LPG KABLO

I10 Lastik Tavsiyeleri

'İ10 Forum - Club' forumunda basaranil tarafından 4 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    O zaman pardon ben yanlış anlamışım ben benim yazdığım yazıda hani şu aynı desen marka vb... yazıya diyorsunuz zannettim tabiki insanlık hali bende yanlış anlamam diye bir kural yok :) hatamı görünce özür dilemesinide bilirim uyardığınız içinde ekstradan teşekkür ederim bundan sonra biraz daha dikkatli olucam.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

birkaç kullanma kılavuzunda "aynı aks üzerinde" olan lastiklerin aynı desen olması tavsiye edilmiş. farklı akslarda farklı lastikler kullanılabilir.
    sizin bu yazdıklarınız yanlış. lütfen eksik bilgiyle kendinizden emin mesajlar yazarak yanlış yönlendirmeyin.

çokca kaynak ve yasal mevzuat var:
    https://www.michelin.com.tr/content/pdf/TC_Safety_Guide_TR.pdf
    https://www.Continental (Türk düşma...bilgisi/lastik-bilgisi-3-0/lastik-bilgisi-3-4

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @sahinucar siz o kadar eleştirel yaklaşıyorsunuz ki bu lastik konusuna , elinizden gelse yasak uygulayacaksınız , yorumlarınıza bakan tüm kazaların lastikten olduğunu anlar , parası olmayan arabaya binmesin , arabaya binmek lükstür gibi görüşlerinize katılmıyorum. Lastik konusundaki asgari şartları karşılayan ve henüz ekonomik ömrünü doldurmamış lastikler kullanılabilir. Ekmek teknesi esnaf getir götür arabasına da mı lüks diyeceğiz , hitabet şekliniz bana göre hiç hoş değil ayrıca.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

Yusuf bunu beğendi.
  4. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Takılıyorsunuz bir konuya gerisini boş veriyorsunuz alın sizin vermiş olduğunuz sayfadan örnek

LASTİK SEÇİMİ l
    Bir lastiğin seçimi, mevzuatla ve araç veya lastik üreticisi ya da resmi bir kuruluş tarafından önerilen ekipmanlarla uyumlu (ebat, yük ve hız değerleri, lastik yapısı gibi özellikler) olacak şekilde yapılmalıdır. l
    Yürürlükte olan mevzuata veya teknik nedenlere bağlı olarak aynı aks üzerinde aynı tipte lastiklerin kullanılması zorunludur ve bu, şiddetle tavsiye edilir. l
    ECE Düzenlemesinin 30 no.lu “lastik tipi” maddesine göre aynı araçta kullanılan lastikler arasında özellikle aşağıdaki alanlarda fark olmamalıdır: - üretici, - lastik ebatı, - kullanım alanı (normal yol lastiği, kış lastiği, yedek lastik), - yapı (çapraz kat, radyal, sıfır hava ile yol alma), - hız sembolü, - yük indeksi, - lastik kesit genişliği. l
    Aynı aks üzerine, aynı aşınma seviyesinde olan (aynı diş derinliğine sahip) lastiklerin monte edilmesi tavsiye edilir. Bazı yasal düzenlemelerde lastikler arasında olabilecek maksimum fark belirtilmiştir. l
    Ayrıca, lastiğin performansının kullanıcının beklentilerini karşılayabilmesi için lastiğin kullanılacağı koşullar da dikkate alınmalıdır. l
    Bir lastik satın alırken, bilinmeyen bir geçmişi olan ikinci el bir lastik almaktan sakının. Her koşulda lastiğin kullanılmadan önce bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir. l
    Geçici yedek lastik uzun süreli olarak veya araçta belirtilen maksimum hızın üzerinde kullanılmamalıdır. Lastik sadece lastik ve araç üreticisinin talimatlarına uygun olarak kullanılmalıdır. Aracın yol tutuşu etkilenebileceğinden geçici yedek lastik takılı bir araç dikkatli bir şekilde sürülmelidir.

