LPG KABLO

Hyundai I30 2014 Dizel Otomatik

'İ30 Forum - Club' forumunda BananaJoe tarafından 2 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. BananaJoe

BananaJoe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Halit Duran
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Merhabalar arkadaşlar;
    Aracım 107 binde severek kullanıyorum.
    Sizlere sormak istediğim birkaç şey var. Yardımcı olmaya çalışırsanız sevinirim.

1- Aracın tüm yetkili servis bakımlarının faturalarını bir yerde toplarken gördüm ki, aracın şanzıman yağı hiç değişmemiş. Servise yağ değişimi oluyor mu olmuyor mu diye sorduğumda müşteri isteğine göre değişiyoruz dedi. Normalde bu araçlarda şanzıman yağı değişiyor mu? Değişiyorsa 105 bin e kadar niye hiç yetkili servisleri beni uyarmadı?

2- Aracın normal hızlanmasında 80-90 arasında bir titreme vardı. Servis sağ ön rot başında boşluk olduğunu söyledi ama değiştikten sonra düzelmiş gibi gelsede titreme yapıyor yine. Sorun ne olabilir? Forumda benzer bir sorun İçin Şubat başları değişmiş sorunları geçmiş sizce benim sorunumda benzer olabilir mi?

3- En çok kafamı bu kurcalıyor. Bazen sabah ilk çalıştırmada normalde direksiyonun oradaki ekranda vites harfi yazması gerekirken boş gözüküyor. Vites mandalı kesinlikle basılmıyor, taş gibi oluyor. Aracın kontağını kapatıp tekrar açınca harf geliyor ve düzeliyor. Böyle bişeyle karşılaşan var mı bir sorun olabilir mi? Çok nadir oluyor.

2. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Merhaba;
    Ben sadece 1 numaralı sorununuza cevap vermeye çalışacağım. Forumu araştırırsanız görürsünüz, ben uzun süreli şanzıman yağı değişmemiş olmasından çok çektim. Sadece şanzımanıma bu yüzden eylül'2019 da 11-12 bin lira masraf ettim. Sizin aracın şanzımanı tork konvektörlü mü çift kavramamı bilmiyorum. Aracınızın aynısından yeğenimde var ama manuel vites. Servislerin şanzıman yağı değişimi konusunda sizi uyarmasını veya tavsiye etmesini hiç beklemeyin çünkü bunu yapmıyorlar. Şanzımanınızın tork konvektörlü olduğunu varsayarsak yağını en geç 2 yılda yada 40-60 bin km aralığında değiştirmeniz gerekirdi. Uzun süre değişim olmazsa valfler eski yağa alışıyor ve yeni yağ selenoid basınçlarını bozuyor. Yeni yağ koymak bırakın iyi gelmeyi zamanla şanzımanı bozuyor. Ben bunu göze alarak ikinci sahibi olduğum Sonata'mı satın aldığımın üçüncü günü şanzıman yağı değişimi yaptım ve 1-2 yıl içinde sorun çıkardı. İlk sahibi doktor bir çift, onları arayıp sorduğumda "biz herşeyini yetkili serviste yaptırdık, ne gerekiyorsa yapın dedik, değişmesi gerektiğini biz bilmiyorduk" dediler. Gerçekten aracımın servis geçmişime baktığımda far ampülünü bile serviste değiştirdiklerini gördüm. Yani bu tamamen yetkili servislerin büyük eksiği. Zaten benim aracımın kullanma kılavuzunda da değişim periyodu yukarıda yazdığım gibi açıkca belirtilmiş. Neden değiştirmiyorlar anlamıyorum. Eğer sizde tork konvektörlü iseniz şanzıman yağ çubuğunu çekip yağın rengine kokusuna bakın, mümkünse fotoğrafını buraya atın, forumdaki daha uzman arkadaşlarda yardımcı olacaklardır. Eğer yağınız çok kötü durumda değilse daha kolay atlatırsınız ama yağınız kötü durumdaysa büyük ihtimal şuan yağ değişimi yapmak sizi de üzecektir. Eskimiş yağ ile de binmeye devam etmek ne derece doğru tabi orasıda tartışmasız bir yanlış. Önce şanzımanınız çift kavramalı yarı otomatik mi yoksa tork konvektörlü mü onu öğrenin. Çift kavrama ise sanırım fazla sorun olmaz. Yine de herşey olması gerektiği gibi mi iyi araştırın.

BananaJoe bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

şanzıman kullanım kılavuzunda yağının değiştirilmesine gerek olmadığı, zor koşullarda kullanıldığında değiştirilmesi gerektiği yazıyor. bu nedenle servis periyodik olarak değiştirmiyor. forumdaki genel durum, değiştirilmesinin faydalı olacağı yönünde. servis dışında değiştirecekseniz mutlaka tam uyumlu bir yağ ile değiştirin. kullanma kılavuzunu kontrol edin. sanırım size uyumlu yağ SP4 standardında olmalı.

jant balans bozukluğu titreme sebebi olabilir. kontrol edildi mi?

tam otomatik şanzımanın nasıl park edileceği (vitesi P'ye alma sıralaması)konusunda eksik bilginiz varsa tamamlayın. bahsettiğiniz durum bundan kaynaklanabilir.

BananaJoe ve adgny bunu beğendi.
  4. BananaJoe

BananaJoe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Halit Duran
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    Cevaplarınız için tekrar teşekkürler.
    Araç 6 ileri yarı otomatik, bu tork konvektörü olayını ilk defa duydum ama servise soracağım.

Vitesi; eşime de sordum; geçiş sırasına dikkat ettiğini söyledi ben de dikkat ediyorum. Ama o kadar uzak aralarda oluyor ki sanki dalgın olduğum bir an olmuşta o sebeple dikkat etmemişimdir diye düşünüyorum. Servise de yine soracağım.

Jantları servis kontrol eder mi ? Rot balans ayarı yapmışlardı. Onlarında acaba jant eğikliğine yorma şansları yok mu? Bakmışlar mıdır?

5. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Aracınız yanlış bilmiyorsam yarı otomatik değil yarı otomatikler yani dct ler 2015 te çıktı ve 7 ileri diye biliyorum sizin vites tam otomatik tork konvektörlü 6 ileri şanzıman olması lazım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

BananaJoe bunu beğendi.
  6. BananaJoe

BananaJoe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Halit Duran
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim. Tekrar servisi arıyıp soracağım ilk fırsatta.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    tam otomatik 6 ileri crdi i30 un şanzıman yağı değişim periyotu 100000km dir eğer arabayı 99000km de aldıysanız sizin takip edip değiştirmeniz gerekirdi, Hyundai lerin şanzıman yağ değişim periyotları diğer markalara göre çok uzundur.

otomatik vites seçici kolunun soketlerinde, sigorta kutusunda yada elektrik tesisatında temassızlık olabilir, zaman zaman yaptığı vitese geçmemeyi bundan yapabilir, şanzımanın mekanik arızası değildir. Shift lock düğmesine basarak vitese geçirmeyi deneyebilirsiniz. Vites seçici kolu tertibatı zaman zaman fren pedalını görmüyorsa ve park vitesinden çıkmak için mandalın arkasındaki dayamayı geri çeken servoya elektrik vermiyorsa bu olay olabilir

titremeyi düzeltmek için motor ve şanzıman takozlarını tekerlek balanslarını kontrol edip sıkıntı varsa giderdikten sonra bijon somunlarını eşit ayarda torkla sıkmanız lazım. Lastiklerde tel kırma yaşlılık düzensiz aşınma varsa yine titreme yapar.

BananaJoe bunu beğendi.
  8. BananaJoe

BananaJoe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Halit Duran
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    Herkese teşekkürler. Araç 0 km alındı. Servisin bilgisi dahilinde her şey, ben ne değiştirelim dedilerse yaptırdım. Sizler söyledikten sonra netten kullanım kılavuzunu buldum okudum. 100 bin de değiştirebilir yazıyor ama normal kullanım şartlarında kontrolü yapılmamalıdır, ağır şartlarda servis önerisi değerlendirilir gibisinden yazıyor. Servise ulaşıp değişik bişey derlerse tekrar buraya not düşeceğim.

Bu Sayfayı Paylaş