LPG KABLO

Hyundai Kaporta Bilinmeyenleri

'İ30 Forum - Club (FD; 2007–2012)' forumunda devberserker tarafından 24 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yalnız şunuda hesaba katalım.superb dediğiniz gibi yüklü olsun,sonato hafif.şase seviyelerinden dolayı sonato üste çıkacaktır ve daha az hasar alacaktır.bunların testide var.

2. Levent

Levent Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    levent ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Erim link ver tezini ispatla bence.Afaki konuşmayalım.Zaten tartışmalar bundan çıkıyor.Birşeyler biliyor isek ispatlamalıyızki.Karşımızdakide verdiğiniz örnek ile ikna olsun. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

3. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben bunu discovery channel da izlemiştim.yemekten sonra dışarı çıkmıcak olursam link araştırırım.

4. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    devberserker. çok güzel özetlemişsin. Eline sağlık... Erim Bey kaza senaryolarına başlayıp, durduk yerde arabaları üst üstede çıkarmışız be abi:))) Allah kaza bela vermesin kimseye..

5. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    discovery channel üşenmeyip SuperB ile Sonata'yı üst üste mi çıkarmış. Kaza olursa hangisi üstte kalır diye:))) Abi olacağı varsa üsttede gidicisindir. Olacağı yoksa alttada yaşarsın... Boşverin böyle şeyleri Ağzımızı hayra açalım. Sonuçta konuya dönelim. Konumuzda Hyundai'de sac kalınlığı... Yada araçların saç kalınlığı ne kadar çoksa o kadar güvenli midir diyebiliriz...

6. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aynı marka aynı model iki araçla yapılmış bir testtir o.bu testi evinizde şöyle uygulayabilirsiniz.
    bir yastık alın ve bir kişiye tam ortadan tutmasını söyleyin.yastığa önce üst kısmından,sonra ortasında,sonra altından vurun.dediğim durumu görüceksiniz.
    unutmadan ekleyeyim,bu test sadece kafa kafaya çarpışmalar içindir.
    ve son olarak:ALLAH KİMSEYE KAZA GÖSTERMESİN.

7. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ayrıca size şunuda açıklayayım.
    ağır bir arabanın,hafif bir arabaya göre duvara çarptırılması fizikte momentum ile açıklanır.
    öss ye fen alanında hazırlanan biri olarak şunu söyleyebilirim ki;momentum=hız*kütle,araca hasarı aldıran ise duvarın itme kuvvetidir ve buda momentum değişimi demektir.burdan varılacak sonuç,ağır araba duvara çarptırılırsa teorik olarak daha fazla hasar alıcaktır.

8. Levent

Levent Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    levent ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Virgüle kadar çok doğru bir tespit.Ben katılıyorum https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

9. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    altını çiziyorum,yalnız duvara çarptırıldığında.kafa kafaya çarptırıldığında,dediğim yastık deneyi ile rahatça görebilceğiniz,şasesi alçak araba daha fazla hasar alıcaktır.evinizde deneyin:)

10. devberserker

devberserker Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bence şase karşılaştırması da yanlış. Sonuçta bunlardan biri jip değil ki o kadar fark olsun. Hele ki yol eğimli ise yukardan gelen üste çıkar, ayrıca kim frene basarsa diğerinin altına girer. Ha dediğin gibi belki de üste çıkan uçacak gidecek ve başına türlü musibetler gelmeye devam edecek ama altta kalana bişey olmayacak onu da bilemeyiz.
    Bence bu tartışmayı özetleyelim ve şu maddelerde mütabık kalalım derim. Konuyu açan da ben olduğuma göre sanırım güzel bir bitiriş olur :D

1. Sağlam araç ile güvenli araç aynı anlamamı gelir?
    Hayır

2. Kaportası kalın araç güvenli araçmıdır?
    Hayır

3. Kaportası kalın araç sağlam araçmıdır?
    Evet

4. Güvenli aracın tarifini yapınız?
    Darbe anında belirli mukavemet noktalarının yolcu ve sürücülere zarar vermeyecek şekilde aracın çelik kafesine kadar kontrollü olarak parçalanarak sürücü ve yolculara darbenin şiddetini en az hissettiren araç güvenli araçtır.

5. Bir aracın güvenli olması için kaportasının belli bir kalınlığı geçmemesi mi gerekir?
    Evet, çünkü amaç darbenin şiddetini emmesi.

6. Her kaportası ince araç güvenli araçmıdır?
    Hayır, araç içerisindekileri koruyan çelik kafesin sağlam olması gerekir.

11. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bu konu çok kafa karıştırır bu gidişle. ama devberserker'in dedikleri daha mantıklı geliyor bana. Erim senin dediğinde yanlış değil ama tam olarakta istenenin karşılığını vermiyor sanki... Biraz araştırmak lazım. EuroNcap kriterlerinide bilmemiz lazım. Zatren bu testler 64 km hızla yapılıyor. 90 ve üstünde siz tahmin edin gari..:)

12. macellan72

macellan72 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

13. devberserker

devberserker Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Dediklerinde haklısın fakat sonataya binen birisinin o ağırlıkları arabadan çıkartma şansı yok. Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Eğer araba ağırsa ve daha fazla hasar alacaksa güvenlik önlemini de o ağırlığa göre almaları gerekiyor. Yani kimse şunu diyemez.
    "Tamam araba4 yıldız almış ama zaten ağır bir araba yani 5 yıldız almasına gerek yok."
    Böyle birşeyi kim diyebilir? Böyle bir mantık olabilir mi? Araba ağırsa ölecekmiyim yani? Bu benim suçummu? Bu bence geçerli bir parametre değil. Haa eğer bunu diyorsano zaman senin bana şunun garantisini vermen gerekir.Eğer bir kaza yaparsam çarptığım araçbenden en az 250 kg hafif olacak garantisini vermen gerekir. Çünkü sen 4 yıldız ile 5 yıldız arasındaki tek farkı kilo ile açıklıyorsun. Peki böyle bir garanti verebilirmisin?Eğer veremezsen ozaman 4 yıldızında savunulacak bi tarafı yok demektir.

Düzenleyen : devberserker

14. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yalnız o 64km hız,yollara uyarladığımız zaman iki tane aynı ağırlıktaki aracın kafa kafaya çarpmasına eşdeğerdir.
    ayrıca acık fizik bilgisi olanlar benim dediklerimi anlayacaktır.
    ayrıca şunuda belirtmek gerekir ki,herhangi bir ncap testinde aracın ne kadar çok hasar aldığına değil,içindeki mankenlerin verdiği tepkiler önemlidir.

15. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Tamam daha ağır olan daha fazla hasar alma olasılığındadır diyoruz ama bak ordada neticede şu var. Aracın kaportasının sağlamlığına göre araç hasarını alır, ama içerdeki mankeni koruyabildiği kadar güvenlidir. Zaten EuroNcap'ta kaportasına göre değil mankenin hal ve hareketlerine göre puanlama yapılıyor. Bak Nissan Navara ağır ve sağlam araç, fakat yolcu havayastığı kısa bir gecikmeyle açıldığı için 0.5 yıldız aldı. Sonrasında yazılımsal olarak sorunu düzelttiler ama bu seferde 3*da kaldı. Ama Çocuk güvenliğinde 4* aldı.

16. devberserker

devberserker Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben de konuya üçüncü kişi olarak müdahil oldum belki ama bence bırakalım artık şu gereksiz parametreleri. Ağırlıkmış, şasenin üstte olmasıymış v.s. 4 yıldız almış işte.Tamamsonata 250 kilo daha hafif olsa momentumu daha düşük olacaktı ve 5 yıldız alacaktı diyelim. Varsın bütün problem o 250 kilo ağırlık olsun. Böyle bir kabul ile yola çıktık diyelim. Bu neyi değiştirir? O arabanın 4 yıldız aldığı gerçeğini değiştirecek mi? Hayır.
    Trafik kazalarının nadiren 2 arabanın muntazam bir şekilde kafa kafaya çarpışmasıyla meydana geldiğini, kamyona arkadan çarpmak, bariyerlere çarpmak, direğe çarpmak, ağaca çarpmak gibi ve daha sayamayacağımız binlerce türevi de olduğunu düşünürsek ben de olsam 4 yıldızlı bir araba alacağıma 5 yıldızlısını alırdım. Arkadaş doğru seçim yapmış.
    Konuya en bilimsel yaklaşımı euroncap yapmıştır zaten daha fazla hesap kitap yapmaya gerek yoktur kanımca.

17. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Konuyu şöyle toplayalım bence... Bir aracın kaportasının az hasar alması sağlamlığını, şasesinin ve çelik kafesin sağlam kalması ve en az şekilde hasar alması güveliğini gösterir...

18. devberserker

devberserker Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Evet bu konu da ben de sana katılıyorum. Aklıma bir de fıkra geldi anlatayım bari.

Bir kamyon şoförü trafik kazası yapar onlarca insanı çiğner. Mahkemede hakimin karşısına çıktığında olayı şöyle anlatır;
    Hakim bey yokuş aşağıiniyordum birdenfrenim patladı, solumda bisikletli bir adam sağımda ise kalabalık bir pazar yeri vardı ben de bir seçim yaptım ve direksiyonu bisikletli adama doğru kırdım der,
    Hakim ise sorar; peki nasıl oldu da bu kadar adam öldü?
    Piç kurusu pazar yerine doğru kaçmıştır hakim bey.
    :D

19. Misafir

Misafir Guest

Artık çarpışma testlerinde bunlar önemli değil, önemli olan kaza anında karşısındakine ve otomobilin içindekine en az hasar veren yapıdaki otomobiller puan alıyor, otomobilin perte çıkması yada çıkmaması önemli değil Zınar...

20. mdmrx

mdmrx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    çoğu kaporta kalınlığına takar..defalarca yazdım kaporta kalınlığı değil sac ın niteliği önemlidir..hemen hemen bütün kaportalar 0.6 mm dir..ama içindeki çelik oranı çok önemlidir.

aynı kalınlıktaki iki toplu iğneden demiri fazla olanı U şeklinde bükersiniz..çeliği fazla olan L şeklini bile almadan kırılır. mesele bu bence..

Bu Sayfayı Paylaş