Bakın bunu siz gönderdiniz ve aynı benim dediğim şeyler burada da yazıyor :)
    Kusura bakmayın ama tek bir yere bakılarak yorum yapılmaz.

5. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Şimdi size soru tamam belki ben katı kuralcı olabilirim ama ne tüm kazalar lastikten olur diye bir ibare kullandım nede sözümü yutarım çünki dediğim gibi arabaya binmek lükstür.

Ben hergün işine aracı ile giden bir kişiyim servisim olmasına rağmen ve her zaman karşılaştığım laf şu ki adamın parası var arabayla işe gidiyor geliyor.
    Servis tam kapımın önünden geçmesine rağmen ben araç kullanıyorum şimdi size sorarım bu lüks değilde nedir?
    Bir aracın minimum bakın minimum aylık masrafı benzinli araç için bahsediyorum 250 tldir benzin parası ne kadar az yakarsa yaksın bu 250 tl yi servise binerek bir anda yok etmek varken harcamak nedir?
    İsraf milli servet değilmi?
    Biraz elinizi vicdanınıza koyun sizce bu dediklerim yalanmı ?

Bakın bu konuyu sadece ben dile getirmiyorum buyurun buda sempozyumda konuşulan konu lütfen 2 saniyenizi ayırıp açıp okuyun.

https://www.haberler.com/lastigin-trafikteki-hayati-onemi-7913684-haberi/

Kısacası ben insanların hayatını kurtarabilecek bilgileri verirken siz sırf kendi dediğiniz doğru olsun diye beni bu duruma sokuyorsunuz.

6. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Ayrıca bunuda eklemeden geçmiyim yanlış anlaşılmasın.

Bu yazıda kesinlikle size katılıyorum ben demedim eski lastikleri asla kullanmayın.
    Ömrünü doldurmamış lastikleri atında demem tek dediğim başından beri anlatmaya çalıştığım şey bu tür lastikleri almayın altından ne çıkacağını bilemezsiniz sizden önceki sahibi ne tür yolda gitti, lastikleri nasıl kullandı bu sebepten ötürü söylüyorum almayın diye yoksa bana ne... ne istiyorsanız alın isterse bitik lastik alın beni ilgilendirmez ben herkezin hayatına değer verdiğim için bu uyarıyı yapıyorum karar elbette sizin.

7. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Bunuda geçmiyim eğer hitap şeklim sizi kırdıysa özür dilerim ben tamamen insanları uyarmak başlarına birşey gelmesini bu yönden de olsa engellemek için yazıyorum bu yazıları.

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    teknik olarak sizin gönderdiğiniz yazıdan sizin anladığınız herkesin anladığından çok daha farklı. aynı aks üzerinde olmayan durumlarda farklı lastik takılabilir. sizin paylaştığınız kısımda belirtilen ECE standartı sadece lastik tipinin ne olduğuna ait tanım verir. ECE standartında arabanın 4 lastiği de aynı desende olmak zorundadır demez.

avrupa standardlarına göre kontrol yapan TÜV, aynı aks üzerindeki lastiklerin aynı olmasını zorunlu sayar. sadece türkiyede değil yurtdışındaki TÜV de aynı şekilde kontrol yapıyor.

burada insanlara "tavsiyede" bulunabiliriz: "4 lastiğiniz de aynı olsun" diye.

ama "bu bir zorunluluktur, araba kullanmak lükstür, yapmazsanız araba kullanmayın daha iyi, işe giderken servis yoksa toplu taşıma var"gibi mesajlar tamamen yanlıştır.

biz bu forumda kaynak gösteremediğimiz konularda "bence", "olabilir", "olması gerekir" deriz. bu forumda yazılanlar yıllar sonra bile okunacak.

9. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Bir lastiğin seçimi, mevzuatla ve araç veya lastik üreticisi ya da resmi bir kuruluş tarafından önerilen ekipmanlarla uyumlu (ebat, yük ve hız değerleri, lastik yapısı gibi özellikler) olacak şekilde yapılmalıdır.

Ben bu yazıyı kastedmiştim.

Ayrıca benim yazımdan bana "bu bir zorunluluktur" kısmını gösterebilirmisiniz çünki ben böyle bir laf demedim şayet şunu "Kısacası aracın varsa lüks hayat yaşıyorsun ve gereksiz hayatı riske atan olaylardan kaçmak zorundasın onun haricinde gerisi fasa fiso." bunu örnek gösterecekseniz yazıyı tekrar okuyun derim çünki zorunluluk lafını lastik için değil genel hayat ile ilgili söyledim.

Kısaca toparlayacak olursak eğer lastik yenileme sırasında 4 lastiğin değişimini şiddetle önerir ve tavsiye ederim gerisi sizin kendi hayatınızı ne kadar sevdiğinizle doğru orantılıdır.

Örnek verecek olursak bu yazıyı inceleyin.

https://www.sekizsilindir.com/2016/04/tek-lastik-degistirmek-dogru-mu.html

10. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD

aslında şu şekilde sıfır 4 lastik aldığınızda ön tekerler belli bir sure sonra arkalara gore fazla aşınıcağından ön arka yaparak bunu dengeliyorsunuz yani arkaya taktığnız lastikler o sırada bitik olmuyor

fakat yukarda paylaştığım testte 4 lastiği bitmiş bir araca 2 tane lastik alarak yapılıyor

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ön arka yapmak tel kırmaya sebep oluyor çünki arka lastik sürekli fren direncine göre hep aynı yönde esniyor ön lastik ise hem fren hem çekiş direncine göre esniyor 5-10000km yol yapmış arka lastiği öne takıp hayatında yaşamadığı çekiş direncine maruz bırakınca tel kırıp baloncuk yapma riski var ve tel kırıveriyor ayrıca ön ve arka ağırlık miktarları eşit değildir 1200kg önden motorlu önden çekişli bir otomobilde ön aksa 750kg arka aks a 450kg yük binebiliyor ve ön arka yanak dirençleri eşit olmuyor ön arka yapınca yine ya baloncuk yapıyor ya tel kırıyor, en iyisi mi önler aşınınca iki tane ön lastik alınır takılır mis gibi olur, yetkili serviste rotasyon yapacaklardı yaptırmadım.

birçok otomobilin ön arka kamber açıları da eşit olmadığı için lastik rotasyonu sonrası 2000-3000km boyunca kötü bir yol tutuşa sebep oluyor. Ön kamber 0,4 derece arka kamber 0,1 derece olursa ön lastik her daim dıştan az aşınır içten daha çok aşınır bunu arkaya takarsanız bol bol savurur

pekçok otomobilde kamber açısı rot ayarı ile ayarlanamıyor sadece toe ayarı var

eski arabamda rotasyon sonrası iki ön lastiğim birden tel kırdı. Herkeste her zaman olmuyor diye riske giremem alırım iki tane ön lastik yallah:)

yeni lastikleri arkaya takarsanız bol miktarda önden kayma yani understeer ve çekiş kaybı patinaj yaşarsınız yağışlı havalarda ön lastiklerin altındaki aquaplaning artar direksiyon su birikintilerinde boşa çıkar herhangi bir arkadan kaymada bitik ön lastik ile kontra veremezsiniz araba dönmez söz dinlemez, halbuki arkadan kayma oversteer daha iyidir düzeltmek ayarlamak daha kolaydır, arkadan kaymalara karşı önlem almak daha kolaydır. İskandinavlar bunu yıllardır dünyaya tanıttılar.

Önal ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Kusura bakmayın Eren bey bu konuda (Rotasyon) sadece lastik firmalarının ve servisin verdiği bilgiler doğrultusunda konuştum dediğiniz doğru olabilir onun için bişey diyemiyeceğim ama rotasyon daha mantıklı geliyor hatta bazı lastik firmaları bu rotasyonu yapabilmemiz için yön çizgileri bile vermiş sırf rotasyon için tabi bu kullanılan yer, sürüş stiliniz, hava şartları bile etken olduğu için herkezde aynı olayı yaparmı yapmazmı bişey diyemicem.

Buyurun buda örneği.

https://www.goodyear.eu/tr_tr/consumer/learn/rotating-your-tires.html

Sakın yanlış anlamayın ama üretici bile bunu diyorsa illaki bir bildikleri vardır sonuçta lastiği en iyi tanıyan üreten firma.

13. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)

Hatta bakın sizin değindiğiniz konuya bile değinmişler tabi bu yazıyı yazanın GOODYEAR olduğunuda es geçmeyelim.

Ne sıklıkta rotasyon gerekir?
    Yaklaşık 10.000 kilometrede bir lastik rotasyonu yapmanız tavsiye edilir. Daha sık lastik rotasyonu yapmanızı gerektirecek başka faktörler de olabilir:

• Yüksek hız, ağır yük, uzun mesafe: Düzenli olarak yüksek hızda araç kullanıyor, uzun mesafeler kat ediyor veya ağır yük taşıyorsanız, ekstra zorlanma daha sık rotasyon yapmanızı gerektirebilir.
    • Dengesiz aşınma: Dengesiz aşınma fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede lastik rotasyonu yapmalısınız.
    • Uğultu sesi: Düz yolda giderken lastiklerinizden uğultu geliyorsa, rotasyon vakti gelmiş olabilir.

14. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    O değil de şimdi ben netten lastik aldım, 3 tanesi 3418 geldi biri 2918, şimdi ben bu 2918’i iade edeyim mi yoksa bir şey olmaz uğraşmayayım mı?

Tapatalk kullanılarak iPhone aracılığıyla gönderildi.

15. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Muhtemelen ellerinde aynı haftanınki kalmamıştır bu yüzden biri 29. hafta diğerleri 34. hafta arayın danışın ellerinde 34. hafta olan varsa değiştirin ama yok derlersede arada 5 hafta var birşey olmaz tabi aynı lastikse.

Son düzenleme: 18 Kasım 2018
  16. masum

masum Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad Soyad:
    Murat D****N
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ben araç üzerinde gelen ilk lastikleri 8 yılda değiştirdim.

Kaç yıllık lastik çok yaşlıdır? Beş Yıl Testi

Beş veya daha fazla yıl kullandıktan sonra lastiklerinizin yılda en azından bir kere kontrol edilmesi gerekmektedir. İhtiyaç halinde, araç imalatçısının orijinal ekipman lastiklerin değiştirilmesini ilgilendiren tavsiyelerine uyunuz. Bir tedbir olarak, lastikler üretim tarihinden itibaren 20 yıl değiştirilmemişse (Lastik üzerinden nasıl okunduğuna bakınız) kullanılabilir durumda görünseler ve lastik desen göstergesine kadar aşınmamış olsalar dahi Michelin bu lastiklerin yeni lastiklerle değiştirilmesini tavsiye etmektedir.

17. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Değişirler değişmesine ama 34. Hafta geleceğinin garantisi yok, belki daha eski belki daha yeni gelecek. Problem olmayacaksa değiştirmeyeyim.

Tapatalk kullanılarak iPhone aracılığıyla gönderildi.

18. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    20 Yıl bir lastik 10 yıl raf ömrü diyelim geriye kalan 10 araç üstünde baya bi uçuk geliyor bana bedava verseler o arabayla lastiği genede binmem 10 senelik lastiğe.

19. sahinucar

sahinucar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Şahin Uçar
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Yok 1 ay fark var aralarında birşey olmaz yıl farkı bile yok yani gönül rahatlığı ile binin ama dediğim gibi aynı seri lastikse.

20. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hiç uğraşma derim , benim 4 pirellinin 2017 de almıştım sadece biri 2016 idi , taktım gitti. Aynı yıl içindeki hafta farkından ne olabilir ki , lastik bu 5 yılda biter , 10 yılda bayatlar deniliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş