LPG KABLO

Hava Akışmetre Arızası

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda Sendrules tarafından 9 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Bende Mann yağ ve filtron hava+polen filtresini ilk defa aldım ve kullandım. Şimdilik memnunum. Bosch tan kalitesiz olduğunu düşünmüyorum en azından.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    turbo araçlarda hava filtresinin kalitesi çok önemli.

45R3928 bunu beğendi.
  3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Hava ve yağ filtresini Hyundai servislerinden yedek parça bölümüne giderek perakende alacağınızı söyleyip sadece yedek parça parasını ödeyerek işçilik parası vermeden ve aldığınız parçaları Hyundai yetkili servisinde taktırma şartı olmadan faturası ile alıp çıkabileceğinizi hatırlatmak isterim, sadece şase numaranızı isterler uygun parçayı vermek için.

Serviste bakım yaptırmak pahalıya geliyor ama servis kalitesinde bakım görmüş otomobile binmek istiyorum diyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz, deneyebilirsiniz demiyorum direk gider alırsınız çünki ben bizdeki Getz ve i30 a uzun yıllar bu şekilde bakım yaptım, servisten alınan yedek parçalar yüzde 100 orjinaldir ve orjinal olmama gibi yada orjinalin kalitesini performansını vermeme gibi bir durumu yok. Yetkili servis bakımda ne kullanılıyorsa o parçalar. Yetkili servis bulunduğunuz yere uzak ise gitmiş iken ikişer üçer set alın bir sonraki sene yada bir sonraki 15000km de bakımda kullanırsınız. Hyundai nin bakım yedek parçaları filtre ve kayış gibi şeyler serviste çok pahalı değil. Yan sanayisine verdiğinizin 20-30 fazlasını verin sonra gönlünüzce gaza basın. Hem arabanız hem kafanız rahat ve güvende olsun fabrika çıkışı gibi tam performans versin.

Ancak Hyundai nize buji, silecek ve polen filtresini gidin istediğiniz yerden alın servis şart değil, yalnız dikkat edilecek şey özellikle bujinin sahte ve uyumsuz olmaması gerektiği.

Bazı Hyundai bayilerinin yetkili servisleri dışarıya parça satmıyoruz diyerek bu isteği geri çevirmesi şeklinde geçmişte tartışmalar oldu, bir kere o servisler suç işliyor, bu ülkede satılan ve sıklıkla bakım görmesi gereken bir ürüne belli süre boyunca yedek parça tedarik edilmesi gerektiği tüketici kanununda belirtilir zaten o muameleyi yapan servis tek tüktür, şimdiye kadar üç dört farklı Hyundai bayisinden filtre kayış cam fitili vs. satın aldım alıp çıktım perakende olarak orada işlem yaptırmadım.

mechanical bunu beğendi.
  4. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Teşekkürler bende servise sordum yağ+polen+hava filtresi: 295-350 lira arası fiyat biçildi polen filtresi (karbonsuz)
    Bende mann yağ/Filtron hava/filtron karbonlu polen: 163 TL ye aldım. Özellikle yağ filtresi ve polen epey kaliteli geldi gözüme açıkcası, ama hava filtresi orjinal bariz daha kaliteliydi. Katman sayısı fazla ve kıvrım sayısı da fazlaydı.

4 servise sordum 1 tanesi dışarıya parça satışı yok dedi.

5. Serkann35

Serkann35 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Serkan Çolak
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Ben bu sorunu egryi temizleterek çözdüm. Hava akış sensörümü boşuna değiştirip bir ton masraf yapmışım.

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    aracınız neden egr arızası vermemiş, yazılımla kod iptali mi var?

7. Serkann35

Serkann35 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Serkan Çolak
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Yazılım iptali yok. Neden egr arızası vermediğini bilmiyorum sürekli hava akış sensörü arızası alıyordum 2 kez temizlendi 3.ye değişti yine arıza lambası sönmedi en son bu süreçten bıkıp yükseliş bayraklıya gittim sorunu onlar çözdü.

8. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    3 4 yil önce yetkili servis filtre fiyatiyla bosch filtre fiyati ayniydi. O zaman orjinal almak cazip geliyordu. Gecen bakimda (kasim 2020) bosch mazot filtresi 90 tl iken orjinal mazot filtresine 225 tl ödedim. Bu kazigi hem takintidan hem de nasil olsa 2 bakimda bir degisiyor diye yedim. Bir dahaki bakimda da mazot filtresi degismeceginden diger filtreler icin yine kazik yemeyi dusunuyorum. Afiyet olsun :)

9. Banzmr

Banzmr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Zümer Çakıcı
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Sorunu çözdünüzmü acaba aynısı bendede var çözdüyseniz yardımcı olurmusunuz.

10. Echo2003

Echo2003 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Erkan çiftçi
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Merhaba, motor arıza ışığı belirsiz periyodlarda yanıyordu. İki ayrı yerde cihaza bağladılar akışmetre arızası yazıyordu. En son gittiğim usta egr valfinden de yapabilir dedi ve kontrol ettiğinde egr valfinin hareket etmediğini gördük wd40 gibi bir sprey sıkıp valfi birkaç dk hareket ettirip alıştırma yaptı arızayı da cihaz bağlayıp sildi ve çok şükür bir daha arıza ışığı yanmadı ben çok uğraştım umarım işinize yarar.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    486
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bende vectra b için deneyeyim. Gece gece iyi denk geldi şükür. Kaybedecek birşey yok inşallah. Bende sürerken sorun yok ışıkta beklerken yanıyor gaza basınca sönüyor. Uzun yolda yada hareket halinde iken tık yok.

Echo2003 bunu beğendi.
  12. Echo2003

Echo2003 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Erkan çiftçi
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Bu arada aracım i20 2011 1.4 dizel çekişte hiç problem yoktu sadece arıza ışığı yanıyordu bazen sönüyordu. Sizin araç dizel mi egr valfi varsa kontrol ettirmenizde fayda var umarım sorun çözülür. Benzinli ise boğaz kelebeğine bakabilirsiniz. Hava ile ilgili parçalar bu arızaya sebep olabiliyor.

13. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    486
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Egr yi yarın temizleyeceğim inşallah.

14. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    486
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Temizledik ama yine yandı. Hatayı sildirmedim ondan olur mu bilmem ama. Hayırlısı araçta tekleme ve yok takmıyorum. Yanmasa daha güzel de neyse artık.

15. sinan52

sinan52 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    sinan üresin
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Yaklaşık 2 ay önce 2013 model 1.4 dizel Jump paket aracım hava akış sensörü arızası verdi Forum'da EGR valfinin yayı takılı kaldığı için Bu arızayı verebileceğini okudum daha sonra ustaya gittim ve EGR valfinin yayı takılı kalmıştı Usta yayı değiştirdi ve arızayı sildi 2 ay yanmadı ancak bir hafta önce arıza ışığı tekrar yanda ve tekrar ustaya götürdüm EGR valfinin Kontrol ettirdim ancak EGR valfinde bir sıkıntı yoktu şu anda arıza ışığı yanmaya devam ediyor Ustalar bu konu ile ilgili pek bilgi sahibi değil sorunu çözemiyorlar bu sorunu çözebilen var mı? Daha önce Işık arada kendi kendine sönüyor ve tekrar yanıyordu şu anda hiç sönmüyor

16. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bosch veya ithal olan filitre tercih ediyorum .
    Acizane tavsiyem ülkemiz şartlarında 10000km de değiştirmek yerine 5000km dedegisim şart aracınızda turbo varsa bu dahada önem arzediyor.
    Buna polen filitresi de dahil bilhassa istanbul da 5000km de bir değişin sağlığınız için

17. sinan52

sinan52 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    sinan üresin
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar aracı İstanbul Maslak Hyundai ( https://maslak.hyundaiplaza.com.tr ) servisine götürdüm sorunun araç beyninden kaynaklandığını söylediler. egr ve hava akış sensöründen sinyal gitmiyormuş yeni beyin fiyatı çok yüksek dışarıda yaptırmaya çalışacağım

Bu Sayfayı Paylaş