LPG KABLO

Hyundai Nadir Emniyet Kemeri Cıvata Kapağı 88811-22000 Ve Nadir Bagaj Menteşe Kapağı 81285-28000

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda MPE tarafından 31 Mayıs 2023 tarihinde açılan konu

1. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Bu parçaları araştırdım ve konu açmayı düşündüm. Bu parçaları yeni modellerde denemem gerektiğini düşündüm. İsteyen bu parçaları bulup takabilir. Bir tüyo olsun istedim. Hem bu konuyla bu parçaları detaylı bir şekilde göstermiş olacağım. Bu konu olmadan düzenli şekilde gösteremezdim. Buraya uyumlu olacak bir konu olduğunu düşünüyorum. Bunlar unutulmuş ve daha kullanılmayan parçalar. Hyundai bunları neden kaldırdı ki. Yine de harika parçalar olduğunu düşünüyorum. Bu parçalar Hyundai Accent milenyum modelinde var ve denememe imkan verdi. Ben bu parçaları bulamadım.

Emniyet kemeri cıvata kapağı eski Hyundai'lerde bulunan nadir bir parça. Hyundai Accent milenyum modelinde ön koltuk cıvataları ve ön sağ ve sol emniyet kemeri cıvatalarında oluyor. Örneğin Getzlerde yok. Milenyumda bu kapak arka emniyet kemeri cıvatalarında yok ama uyuyor. Hatta arka emniyet kemerlerinin üstü Atosun emniyet kemerine benziyor. Milenyumda orada kapak yok ve Atosun özel şekilli kapağını bulup eklemek istedim ama bulamadım. Bu emniyet kemeri cıvata kapaklarıdan iki tane vardı ve oralara ekledim.
    Kapak bu.
    Bu kapağı takması en zor ve en güvende oldukları yere ekledim. Nadir oldu bence. Emniyet kemeri çerçevesi yoktu diye takması daha kolay oldu. Bu kapaktan tüm koltuk cıvatalarına ve emniyet kemeri cıvatalarına eklemek istiyorum. Fabrikasyon olmasa da. Bence olması gerekirdi.
    Bu kapağı bayideki yeni bir H100 kamyonette deneme fırsatım oldu. Mükemmel uyumunu görmüş oldum. Sonuç gerçekten şaşırtıcı ve ilginç.
    Harika görünüyor. Bu kapağın uyması ilginç oldu. Takmak için harika bir parça. Koltuk cıvatası küçüktü diye oraya uymadı. Başka modellerde denemedim ama H100 kamyonette denemek yeterli oldu bence.

Bagaj menteşe kapağı da eski sedan Hyundai'lerde kullanılmış nadir bir parça. Biraz hassas bir parça olduğunu düşünüyorum. Bu da cıvata kapağı gibi yeni Hyundai'lerde yok. Daha az kullanılmış bir parça. Accent milenyum modelinde bagaj açıkken görülebilir ve iki tane bulunuyor. Yumurta kasa, Era ve Blue'da yok. Milenyumdaki bagaj menteşesi biraz farklı ve iç kısmında çıkıntılar var. İnternetten parçanın iyi bir resmini buldum.
    Era ve Blue'da deneme fırsatım oldu. Sonuç ilginç ve şaşırtıcıydı. Harika oldular. Bana göre Blue'da daha güzel oldu. Daha iyi oturdu gibi ve Blue daha yeni ve güçlü bir model. İşte bu yüzden sizlerinde de bu iki parçayı deneme fırsatınız olursa kullanmanızı isterim. Bu güzel araçlarda bunlar eksik kalmış bence.
    Era.
    Blue.

Bu sitede linkleri var ve aradığım tüm parçalar orada var. Parçaların hangi modelde kullanılıp kullanılmadığına bakılabiliyor.
    Emniyet kemeri cıvata kapağı.
    https://www.hyundaipartsdeal.com/ge...KGsO2_-fHRPz9eEulAdhu1O7ekZlE3wwbZXI85K94dE2I
    Bagaj menteşe kapağı.
    https://www.hyundaipartsdeal.com/ge...KGsO2_-fHRPz9eEulAdhu1O7ekZlE3wwbZXI85K94dE2I
    Umarım güzel bir orijinal Hyundai tüyosu verebilmişimdir. İşinize yararsa ve fikir verirse sevinirim. İsterseniz bulabiliyorsanız bu parçaları bulup kendi aracınıza ekleyebilirsiniz. Sizin tercihiniz. Ben bu parçaları bulamadım. Konunun devamını size bırakıyorum.

Son düzenleme: 31 Mayıs 2023
    Silgi ve koreci bunu beğendi.
  2. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Hocam neden sürekli civatalarla küçük parçalarla ugrasiyorsun :)

3. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Bu küçük detaylarla uğraşmak hoşuma gidiyor. Örneğin arka ve ön tampon vidalarını orijinalleştirdim. Hatta ön tamponun bir tarafını somun ve cıvata tutup tamponu çiğniyordu ve ucunu koparmıştı. Onları da söküp tampondaki plastik yuvayı düzeltip daha uygun ve sağlam haline getirdim. Olması gereken vida klipsleri ve vidalar yerinde şimdi. Küçük detaylar önemli. Bunlar araca lazım diye alıyorum. Hoparlör taktırınca da orijinal vidasından aldım. Çünkü başka vida taksam daha kısa ömürlü olacağını ve en iyisinin orijinali olacağını biliyorum. Aracın kozmetiği biraz mahvedilmiş maalesef.
    Bu konuyu birinin açması gerektiğini düşündüm.:)

4. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aklıma şey geldi kurtlar vadisinde vidanın ithali mi olur deyip hippiyi dövüyordu :D

Asel Kaan Efe ve MPE bunu beğendi.
  5. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bence @MPE de araç kültüründe "detailing" dedikleri rüzgara kapılmış. Kiminde temizlik takıntısı, kiminde ikaz etiketlerine varana kadar aracın tüm eksiklerini kapatıp fabrika çıkışındaki haline döndürmek olarak kendini gösteriyor. Kardeşimden biliyorum, 2001 model aracı pek de iyi durumda değilken alıp boyasıyla-cilasıyla, iç-dış led aydınlatmalarıyla, hatta plakalığını dahi aydınlatarak neredeyse ilk haline çevirdi. Şahsen araçta motor-mekaniğin sağlığına özen gösterdiğimden kozmetik kısmı ile neredeyse hiç ilgilenmiyorum. Kapalı garajım olsaydı belki ben de özenirdim ama kapı önünde yatan, her yaz tepesine elma, top vb. düşen, üstünden kedi eksik olmayan bir araç için beyhude çaba gibi geliyor. Yine de böyle meraklılarını izlemek keyif veriyor.

ozgutozkan, MPE ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,523
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Kapalı garaja ilaveten bir de branda geçiriyorum , yağışlı havalarda bile kuru kalıyor , öğleden sonra arkadan vuran yakıcı Akdeniz güneşi etkili olamıyor. Garajım 4 tarafı açık üstü atermit ve gölgelik süs bitkilerinden oluşuyor. Her sabah üstünü açtığımda temiz olarak görmek güzel bir his. Kediler üstünde evet özellikle yağışlı havada ama kirletici brandada kalıyor. Yıkama ve pasta cila yaparkende garaj içinde yapıyorum.

Tapatalk kullanarak telefon aracılığıyla gönderildi

MPE ve fume bunu beğendi.
  7. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Ben geçmişte aracınızı park ettiğiniz yeri paylaştığınız fotoğraflarda görmüştüm. İlk düşündüğüm şey "araç böyle kullanıcılardan alınır" olmuştu. Hala aynı şeyi düşünüyorum, bir gün model yenilemeyi planlarsanız aracınızı alan kişi çok şanslı olacak. Çok özenli bir kullanıcısınız, şanslı i20'nin bakımlarını hep bir düzen, belli bir program ve kaliteli parçalar takibinde yapıyorsunuz. Tebrik ederim.

MPE, onurforces ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,523
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Apartmanda komşunun arkadaşı var , çiçeksepeti.com sitesinin yazılımcısı , o çocuk üniye başlamıştı , vebal atmıştı , bu arabayı bir gün satacak olursanız ilk benim haberim olsun abi diye , aradan yıllar geçti , şindi yine uğruyor buraya altında Dacia Stepway var , hala istiyor musun diye şaka yaptım , evet hiç değişmedi kararım isterse 15 yıl geçsin diyor.

Tapatalk kullanarak telefon aracılığıyla gönderildi

fume bunu beğendi.
  9. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Gerçek bir yazılımcıymış. Kodlama ile uğraşanlar değişiklikleri sevmezler. Bir şey temizse ve iyi çalışıyorsa başkasına ihtiyaç duymazlar. Çok daha iyilerini bedava sunsanız bile. :)

onurforces ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
  11. Silgi

Silgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bagaj Menteşe kapağı birinde var birinde yok benim. Size ücretini yollasam sipariş verir misiniz ?

MPE bunu beğendi.
  12. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Bu parçaları hiç bir şekilde bulamıyorum. Bulsam fazla fazla alırdım. Serviste sorduğumda bulunmuyordu. Belki de ithal edilemiyorlar. Zaten daha kullanılmıyorlar ve üretilmiyorlardır. Aslında burada kullanıcıların zahmet edip de bulmama yardım etmesini isterim. Benim kadar meraklısı yok. Önemseyen de yok. Aşırı detaylı araştırdım. Hangi araca takmak istiyorsunuz. Aslında bazı Accent milenyuma uyan parçaların orijinal Hindistan malı var. Bagaj ızgarası. Hatta eskiye göre Hyundai logo baskısı vardı. O Hindistan versiyonları çok bilmiyorum. En son hangi yıl üretilmiş bilmiyorum. Acaba onlarda bu parçalar var mı.

Silgi bunu beğendi.
  13. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Emniyet kemeri cıvata kapağını takması en zor olan yer burasıydı. Atosun kemerine benziyor ama özel şekilli kapağı bulamadım. Belki uyardı. Şu an arka üst cıvatalarda son iki kapak duruyor.[​IMG]

14. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Blueada herhangi bir emniyet kemeri kapağı göremedim.[​IMG]

15. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Bu da milenyumun asıl arka emniyet kemeri. Üst plastiği Atostaki gibi ve Atostaki gibi cıvata kapağı takabilmiştim. Bunun metalik gibi duran versiyonları da sanırım var. Bu plastik olanı daha güzel.[​IMG]

16. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Atos emniyet kemeri.[​IMG]

17. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Arka emniyet kemeri Atosta tıpkı milenyumunki gibi.[​IMG]

18. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Bu da farklı bir versiyon. Bunun kapağı milenyumda arkaya uymayabilir belki.[​IMG]

19. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Benim Erada da ön koltuk arkasındaki ray demirleri örten vida plastiklerinden biri eksik hurdalıktan mı alsam diye düşünüyorum.

MPE bunu beğendi.
  20. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    429
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Eraların bu tarz parçalarını çok bilmiyorum. Milenyumda ön koltuk ön cıvatalarında nadir siyah yuvarlak cıvata kapaktan var. Arka kısımlarda özel şekilli gri kapak oluyor. Getzlerde sanırım yok. Siyah cap bolt adlı cıvata kapağı bu tarz yerler için uygun olmalı. Çıkma bulsam tüm uyumlu yerlere takarım. Çok nadir ve az kullanılmış bir parça.

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş