LPG KABLO

Hyundai Bayon Alınır Mı?

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda facho tarafından 22 Ekim 2022 tarihinde açılan konu

1. fatboy

fatboy Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad Soyad:
    Cagatay Sanli
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bayon 1.4 MPI BC3 CUV (2021-202x)
    2021 Yılı haziran ayında yeni kasa i20 style alıp 16 ay kullanıp 32500km'de takas ile bu yıl Ekim ayının başında Bayon Elite Pakete geçiş yaptım. Öncelikle ilk mesajınızda bahsi geçen kişinin paylaşımlarını ben de gördüm. Marka bağımsız olarak diğer marka/modellerde de yaşandığını bildiğim, üretim/parça hatası gibi olmamasını istediğimiz ancak olabilecek durumlar maalesef. Ben hem i20 (öncesinde de i10 vardı) hem de Bayon'da hiçbir sorun yaşamadım. Sadece rutin servis bakımları için gittim servise. Bayon ile ilgili görüşlerimi belirtmem ve bir miktar yeni kasa i20 ile kıyaslamam gerekirse diğer deneyimlerimi de ekleyerek yazayım;

• Bayon'un bagajı yaklaşık 60lt. daha geniş i20'ye göre. 60 lt. diyip geçmeyin gerçekten çok daha ferah.
    • Yol tutuşu olarak i20'den çok daha iyi seviyede.
    • Konfor olarak da bana sorarsanız C sınıfı bir araç konforuna yaklaşmış. Beklediğimden çok daha iyi çıktı. Nitekim bu yorumu eşim de aracı ilk kullandığında yapmıştı. Yani konfor farkı ve iyileşmesi hissedilir derecede artıyor.
    • Yol sesini Bayon daha az alıyor içeri. (Sunroof kısmındaki kumaş kapağın kapalı olması şartıyla)
    • CarPlay/Android Auto i20'ye göre daha hızlı yanıt veriyor ve daha stabil çalışıyor.
    • Led farlar çok çok çok iyi.
    • Arka frenlerin de disk olması güzel bir artı. Frenleme de farkı hissediliyor.
    • i20 de kısa bir süre sonra başlayan trim seslerini bu araçta henüz duymaya başlamadım.
    • Aracın çeşitli sürüş asistanları gerçekten olmazsa olmazmış fikrini oluşturuyor. Günümüz şartlarında önünüze her an aniden biri fırladığı için sizi sesli ve görsel uyarıp gerekirse frene yapması gerçekten çok başarılı, test ettim onayladım. 2-3 zor durumdan beni bu şekilde kurtardı. Şerit takip ve şeritte kalma asistanı da uzun yolda ve hatta şehir içi yüksek hızlarda baya yardımcı oluyor. Keşke tüm araçlarda standart olsa da insanlar bu sayede sinyal vermeye alışsa...
    • Aracı kullanmaya başlayalı 1.5 ay ve 1600 km oldu. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmadım.
    • Performans konusunda aracın sınırılarını ve tepkilerini bilirseniz kurtulamayacağınız durum yok. Bunu i20'de de deneyimlemiştim Bayon'da da deneyimlemeye devam ediyorum. Tabii ki bir turbo motor performansı alamazsınız ancak vitese ve gaz pedalına yapacağınız müdahalelerle bu açığı bir miktar kapatabilirsiniz.
    • Yakıt konusunda da her gün Maltepe - Kavacık arası gidip geliyorum ve haliyle trafikte dur kalka kalıyorum. Ortalama 8.5 lt görüyorum. Uzun yola çıkmadım henüz ama otobandan trafiksiz yaptığım yolculuklarda gördüğüm 6-7 lt. arası bir sonuç çıkıyor. Bu arada belirteyim motor aynı olsa da yazılım ve muhtemelen şanzıman donanımı (dişli oranları vs.) olarak fark var çünkü i20'den yakıt tüketimi bir tık daha düşük ve ivmelenmesi biraz daha iyi.

Bayi ve satınalma süreci ile ilgili;

• Bayiler ve Hyundai merkez çip krizinden dolayı ikinci kumandayı teslim etmiyor/edemiyor. Hala bekliyoruz.
    • Ben i20 aracımı takasa verirken iyi sayılabilecek bir fiyat verdikleri için ve bir miktar da Bayon'un fiyatından düştükleri için bu değişimi kabul etmiştim. Yoksa ilk niyetlendiğimde aradaki makas 200bin TL idi. Alımı gerçekleştirirken 150bin TL gibi bir farka katlanmış oldum.
    • Ve maalesef liste fiyatından yukarıda satıyorlar, bu farkı ne kadar azaltırsanız o kadar iyi.

Genel olarak düşüncem; i20 kötü bir araba değildi ama alçaktı, sürekli altını sürtüyordu. Style paket olduğundan bazı eksikleri vardı. Konfor seviyesi ortalama idir. Bayon için ise iyi ki almışım, iyi ki değiştirmişim diyorum. Bence şuanki ekonomik durumda ve piyasa şartlarında, fiyat/performans açısından en alınabilecek araba.

Bayon ile ilgili sorularınız olursa memnuniyetle yanıtlarım.

fume, onurforces, gokhan06 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

hepsine hakim değilim, ama türkiye gibi ülkeler için üretildiği söylenen 1.6 motorlu zf8 şanzımanlılar bence kötü. mercedesin benzer güçteki motoruyla önden çekişli ürettiği cla onlardan çok daha zevkli mesela. aslında arada sınıf farkı var, bmw 320 ile mercedes clayı kıyaslayınca clanın daha iyi olması bmwnin kötü olduğunu gösteriyor.

Bu Sayfayı Paylaş