LPG KABLO

Hyundai Getz Sabahları Zor Çalışma Benzinde Tekleme Problemi

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda bigmania tarafından 12 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

1. bigmania

bigmania Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    fatih
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    herkese merbaha forumda bir çok konu okumama rağmen aracımdaki problem ile ilgili görüşlerinizi almak isterim. şimdiden teşekkürler.

aracım hyundai getz 2005 , 1.3 benzinli, atiker atikfast lpg takılı.

aracım sabahları 5-10 marş arası ancak çalışıyor, bir iki kez alır gibi olup stopluyor,çalıştıktan sonra hemen gaz verince rölanti düşüyor araba boğuluyor, özellikle çeyrek depo benzin kala bu şekilde gaza geçtikten sonra problem yok,

benzin deposu full olduğunda ise genel olarak sorun yaşatmıyor sabahları çalışmama sorunu çok az , ancak depo full iken arıza ışığı yakıyor çeyrek depo kalana kadar da sönmüyor , hesapladığım kadarı ile bu şekilde sürmeye devam edince yani depo ne kadar dolu ise benzin tüketimimde o kadar fazla.

son olarak benzinde aracı kaldırırken atik değil ilk basışta tam güç vermiyor bir iki saniye sonra aldığını hissettiriyor, gazda sürerken bu şekilde değil gaza yüklenir yüklenmez güç veriyor.

- bu sorunlar ile ilgili olarak son 1-2 aydır yaptıklarım şu şekilde , rölanti valfi - gaz kelebeği ve sensörü - kanister valfi - benzin pompası ucundaki filtre ve şamandıra içi bu kısımlar nispeten temizlendi, enjektör temizleyici yakıt katkısı katılıp full depo benzin ile sürdüm, son olarak daha önce hiç gitmediğim japonser e gittim pc ye bağladılar ve zengin karışım var dediler başka bir ustaya yönlendirdiler yarım saat ayar ile uğraştılar ama şuan sonuç yine aynı ,,,

sormak istediklerim
    - bujiler denso marka herhangi bir etkisi varmıdır ? yaklaşık 10000 km de,
    - benzin pompası ve şamandırayı komple değiştirmeye gerek varmı farklı bir usta ilk bakışta değiştirmek istedi ? sadece pompayı alıp kendim değiştirsem yeterlimi , şamandıra iç kısmında da tıkanma olabilir miş.
    - kanister temizleme ve ya direkt olarak alıp değiştirmek gereklimi gerek yok diyen var,
    - aracı bilgisayara bağladıklarında oksijen sensörü tepki vermiyor uyarısı da vardı , usta çok bir önemi yok dedi ama değiştirmelimiyim

2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Aynı sorun benim getzimde geçen sene vardı, 3-4 defa çalıştırıp kendine kendine stop ederdi. Benzini bitirdim komple uzerine 98 oktan shell aldım 2 saat gazlaya gazlaya gezdim gittim tekrar fulledim ve sorunum ortadan kalktı, benim usta haric diger ustalar neler neler dediler... Aku kutup başı sökün sonra bu yolu deneyin çözüm olacak depo en az yarıda olacak.

3. Dawlunbaz

Dawlunbaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    selcul unver
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Herkese merhabalar,

Bahsedilen sorunlar benim aracımda da (Hyundai Getz 1.3 otomatik) oldu. İş gereği Yalova'dan bir süreliğine Kütahya'ya gittim. Kış gelince hava eksilere düşmeye başladı ve aracım sabahları çalışmamaya geç çalışmaya çalıştığında ise teklemeye stop etmeye başladı. Araç çalışıp ısınınca sorun çözülüyor tekleme gidiyordu. Zor çalışma yine oluyordu. Bunu sadece benzinde yapıyordu. Aracı benzine alınca rölanti düşüyor ve stop ediyordu. Sorunu çözmek için Kütahya sanayine gittim ama kimse sorunu ve çözümü bulamadı. Araç zengin karışım hatası veriyordu. Kimse pek uğraşmaya yanaşmadı enjektörden olabileceğiniz söylediler benzin enjektörlerde tamir olmuyor değişim yapılması gerektiği aktarıldı. Götürdüğüm usta benzin basıncını ölçtü normal çıktı. Benzin pompasında sorun olmadığını belirtti. Bende enjektörü test ettireyim dedim ama sanayide benzin enjektörü test eden bir yer yoktu. Ben de internetten Bursa'da bir enjektörcü buldu sorunu anlattım. Getirin temizlik yaparız olmaz ise değiştirilir dediler. Bende yol üstü diye gittim. Enejktörler söküldü temizlendi takıldı ama sorun düzelmedi. Bujiler ve buji kabloları değişti düzelmedi. Enjektörlerin güzel çalıştığı sorunun pompadan olabileceğini söyledi usta. Bu arada çalışanlar suriyeliydi sanırım. Benzin pompasını söktüler içinde bulunan filtrenin pis olduğunu değişmesi gerektiğini söylediler. Filtreyi aradık parça ayrı değil şamandra pompa dahil takım olarak satıldığını öğrendik. Gittik yan sanayi bir set aldık değiştirdiler araç düzeldi. Usta sevindi işin çözüldü dedi bir tur attık sorun yoktu.

Akşam Yalova'ya gittim sorun yine başladı. Ertesi sabah Yalova'da bulunan kendi ustama gittim. Bu sorunun kaynağının bulunmasının biraz çetrefilli olduğu direk nokta atışı olmadığını söyledi. değiştirilen parçaları söyledim map sensörü ya da krank sensörüde bunu yapar dedi önce orijinal bir map sensörü almamı söyledi. Map sensörünün fişini çekti araç düzeldi. Sorun bunda dedi bende orjinale çok para vermek istemedim. yedek parçacı arkadaşımı aradım. Opel grubunda orijinal olan alman malı Topran marka uygundur dedi ve bir tane gönderdi. Map sensörünü kendim değiştirdim. Emme manifoldu üstünde olduğundan değişimi kolay. (tabi önce araç üzerindekini söküp temizledim denedim olmayınca yenisini aldım) sensörü taktım araç düzeldi bir kaç gün normal çalıştı ama yine geç çalışma titreme ve stop etme başladı. Artık araç sıcakken de aynı sorunu yapmaya başladı. LPG tesisatını komple söktüm kablolar değiştirdim. Eskimiş kablo kılıflarını polyamid spiral boru ile değiştirdim. Ekleme yöntemi ile yapılmış kabloların hepsini soketli şekilde jacklar ile toparladım. ( Kendim enerji ve otomasyon işi yapıyorum) LPG sisteminin benzin enjektörlerini gazda iken elektrik kesmesini sağlayan uçlarını soketler ile yeniden yaptım. Aracın eskimiş kablolarını yeniden bez elektrik tesisat bandı ile izole ettim. Sonuç alamadım ama LPG kablo tesisatını deyim yerinde ise çiçek gibi yaptım. Eskimiş tırnakları kırılmış bobin soketlerini yenileri ile değiştirdim.

- Rölanti valfini söktüm temizledim yağladım. İçi biraz kurumluydu.

-Kanister valfini söktüm çalışıp çalışmadığını 12 volt vererek test ettim. Çalışıyordu. ( Kanister valfi benzin deposunda biriken benzin buharını aracın rölanti düşüklüğü esnasında emme manifolduna verilmesin sağlayan elektro vana. Vanası normalde kapalı araç ihtiyaç duyduğunda valfe elektrik göndererek açılmasını buharın motora verilmesi sağlıyor. Valfi test etmek için sökün emme manifoldu arkasında olduğu için görmek zor. içine üfleyin hava geçmemesi lazım. 12 volt verdiğinizde hava geçiyorsa çalışıyor demektir.)

-Gaz kelebeğini söktüm temizledim. Kanister valfini sökmek için gaz kelebeğini sökmek işi kolaylaştırıyor.

-Egzost manifoldu üzerinde bulunan zengin karışım arızasının tespitini yapan 1. oksijen sensörünü söküp temizledim. Artık ustalara para vermekten bıkmış olduğumdan arızayı kendi çabalarımda internetten bulduğum bilgilerle ilerlemeye başladım.

3-4 Bin tl masraf yapmama rağmen sorun çözülmedi ben de yabancı forumları Turkiye forumlarını araştırdım. Bakmadığım bir tek krank sensörü kalmıştı. Forumlarda krank sensörünün bozuk olsa dahi arıza lambası yakmadığından bahsediliyordu. Sensör çalışıyor ama doğru okuma yapmayabilir deniyordu. Pazar günü krank sensörünü söktüm. Hemen üst kapağın en sağında soketi olan sensör.

Sensör biraz kirliydi. kurumuş motor yağı kurumu mu diyim artık. Fırça ve balata spreyi ile güzelce temizledim. Sensör yuvasına baktım daha önce külbütor kapak contasını değiştirdiğim için valf bölgesinde de aynı yağ kurumlarını görmüştüm. sensörün okumayı yaptığım kam milinin üzeri de kurumluydu. Peçete yardımı ile kam mili üzerindeki kurumları da temizledim. Sensörü yerine taktım marşa bastım uzun sürede alan marş hemencecik aldı ve araç sarsıntısız şekilde çalıştı. Akşam biraz yol yaptım. 8-10 kere stop edip aracı çalıştırdım sorun ortadan kalkmıştı. Şu anda araçta sorun ortadan kalktı. Anladığım kadarı ile krank sensörü manyetik okuma yaptığından üzerindeki kurumdan dolayı iyi bir okuma yapamıyordu. enjektörlerden motor benzinin gönderilme zamanı sanırım bu sensör vasıtası ile oluyor.

Şimdilik bir sorun yok ilerleyen günlerde eğer sorun devam ederse krank sensörünü değiştireceğim. Bilgilendirmeleri ve deneyimlerimi yazarım.

Bu kadar uzun yazmamın sebebi maalesef usta diye kasaplara araçlarımızı emanet ediyoruz. Bildiğiniz usta ve servislerden şaşmayın. arızayı kendimin çözmüş olma mutlutuğu ile herkse iyi akşamlar diliyorum.
    -

MSC, umutd07, fume ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    908
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Teşekkür ederiz. Bu değerli katkın için . @MSC

5. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,201
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Paylasim icin tesekkurler. Krank sensoru arizasindaki en onemli veri yanlis bilmiyorsam mars basarken devir saatinde oynama olmamasi. Sizde boyle bir durum var miydi?

mechanical ve MAERKEK bunu beğendi.
  6. Dawlunbaz

Dawlunbaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    selcul unver
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Merhabalar foruma bir süre giremedim. Devir saati ile ilgili hiç dikkat etmedim fakat anlattıklarım ve sorunun çözümü geçici oldu. Onu belirtmek isterim. En sonunda zengin karışım hatasını LPG ile mi yoksa Benzinde iken mi verdiğini test etmeye karar verdim. Benzini fulledim 1 hafta sadece benzinde kullandım. Tabi kullanmadan önce zengin karışım arızasını sildim. Benzinde kullandığım süre boyunca ne arıza verdi ne tekledi. 1 Hafta sonunda aracı LPG'ye aldım 20 km sonra yeniden arıza lambası yaktı. Ben de zengin karışımım LPG ayarı ile ilgili olduğu kanısına vardım ve LPG ustasının yolunu tuttum. Usta ayar için aracı bağladı ve LPG ayarının zengin kaldığını söyledi. Ayarları değiştirdi arıza lambasını sildi ve sorun çözüldü. Aracım 1 depo yaklaşık 28 lt lpg ile 300 km yol yapıyordu artık 370 km kadar gidiyor.

Bu arızayı yaşayan arkadaşlar en kolay yoldan teşhis koymak için önce arıza lambaları söndürülerek benzinde aracı kullanmaları hata alınmıyor ise aracı sonra LPG ile kullanmaları gerekiyor. Araç benzinde zengin karışım hatası veriyor ise diğer bileşenlere bakılmalı. LPG de bu hatayı veriyor ise LPG ayarları ya da sistemine direk bakılmalıdır.

Umarım bu yazım birilerine yardımcı olur. Sanayi ustaları artık beni usta yapmaya zorluyor bu işlerden biraz anlayanlar basit teşhisler ile maliyetlerini azaltabilir. Herkese saygılar dilerim.

MAERKEK ve fume bunu beğendi.
  7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,536
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hiç lpg takılmamış bir araçta , benzin veya dizel olsun aracın yakıtından dolayı zengin / fakir karışım arızası vereceğini sanmıyorum. Bu tür arıza bildiriminin lpg kaynaklı olacağı kesin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MAERKEK bunu beğendi.
  8. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    908
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC