra inanılmaz bir rahatlama oldu ama çok kurcalamak istemiyorum üzerinde birşeye zarar verebilirim o da daha kötü yapabilir en azından kilitleniyor mu kilitleniyor diye bakıyorum olaya artık :)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    +1

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. mmucit

mmucit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Murat Kehya
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Titizsiniz sanırım :)
    Bence de direksiyon kilidi gereksiz bir özellik. Mümkün olduğunca kitlememeye çalışıyorum.

Ben de size şunu sorayım, belki başına gelen diğer arkadaş görürse o da yazabilir: Paralel park çalışırken(3-5 defadan sonra) bir süre sonra direksiyon ağırlaşıyor, yani eps görevini yerine getiremiyor. Ama başka zamanlarda sıkıntı yok. Aküden şüpheleniyorum. Sizce?

Bir de bizim akü 45 Ah, 60 Ah takan oldu mu? Alırsam 60 olsun diyorum ama yer biraz dar tabi.

onrgly88 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Benim 2013 i20 nin orjinal akü 45 ah idi bitince 60 ah taktırdım , yuvada sorun çıkmadı da aküyü saran bir izolasyon var keçe gibi o kısa geldi bir köşesini yukarıdan aşağı kestiler sorun bitti.

Tapatalk kullanarak iPhone 6S aracılığıyla gönderildi

10. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hiç başıma gelmedi, akü zayıfladığı dönem de olmadı ancak kontak çevirip uyarı ışıkları açıldıktan sonra uzun süre beklediysem eğer arabayı çalıştırınca direksiyon çok sertleşiyor bir süre sonra normale dönüyor ama. Bu arada şuan bende ki akü 60 amper. yiğit akü almıştım. halen onu kullanıyorum. Çok bir fark etmiyor ben yine de lpg, sonradan yaptığım sis farı tesisatı eklediğim arka 2 hoparlör sebebi ile almıştım pek bir değişiklik olmadı. Kasaya da direk oturmadı ama biraz uğraştı takan çocuk.

11. mmucit

mmucit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Murat Kehya
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Hala aküden şüpheleniyorum ama acelem yok. Bende de lpg var, alırsam artık 60 Ah alırım, teşekkürler.

onrgly88 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş