LPG KABLO

Hyundai Kaporta Bilinmeyenleri

'İ30 Forum - Club (FD; 2007–2012)' forumunda devberserker tarafından 24 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. devberserker

devberserker Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Selamlar,

Hyundai kaportası için sigara jelatininden araba, alüminyum folyo kaplı teneke v.b. aşağılayıcı ve alaycı ifadeler kullanılıyor. Az da değil hani bunu diyenler. Benim i30 Euroncap çarpışma testlerine bakıldığında 5 yıldızve gayet güvenli. Ancak ben de kaportaya şöle bi avucumun içiyle bastırdığımda gördüm ki içeri doğru bombe yapıyor ve elimi çektiğimde plop diye geri atıyor. Elastikimsi bir yapıda sanki. Açıkcası kıllandım.
    Öte yandan geçen gün öğlen yemeğinde doğuş power centera gittiğimizde ordaki sıfır km seat, jetta, passat gibi otomobillere de aynı şeyi uyguladım. Kaporta değil beton sanki. Milim kımıldamıyor. Benim bir önceki arabam da opel di onun da kaportası kalındı. Elle bastırarak esnetmek mümkün değil gibiydi.
    Öte yandan fizik kurallarına göre araba ne kadar esner ve ön takım kontrollü bir şekilde içerdekine zarar vermeden dağılırsa darbenin şiddetini o kadar emmiş olur. Peki bu audi, passat, seat, opelgibi arabaları yapanlaraptal mı? Bir tek hyundai mi düşünmüş bunu? Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Ha bu arada i30 1360 kg. Kaportası elle içeri göçse bile ağır o da ayrı mevzu.
    Keşke hyundai fabrikasında çalışan biri çıksa da anlatsa biraz. Nereleri sağlam neden öyledir v.s. Ancak bu bilgiler firmaların sırları da olabilir tabii ki.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kaportadan çok şase önemlidir. Hyundai çoğu firmanın yapmadığını yapıyor ve galveniz (kesinlikle paslanmaz)şase üzerine montaj yapıyor. 3 sene önce arabanın altını sürttüm, resmen araba askıda kaldı ve ön şase takımının üzerindeki zift ciddi şekildekazındı. Servise gittim zift attırmaya, usta gerek yok dedi. 5-6 ay önce şanzıman yağı için aracı lifte kaldırdıklarında bir bakayım dedim, ilk sürttüğüm halde gram pas yok, hemde aracın en çok su gören yeri. 3.16 e36 kasa BMW ile bariyere girdik, kaputu kağıt gibi buruştu, ama şaseye gelseydi bariyer yani biraz daha alçak olsaydı şase görevini yapacaktı ve bariyer cama kadar dayanmayacaktı. Uzun lafın kısası kaza işi birazda şans işidir. Aracınız sağlam bir araba ve gerekli testleri başarı ile vermiş bir araç. Selamlar.

3. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Az önce euroncap passat, jettave i30 testlerine baktım, aynı koşullarda ve aynı yerde yapılmış,i30 passat'ın güvenliğine çok yaklaşmış, neredeyse aynı diyebilirim. Yandan çarpmalarda passat biraz daha başarısız. Jetta ne hikmetse passat ve i30 'dan bütün testlerde daha üstün, daha az hasar alıyor. Youtube'dahepsi mevcut. Kia'yıda hyundai üretiyor ama test sonuçları çok iç açıcı değil https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley11.gif
    Düzenleyen : MSC

4. SelahattinP

SelahattinP Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3

5. SelahattinP

SelahattinP Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    pardon alıntı yaparken biraz karıştırmışım..

6. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    jettayı denedim o da içeri giriyoru gerçi arkadan bastırıncada sonra matrixe yaptım aynısnı sonuç benide biraz ürküttü

7. mmt.88

mmt.88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Eski hyundaıler yani yumurta kasalr mileniumlar ve admirelerin birde h-100 lerin kaportaları çok ama çok zayıftı.Küçük bir çocuğun yaslanmasıyla göçüyordu.Ama şu an nerdeyse 2 kat sağlamlaştırdılar.2006tan bu yana üretilen hyundailerin kaportaları çok sağlam.

Ama siz gidipte en hassa bölgeye mesela ön kaputun tam ortasına bastırdıysanız tabiki orası esneme yapar.Her arabanın öyle esnek bölgeleri vardır.Bide arka çamurluklara veya kapılara bastırın bakalım nasıl?

8. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben size şöyle anlatayım.
    saydığınız opeldir wv dir,yayaya çarplalarda sınıfta kalmış araçlardır,ama hyundai ler biraz daha iyi durumdadır bu konuda.çünkü dış kaportanın yumuşak olması yayaya daha az zarar veriyor.
    gel gelelim içerdekilerin güvenliğine.euro ncap testlerinde kaportası çok yamulana az puan,az yamulana çok puan verilmiyor.önemli olan kabini saran iskelettir.bu iskelet ne kadar sağlamsa o kadar güvenli bir araçtır.sizin için dış kaporta birşey ifade etmez anlayacağınız.
    ayrıca dipnot geçeyim:64kms hızda yapılan testler normal trafikte aynı ağırlıktaki 2 arabanın burun buruna60km hızla çarpışmasıyla ortaya çıkan basınca eşdeğerdir.

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Testler youtube 'da var, isteyen istediği aracı inceler. Sonatayı beğenmeyen bir arkadaşımızın aldığı vw grubu araç sonata'nın aldığı hasarın neredeyse 2 katını alıyor. Kendisine izah etmek istedim ama anlamayacağını, işine gelmeyeceğini bildiğim için gerek duymadım.

10. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Walla Serdar Bey yorumunuzu okuyunca hem şaşırdım hemde üzüldüm. Nedenine gelince. Size kısaca bir izah yapayım.

Bugün hangi araca gidip elinizi dokundurursanız kaportada oynama olması normaldir. Hatta olması gereklidir. Zira kaza anında ne kadar darbe emilirse o kadar az hissedersiniz ve etkilenirsiniz. Kaza anında etkiye tepki ile cevap verilirse içerdekiler daha fazla hasar alırlar çarpmanın etkisiyle. Yani bu deformeler bilinerek yapılıyor. Renault Megane'nin çamurluğuna dokunmanızı tavsiye ederim. Arabanın sacı ne kadar kalınsa o kadar iyidir demek o aracın güvenli olduğunu göstermez. Bugünkü teknolojide artık şaseye ve kabine dikkat ediliyor. Hiç dikkat ettiniz mi? Evet araç komple içeri göçüyor motorla beraber ama şasede veya kabinde en ufak bir oynama olmuyor... Bu sayede takla atan araçlardan insanlar sağ çıkıyor. Daha önce haşat olan eski Passat'ımızın resmini koymuştum. Araç pert oldu ama içindekiler sağ çıktı. İsterseniz dünyanın en güvenli araçları olarak bilinen Volvo'larında bir testini izleyin, en kalitesiz denilen Çin araçlarınında... İkisinin arasındaki en büyük fark şasede yaşanılan deformelerdir. Kaportadakiler değil. Ben bu cevabı şu ana kadar forumda en azından 1 kişinin vermesini beklerdim ve daha öncede bu konu tartışılmıştı.

İkincisi ve konu dışında en önemlisi olan durumuda belirtmek istiyorum. VW grubu araç alan arkadaş diye bir taş atıp sonrasında laftan anlamaz, işine gelmez diye sesimi etmedim diye bir açıklama yapmanız talihsizlik olmuş açıkçası. O konuyu açıp bir daha okursanız Sonata ile ilgili yorum yapmadım. Hyundai Assan'dan soğuduğumu ve bu yüzden uzak durduğumu belirttim. Burdaki hemen hemen eski arkadaşlardan hepsi ve Özellikle Coşkun Abi ile Yusuf çok iyi bilirlerki ben gözü yüksekte burnu havada, bir yerleri kalkmış şımarık bir züppe değilim değilim. Bir açıklama yaparken sebepsizde konuşmuyorum. https://www.hyundaiclubtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=5199 bu linkide incelemenizi ve durumu kavrayabilmenizi rica ediyorum. Bu tarz yorumlarlada ortamda iğneleyici sözler tekrarlamamanızı, insanları tanımadanda yorum yapmamanızı tavsiye ediyorum. Kendi aracımı tanıttığım konuda da belirttiğim gibi, aracımla ilgili somut olarak söyleyeceğiniz her söze katılırım. AMa kulaktan dolma bilgilerle ve marka açıklaması ile bu araca bu kadar para verilir mi gibisinden bilgilerede ihtiyacım yok. Konuyu açan arkadaşta belirtmiş. Hyundai sahibi olmayanda Hyundai hakkında atıp tutuyor. Ama kullanınca değişiyorlar. Ortada bir fanatizm söz konusu değil. Ben eleştirilerimi başıma gelen somut olaylardan yola çıkarak yapıyorum. Bu arabanın markası Skoda, Cherry, Hyundai diye atıp tutmuyoruz. Sizede böyle davranmanızı tavsiye ediyorum. Ve son olarakta eklemek istiyorumki Ecel gelirse isterseniz Tankın içinde olun farketmez. Yeterki vaktimiz dolmuş olsun. Tüm forum üyelerine saygılarımla...

Bunlarda Skoda ile Sonata'nın linki. Ayrıca Çin arabasınınkinide koydum... Sonata'nın 4*, SuperB'nin 5* aldığına dikkatinizi çekerim. İzleyip daha rahat anlamanız açısından Serdar Bey. Bu kadar mühandiste VW grubunu kaytarmıyordur herhalde...

SuperB: http://www.euroncap.com/tests/skoda/superb.aspx
    Sonata: http://www.euroncap.com/tests/hyundai/sonata.aspx

SuperB Video: Skoda video ve resimleri için tamamına burdan ulaşabilirsiniz. <a href="http://www.euroncap.com/Player.aspx?nk=28e5ecd7-79fd-4d96-aaf6-1e6a343c642a&t=1&sel=76ef41ac-f9ce-47e5-8361-59852a5b72ea&media=windows" target

11. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Eh bunun üzerine o alınan 2 kat hasarıda bize gösterirseniz bahtiyar oluruz... Yani videolara bakınca gözlerim bozulmadıysa tabi... Daha az deforma olan Sonata 4* almış dikkatinizi çekerim...

12. mmt.88

mmt.88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Bende assan'ın sorumsuzluğunu sevmem ama her halukarda Sonatayı alırım.Çünkü ben assanı değil sonatayı kullanacam,sonata gibi bir araba aldıktan sonra kim takar assanı....

Doğuş oto çokmu iyi sanki yemin ediyoum nefret ettim artık.Aynı sorunda 1 ay içinde 7 kere gittim her seferindede bulamayıp geri gönderdiler,garanti bitene kadar bi şekilde sallıyıp gönderiyorlar,garanti bitince sorunlar başlıyor.En azında hyundaide böyle bişey yoktu.Herhangi bir sorunda hemen gerekli parçayı garantiden değiştirip mağduriyeti gideriyorlar,lastiklerini bile garantiden değiştiren hyundaıciler var

13. Misafir

Misafir Guest

Mesajları okuyunca aklıma geldi.....Açık pazarda araba alıp satardım eskiden, bir gün adamın biri geldi benim arabayı sallayıp "bu araba kaç para" dedi "satılık değil" dedim o hareketine karşılık, mesajları okudukça hayrete düştüm yahu, bir arabanın iyi olup olmadığı elle kaportasına bastırıp tespit edildiği konuşuluyorsa demek'kibiz boşuna uğraş veriyoruz burada, o zaman gidin 56 Chevrolet alın, vurdu'mu dümdüz eder......https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif, ha birde Zınar bir sevincini paylaşmış bizimle, ortak olalım sevincine derim, öyle bir çocuk değildir Zınar....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

14. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Arkadaşlarımızın bazıları yanlış bilgler vermiş veya yanılgıtya dştüğünün farkında değil bir kere her arabanın mercedesin bile kaportanısa basarsanız içeri geçecektir bu gayet tabii bir durum insanların bazı markalara önyargılarla bakması aslında bu tip soruların temel nedenidir.Ziranturgut arkadaş sende şu an sonataya haksızlık yapmış olmuyormusun superb nin 2009 modelinin testini koyuyorsunda neden sonatanın 2006 modelinin testini koyuyorsun buna pek anlam veremedim herkes bu farkı göremez ama o küçük farkta sonatayı küçültmek amaçlı olur insanların gözünde bu gibi hassas konularda yazarken tam objektif yazmalısınız ve son yorumu yapan arkadaşa da katılıyorum hyundai nin bırak lastiği aküyü bile garantiden değiştiğini biliyorum.

15. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Zinar bey aracınız ile ilgili açtığınız başlığa yazdığım yazı;

"Hayırlı olsun çok güzel bir araç almışsınız, Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin. Vw grubunun araçları çok güzel ve kalite olarakta oğu araçtan üstün ancak Türkiye'deki servisleri çok pahalı. Ben bu yüzden sizin yerinizde olsaydım üzerine biraz daha koyup sonata alırdım :] Sonata'nında parçası çok ucuz değil ama yinede emsallerinden ucuz. Tabii bu tercih kişide kişiye değişir. Sizin 1.4 aracınızın büyük vergi avantajı var. Gülegüle sağlık ve mutlulukla kullanın. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif "

Şeklindedir. Vw grubu bir araç almış olmanız benim yazımda bahsettiğim arkadaşım olduğunuz anlamına gelmez. İki konuda da sonata demiş olmam sizin aracınızı kastetmiş olduğum anlamına hiç gelmez. Sizin aldığınız araç Superb ve bu araçla ilgili olumsuz bir kanaatim bugüne kadar hiç olmadı, olsaydı emin olun sizin başlığınızın altına yazabilecek kadar medeni cesaretim olduğunu düşüncesindeyim.

Her zaman demişimdir,Eğer çok paranızvarsa Alman araçlarından Mercedes yada Bmw alın, eğer durumunuz orta halliyse Vw alın. Uzak doğuda için ise honda yada toyota alın, durumunuz orta halliyse hyundai alın.

Hyundai sahibi olmam diğer araçlara karşı gözümde hiç bir ön yargı oluşturmadı, bahsi geçen arkadaşımız video 'dan sonra jetta 'dan yana tercihini kullandı. Yinede sonata aldıramadım kendisine. Tamamen uzak doğu arabalarının Türkiye koşullarına çok uzak olduğunu inandığı için bu kararı verdi.Ayrıca crash testleri sadece önden olmaz, arkadan ve yandan testleride vardır. Bunlarıda incelemenizi tavsiye ederim.

(İş yerinde olduğum için ilgili videolara bakmama firewall izin vermiyor, akşam bakar burayada video eklerim)

Selamlar.

16. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    EuroNcap sitesinde bulunan güncel testlerden hazırladım o videoları hocam. Kasa şu andaki güncel kasa. 2009 model testi varsa lütfen bulup onu koyalım yerine. Hala benim Sonata'ya karşı bir problemim var sanıyorsunuz. Hayır yok. Arkadaşım bak yazımda link verdim. Hyundai ile problemim bundan ileri geliyor... Neden herkes Sonata ile SuperB kıyaslamasına gidiyor anlamıyorum. Ben Sonata hakkın da yorum yapmadım ve yapmayacamda. Çünkü kullanmadım ve incelemedim. Size verdiğim verilerde sitedeki güncel mesajlardır. EuroNcap en son 2006'da Sonata'yı denemiş. Bunun söyleneceğini biliyordum ama tekrar diyorum. 2009 testini bulabilirseniz koyalım beraber izleyelim. Yani bir haksızlık varsa oda EuroNcap'ındır... Benim değil...Artık bu konuda anlayış bekliyorum...

17. Erim Balaban

Erim Balaban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bir kere sonato vites kutusundan kazanıyor.
    aytıca 4 yıldız 5 yıldız diyede ayırmayın.bunların puanlamaları var.mesela süperb 30 puan almıştır ve 5 yıldızdır.ama sonato 29 da kalmıştır ve 4 yıldızdır.
    eğitim sisteminde bie bu farkı ortaya çıkarmak için artık 55 100 gibi not sistemini kullanıyor.1 puan içinde wv grubu bir arabaya para vermem.çevremde bir sürü wv kullanıcısı var ve çoğunun ya turbo arızası yapıyor,ya vites kutusu arızası.

18. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Üstad bu olaylar kişiye göre ve duruma göre değişiyor. Ben Doğuş Oto'dan yana bir sıkıntı görmedim. Caddy aracın kliması bozuldu ve araç garanti kapsamında değilken 3500 TL değerinde Klimayı yeniledir. Golf aracın otomatik şanzımanı bozuldu. Garanti bitmesine bir gün kala tespit edip garanti bitiminden yaklaşık 2 ay sonra parça geldi ve değiştirdiler.
    Hyundai'ye lastiklerim bozuk dedim. Sıfır aracımın lastikleri sıkıntılı çıktı. 40 kere servise girdim, 40 kere lastiklerim söküldü takıldı ve en sonunda 40.000 km'de lastiklerimin değişimi (oda zorla) kabul edildi. 40.000 km boyunca titreyerek yol gittim balans tutmamasından dolayı... Yani ha Doğuş ha Assan. Hepsi birbirinden beter. Ben Era'dan memnun olduğumu her zaman söyledim. Ama Assan'dan ASLA... Olay bu. Bunlar şans işi. Ne Passat'lar ne Mercedesler gördük sıfır ama boyalı, arızalı. Bende çıkmadı bu sefer sorun. Bu şans işi.

19. legion

legion Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Emre Akçay
    Bu arada konudan biraz sapma olmuş gibi olacak kusura bakmayın ama SuperB ile Sonata hiçbir şekilde karşılaştırılamaz.SuperB in rakibi Grandeur'dur.Sonata'nın ise Octavia'ya dır.Bunu göz önüne alırsak SuperB her halükarda Sonata'ya üstünlük kurar.Şahsi düşüncem..

20. zinarturgut

zinarturgut Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Tamam hocam. Sen başkasını söyledin ben yanlış anladım. Kusura bakma. Kapatalım konuyu zira sıkıldım ben bu mevzudan... Size iyi forumlar...

Bu Sayfayı Paylaş