LPG KABLO

Hyundai Kaporta Bilinmeyenleri

'İ30 Forum - Club (FD; 2007–2012)' forumunda devberserker tarafından 24 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Aynısını ben söyledim ama Sonata'ya haksızlık yapmış oldum hocam. Sağol. Demekki bir tek ben aynı fikirde değilmişim...

2. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Size katılıyorum. Nasılki kaportanın içeri girmesi aracın güvenliğini göstermiyorsa, yıldızda göstermez. Puanlamaya bakılmalıdır bu konuda... Ayrıca bir araç alırken herkes için güvenlik ön plana çıkmaz. Siz Hyundai alırken güvenliğe mi baktınız? Eminim ki hayır.
    Ben Era alırken tüketimine ve performansına baktım. Sonuçta uzun yolda iş için kullandığım araç. Güvenlik belkide aklıma gelmedi. ABS ve havayastığı varsa ok dedim. SuperB alırkende güvenlik yine ön planda değildi ama bir ESP takıntım vardı(Forumdaki eski arkadaşlar bilir. Kaza yaparken spin atıp bariyere çarptın Era ile). Yinede o bile ön planda değildi. Ben bu araca binerken heyecanlandım mı? Evet. Gerisi teferruattır. Tercihlere saygı duyulması ve bir eleştiri yapılacaksa ayarında yapılması gerekmektedir. Bu şekilde VW grubuna para vermem diyerek benim tercihime saygısızlık yapıp hem araca karşı hemde kendinize karşı olumsuz bakış açısına sahip oluyorsunuz... Yani başkada bir diyeceğim yok...

3. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben kendi şahsım adına konuçtum orada.tabiki aldığınız araca saygı duyuyor ve kazasız belasız kullanmanızı diliyorum.sadece kendi fikrimi söyledim.

4. Misafir

Misafir Guest

Zınar.....her türlü eleştiriye açık olmalı ve kabullenmelisin....

5. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ortada eleştiri yokki Coşkun Abi. Ben o arabaya para vermem, yok o araba çok daha fazla darbe aldı... Bunlar çocukça muhabbetler Coşkun Abi. Allah aşkına biri desinki bu arabanın TSI motoru var ve bu motor işte şu şu sıkıntıları yaşattı diye... Yok... Kuru gürültüyle adamı üzmekten başka bişey yapmıyorlar... Yoksa kimseye bişey dediğimiz yok... Allah onlarada inşallah nasip ederde ben o zaman alıp almayacaklarını görürüm tabi... Neyse ya. Bu konu uzadı... Ben yorum yapmak istemiyorum. Lütfen kimsede yorum yapmasın...

6. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    iyide,ben neden belirttim yukarda.dedim çevremde onca turbo ve vites kutusu arızası yapan wv var.bu yüzden para vermem diye dedim.dikkat edersen eleştiriyi burda yapmışım.lütfen biraz daha dikkatli okuyun.
    araçtan zevk alıorsanız çok güzel,sonuçta zevkler ve renkler tartışılmaz.

7. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    zevkler ve renkler tartışılmaz arkadaşlar..zinar abinin assan dan cektiğini benden daha cok kimse bilemez zira bende cektim aynısını..servisimden nefret ettiğim için 40km uzaklıkta olan Uçar a gidiyorum çünkü aracı seviyorum..insan aracına verdiği paranın her anlamda karsılıgını almak istiyor..siz bugun bir araca 50.000 verip servise gttiğinizde alaycı tavırlarla tecrübesizliklerle karsılasırsanız işteo zaman film kopar..her servis aynı değildir..mesela Gör-Tan ile Uçar arasında dağlar kadar fark var..ama hepsinin baglı oldugu assan berbat..araç alıcaksanız telefonda hemen muhattap bulabiliyorsunuz ama şikayetiniz varsa arayınki ulaşasınız..

zinar abide 50.000 verip assan nın derdini çekmek istememiş ki bence çokda haklı..

önemli olan aracına keyifle binebilmektir ki bunuda zinar abi fazlasıyla yaşıyor..bu yuzden bize sadece hayırlı olsun allah kaza bela vermesin demek düşer..
    Düzenleyen : Yusuf

8. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Eywallah Yusuf'um. Anlatmak istediğimi güzel bir şekilde açıklamışsın. Ağzına sağlık...

9. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    abi arkadaslarada hak vermek lazım yaşamayan bilemez..ben satış temsilcisine yatın kalkın bu arabalara dua edin yoksa kapınızı kimse açmaz dedim bişey diyemedi..gör-tan da çalışan iki elemanla konustum bunlar böyle ilk girdiğinde iyi davranırlar sonra kötü olurlar..gebzede tek oldukları için böyle davranıyorlar dedi..

yaşayan biliyor abi..bizde getz sınıfında değilde üst sınıfta bir arac alıcak olsaydık kesinlikle hyundai aldırmazdım...sen en dogrusunu yapmışsın..tekrar hayırlı olsun..

10. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu arada unutmayın,aracınızın en iyi servisi sizsiniz.

11. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    bunu Gör-Tan ı tanıyınca çok daha iyi anladım..adamlar boyadan anlamıyorlar..tucson un bir tamponunu boyadılar portakal kabugu gibi..getzin kapı kollarını boyadılar rengini tutturamadılar..bir park sensörünü bile takmayı beceremediler..düz mantıkla yetişmişler ellerinden farklı bişey gelmiyor..https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley7.gif

12. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    birde ucuz eleman çalıştırayım diye cahil insanları çalıştırıyorlar.o yüzden ben aracımın garantisi bitti,bakımları için servise sokmadım.bence sizde çok iyi bir usta bulun ve bakımlarını,boyalarını ona yaptırın.emin olun gerçekten iyi iş çıkaranlar var.

13. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Tucson için garanti bitene kadar yetkili servis..ama boya için servise götürmem kendi ustamama yaptırırım..

getz için belkide hiç servise sokmam..sadece otom şanzumanından korkuyorum yoksa hiç tereddütsüz servise gitmem derim..

14. devberserker

devberserker Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bence araba işi de aynen beyaz eşya gibi oldu. Eskiden bosch mu alsak beko mu alsak die düşünürdük ve gerçekten kalite farkı olurdu. Ancak şimdi eğer isoxxx belgesi var ise ve sadece yurtiçine değil yurtdışına da satıyorsa belli bir kalitenin altında üretilmiyor. Yerli malı yurdun malı diyerek yurdum insanını kandırabilirler belki ama bütün dünyayı kandıramazlar. Dünya markaları ile rekabet edecekse mecburen belli bi kalitenin üzerinde olmak zorunda. Araba işi de aynen böyle oldu bence.Koreli de koreye araba üretmiyor tüm dünyaya üretiyor sonuçta. Hatta benim tahminim yakında çin malı arabalar çok daha kaliteli ve sağlam olacak ve bütün piyasayı alt üst edecekler. Avrupalılara kolay ekmek yok artık. Bitti o eski opel bmw mersedes dönemleri. :D

Dün bi arkadaşla konuştum bana bir olay anlattı. Bir tanıdığı araba kiralamış. Hyundainin en son modellerinden biri dedi hangi model olduğunu o da bilmiyor. Hız meraklısı bu kişi yanına 2 arkadaşını daha almış ve çıkmışlar tem otobanına. 180-190 civarlarında temde makas atarak ilerliyorlarmış. Bu çeşit bir hareket yapanınız olmuşsa bilir 2 arabanın arasından makas atarken öndekine ya da arkadakine çok yaklaşırsınız ve çok tehlikeli bi harekettir. Hatta arkadaşları yalvarmışlar bizi indir inelim sen ne halt edersen et diye. İşte bu kişi o yüksek süratle makas atarken bi ara mesafeyi tam hesaplayamamış ve bmw marka bir jipe makas atarken vurmuş. Daha sonradireksiyon hakimiyetini kaybederek önce bariyerlere vurmuş, sonra taklalar atmışlar. Kaç takla attıklarını kendileri de bilmiyorlarmış. Sonra araba ters vaziyette uzun bi süre sürüklenmiş ve 4 teker havada durmuşlar. 3 kişi ters duran arabadan burunları bile kanamadan çıkmışlar. Burdan da anlaşılıyor ki hyundai dandik araba değil ve çelik kafesi sağlam.
    Gelelim BMW marka jipe.Eminim o hyundaiden daha sağlamdır ancak maalesefçarpışmanın şiddeti ile sürücünün bel kemiği kırılmış.Kimbilir adama nasıl ve ne şiddetle çarptılar. Kaza işi gerçekten şans işi. Kimbilir o adam o bmw jipi alırken oh ne güzel tank gibi araba bana bişi olmaz diye düşünüyordu belkide. Yazık olmuş. Ha ne yapacaz? Sağlam diye gidip hummer jip mi alacaz? 20 tonluk yükü ile 70-80 model eski püskü bir amele kamyonu gelip altınaaldığı zamanneyin içinde olursan ol sonuç iyi olmaz. Bu işin çözümü yok maalesef. Trafikte kimse yeterince güvenli değildir buradan bu sonuç çıkıyor.

15. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

16. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Zinarturgut arkadaş tamam sonatanın 2009 testi yapılamamış ama bu demek değildirki son kasaların eskisiyle bir farkı yok ve arkadaş ayrıca belirteyim şu anki güncel kasa ile 2006 kasa arasında fark var yani bu gerçek ile senin yerterince tanımadığın bir model hakkında yanıltıcı yazılar yazman bence biraz abest kaçtı bak sonatanın o testte özellikle de yandan kazalarda süperb den iyi olduğu kesin ve hatta isterse süper b 6 yıldız alsın iki model kaza yaptığında süperb yi toplayamazsın neden böyle diyorum bak sonatanın aynı özelliklerdeki süperb nin comfort modeli ile arasında 232kg fark var ve süperb nin en flu ile de 170 kg lık farkı var ve zaten bu farktan dolayı sonata 4 yıldız almış yani o cüssesine göre çok iyi bir sonuç nitekim çoğunuzda kazada ağırlığın ne derece etkili olduğunu bilir veya bizzat şahit olmuşluğunuzda vardırmesela bi 10 tonluk otobüsle bir minibüsü çarpıştırsanız minibüz isterse 10 yıldız alsın otobüz onu ezer burda asıl oran ağırlıkta biter yani232kg basit bir rakam değil ha işi bu ezer şu döver tartışmasına da dönüştürmemek lazım ancak bu söylediklerim atlanan ama çok önemli ayrıntılar bunları bilmiş olsaydın zaten bu şekilde konuşmazdın ve yine bilgisizlikten olacak bi arkadaş ve sen octavia yı sonataya rakip yapmışsınız yani artık ben diyecek pek söz bulamıyorum şunu da söylüyorum süperb sınıf itibariyle sonotaya rakip olur ama her koşulda sonata üstündür.

17. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Malesef yakıt besleme sistemi konusunda sonata üstün değildir. TSI motorlar değişken basınç altında besleme yapabilen ve küçücük enjektörü30-40 parçadan oluşan mikro teknoloji enjeksyonlara sahiptir, mühendislik harikasıdır. Sonata'da şanzıman olarak bir üstünlük sözkonusu olabilir. Konfor ve tasarım tamamen kişiden kişiye değişir. Bana sorarsanız sonata yedek parça ucuzluğu ve fiyat olarak daha avantajlı. Kaza olayı ise baştada dediğim gibi tamamen şans işidir, ne çürük araçlardan sağlam çıkanlar var. Birde her tarafı hava yastığı olup içinden ceset çıkanlar var. Vw grubunun ürettiği en güvenli araçizlediğim video'laragöre jetta'dır. Arkadaşımızın seçimide bu yönde oldu zaten. Selamalar.

18. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Walla ben artık sidik yarıştırır gibi SuperB ile Sonata konusunu konuşmaktan yoruldum ama siz fanatizminizden vazgeçmiyorsunuz. Yaw ya yazılanları adam gibi okuyun ve ona göre konuşun yada susun ortamı bozmayın. Ben demişimki,

1- Sonata'nın en son yapılan testi o. Ben onu koydum buraya. Kasa aynı kasa, araç aynı araç. Hadi tamam diyelimki siz haklısınız araç değişti (değilşmediğine kalıbımıda basarım ama neyse). Bir dahada bana 2006 Sonata koymuşsun diyenin kalbini kıralım. Eğer bir değişiklik olsa yeniden testi yapılır ve orda yer alırdı. (Bkz Nissan Navara).

2- Sonata ile SuperB'yi aynı sınıfa sokuyorsunu hala. Tamam oda öyle olsun. Hatta SuperB Era ile aynı sınıfta olsun.

3- Sonata ile SuperB karşısında SOnata üstün demişsin. Eywallah. Senin aracın üstün.

4- Ama kalkıpta bana cahil diyecekseniz ben açık bir şekilde söyliyimki sizin en az 40 fırın ekmek yemeniz lazım kalkıp bunu demeniz için. Ben ezbere değil çocukluğumdan bu yana içinde yaşayıp, görüp, konuşuyorum. Bana cahil demek sizin HADDİNİZ değil.

5- Ya benim gözlerim kör yada sizin görmenizde bir sıkıntı var. Yandan ve önden çarpmalarda kim daha fazla darbe almış. Hakikaten pes. Gördüğümüzede yalan diyeceksiniz nerdeyse.

Neyse ya. Yazıklar olsun banaki arabadan anlamayıp gidip Sonata yerine SuperB almışım. Gidip yakmak lazım benim arabayı. Zaten ne zaman Sonata görsem ezilip büzülüyorumhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif. Hala anlayamadınız değil mi? Benim içime sindi aldım. Ben Sonata'yada LAF ETMEDİM... Yaw Allah rızası için bir okuyunda yorum yazın ya. Hemen çocuk gibi atlamayın. Adamın sinirini bozuyorsunuz anca...

19. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ben 1.4 TSI konusunda henüz bişey diyemecem ama araçla ilgili çok ciddi bir düşüncem var. Ayrıca bu motorla en azından gerçek bir kullanıcının 250.000 görebilecek mi diye aklımda soru işareti var. Gerçi defalarca testler yapılmı ve son motorlar 300.000 km denenmiş fakat yinede belli olmaz. Sonuçta ağır kasa ve düşük hacimli motor karşısında basko balatanın zorlandığı düşüncesindeyim. En azından ilerleyen dönemde görecez bunu. Ford Mondeo 1.6'da kasa ağır kaldığı için 17.000 de baskı balata yemişti. Bakalım bizde de olacak mı?

20. devberserker

devberserker Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Şimdi siz böyle tartışırken ben de merak edip baktım. Öncelikle tarihlere değineyim. Hyundai sonatanın testi 2006 da yapılmışsa bu şu demek; 2006 dan bu zamana kadar çıkan tüm sontalar için bu sonuç geçerlidir. Eğer bir iyileştirme olsaydı bunu o sayfada görürdük. Bu dediğimi anlamak için i30 a bakabilirsiniz. i30 için 2 farklı yıla ait test sonuçları göreceksiniz. Buyrun link;
    http://www.euroncap.com/tests/hyundai/i30.aspx

Demekki i30 bir iyileştirme yapmış burdan bunu anlıyoruz. 2007 4 yıldız almışken 2008 den sonra çıkanları 5 yıldız almış. Eğer sonatada durum değişseydi 2006 dan bu yana mutlaka onu da yayınlarlardı diye düşünüyorum.
    Özetle sonata için 2006 dan bu yana güvenlik konusunda bir gelişme yapılmamış. Dolayısı ile arkadaşın yaptığı karşılaştırma doğrudur.

Bu arada 2 arabanın ağırlık karşılaştırmasını yapmışsın. Sanki trafikte sadece bu iki araç var. Ya sonata superb ye çarpacak ya da superb sonataya çarpacak :D. Böyle karşılaştırma olur mu?Peki ikisi de gidip bi kamyona çarparsa ne olacak?Sonatadaki adam yaşar, superb deki ölür mü diyeceğiz?Ya da şöyle sorayım sonatayı 60 kiloluk bir adam süreken, superb içerisinde 5 kişi varsa ne olacak? O zaman senin bu 200 kg lık ağırlık hesaplaman tutacak mı? Bence bu tartışma çok gereksiz. Bariz olan şu ki o testlerde superb çok daha iyi not almış.

Bu Sayfayı Paylaş