LPG KABLO

Hyundai Periyodik Bakım Zamanları Ve Fiyatları

'Bakım Günlükleri' forumunda MSC tarafından 30 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam işte , yetkili serviste bu tür ıvır zıvıra para almıyorlar mı ya , işte soğudum bu tür bakımlardan , enayi yerine konuluyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

blue55, sipartacus, umutd07 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. aykutersoy

aykutersoy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    arkadaşlar i20 2012 dizel 1.4 makyajlı kasa aracıma 120.000 bakım yaptırmak istiyorum , genel bakım ne kadar tutar yeni yaptıran varmıdır ? özel servsi daha iyi olacak gibi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    3, 5 liralık karter tapası 17 TL olmuş. Cam suyunu da sondajla çıkarıyolar galiba.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Atık yağ filtresi bedeline ayar oldum. Bu nedir ya iyice haraca bağlamışlar. Orjinal parçaları alıp dışarıda bir ustaya bakımını yaptırmak galiba en doğrusu.

5. DEUXA

DEUXA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    DEUXA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Garanti bitsin bende dışarda yaptıracam dürtseler bir daha servise gitmem

6. xwas

xwas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Cihan Türkoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Fiat
    İyi günler bende 1.6 crdi blue var. Motor yağı, yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresi,mazot filtresi değişimi yaptık.Şanzıman ve balatalar kontrol edildi değişim yapılmadı. Özel servis için 440 tl ödedim.

7. spicom

spicom Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Erdem turna
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tucson 1.6gdi 3 yıl bakımı

bilgi için.
    İndirimler ile ödenen 1215.90 TL.
    Migros hediye kartı bile almadan bu tutar.
    Müşteri memnuniyet anketi için aradıklarında dedim fiyat politikanızı değiştirin yoksa çok müşteri kaybedersiniz diye.
    Tamamen garanti bozulmasın diye sizde yaptırdım. Biter bitmez özel servise gideceğim dedim.
    Kadın bu konuda çok şikayet aldıklarını ancak “piyasa şartları” yüzünden durumun böyle olduğunu falan anlatmaya çalıştı.
    Memura işçiye %3 zam yapıldı siz hangi piyasadasınız deyince haklısınız dedi.
    Haklı olmam sonucu değiştirmedi tabii...
    Bir yakınımın Opel ile yaptığı mantık ise ilk bakımdan sonra servise gitmediği, servise vereceği bakım ücretini eğer bir sıkıntı çıkarsa masraf olarak harcayacağını, zaten çıkan sorunu da dışarda yaptırırsa yine de daha ucuza geleceğini hesapladığını söyledi. Açıkçası bilemedim. Hesabı yapmadım ama mantıklı geldi.
    Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.....
    https://i.hizliresim.com/Z5qyga.jpg

Son düzenleme: 1 Kasım 2019
  8. delynin1i

delynin1i Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    d1i
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Öncelikle herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım. Hyundai Elantra aldım 2018 model ve ilk bakımı geldi. Sonuç itibariyle yetkili servisler fiyat olarak oldukça yüksek ama yapacak birşeyde yok garanti yüzünden gideceğimde mecburen. Yalnız aracı aldığım bayinin servisine pek güvenemedim açıkcası çekincelerim var iyi bir servis bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim İstanbul Avrupa yakasında.

9. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Opel eğer ki garantiyi uzatmadıysanız zaten 2yıl garanti veriyor, yılda 15binden fazla yol yapmıyorsa eğer yakınınız zaten ikinci bakım geldiğinde garanti bitmiş olacaktı ama Hyundai 5 hatta 7 yıl garanti veriyor.

spicom ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. spicom

spicom Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Erdem turna
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

Doğru tabi asıl sorun da orda.
    Opel 2 yıl garanti veriyor ortalama 1500 den 3000 lira servise veriyorsunuz sonrası isteğe bağlı.

Hyundai de ise 5 yıl yada 7 yıl garanti var diye mecburen servise gidiyoruz son liste fiyatına göre 5 yılda 5800 TL 7 yılda 8000 civarı ücret ödüyoruz o da sadece periyodik bakım için. Extra durumlar hariç.

Ha ben sanayiye gidermiyim hayır çünkü ustalara güvenmiyorum. Ama tanıdığı güvendiği ustası olan neden bu paraları versin.

Yanlış anlaşılmasın amacım servislerin bu fiyat politikalarını eleştirmek. İllaki bu forumu okuyan yetkili kişiler de vardır. İnsanların memnuniyetsizliğini bilsinler diye sesimi çıkarmaya çalışıyorum.

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Opel de kronik probleme yakın problemler denilebilecek ekzantrik dişli kırılması ve elektrikli direksiyon arızalarını 5-6000 liraya dışarda yaptırmak mümkünse ne mutlu. Ancak yan sanayi GM parçaları piyasada bol ve genelde çok pahalı değiller.

ben bu cumartesi honda yı götüreceğim bana 1900 lira dediler, 800 lira şanzıman yağı değiştirilecek, 450 motor yağı, 220 hava filtresi, 125 yağ filtresi, 170 lira polen, 160 lira işçilik. 50 lira gibi bir indirim yapabilirler. Dışarda aynı kalitede bakım yaptırmam mümkün değil motor yağı 0w-20 Type 2.0 denilen bir tür yağ ve markası belirsiz bir yağ, bidonda sadece honda markası yazıyor kendileri üretmediği besbelli ama sadece yetkili servislerde ve bazı internet sitelerinde satılıyor dışardan alsak gerçek mi sahte mi güvenemiyoruz, lakin motorda turbo var üç kuruş ucuza gelsin diye mil kırmayı kimse istemez, basit atmosferik motor değil. Şanzıman yağı da aynı şekilde HCF-2 denilen CVT şanzımana göre tasarlanmış kullandıkça motor yağı kadar simsiyah olan bakır katkılı değişik bir yağ ne standartı belli ne idüğü belirsiz bir yağ, bu yağda aynı şekilde honda nın kendi yan ürünü herhangi bir tanıdık marka değil piyasada da yok yada amazon ebay gibi yerlerde var yine güvenemiyoruz getirtmeye. Hava filtresini de turbo yüzünden sanayiden alıp takamıyoruz bir yırtılır delinirse turbo gitti yeni turbo en az 6000 lira, geçen gün değiştirecektim yedek parçacımdan en kaliteli filtreyi istedim 75 lira dedi elime aldım dışındaki lastik conta filtrenin dışındaki plastikten ayrılmış langır langır sallanıyordu üzeri plastik çapağı dolu, haliyle siz olsanız bu filtreyi alıp ta takar mısınız:) neyse dedim boşver almadım:) serviste 220 lira:) ama elinize alınca kendini belli ediyor. Getz in orjinal ve yan sanayi hava filtreleri arasındaki fark bile öyleydi ama getz hava filtresi olmadan bile gider turbolu civic zor gider:).

dışarda bakım yaptırsam yağları filtreleri servisten alsam garantiden de vazgeçsem 2000 lira ücret vereceğim yerde en fazla 200-300 lira daha az öderim daha az fiyata zaten çok zor çünki parçalar pahalı.

Honda eğer atmosferik ve manuel vites olsa zaten hiç sorun yok 0w-30 eneos yağı doldur filtreleri değiştir gazla:) serviste 900 dışarda 400 lira bakımı

Bakım fiyatları artık bu şekilde. Bence bakımda kullanılan parçalar dolara endeksli bu yüzden böyle.

Hyundai de Getz Era yada eski kasa i30 götürseniz servise alacakları ücret en fazla 500-600 lira. Geçen ay babamın i30 a bakım fiyatı aldık 480 lira fiyat verdiler gebze görtan da biz dışarda servisten perakende alınma filtreler ile babamın teyze oğluna 400 liraya yaptırdık bakımı ama doldurduğumuz yağı eskisinin aynısını seçtik, çıkan yağı gördük, filtreleri inceledik içimize sindi servis aynısını yapar mıydı acaba? arabanın yanına yaklaştırmazdı:)

dolayısı ile kullandığınız otomobil birde narin ve özel yapıda parçalar içeren bir model ise mecburen yetkili servise gitmeniz gerekiyor. Ancak model eskidikçe parçalar ve bakım illa ki ucuzluyor. Garanti konusunda canları işlem yapmak istemez ise her türlü sallarlar uğraştırırlar zaten. Yetkili servise önceden araştırılarak sadece hizmet kalitesi için gidilir garanti için gitmek zaten gerçek amaç olmaz:) dışarda gerçekten kaliteli bakım yapıldığına inanıyorsanız bu bakım kalitesini otomobiliniz için sağlayabilirseniz zaten servise gitmenize asla gerek yok problem de çıkmaz garantinin lazım olma ihtimali de az olur.

Yani otomobilinizi yetkili servise götürseniz ve servis piyasanın en ucuz po maxima yağını yada lubex in 10w-30 yarı sentetik yağını doldursa, polen filtresine, karter tapasına dış tedarik yazsa yani orjinal diye yutturulan tarzda yan sanayi polen filtresi ve tapa taksa sadece hava filtresi ve yağ filtresini orjinal taksa ve sizden 800 lira yerine 700 lira alsa ve garantiniz devam ediyor dese gürültülü çalışan motora ve 3-4 ay sonra hışırtı yapmaya başlayan polen filtresine katlanır mısınız? yada içinize siner mi? bu şekilde bakım yapan servisler vardı.

Görüldüğü üzere en ideal bakım bu işin eğitimini alıp takım taklavat edinip yetkili servisi aynen taklit ederek onların kullandığı orjinal filtre ve parçalar ile kendi garajınızda kendinizin titizlikle yapacağı bakım olur. Şahsen çok zor olacağına inanmıyorum. Bunu bir gün ben kendim başaracağım:) eliniz anahtar tutuyorsa çok azıcık yabancı dil ve matematiğiniz varsa zaten servise bakıma gittiğinizde içinizin sızladığını illa ki hissedersiniz.

sipartacus bunu beğendi.
  12. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Balans ücreti çokmuş. Serviste yaptırmazsan garantiyi bozacak bakım içindemiymiş.

13. spicom

spicom Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Erdem turna
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

Cevabınızı okudum haklısınız. Sizin Honda için anlattıklarının araca özel olduğu için yorum yapamayacağım. Lakin her markanın parçaları yan sanayisinde servisteki fiyatına göre fiyatlandırılıyor. Örneğin "A"parçası servisinde pahalı ise yan sanayisi de pahalı oluyor. Bu parçanın maliyeti yada içeriği ile alakalı olmasa bile böyle. Siz atıyorum orjinali 1000 lira olan fitreyi yan sanayide 20 liraya bulamazsınız maliyeti 5 lira bile olsa.

Hondanın durumu bu şekilde diye tahmin ediyorum.

Hyundai ve opelde ki iki aracı da yaklaşık 5'er yıl kullandım o denli yüksek fiyatlı parçaları yok ama her iki araçta da servis fiyatının yarısına dışarıda bakım yaptırmak mümkün. Özellikle periyodik bakımlar.

Bu arada benim astrada başıma o kronik direksiyon kutusu arızası geldi. Garanti bitmişti. Servis 4000 lira istedi ben 900 liraya yaptırdım ve 3 yıl o şekilde kullandım satana kadar. Ustanın dediği keçelerden biri patlamış sadece. Servis direkt değişim demişti.

Ben Ekim ayında aldım bu aracı ondan önce de i30 vardı 2008 model. Ve inanın ona da öyle bahsettiğiniz gibi bir fiyat yok. Yani eskiyince ucuzlamıyor servis.

Bkz. Servis fiyatları
    http://upload.social-hyundai.com/Hyundai_Periyodik_Bakim_Tablosu.pdf

Ben servisin yaptığı işten yada kullandığı parçadan rahatsız değilim. Sadece fiyat politikalarını araçların garantisi bozulmasın diyen müşterilerinin çaresizliği yüzünden abartmalarından rahatsızım. Ayrıca zaten bu servislerin %99 u satış yapan bayiler. Açıkçası satış yapmayan servis ben bilmiyorum o %1i de hatalı olabilirim diye koydum. İnsanda şöyle bir his uyandırıyor "satarken ucuz satmadılar ki birde servisten geçiriyorlar enayi miyim ben bu servise gideyim"

Kısacası evet servise gidilmesinden yanayım ancak servislerin bizim durumumuzdaki insanlardan faydalanmaması gerektiğini düşünüyorum.

Balans işi dışarda da 100-150 TL civarı eğer tanıdığınız usta yoksa. Ben lastiklerin rotasyonu istemiştim ayrıca birde o iş için lastikçiye gitmemek için.

Ona itirazım yoktu zaten klima temizliği ve motor yıkamayı da ekstra olarak ücreti mukabil yaptırdım .

14. Cbk

Cbk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Celal Burak Kaynaş
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Herkese iyi forumlar. Foruma yeni dahil oldum. Balıkesir Merkezde ikamet etmekteyim. Balıkesir il merkezinde bulunan Hyundai Eraslan Yetkili servisi yaklaşık 7-8 ay evvel faaliyetine son verdi ve şu an Balıkesir Merkezde yetkili Hyundai Bayi ve Servisi yok. Accent Blue 1.4 d-cvvt aracımın
    30.000 km
    bakımı için En yakın yetkili servis Bandırma ve Edremit’te mevcut lakin ikisinden herhangi birine gidiş geliş için yaklaşık 200 km yol katetmem gerekecek.

Bende 30.000 km de değişmesi ve/veya yenilenmesi gereken parça ne ise internet üzerinden en iyisini tedarik edip Bosch Car serviste sadece işçilik ücreti karşılığında periyodik bakımı tamamlamak istiyorum.

Hangi parça veya ekipmanları tedarik etmem gerekecek ? yardımcı olursanız sevinirim. Polen,yağ, hava filtresi ve motor yağı dışında almam gereken başka birşey var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

İyi forumlar.

15. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Foruma hoş geldiniz , Hocam tamam yaptırırsınız da , bu durum aracınızın garantisini bozmuyor mu ?

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

Under Ground, Cbk ve ndipi bunu beğendi.
  16. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Hiç macera aramam giderim o kadar yolu servis de yaptırır evraklarını alır bir kenara koyarım.

Cbk bunu beğendi.
  17. Cbk

Cbk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Celal Burak Kaynaş
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Sayın Asel&Kaan Efe ve Sayın ndipi, müşkülümü dikkate alıp cevap verdiğiniz için öncelikle çok teşekkürler.

Bugün Bosch Car servise fiyat almak için gittim. Bosch marka , hava, polen , yağ filtresi, Castrol Magnatec yağ içeren 30.000 km bakım kitine işçilik dahil 500 Tl gibi bir rakam istiyorlar.

Garanti hususunda sıkıntı yaşamamak adına sizlerinde tavsiyeleri üzerine Hyundai Edremit servisini aradım ve garantinin 30.12.2020 ye kadar devam ettiğini 968 TL olan 30.000 km bakım ücretini 800 TL’ye kadar düşebileceklerini ve yukarıda saydıklarıma ilaveten fren hidroliğini de yenileyeceklerini belirttiler.

Garanti süreci devam etmesi nedeniyle sizlerinde tavsiyesi üzerine Edremit serviste Bakımı yaptırmayı düşünüyorum. Yardımcı olduğunuz için tekrardan teşekkürler.

ndipi ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  18. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

aracınız olabilecek en sağlam kombinasyon, yani arıza yaşama ihtimaliniz çok az.

garantiyi kullanırsanız en fazla soyulan direksiyonu değiştirirsiniz, ya da buna benzer birşey yapılır.

ben sizin yerinizde olsam bakımı bulunduğum yerde yaptırırım. zaten yağ değişimi çok basit bir işçilik gerektirir.

hava ve yağ filtresi mutlaka orjinal olmalı. bosch da dahil olmak üzere diğer markaların ciddi uyum problemleri oluyor. yetkili servisler orjinal filtrelerin satışını yapar. herhangi bir yakınınız servisin olduğu yerden bu filtreleri alıp size kargolayabilir. internetten satış yapan ve orjinal filtre sattığını söyleyenlerin de bir kısmı sahte ürün satabilir. yetkili serviste filtre fiyatları genelde çok uygundur. yan sanayilerden daha ucuza satılır çoğu zaman.

polen filtresi önemli değildir, internetten alabilirsiniz. motor yağını da kullanma kılavuzunda belirtilen numara ile bilindik markalardan biriyle değişim yapılabilir.

erenuzel41, Asel Kaan Efe ve Cbk bunu beğendi.
  19. mehmetanaz

mehmetanaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Mehmet ANAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Cbk kardeşim öncelikle hoşgeldin.
    Servislerde yaşadıklarımdan dolayı güvenim iyice kırıldı. Artık spesifik olmadıkça parçaları kendim temin edip güvendiğim ustalara başında bekleyerek yaptırıyorum. Sayın Cbk kardeşim memleketim Ayvalık. Aracımı aldığımdan beri (2 sene) sürekli Edremit Uytun'a götürdüm. Bir seferde de İzmir de Hyundai servisine götürmüştüm. Ancak son değiştirmede filtreleri yağı kendim temin ettim. Kendi ustama götürdüm. Polen filtresini açtığımızda usta bu hiç değişmemiş dedi. Bana biraz şişirilmiş fiyatlar ve değişik kar anlayışları var gibi geldi. bu her yere göre değişir tabii ki. İnternetten araştırırsan aracın üretim dönemine göre önerilen yağlar filtreler vb. parçaları bulup ona göre değişim yapabilirsin. Naçizane tavsiyemdir sayede. 2009 Hyundai i20 var bende Mann yağ filtre Sakura polen ve hava, yağ Shell Helix Ultra hatta bujiler orjinal japon ngk kullandım. parçacılar hyundailerin orjinal bujilerini ngk diyorlar ama bazı servisler bunun yan sanayisini kullanabiliyorlar. bujimarket.comdan aldım.
    Benim de yanlış bildiklerim varsa abilerim uyarırsa memnum olurum.

erenuzel41, Cbk ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. Cbk

Cbk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Celal Burak Kaynaş
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Halil Bey ve Mehmet Bey servis ve Parça tedariki ile ilgili paylaşımlarınız benim için çok faydalı oldu kendim parça temin edecek olursam söylediklerinizi dikkate alacağım. Mesajımı dikkate alıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

mehmetanaz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş