LPG KABLO

Hyundai Kullanırken Karnınız Ağrıyor Mu?

'Sağlık Bölümü' forumunda mithatkeskin tarafından 10 Ocak 2023 tarihinde açılan konu

1. mithatkeskin

mithatkeskin Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Mithat Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Merhabalar,

Benim Hyundai marka araçları kullanırken, 100 kilometre sonra karnım ağrımaya başlıyor arkadaşlar. Hatta bazen bu mesafe 40 kilometreye kadar da düşebiliyor.

Garip bir durum olduğunun farkındayım, ama nedense sadece Hyundai marka araçları kullanırken başıma gelen bir olay bu...

Babamın 2015 model Hyundai Elantra aracı var. Ben araçla ilk (yaklaşık 200 kilometre) uzun yol deneyimimden sonra doktora gitmek zorunda bile kaldım. Bana mide koruyucu verdi.

Tabii bu ağrıya neden olan şeyin otomobil olduğuna kanaat getirmemiştim o zamanlar.

Ta ki bu mide rahatsızlığını atlatıp araçla ikinci kez uzun yola çıkana kadar. Normalde gayet sağlıklı olan midem bir daha ağrımaya başladı.

Belki o araca özel bir durumdur diye ben de bir tane Hyundai i30 marka araç satın aldım. Aracı uzun yolda yüz kilometre kullandıktan sonra tekrar midem ağrımaya başladı. Yolun kalan kısmında aracı arkadaşım sürdü. :)

Ben gerçekten Hyundai'yi seviyorum. Hatta babamın arabasını da ben satın almıştım. Ancak nedense ben ile Hyundai arasında böyle talihsiz bir alerji yaşanıyor.

Bu olayın kesin nedeninin Hyundai olduğunu söyleyemem ama başka hiçbir araçta olmayan bu ağrının sadece Hyundai ile 100 kilometre yaptıktan sonra meydana gelmesi tüm ibreleri kendisine çeviriyor.

Her iki aracın da kazasız belasız, orijinal araçlar olduğunu söylemeliyim. Şaselerinde herhangi bir oynama, karoserde bir denge bozukluğu da yok.

Merak ettiğim şeyse internette yaptığım ufak çaplı araştırmada daha önce böyle bir vaka ile karşılaşılmamış ve bana özel olması.

Aranızda böyle garip bir sorunla karşılaşan var mıdır?

Saygılar...

Coolwhisper ve MPE bunu beğendi.
  2. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Boyunuz uzunsa ve yüksekliği doğru şekilde ayarlanmadıysa emniyet kemeri alt karın bölgenizde ağrısını sonradan hissedeceğiniz bir baskıya sebep olabilir. Bununla birlikte postürünüz de önemli, araç kullanırken vücut duruşunuzu doğru ayarladığınıza emin misiniz? Koltuk sırt ve oturma kısımlarının pozisyonlarını gövdenize uygun şekilde ayarladınız mı? Son olarak diğer araçların ön camı size daha geniş bir görüş açısı sunuyor da Hyundai modellerinin ön camları size dar geliyor olabilir mi?

Coolwhisper ve onurforces bunu beğendi.
  3. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,993
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bende de depoyu fulledikten sonra bir karin ağrısı oluyor sonra geciyor

4. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Benim arabada uzun yolculuklar sonrası sırtım ağrıyor,nedenini biliyorum.Hem koltuklar hiç rahat ve ergonomik değil,hem de direksiyon ayarımı direksiyon bana gelmediği için tam yapamıyorum.Direksiyon ayarı özellikle çok iyi yapılmalı ancak koltuklara yapacak bir şey yok.

Coolwhisper, Asel Kaan Efe ve Selfpower bunu beğendi.
  5. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Sizin kastettiğiniz ağrı pandemik, ülkece hepimizde mevcut, toplumsal bağışıklık geliştirdiğimizden kısa süreli etkileri oluyor. :D

Coolwhisper bunu beğendi.
  6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Valla hiç böyle bir şey daha önce duymadım , Hyundai marka araçta mide ağrısı ilginç. Yapacağınız şeyin aracın markasını değiştirmeniz olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    426
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Hyundai Accent milenyumda ilk yolculuk yaptığım zamanlar beni tuttuğu olmuştu. Daha olmuyor. Volkswagen Passat ve Audi A6'da yolculuk yaptığımda midemi kıpır kıpır yaptığı oluyordu. Sanki egzoz kokusu aracın içine giriyor gibi. Berbat bir atmosferleri vardı.:confused: Bayağı çevreye zararlı araçlar gibiler. Çok yoğun egzoz kokusu atıyorlar. Benim yaşadığım durum bu.

8. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Ahahaha :D :D

9. mithatkeskin

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Mithat Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Boyum uzun değil. Boy ile alakalı olduğunu pek sanmıyorum, ama değindiğiniz kemer konusu bir ara dikkatimi çekti. Kemerin göbeğimi biraz fazla sıktığını düşünerek araya termosu bırakıp daha geniş bir alan oluşturmaya çalıştım, ağrı nispeten azaldı, ama geçmedi. Araç kullanırken pozisyon korumak pek mümkün değil, illa ki en rahat olduğumuz pozisyona bir yerden sonra dönmek kaçınılmaz oluyor. Koltuk ayarını tam olarak kendime göre yapıyorum. Ön camın daha küçük olduğunu düşünmüyorum. Bence daha önce kullandığım araçlara göre büyük bile sayılırlar. Böyle bir durum olsa bile bunun sadece mide bulantısına neden olması beklenmez mi?

Bende geçmiyor. :)

Benim de bir ara belim, bel desteği nedeniyle ağrımıştı. Bel desteğini kapattıktan sonra belimde ağrı oluşmadı bir daha...

Hyundai'yi değiştirmem mümkün değil. Aradığım neredeyse tüm iç donanım bu araçlarda var :)

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bel ve göbek bölgenize yeterli alan verdiğinizde ağrı nispeten azaldıysa sorunun kaynağını zaten tespit etmişsiniz demektir. Yukarıda "ağrısını sonradan hissedeceğiniz bir baskı" demiştim ya, kastettiğim buydu. Siz "en rahat pozisyondayım" diye düşünürken yanlış bir duruşta bir süre sonra o bölgede ağrı hissedersiniz. Mesela ben küçüklükten kalan bir alışkanlıkla yerde bağdaş kurup oturduğumda çok rahat hissediyorum ama kitaba veya TV'ye dalıp bir süre geçtiğinde ayağa kalkar kalkmaz o şekilde oturduğuma pişman eden bir ağrı-uyuşma-sızı başlıyor ve bir süre devam ediyor. Sizde de belli ki göbek bölgeniz oturuş pozisyonunuzla sıkışıyor, belki Hyundai'lere özgü sırt yaslama, kemer veya oturak açısı ile sadece bu araçlarda bunu fazlasıyla hissetmenize sebep oluyor.

Böyle bir sorunu ilk kez duyduğumdan başkaca bir mantık yürütemedim. Belki siz de meşhur Porsche'un vanilyalı dondurma hikayesine benzer şekilde sadece Hyundai'lere özgü bir sorunu keşfetmişsinizdir. Bağlantı ekleyemiyorum, merak edenler Google'a "Porsche Vanilyalı Dondurma Hikayesi" yazarsa inceleyebilir.

Son düzenleme: 11 Ocak 2023
  11. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Peki her araç ta kullanilan plastik ve döşeme kokusu aynı olmaz kendine has bir kokusu olur. Uzunca süre buna maruz kalinca aoluyor olabilir mi?

12. robot

robot Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    ismail yavas
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    bende broadwayi sattıktan sonra admire aldım on yıldır biniyorum.renonun koltuk yumuşaktı.admirenin döşemesi sert uzun yoldan sonra kalça ağrıaı yapıyor. 3cm akıllı sünger koydum kılıfın altına yumaşak yumuşak gidiyoruz

CPH2021 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Markaya özgü olarak firmaların araç tasarımlarında bazı karakteristik özellikleri olabiliyor. Bu sebeple hyundai marka araçların şoför koltuklarının ergonomik yapısı, açısı, eğimleri sizin vücut yapınıza uymuyor olabilir. Bazı durumlarda koltuk sünger sertliği bile kişiden kişiye etkileyebilir. Araç süspansiyon sertliği bile bazı durumlarda etkili olabilir.

umutd07 ve Coolwhisper bunu beğendi.
  14. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Tamamen psikolojik bence, geçmişte bilinçaltına atılan veya birileri tarafından üflenen bir durumdan dolayı bilnçaltınız sizi uyarıyor aracı kullanmamanız için. Bende 3 adet pejo ve citroen ile alakalı olumsuzluk yaşayan tanıdıkları görünce bu markalara karşı bir ön yargı oluştu. ama son 2 ayda 2020 model citroen berlingo ile konyaya gitgel yaptım gayet rahat ve güzel bir yolculuktu. hyundai koltuk ergonomisine bende katılıyorum uzun yolda özellikle uzun boylularda koltuk süngerleri rahatsızlık veriyor, benim boyum 1,80 m ben çok rahatsız olmuyorum ama oğlum benden uzun o çok rahatsız oluyor, aracım 2005 accent admire ilk sahibiyim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    233
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Bunlar hep ekonomik etkenler.Her marşa basarken ağrıyor artık...

16. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Hocam direksiyonda oturma pozisyonu ile yolcu olarak oturma farklı olur, bence siz herşeyden önce bir dahiliye polikliniğine uğrayın, bir tahlil test ultrason alsınlar, durumu anlatın, gaz olabilir, safra kesesinde taş olabilir (mide ağrısıyla karistirilabiliyor), midede bir yara olabilir (ülser baslangici) o pozisyonda oturunca da ortaya çıkıyor olabilir. Doktora uğradım mide koruyucu verdi demişsiniz ancak tahlilden bahsetmeyince doğrudan dahiliye polikliniğine dedim.

17. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Ama başka markalarda olmuyormuş hocam.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

18. Ysnd

Ysnd Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Halit demir
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bendede i20 de oldu . Kalorifer kapali iken nasil oluyorsa o aracin hizi ile petekten gelen hava soguk sekilde karnimi agritti. Cozum olarak ilik olarak kaloriferi actim

19. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Geçmiş olsun. Yanlız söylemeden geçemeyeceğim, duyduğum en sıradışı, en mantıksız, en bilim dışı bir yakarış bu...

Psikolik olması dışında izahatı yok durumun, üzgünüm:))

20. mithatkeskin

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    Mithat Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Arkadaşlar,

Sorun psikolojik değil. Sadece kendime ait 4 farklı markada aracım oldu. Bugüne kadar en az 250 bin kilometre yolu onlarca farklı araç kullanarak teptim. Hyundai dışında hiçbir araçta böyle bir sorun yaşamıyorum.

Hatta bu sorunu ilk olarak yaşamamdan sonra ciddi ve uzun süren bir mide ağrısıyla dahiliyeye gitmiştim. O zaman doktor midede sorun var diyerek mide koruyucu verdi, ama sorunun kaynağının ne olduğunu belirleyemedi. Bu olaydan önce herhangi bir şekilde mide ağrım olmamıştı. O yolculuğa çıkmadan önce bir ağrı kesici almıştım hatta... Doktora o ilacın neden olup olmadığını sorduğumda, tahlillere bakarak "sorun ilaçtan kaynaklanmıyor" demişti.

O sürüş nedeniyle yaşadığım durum sadece mide ağrısı da değildi, ek olarak midede kazınma, gaz birikmesi gibi ciddi sorunlar da nüksetti. Beni neredeyse ülser edecekti :) Bunların psikolojik olması mümkün değil.

Boyum 170 civarı, kısa boyluyum. Vücuttaki yağ oranım %25 civarında, yani esaslı bir göbeğim de mevcut :) Kemer baskısı nedeniyle göbek, mideyi sıkıştırıyor da olabilir.

Bugün de yaklaşık 350 kilometrelik uzun bir yolu Elantra ile gidip geldim, 50. kilometreden sonra hemen ağrımaya başladı midem yine, ancak ağrısı ilk uzun yol maceram gibi uzun sürmüyor. Ben araçtan indikten bir süre sonra düzeliyor yine. Ama çok fazla mola vermek zorunda kalıyorum.

Ben de genel olarak @fume rumuzlu arkadaşın dediği kemer olayından şüpheleniyorum. Ama bunu test etmenin tek yolu, uzun bir mesafeyi kemer takmadan gitmek, onu da yapmayı istemiyorum açıkçası, ama deneyebilirim de...

Bunun haricinde ben Hyundai'lerin direksiyon, pedal ve kokpitinin sola doğru yatıkken, sürücü koltuğunun sağa doğru yatık olduğunu, bunun da vücutta dengesiz bir duruşa neden olduğunu, ağrının kaynağının da bu olduğunu düşünüyorum. Ancak kemerin neden olup olmadığını çözmeden bunu bilmek pek mümkün değil.

Benim de gerçekten çok garipsediğim bir durum, ama gerçekten böyle bir sendrom var. :)

Bu Sayfayı Paylaş