LPG KABLO

Hyundai Trajet X6 Hakkında

'Diğer Modeller' forumunda tolgakmg tarafından 16 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Tüm forum üyelerine Çanakkale'den selamlar. Eski bir Hyundai kullanıcısı ve forum üyesi olarak yeniden hyundai sahibi olarak foruma dönmek arifesindeyim. Ancak araştırmam sonucunda istediğim bilgilere ulaşamadım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa çok sevinirim.

2001 model Hyundai Trajet X6 2.0 crdi AT araç almak üzereyim. Türkiye'de sayılı, hatta çok az miktarda var. Araştırmalarım sonucunda bütçeme ve beklentilerime en uygun birkaç araçtan bir tanesi bu. Bütçeme bakılarak düşük km'li otomobil ruhsatlı ve 7 kişilik en uygun bir araç. Şimdi;

1- Araçtaki motor 2.0 CRDİ 113 hp. Bu motor hyundai ve kia'da da kullanılan güzel bir motor. Parça olarak sarf malzemeleri (triger, bilysaı turbosu enjektör ekipmanları gibi) kolay bulunabiliyor mu? Performans olarak test etme imkanım olmadı. Ağırlıklı uzun yolda kullanacağım. Performansı ve yakıt tüketimi olarak bilgi verebilir misiniz?

2- Araç otomatik vitesli. Aracı bir kez Ankara'daz gördüm ve şimdi görmek imkanım yok. Sadece kardeşim gidip görüp boya ve motoru sağlıklı ise ve beğenirsek alacağız. Aracın vites göstergesinde L-2-3-D seçenekleri var. Kore araçlarında ve daha önceki starex aracımda ise L-2-D ve vites kolu üzerinde OD seçeneği vardı. Kia'da OD tuşunu göremedim. Aracın vitesi 4 mü 5 midir sizce? (satıcı anlamıyor. kardeşim de sadece aracı baktırabilecek)

3- Aracın far sinyal tampon yan çıta gibi malzemeleri bulunabiliyor mu?

Aracı beğendim. Hyundai motor ve vites kutusu kalitesini biliyorum. Ancak araç hakkında çok az bilgi var. Alıp uzunca süre kullanmayı düşünüyorum. Piyasa aracıdır satılır satılmaz konusunda takıntım yok. Beklentilerimi karşılayacak bir araç. Bu konuda paylaşımda bulunursanız çok sevinirim.

2. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu aracın varlığından bu konuyu görünce haberim oldu :) Ama güzel bir araca benziyor. Hele de yedi kişilik olması çok iyi. Opel Zafira ve Toyota Verso tarzı baya güzel. Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

tolgakmg bunu beğendi.
  3. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    sadece bilgi amaçlı yazıyorum şuan dizel birçok trajet gümrük çıkışlı , yakın zamanda gümrük doluydu bende niyetlenmiştim birkaçınada mezar teklif yapınca bana kalmadı :D

ortalama 20bin civarından satılıdı iyi olanları ve tr dek kayıtları olmadığı için kaza bela değişen iyi baktırmanız gerekli

tolgakmg bunu beğendi.
  4. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Araç güzel ama parça sıkıntısı çekersin motor parçasını bulsan bile kaporta aksamı far sinyal aksamı ve iç trim parçaları çok zor bu tarz araç istiyorsan matrix al
    tolga hocam dobloyu niye sattın yeni kasa doblo al bence

Son düzenleme: 16 Mayıs 2017
    tolgakmg bunu beğendi.
  5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim. Güzel araç evet. daha çok 9 kişilik bunlar.

Teşekkür ederim. Bu bilginin faydası olacak bana. Zaten almak istediğim kişi de gümrükten çekmiş aracı. Fiyatı biraz yüksek ama....benim bütçem ancak bu tür araçlara yetiyor.

Teşekkür ederim. İç trim yada dış aksamları bulmakta zorlanacağım. Dediğiniz gibi bir önceki aracım doblo idi. Ancak hem 7 kişilik araca ihtiyacım var. Doblonun en sevmediğim özelliği arka koltukları hem dik hemde rahatsız idi. Uzun yolda arka kısmı yoruyordu. O yüzden doblo tarzı düşünmüyorum.

6. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Bahsettiğiniz Aracı dürüst olmak gerekirse bulunduğum yerlerde hiç görmedim.Arkadaşların da dediği gibi özellikle Kaporta veya aydınlatma grubun da yedek parça sıkıntınız olurmu orası soru işareti.
    Ben Doblo almadan önce station wagon tarzı yada daha heybetli Ford C max , S max ve opel zafira tarzı araçlara da baktım.Gerek düşük km olanlarının pahalı olması gerekse yakıtının yüksek olması Ticari tarz araç bakmaya zorladı.Bu tarz ticari araçların için de benim düşüncelerime göre en mantıklısı Doblo oldu.
    Evet eski kasa dobloların arka koltukları kesinlikle böbrek taşı dökmek için birebir. D 1 ve D 2 diye adlandırılanların konforu neredeyse hiç yok.
    Sizin Doblonuz hangisiydi.Bende yeni kasa olan var ve arka koltuklarda konfor gayet iyi.

7. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD

ciddi alıcı olarak gidip pazarlık edebilirsiniz , maksimum 20 ye almışlardır çoğu 17-18 gibi bitti ben 15 vermiştim :D sonrasındada diğer araçlara girmedim çok işleri var diye

alıcağınız araç temizze gümrükten çekildikten sonra tum sıvıları vs değişmiş güzel bakım yapmışlarsa şu piyasa şartlarında gene alıcı için 28 falan rahat eder bence , ayrıca ben parça sorunu kesinlikle yaşayacağınızı duşunmuyorm en kotu siparişler tr de yoksa bile 2-3 haftaya gelir ki bunların benzinlileri zaten gelmişti resmi olarak

tolgakmg bunu beğendi.
  8. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @tolgakmg hocam da d3 kasa vardı bende şuan d4 kasa 1.6 var arka koltuklar rahatsız doğru hatta ön koltukta aynı süngeri çok sert ama süspansiyon ve genişlik yönünden ben memnunum ama servis çok kötü hizmet sıfır ve ilk bakım 900 tl
    2.0 caddynin bakımı 630 tl

9. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Benim aracım şu an 13 binlerde ilk bakımında 240 tl + 70 tl ön sis krom taktırdım düz 300 aldılar 20 bin bakımını da servis elemanı max 500 tl tutar dedi.Kdz Ereğli de servise getirdim ben gayet memnun kaldım.

10. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    1.3 ler 10 binde ilk bakım

1.6 lar 20 binde ilk bakım

Benim 1.6 ankara da 5 servisede sordum 850-900 fiyatlar veriyorlar çok pahalı ben servise gitmeyi düşünmüyorum garanti olayıda hyundaıdeki gibi işlemiyor herşeye normal deniyor zaten

5 litre opet yağ + 4 filtre 900 tl başka bir şey yok orjinal balatada 350 liraymış

Dışarıda hepsi 5 litre castrol +filtreler+ opar balata 350 lira

tolgakmg bunu beğendi.
  11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Dediğiniz doğru. daha önceki D1 ve D2 araçlarımda zıplama sorunu vardı. Önceki aracım doblo D3 1.6 premio idi. Yaylanma konusunda sorun yaşamadım ama arka koltuklarının sırtlık ksımları dik ve oturak kısmı yerden yüksek. Bu yüzden uzun yolda hem bacakları hemde sırtı yoruyor. Bu sorun caddy'de connect'te de var. Partner de nispeten az. ama en iyi arka koltuk oturum pozisyonu opel comboda vardır diyebilirim.

Esasen 7 kişilik ve otomobil sınıfı bir araca ihtiyacım var. Şu anda Çanakkale'deyim ve yaklaşık 2 sene kadar Çanakkale Adana arası ayda mutlaka 1-2 defa gitmek zorundayım. ailecek 1200km yolda dediğim gibi doblo arkada oturanları yoruyor. Sırtlığını yatırmayı denedik, ayak kısmını yükseltelim koltuk minderine biraz da açı verelim dedik olmadı. Ayrıca şu 50km hız sınırı K belgesi korkusu cabası. Bana düşük km'de otomobil sınıfı ve 7 kişilik ve bütçeme göre araç ancak bu tür araçlar olabiliyor.

Dediğiniz araçlara bende baktım. Ancak koltuk yapıları beklediğim gibi değil. Benim istediğim araçlar daha çok transporter vito gibi araçlar ama onlar da hem gereksiz büyük hemde bütçeme göre temizi yok.

Mekanik olarak çanakkalede sıkıntı yaşamazsınız dediler. Sonato tuscon santafe modellerini biliyorlar burada. 2.0 CRDİ ye yabancı değiller. İstanbul da bize yakın. Far sinyal stop vs. eninde sonunda bulunur ki....benim için sorun olmaz. Zira aracın mekanik olarak sorunsuz olması tercihim. Bilgiler için teşekkür ederim.

12. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Doblo 1.6 nın sarf malzemeleri biraz pahalı. Hatta pahalı. Ben özel serviste en son tüm filtreler + yağ için 270 vermiştim.

13. ykptsc

ykptsc Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad Soyad:
    Yakup Taşcı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    kia karens de tercih edebilirsiniz . birbirine çok yakın araçlar bunlar. kia biraz daha yaygın . parça konusunda daha az sıkıntınız olur kanaatindeyim.

Köksal, shadow50 ve tolgakmg bunu beğendi.
  14. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Aslında Toyota Sienna bulunupta alınsa çok güzel olur, taş gibi araba. :)

shadow50 ve tolgakmg bunu beğendi.
  15. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Hocam ben sizi Starex ile hatırlıyorum, yanlış hatırlamıyorsam otomatik idi. Çok geride kalmışım. Hoş geldiniz.

tolgakmg bunu beğendi.
  16. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia Hyundai'ye göre daha dar bir araç. düşünmedim değil ama...

Teşekkür ederim. İlan olarak seçeneği çok sınırlı.

Hoşbulduk teşekkür ederim. Evet 2008 otomatik starex'im vardı. 2.5 yıl oldu satalı. Kısmetse tekrar hyundai'ye dönmek üzereyim.

17. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Vito veya t5 masrafları çok ama çok keyifli araçlar

tolgakmg bunu beğendi.
  18. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    4 ileri otomatik şanzımandır, bu modele 5 ileri koymazlar(2010 sonata bile 4 ileri). Motor parçası sorunu çekmezsiniz bence, muhtemelen sportage-tucsondaki 2.0 dizel motor kullanılmıştır.

Ben de 7 kişilik olarak kiaları tercih ederdim(bütçeme uygun ford s max kullanıyorum), en azından distribütörü ithal etmiş aracı, pahalı da olsa parçası bulunur. Hyundai kendisi ithal etse parçada sorun çekmezdiniz. Adanaya suriye gibi hyundai kullanıcısı ülkelerden parça getirtme şansı olursa olabilir aslında.

tolgakmg bunu beğendi.
  19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,057
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aynı motora aynı şanzımana sahip 4x4 olanlar 10 litre yakıyor. sizin alacağınız araç için ortalama yakıtınız e fazla 10 litre olur. kendinizi 10 litreye hazırlarsanız daha az yaktığında sorun olmaz.

şanzıman 4 ileridir. autolock pozisyonuyla 5 vites oluyor zaten.

mekanik parçaları bulursunuz ama, mesela triger gergisini orjinal almak önemli. yan sanayi kolay bulunsa da belki bazı parçaların orjinallerini zor bulursunuz.

tolgakmg bunu beğendi.
  20. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim. Eski aracım starex TCİ de otomatik vitesli idi ve L-2-d seçenekleri vardı. 85km ye kadar 4. vitesle gider, 85km den sonra vites kutusu tıpkı düz vites gibi hareket ederdi. Sanırım bu araçta da böyle bir seçenek vardır. Ancak Dikkatimi çeken vites kolu üzerinde OD seçeneği yok. İki araca baktım. İçinin modüler yapısı koltukların oturum rahatlığı genişliği ve kasa boyutlarını gizleyen tasarımı hoşuma gitti. Kısmet olursa birkaç güne kadar aracı alacağım. Şu aralar okulda çok yoğun programım var. Haftanın 5 günü dersim var. MALUM izin de alınamıyor. Araçlarda hep şehir dışında. Umarım kısmet olur da satılmadan birisini alırım.

Halil bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş