LPG KABLO

Hyundai Accent Admire Korna Tamiri ( Resimli & Video Anlatım )

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda Weaster tarafından 20 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. Weaster

Weaster Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad Soyad:
    Sezer Pamukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Arkadaşlar merhaba. Yakın zaman da aracımın kornası çalmamaya başlamıştı. Bende biraz araştırmaların neticesinde ve teknik bilgim sayesin de sorunun kaynağını kendim bulup, resimlerini çekerek de sizlere anlatma fırsatı bulayım istedim.
    Bir çok Hyundai sahibinin başına gelebilecek bir problem aslında bu olay.
    Birazdan sizlere aşama aşama resimli anlatımlar yapacağım, öncelikle şunu söylemek istiyorum.
    Eğer kornanız çalışmıyorsa izlemeniz gereken yol;
    • İlk önce Korna (Horn) sigortasını atık olup olmadığını kontrol edin.
    • Korna rölesinin (akü'nün hemen üstünde bulunan röle ve sigorta kutusunun içerisinde) çalışır olup olmadığını kontrol edin. (not: hemen yanında ki röle ile yer değiştirerek deneyebilirsiniz.)
    Eğer kornanız direksiyonu çevirdiğiniz de çalışıyor, bir daha çevirdiğiniz de çalışmıyorsa %100 benim başıma gelen olay sizin de başınıza gelmiş demektir.

Ben uğraşmak istemiyorum diyorsanız eğer orjinal mevcut. Bursa'da 150-250 tl arası fiyata satılmakta.(belirtmek istedim.)

Öncelikle aracımızın direksiyonunu söküyoruz. Airbag v.s. var diye korkmayın hiçbir problem yok.
    Video'yu ben çekmedim ancak birebir aynı söküm işlemini uygulayın aracınızda.

Arkadaşlar direksiyon simidi'ni söktünüz ve can alıcı noktaya yaklaştınız. Artık arızaya çok yakınız.
    Arkadaşlar şimdi ki aşama üst ve alt kapağı sökme işlemi. Bu işlem basit.
    Alt bölge de 3 adet yıldız civata'yı söküyoruz ve eller çıkartıyoruz. (tırnaklar mevcut biraz kastırın.)
    Üst ve alt kapakları söktüğümüzde resim de gördüğünüz sarı kablolu siyah yuvarlak kutuyu sökmemiz gerekiyor. İşlem yapacağımız ürün bu. 4 adet yıldız civatasını sökme işlemi uygulayıp yerinden çıkartıyoruz.
    Daha sonra;
    Ürünün tırnakları mevcut. kastırarak içini açıyoruz ve bizi şerit halde bir kablo karşılıyor.
    Kablo'nun kırık olan yerini tespit ediyoruz. Gözle görülebilecek bir işlemdir bu işlem.
    Daha sonra kırık olan bölgeyi biraz kesip tekrar kabloyu lehim ile bir birine birleştirmemiz gerekiyor. ( Lehim yaparken aşamayı çekemedim. :( )
    Yukarı da ki lehim yapılan yeri çok iyi anlayabilirsiniz. Biz lehim işlemini uyguladık. Daha sonra tekrar bu ürünün içine kabloyu sararak tekrar eski haline getiriyoruz ve ürünü test etmek için direksiyonda bulunan kısma montajını yapıyoruz.
    Bu işlemden sonra direksiyon simidini ve airbag aynı şekilde montajını yapıyoruz. şaşe alması için bu işlem gerekli, toplamadan yaparsanız kornanız çalışmıyor olacaktır. Biz arıza kaynağını hemen halletiğimiz için çalıştı şuan da da bir sıkıntı gözükmüyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bir çok sitede araştırmama rağmen detaylı bir bilgi alamadığım için bu şekilde bilgilendirmek istedim. Unutmayın; bilgi paylaştıkça çoğalır.

Coolwhisper, mduzgun60, Ersin ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    elinize sağlık güzel ve faydalı bir konu olmuş

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Coolwhisper ve Weaster bunu beğendi.
  3. eko26

eko26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad Soyad:
    Ekrem
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Elinize sağlık şerite lehim yapmak hayli zordur keşke lehim aşamalarında olsaydı.

4. Weaster

Weaster Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad Soyad:
    Sezer Pamukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim yorumlarınız için efendim.

Teşekkür ederim yorumunuz için, Lehim kısmını ne yazık ki çekemedim ama bu aşamaya gelebilen kişi'nin çok rahatlıkla lehim işlemini de çok basit şekilde uygulayabileceğini zannediyorum efendim.

Coolwhisper, <<bülent>> ve eko26 bunu beğendi.
  5. Weaster

Weaster Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad Soyad:
    Sezer Pamukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar merhabalar; Resimler hızlıresim.com sunucularında barındırılmakta. Geçen hafta resim hizmeti sağlayıcısının sunucularında yaşanan sıkıntıdan dolayı resimlerimiz gözükmemekteydi. Bende insanlara yardımcı olabilmek maksadıyla resimleri flickr'a upload ettim. Umarım faydalı bir konu olmuştur.
    Flickr Resim Galeri: https://flic.kr/s/aHskLrsGfY

Coolwhisper bunu beğendi.
  6. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Eline sağlık, çok faydalı bir paylaşım olmuş dostum. Boşuna komple zemberek değiştirenlerin işine çok yarayacak :)

Bu Sayfayı Paylaş