LPG KABLO

Hyundai accent era bi-xenon dönüşüm

'Aracın Dış Modifiyesi' forumunda blackdesign tarafından 17 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Öncelikle şu anki farlarınız nelerdir, önce onları yazın.. Bi-xenon 'a geçerseniz, iki adet merceğe gerek kalmaz ki? Tam olarak elinizdekileri, istediklerinizi ve bütçenizi yazarsanız, neler yapabiliriz bakarız birlikte.

canhakan bunu beğendi.
  2. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Peki,

2 adet depo malı 99 elantra mın farları var. daha karar veremedim ne alacagıma .2 adet mercek almayacağım ama . h7 kısa mercek yapacaksak uzun far için ayrı bi tas gerekecek onuda tek satılan küçük uzun farlardan alabilirim diye düşündüm.farı açmak falan sıkıntı değilde bi kere yapayım düzgün olsun diyorum. ornek verdıgım ford cargo ların küçük uzun farları var yada şu otobüslerin tek li farları oluyor ya onlardan biri

h4 soketine baktım h7 ye çevrilmesi kolay gözüküyor.h4 2 artı bi eksi ( 2 fazmı oluyordu) h7 ler tekli. buna gore suan kı tesisat olayıda kolay . bi xenonda pahalı kacacak. en güzeli normal mercek değil mi ? hem benım kasalarda ılk olacak

3. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Resimlerden pek anlayamadım ama, umarım elinizdeki farların camında desen yoktur. Şimdi gelelim sizin kafanızdaki H4 - H7 karmaşasına. Projektöre uygun Xenon kit alacağınızı zaten yazmıştım.

Bi-xenon projectorlerde, uzun da kısa da aynı mercekten yapılır. Perdelidir. Kısayı H7 uzunu neden çanakla istiyorsunuz anlamış değilim.

Buyrun video;

Eğer yazdıklarımı dikkatli okursanız, bi-xenon mercek ile hem uzunu hem kısa işini çözmüş olursunuz. Bi-xenon projectorler ise, 4 ampül tipi için üretilmiştir. Xenon kit olmazsa, olmazdır.

Benim Valeo marka merceklerde D2S ampül ve xenon kit bağlı mesela.. Ampül çeşitleri bunlar, alacağınız bi-xenon mercekte, bu ampül tipinden birini kullanacak. Bi-Xenon 'un içerisinde H ile başlayan ampül olmaz.

Gelelim kafanızın muhtemelen karıştığı şu noktaya; Benim aracım H7, bi-Xenon 'u nasıl bağlayacağız? Benim aracımda H4 'tü, H4 soketinin resmi aşağıdaki gibi mesela, ben kendi aracıma göre anlatayım;

Tabi yukarıdaki bağlantıda yapılması gereken bir nokta daha var. Aracın uzun ve kısa huzme rolelerinin, 6 amper diod ile birbirine kısadan uzuna bağlanması gerekiyor. Zira H4 'lerde, uzuna geçtiğinizde kısalar sönüyor. Sönmemesi için 6 amper diod ile kısadan uzuna elektirik geçişini rolelerden yapmak gerekiyor. Ayrıca uzun huzme sigortasını, uzun sigorta amperinin iki katı büyüklüğünde bir sigorta ile değiştirdiniz mi iş çözülür.

Umarım anlatabilmişimdir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015
    <<bülent>> ve canhakan bunu beğendi.
  4. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Zaten anlatımınız çok güzel teşekkür ederim. Tek problemim şuan hadi açalım farı dediğimde xenon takamayacağım bu yüzden .ilerde mümkün. Anlattığınız herşeyi anladım uygularımda. Benim demek istediğim xenon yapamayacağım için çift ampüle mi geçsem diye düşündüm. Gece çalışıyorum inanın ki uyuyamadım kalktım erkenden bunu düşünmekten. Bu anlattıklarınız cebimde şimdi. Acele etmeden bekliyorum ama o mercekleri kaçırmasam iyi olacak . Alalım o mercekleri olur mu ?

Yanma odasından gönderildi.

5. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Xenon kiti orjinal almazsınız sizde? Zamanla OEM 'e geçersiniz olur biter. Ben Forza 'nın D2S xenon kit 'ini komple 200 'e almıştım. Siz çift mercek diyorsunuz, iki fardan 4 mercek yapacak. tanesi 20 TL olsa, 80 lira sırf merceklere vereceksiniz. Ben size 50 TL ye alır gönderirim bi-xenon mercek eğer kabul ederseniz. Sahibinden.com 'da araştırın dilerseniz, çiftini 100 TL den aşağıya satan yok.

Ayrıca zamanla ilgili probleminiz olmasın. Bakın ben bu konuya temmuz ayında başladım, kasım geldi anca bitti. Aynı durum hepimizde var.. Dilerseniz tanesini 5 TL den angel halka da alır gönderirim. Ama kapak için söz veremem. Çıkmacıda kapaklar ya hasarlı, yada uygun merceğe oturmayan kapaklar var. Ama Valeo yada Hella uygun bi-xenon mercek alır gönderirim size. Sizde farlarınızı uygun bir zaman diliminde açarsınız.

Hatta imkan var ise, benim gibi yapın. Ben aracımı aldığımda soluk far camlı almıştım farlarımı.. Bu uygulama için sırf gittim sıfır far takımı taktım, aracımın üstünden çıkan farlarda bu işlemi gerçekleştirdim. Hyundai 'nin genel olarak parçaları ucuz.. Benim farların tanesi 45 TL mesela yan sanayi.. 90 Lira ekstra masraf gibi görünebilir ama, aracımı (Rabbim sattırmasın) satarken orjinal farları ile satacağım, konuda görmüş olduğunuz mercekli farları da yazarım 400 TL, xenon kiti ile birlikte komple veririm. 400 'e de bu far elimde kalmaz inanın.. Bi kere custom bi iş, herkes yaparım zannediyor ancak öyle kolay olmuyor :)

6. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Tamamdır Erman abi. Senin haritandan gidelim bu ay mercekleri alır onumuzdeki ay xenon alırım bitiririm işi. Kapak işi macun boya ile farklı şekillere sokabilir im . Şimdi mercekle angeller hakkında konusalım . Yarın maas gunu ! Hemen halledelim .d

7. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    :) bizim de maaş günü, hadi hayırlısı o zaman :) önümüzdeki pazar bit pazarı kuruluyor. Gidip araştırayım bakalım sana iki adet mercek bakalım. Uydurabilirsem söz vermemekle birlikte iki mercek kapağı ayarlar hepsini bir kargo yaparım. Angel halka düşünüyo musun peki? Düşünürsen onları da aradan çıkartalım derim. Kaldı ki benim kullandığım angel halkalar orjinal hella bmw farından çıkma ;)

8. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Far kaşı ile ilgili genelde sorular geliyor, aşağıdaki resimde, şerit ledi nereye ve nasıl yerleştirdiğimi göstermeye çalıştım, umarım yardımcı olur. ;) Kaput tam üzerine kapandığından, içerden farın nikelajına yansıyıp geliyor ışık ve hiç bir şekilde dışarıdan belli olmuyor. Kaputu açsanız dahi, ben orda olduğunu söylemesem bakan kişi fark edemez.

Bu da yukarda işaretli resmin orjinali.. Umarım yardımcı olur uygulamayı yapacak arkadaşlara.

9. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Merhaba tekrar :) angel eye güzel olur galiba beyaz yananlardan bi takım bana da denk gelse bari seninkilerden Erman abi. Senin mercek kapaklarına hasta oldum küçük olmasın ne olur :)

10. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Bu angellar halka olarak satılıyor. Ben ışık olarak beyaz power led kullandım. her bir angel için 2x1 watt power led ve 1 adet sürücü devresi var. Sürücü devreleri 3 lira gibi bişeydi, ledler de tanesi 1 TL mi ne..

11. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Mercekler ve kapakları bulalımda angeller kolay ozaman . Sürücü dediğin bi siyod bi direnç olsa gerek ?

12. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Ben hazır sürücü kullandım, o kadar elektronik bilgim yok :)

Driver bu. Ben çin'den getirtmiştim.

13. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Hazir surucu devresi ni hangi siteden satin aldiniz maliyet nedir ?

Birde bu surucu kucuk tip sanirim 2 power led icin mi ?

tapatalk ile yazdim imla hatasi olabilir.

14. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Sürücüler çeşitli çeşitli aslında. Benim aldığım 4x1 watt 7030 driver. DealExtreme 'den 5 adet getirttim. 10 Liraya denk geliyor hemen hemen..

7030 LED Driver Power Supports 4 x 1W - Black + Green (5 PCS) - Free Shipping - DealExtreme

Bu driver ile

4x1 watt sarı led,
    3x1 watt beyaz
    3x1 watt mavi
    4x1 watt kırmızı

power ledi sürebiliyorsunuz. Zaten elimizdeki power ledler 350mA olduğundan, 300 - 350 mA çıkış ile bu power ledleri sürücüsü ile birlikte başarılı bir şekilde sürebiliyoruz.

http://dx.com/s/12+V+power+led+driver linkindende anlaşılacağı üzere, DC veya AC 12V power led driverları ilgili siteden, 12V power led driver olarak aratıp bulabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken husus: 5 adet ten fazla alış veriş yapılmaması gerektiği. Zira gümrük tebliğine tabi tutulup malınız gümrükte kalabilir. Ama ben 10 Lira için riske girdim, yanarsa 10 liram yanar dedim sipariş ettim ve kapıma kadar geldi açıkçası.

15. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Aksama kucuk tip surucuden bende 5 tane siparis vericem. Batti balik yan gider.

tapatalk ile yazdim imla hatasi olabilir.

16. Erhan D.

Erhan D. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    243
    Ad Soyad:
    Erhan D.
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Konuyu baştan beri okudum.Emeğinize sağlık.Mürsel Balcı ve sizin konularınızı okudukça bir elektronikçi olarak kendimden utanıyorum :D

Bir şey sormak istiyorum.Farlar yanmıyor iken selektör yapınca modifikasyon öncesi gibi çalışıyor mu?Yani selektör yapıyor mu?Bu esnada uzun far mı yanıyor kısa far mı?Gecikme oluyor mu?

17. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Soğuk selektörden bahsediyorsunuz. Gecikme, ilk ateşleme esnasında OEM balast kullanmadığım için olur. Yani teknik olarak balastın yetisi az. Xenon kitlerde OEM olursa, soğuk selektöre olanak sağladığından, çok daha güzel oluyor bu işlem..

10 'uncu saniyeden sonra soğuk selektör yapıyor ama xenon ampüller sıcak olduğundan, sağlıklı selektör yapılıyor.

[video=youtube_share;4ipAIknVffg]http://youtu.be/4ipAIknVffg?t=10s[/video]

OEM balastta xenon ampülün ısınmasına gerek kalmadan soğuk selektörü gayet sağlıklı yapabiliyorsunuz. Ben 6 amper diod bağlamadım henüz araya, dolayısıyla şu dakika selektör yapınca veya uzuna alınca kısalardaki elektrik gittiğinden, balasta giden tetiği kesmiş oluyor, dolayısıyla farlarım sönüyor :) Bu hafta sonu araya diod bağlayıp selektör videosu ekler, hep birlikte görmüş oluruz. :)

18. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,779
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    bu power led sürücülerinden karaköy'deki elektronikçilerde mevcut. ben deneme amaçlı 3 adet power led ve bu sürücüden almıştım. tabi fiyat olarak ne kadardı şu an hatırlamıyorum.

19. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Çok pahalı değil, 2 lira civarında marketdijital 'de var.

20. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Kıza çiçek almadım yeminle mercek bekliyorum .D