LPG KABLO

Hyundai Türkiye 500 bininci aracı üretti

'Hyundai'den Haberler / Yenilikler / Tarihçe' forumunda Turgay tarafından 12 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. Turgay

Turgay Yönetici

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Turgay ÖRSBAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    https://www.hyundaiclubtr.com/forum/forum_images/new/Hyundai500Arac.jpgTürk Otomotiv Sektörü'ne son yıllarda damgasını vuran Hyundai, Türkiye'deki
    üretim tarihinin en önemli günlerinden birini geride bıraktı. İlk kez 1997
    yılında Accent ve H100 modelleriyle Türkiye'de Türk tüketicisi için üretime
    başlayan Hyundai, Türk işçisinin gücüyle ürettiği 500 bininci aracını 20 Nisan
    2009 tarihinde bantlardan indirmenin haklı gururunu ve sevincini yaşıyor.

Merkezi Güney Kore'de bulunan Hyundai Motor Company'nin denizaşırı
    ülkelerde kurduğu ilk fabrika olan ve Avrupa'ya açılan en önemli kapısı
    konumunda bulunan Hyundai Türkiye Fabrikası, henüz çok kısa bir geçmişe sahip
    olmasına rağmen 500 bininci aracını üretme başarısını gösterdi. Hyundai Türkiye
    İzmit Fabrikası'nın bantlarından inen 500 bininci araç ise, Çek Cumhuriyeti'ne
    ihraç edilmek üzere üretilen beyaz renkli bir Accent Era 1.4 Select oldu.

İlk olarak 1990 yılında Türk tüketicisiyle tanışan Hyundai, kısa bir süre sonra
    Türkiye'de Hyundai markası taşıyan araçları üretmek için görüşmeler yaptı ve
    1993 Aralık ayında hükümetin onay vermesiyle çalışmalarına başladı. İzmit'te 26
    Eylül 1995'te temeli atılan ve 1997 Temmuz'unda Accent ve H100 Panel Van
    modelleriyle seri üretime başlayan Hyundai Türkiye Fabrikası, 20 Eylül 1997'de
    gerçekleştirilen törenle açıldı. Üretim adetlerini her geçen yıl yükselten
    fabrikada, 2002 yılında da Starex hafif ticari araç grubunun üretimine ve bu
    araçların ilk kez Türkiye'den tüm Avrupa'ya, Orta Doğu'ya ve Afrika'ya
    ihracatına başlandı. 2007 yılında Matrix modelinin dünyadaki tek üretim merkezi
    konumuna gelen Hyundai Türkiye Fabrikası, şu an itibariyle Accent Era ve Matrix
    modellerini hem Türkiye pazarı için üretiyor hem de başta Avrupa olmak üzere
    60'tan fazla ülkeye ihraç ediyor.

Yıllık 100 bin adetlik fiziki üretim kapasitesi bulunan Hyundai Türkiye İzmit
    Fabrikası'nda 1997 yılından bugüne kadar üretilen üç ayrı nesil Accent
    modelinden toplam 299 bin 253 adet bantlardan çıktı. Aynı zamanda üretimine
    başlanan ve 2006 yılı sonunda üretimi tamamlanan H100 modelinden ise toplam 53
    bin 70 adet üretildi. 2002 ile 2007 yılı sonu arasında üretilen Starex'ten 85
    bin 850 adet araç bantlardan çıkarken 2007 yılı Mart ayından beri fabrikada
    üretimi süren Matrix'ten ise toplam 61 bin 385 adet üretildi. Toplam 500 bin
    adet aracın 270 bin adedi iç pazara, 230 bin adedi de ihracata yönelik
    bantlardan çıktı.

Fabrika, İzmit – Ali Kahya Beldesi'nde 1 milyon m²'lik
    mevcut alana, 233 bin m²'lik fabrika sahasına ve 108 bin m²'lik kapalı alana
    sahip. Yüksek kalitede üretim yapan ve Türkiye'ye yayılmış 75 yetkili satıcısı
    ve 91 yetkili servis noktasıyla bu kalitesini Türk tüketicisiyle buluşturan
    Hyundai Türkiye Fabrikası, bu kriterler doğrultusunda dünyanın en iyi üretim
    kalitesine sahip araçları üretmeyi hedefliyor. Hyundai'nin Türkiye haricinde
    merkezinin bulunduğu Kore'de üç ayrı üretim tesisi, Çin ile Hindistan'da ikişer
    ve Çek Cumhuriyeti ile Amerika'da birer adet üretim tesisi bulunuyor. Kore'de
    yer alan Ulsan Fabrikası, yıllık 1.3 millyon adet ile dünyanın en büyük entegre
    üretim tesisi konumunda bulunuyor.

Kalitesine güvendiği için Türkiye'de
    tüm modellerinde 5 yıl üretici firma mekanik garantisini sunan tek marka olan
    Hyundai; fabrikada üretilen Accent Era ve Matrix haricinde i10, Getz, i30,
    Sonata, Grandeur, Coupe FX, Tucson ve Santa Fe binek modelleriyle birlikte H100
    Kamyonet ve H-1 hafif ticari araçlarını ithal ediyor.

Hyundai
    üretim kalitesi

Hyundai'nin İzmit'te üretilen Accent Era ve
    Matrix modelleri de, global üretim merkezleri gibi aynı seviyede üretim
    kalitesini taşıyor. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim
    Sistemi'nin uygulandığı Hyundai Türkiye Fabrikası, yüksek kalitedeki üretim
    kriterleri doğrultusunda dünyanın en kaliteli aracını üretmeyi hedefliyor.
    Hyundai Türkiye Fa

Bu Sayfayı Paylaş