LPG KABLO

Hyundai Accent Blue 1.6 Dizel Prime (onurforces)

'Bakım Günlükleri' forumunda onurforces tarafından 6 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,196
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    "Kış geliyor hocam örtün yorgan yorgannn üstüne" dediler. Bugün sabahın körü lastikleri almaya gittim. İş çıkışı da taktırdım.

@Asel & Kaan Efe ahmet abinin benzin alinca indirim gelmesi hesabı, meteorolojinin sitesine baktım; normalde yarın (perşembe) kar geliyo gözüküyodu şimdi kar yok görünüyor:

erhancakmakk, Tilki ve rpurcek bunu beğendi.
  2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Lastiklerin hayırlı olsun , doğru önce 8 krş zam yaptılardı , ikinci bir kararla ben benzin aldığım için :)D:D ) bu zammı geri aldılar yani yine şaşmadı kural, indirim gelmiş oldu. meteorolojinin tahmininde tutarsızlık yok , kar bu geceden sonra batıdan doğuya geliyor , saatlik rötar var , perşembe öğleden sonra ve cuma istemediğin kadar kar buz ve soğuk senin yeni lastikleri bekliyor.

onurforces bunu beğendi.
  3. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,196
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    arkadaşlar merhaba. ctesi eskişehirden ankaraya gitmiştim. az evvel geri döndüm. gidiş geliş 500 km yol yaptım. 100 km'de 4.7 lt mazot yaktı. bu iyi sanki. şimdi gelelim ilk uzun yol deneyimi sonrası sorunlara:

-Araç yolların bozuk kısımlarından geçerken kıç atıyor gibi oluyor. fakat esp devreye girmedi. yani mesela 100-110 la giderken asfaltın bozuk kısmına denk gelirsem anlık bir kıç atıyor araç

-İkincisi özellikle tırları ve kamyonları sollarken araç savruluyor. yani tır sağ şeritte ben sol şeritteyim. tırı geçiş esnasında araçta savrulma hissi oluşuyor. yine esp devreye girmiyor.

-üçüncüsü araçtaki diğer yolcular aracın çok fazla zıplattığını söylüyorlar. yani ben sürdüğüm için farkemedim ama yolcular öyle söylüyorlar.

Bu sorunların nedeni ve çözümü noktasında ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler...

erhancakmakk, rpurcek ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Bu dediklerinin çoğunu benim i20 de şahsen görmedim. 120 km hızla ile tır otobüs solladım bir şey yoktu ancak süspansiyon fazla iyi değil benim arabada da hafif zıplatıyor. Bu durum lastik havası / cinsiyle ilgili değil gibi. Blue nin daha ağır olduğunu sanıyorum i20 den daha oturaklı olması lazım. Diğer Blue kullanıcıları en iyi yorumu yapacaktır eminim.

Tapatalk kullanarak Nokia 3310 aracılığıyla gönderildi

onurforces bunu beğendi.
  5. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Savrulma problemi, ön ve arka düzen ayarsızlığından olabilir. Önce ki mesajda lastikler yeni değişmiş. Jantlarda eğiklik ve Arka amortisörler de problem yoksa, lastik havaları fazla olabilir. Fazla hava da zıplatır. Iyi bir geometri ayarı sorunu çözer gibi.

SM-A920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erhancakmakk ve onurforces bunu beğendi.
  6. faruk4143

faruk4143 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad Soyad:
    Faruk Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2011 - 2015 Elantralarda görülen durumun aynısı... Özellikle viraj alırken arka teker bir yamadan ya da yoldaki beyaz kabartma çizgilerden geçerse korkutuyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Kronik bir durum mu diyorsun ?

Tapatalk kullanarak Nokia 3310 aracılığıyla gönderildi

erhancakmakk bunu beğendi.
  8. faruk4143

faruk4143 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad Soyad:
    Faruk Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Malesef...[​IMG]

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yillar önce babamın erayla ispartaya gitmiştik, ayni anlattığın gibi...

10. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,196
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Şöyle ki exper raporunda ön suspansiyon iyi, arka suspansiyon normal cikmis.
    Lastik havalari da fazla degil. 3 4 gün önce 33 basmistim her birine.

Neti biraz arastirinca arka suspansiyonlar ilgili kronik problemler cikiyor. Zamaninda garantiden degistirmis degistirenler. Benim de son bakim haric arac servis bakimli. Acaba yetkili servis degiscek olsa fiyatta yardimci olur mu?

<<bülent>> ve erhancakmakk bunu beğendi.
  11. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ayni sebepten arka amortisör ve yaylari yan sanayi parcalarla degistirmistim, cok daha iyi olmustu. Amortisörler optimal, yaylar gunsan markaydi.

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

bence blue'nun lastik jant kombinasyonu küçük geliyor. 16 jant-lastik takılmalı.

erhancakmakk ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Arka toe açısı hatalı olabilir pozitif toe yani arka lastiğin aracın önüne bakan kısmı içe dönük ama lastiğin arkaya bakan taraf dışa açık olabilir, fazla yük ve yolcu taşımaktan geri geri kaldırıma çıkmaktan olur veya lastikler yeniyken alışana kadar ilk 1000km boyunca biraz kayma yapar 3000 4000km sonra anca alışırlar, Arka amortisörler yumuşamıştır yanal sallanmalarda ağırlığı dengelemiyor olabilir.

Rot ayarında arka tekerleklerin açısını ölçtürüp değerleri kontrol edin, diğer ihtimalleri sonra degerlendirirsiniz

onurforces, erhancakmakk ve rpurcek bunu beğendi.
  14. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bence ilk olarak bir rotçuya gidip, ön ve arka düzen ayarı yaptır. Bilgisayara bağlayınca, Kamber, kaster, toe bütün açıların durumu belli olur. Sonuç değişmezse, o zaman parça değişimini düşünmek mantıklı olur.

15. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    kuzenimin blue'da da aynı şikayet var , 2018 elantra kullandım oda aynı. sen yürüyeni bir kontrol ettir abi ama kronik bence de.

onurforces ve rpurcek bunu beğendi.
  16. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,196
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    mode plus ve prime paketlerde 16 inç lik çelik jant mevcut...

17. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,196
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Alirken yaptirdigim exper raporunun suspansiyonla ilgili kismi... Bir sey ifade ediyor mu size?

18. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    En üstte ki EUSAMA yazan, amortisörlerin darbe absorbe testi diye biliyorum. Sağ ve sol arasında ki farklar çok az. Normal görünüyor. En altta ki de, aksların ağırlık dağılımı olabilir.

Ekspertizde yanal kayma testi falan yapılıyor ama, dyno denen zımbırtı ne kadar sağlıklı tartışılır. Düzen ayarında en iyi sonucu, bilgisayarlı rot mekanizması verir.

<<bülent>> bunu beğendi.
  19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    mode paket kullanmıştım yol tutuş berbattı, o yüzden söyledim.

bu arabanın arkasının atması olayını ben elantrada göremedim. şirkette de sürekli farklı araçlar kullanıyorum, kendi aracımı da kullanıyorum. hiçbir anormal durum görmedim. hatta 2015 corolladan çok daha iyi yol tuttuğunu net söylerim.

onur kardeşim senin arabandaki sorun lastik-jant değilse, sistemin rijitliği ve amortisörlerin kalitesidir.

accent b sınıfı olduğu için gövde rijitliği konusunda çok da iyi olmayabilir. ön amortisörlere takılan kule gergisi nasıl arabanın rijitliğini artırıyorsa senin accentin de arkasının rijitliğinin artırılması gerekir.

bu arada lastiklerinde herhangi bir atıklık olmadığını varsayıyorum. sağlam değil mi?

<<bülent>>, onurforces ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    sol ön tekerlek 419.3kg basıyor, sağ ön tekerlek 404.3kg basıyor, arka sol 273 arka sağ 250kg civarında yere ağırlık vermiş.

motor ve şanzımanın konumu itibariyle bunlar bence normal sıkıntısız değerler.

amortisörler saniyede 18-19 kere zıplatılmış, önlerde EUSAMA testinde yüzde 70 arkalarda yüzde 50 gibi bir değer çıkmış burada dur,

Burada önemli olan husus EUSAMA testinde yüzdesi yüksek olursa o amortisör sert mi oluyor? yoksa yumuşak mı olmuş oluyor?? bunu bilmiyorum bu bilgi lazım bana....

günümüz nesili binek otomobilde ön amortisörlerin arka amortisörlerden daha sert olması beklenir sürüş kolaylığı ve stabilite açısından öyledir, en son arka amortisör ve yayları sert olup ta önleri yumuşak amortisörlü arabalar peugeot 307 ve renault 19 idi:) onların sürüşünün nasıl olduğunu anlatamama bilmem gerek varmı. Önden çekişli olmasına rağmen virajları dönerken nerdeyse yan camdan elimizi çıkarıp bagajı açıp kapatabildiğimiz arabalar:) arkadan kaymaya meyilli arabalar.

arka amortisörler ile yaylar ve arka viraj demirleri eğer ön süspansiyondan daha sert olursa otomobil her daim arkadan kaymaya meyilli olur özellikle pürüzlü yüzeylerde arkasının yoldan kopup gitmesine arkasının savrulmasına sebep olur çünki arkası daha fazla zıplar ve yanal yükte daha az esner. Virajlarda ise direksiyonu çevirdiğinizde ön iki tekerlek yere basarken arka taraf esneyemediği için arka tekerleklerden içteki tekerlek şasi burulmasına dayanamaz ve hızlı virajlarda direksiyona çok yüklenilirse iç tekerlek havaya kalkar ve yerden kesilir, şasi esnemesinin hafif tarafında kalan içteki tekerlek yere temas ediyor olsa bile üzerindeki yük hafifler ve dengesiz yük dağılımı dıştaki tek arka tekerleğe biner ve kayma başlar. Yani ön iki tekerlek yere sağlam basarken arkadaki tek tekerleğin üzerinde sürmek.

Yüksek süratte giderken alınan yan rüzgarda da aynı şekilde yere çok sağlam şekilde basmayan arka taraf aracın altına giren rüzgar sebebiyle öne arkaya yunuslama hareketi ile oynamaya başlar, direksiyonda rahatsız eder.

eski ve yaşlı lastiklerde hamurları sertleştiği zamanlarda yanakları yük altında yeterince esneyemediği için de bu hissiyat yaşanabilir. Zaten yolda ilerlerken her dört lastik yere aynı güçte basmaz fren viraj dönme rüzgar yol eğimi gibi etmenler ile bazı tekerleklerin yükü hafiflerken bazılarının üzerindeki yük artar süspansiyonun hakkından gelemeyeceği durumlarda altımızda eski ve sertleşmiş lastikler varsa onların yanakları sert olduğu için bu yanaklar yüksek esneklikte kendini geri toplayamaz denge bozulur.

Süspansiyonun amacı ağırlığı çekiş gücünü ve fren kabiliyeti gibi şeyleri de desteklemek olduğu için üretici tarafından ideal bir ayarda tasarlanır ama binek otomobilde herhangi bir sonradan ayarlama yoktur ya yıpranma veya arıza vardır yada hatalı onarım vardır, önden çekiş önden motorlu ufak boyuttaki ağır yük taşımayan ticari amaçlı olmayan bir arabada genelde ön süspansiyon birazcık sert arka azcık daha yumuşak olur aksi taktirde herkes hergün yollarda spin atar:).

EUSAMA nın yüzde değerleri neyi belirtiyor onu öğrenebilirsek ön yada arka amortisörlerin bu araçta zamanında ne şekilde değiştirilmiş olup yan sanayi kullanılmış mı? veya ön yada arka nın sertliklerinin dengesiz olduğu şüphesi üzerinde durulabilir.

Bu durumda lastikler sağlamsa arka lastik havalarını 29psi yapın önleri 33psi yapıp arka koltuk ve bagaj yüksüz halde tek kişi kullanarak test edin, frenleme çok az kötüleşebilir ama arka tarafın stabilitesinin artması lazım. Ön tarafta arkaya göre motor şanzıman gibi daha fazla yük olduğu için havası biraz inik olan arka lastik yanakları kendini fazla salmayacaktır.

aracın ön tarafının arkaya göre 2-3 cm daha yüksek olması yüksek hızda önden rüzgar yediği zaman altına giren hava ile arka tarafın yükünün hafiflemesini engeller, ancak arka tarafı ön tarafa göre 5-6cm gibi çok fazla yüksek olursa ağırlık merkezi yukarı gideceğinden arkası savuracaktır.

gaza bastığınızda tekerlek torku ile önünü azıcık kaldırıp kıçını yapıştıran arabanın altına yüksek hızda illa ki şiddetli biçimde hava girer 100km den sonra bu rüzgar illa ki arabanın kıçını biraz yukarı kaldırır, gazı köklerken tekerlek torku ile kıçını yapıştırırken ön arka eşit olacak biçimde olsa ve normal sürüşte ise ön taraf arkaya göre 2-3cm yüksek olması idealdir. Hatalı süspansiyon parçaları bu şartları sağlamayabilir

arka toe açısı da başka önemli bir etmendir drift ile profesyonel biçimde uğraşanlar genelde arka tekerleklerini aracın üstünden yani tavanından bakıldığı zaman 0,5º 0,8º derece kadar /---\ şu gösterdiğim biçimde ayarlarlar arka kapıya bakan tarafı içeride bagaja bakan taraf dışarıda, böylece arka taraf küçük basit bir direksiyon hareketi ile daha kolay kaydırılır çünki bu şekilde toe açısı verilen tekerlekler zaten düz giderken yolu kayarak süpürmekte olduğundan içe doğru birbirine direnç oluşturarak döndüğü için dönüşlerde çabuk kayar, binek otomobilde bu değer en fazla 0.1º 0,2º dereceyi geçmemelidir, az olursa hızlı virajlarda dönüş çabukluğu kötüleşir arka hiç gelmez araba dönmez yani ama fazla olursa direksiyon çevirince zırt diye döner ve çabuk kayar. kamber ile karıştırmayın toe açısıdır bu eksi değerler dengeyi hepten bozar genelde yukarıdaki şekilde yada sıfır değerde olmalıdır, burulma kirişi olan bağımlı arka süspansiyon araçlarda bunun ayarı yok ya şaseciye yada arka taşıyıcı revizyonuna giderler ve arka savrulması ile ilgili olarak şikayetiniz varsa fabrikasyon açı değerinin öğrenilip titizlikle rot ayarı ölçümü yapılarak kontrol edilmesi önemli.

erhancakmakk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş