LPG KABLO

Hararet Yükselmesi

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda Yasin412635 tarafından 21 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu

?

Hararet

Bu anket 28 Temmuz 2021 tarihinde kapatılmış.
  1. Hararet

100.0%
  2. Hararet

50.0%
Birden fazla oya izin veriliyor.
  1. Yasin412635

Yasin412635 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Yasin çapın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Merhaba arkadaşlar aracım ile ilgili bir sıkıntım var hararet göstergesi yogun trafikte durkalklarda hararet göstergesi kırmızıya dayanıyor düşüyor ve tekrar yükseliyordu hararet müşürü nü ve temostadi değiştim fakat bu sefer göstergesi kırmızıya dayanmasada 4 cü kademeye kadar çıkıyor düşüyor ve tekrar cikiyor yogun trafikte klima ile kullanıldığında pek okadar dalgalanma olmuyor bu konu hakkında bir bilgisi olan varmi şimdiden teşekkürler

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracınız kırmızıya kadar çıkınca normalde hararet yapması lazım, yani suyun kaynamasını görmeniz gerekir.

hyundainin bazı araçlarında "yalancı hararet" denen birşey var. yani araç normalde hararet yapmıyor ama ibre yükseliyor.
    bunun sebebi yetersiz şase bağlantısı, çözüm motor gövdesindeki şase kablosuna ilave kablo ile şaseye bağlanması. kolay bir çözümdür.

eğer gerçekten yükseliyorsa soğutma sistemi içinde arıza vardır.

3. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhaba arkadaşlar! Konuyla ilgili olarak, 2004 Hyundai elantra 1.6 manuel vites benzin&LPG'li aracım ile bu pazar Sakarya'dan Ankara'ya geldim. Akyazı gişelerinden Ankara'ya doğru en düşük hız 130 en fazla 160 km hız ile Ankara'ya kadar klima açık bir şekilde cankurtaran tesislerini geçip rampaları çıkarken, ki Ankara'ya 30 km kalmıştı. Aracımın hararetini son noktaya, yani kırmızıya dayandığını gördüm. Açık söyleyeyim 150-160 km hızla giderken hararet göstergesine bakmaktan ziyade daha çok yola odaklandım ve bu nedenle hararetin ne kadar süre ile kırmızıda kaldığını bilmiyorum. 8 yıldır hararet ibresinin sona dayandığını ilk defa görüyorum. Daha önce klima açıkken 150-160 km'li hızlarda 200 km boyunca yol almamıştım. Neyse, araç hararet kırmızıya dayandığı için ve rampa çıktığım için hızını düşürüp düzlüğe gelene kadar 100 km hızla ilerledim ve sağa çekip bir müddet rolantide çalıştıp, klimayı kapatıp kaloriferi açtım ve aracın bir müddet bu şekilde çalışmasını ve normal sıcaklığa düşmesini sağladım. Bu arada motor kaputunu açıp herhangi bir su kaynatma, şu kaçağı var mı aracın altına da bakmak suretiyle onu kontrol ettim. Herhangi bir sızıntı, motorda herhangi bir sıkışma, zorlanma veya harici bir ses duymadım. Zaten hararet son noktadayken de motorda ekstra ses veya zorlanma olmadı. Bir müddet sonra aracı stop edip 5 dk. Dinlendirdim. Daha sonra tekrar çalıştırıp yola devam ettim. Seyir halindeyken yine klima açık 120-130 aralığında devam ettim. Akıncı gişelerini geçtikten hemen sonra, yoldaki hafif rampada 130 ile seyir halinde giderken hararetin yukarı doğru tekrar yavaş yavaş 90 derecelere yükseldiğini gördüm. Bunun üzerine hızımı 120'ye düşürünce hararet ibresi de yavaş yavaş olağan konumuna geri döndü. Anladığım kadarıyla uzun süre 160 km lerle yol alan aracım, uzun süre bu hızlara maruz kalınca klimanın da açık olması sebebiyle motoru ekstra fazla zorladığını düşünüyorum. Zira herhangi bir su kaynatma söz konusu değil. Genleşme tankında da su olağan seviyede idi. Radyatör kapağını, motor suyu sıcaklığı bu seviyelerdeyken açmak imkansız olduğu için onu kontrol etme şansım doğal olarak yoktu. Diyeceğim şu ki, eğer araç su kaynatmamışsa ama hararet yükselmişse, nedeni ya klima kompresörünün uzun süreli ve yüksek hızda motoru yorarak aşırı ısınmasına sebebiyet vermesi, ya hararet müşürünün ayaklarının oksitlenerek hararet göstergesinin hatalı davranarak yükselmesine sebep olması ya da fan açmama veya fan müşürünün arızalanması veya orijinal radyatör değil de daha küçük yan sanayi bir radyatör kullanılmış olması hararetin bu şekilde yükselip düşmesine neden olmuş olabilir diye düşünüyorum. İlk fırsatta fanı, müşürleri radyatörü ve olası bütün etkenleri araştırıp paylaşımda bulunurum. Herkese kazasız belasız sürüşler.

Son düzenleme: 26 Temmuz 2021
    45R3928 bunu beğendi.
  4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Elektriksel durumlara da bakın. Şase bağlantısı, sıcaklık sensörü bağlantısı vs. Elantra kolay kolay hararet yapacak bir araç değil. Yalnız klima açınca hararet yükselmesi ile ilgili birkaç şikayet daha görmüştüm. Sizin sorunun elektriksel olması yüksek ihtimal.

Uzmert42 ve 45R3928 bunu beğendi.
  5. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Doğru söylüyor olabilirsiniz. Bu fan rolesinin ayakları uzun vadede oksitlenerek akım geçişini ve iletim kalitesini düşürüyor olabilir.

ai_torcuk bunu beğendi.
  6. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

Arkadaşlar nihayet uzun bir süredir devam eden arızanın, yani sadece uzun soluklu rampalarda bir dakikadan kısa sürede 130'a yükselen hararet sorununum çözüldü. ilk olarak şüphelenip radyatörü değiştirdiğim yere gidip radyatör yetersiz mi kalıyor acaba diyerek incelenmesini istediğim dingil, bu tezime kulak bile vermeyerek radyatörün yetersiz kalmasının imkansız olacağını söylemişti. Ben de Yetkili servisten ayrılıp bizim elantralar üzerinde oldukça bilgi sahibi bir ustanın tespit ve teşhisi üzerine 1,5 yıllık radyatörün incelemeye alınması sonucu, radyatörün sökülüp radyatörcüye gönderilmesi sonucu, radyatörün yarısına kadar tıkalı olduğu tespit edildi. Radyatör açılıp şişlendi ve güzelce temizlenip yeni soğutma sıvısı koyularak, hararet yapan güzergahta aracı tecrübe etmek üzere yola çıktım. Allah ne verdiyse aracı sıkıştırdım, klimayı da açıp 150-160 kilometre hızla aynı uzun soluklu rampada zorladım. sonuç mükemmel. ne hortum şişirme kaldı ne hararet yükselmesi. Bu arada fikrini aldığım esnaf görünümlü bir sürü çakal, silindir kapağının sökülüp contanın değiştirilmesi yönündeki ısrarını dinlemedim. yoksa boşu boşuna 4,5-5 bin tl.'den olacaktım. sorunum 500tl ye halloldu. Benzer şikayete sahip (Su eksiltme, su kaynatma, herhangi bir noktadan su kaçağı yok, fanlar çalışıyor, devirdaim faal, termostat faal, yağa su, suya yağ karıştırma yok, araçta tekleme, çekişten düşme yok. Sadece olması gerekenden bir tık fazla hortum şişirmesi vardı.Yani hortumlar olması gerektiği gibi yumuşak değildi, parmağımla rahatça ezemiyordum. Asıl kafa karıştıran durumlardan biri de buydu zaten hortum şişirmesi.) kullanıcı arkadaşlar benim yaşağdığım soruna yönelik arızalara, sorunlara da yönelebilirler. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

tekosis, hyundai3, Halil ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Sorunu çözdükten sonra gelip foruma bilgi veren üyeleri daha bi ayrı seviyorum. Geçmiş olsun :)

tekosis bunu beğendi.
  8. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Çok güzel bir tecrübe oldu . Alışmışız conta yakınca hortum şişer demeye .
    Hortumun şişmesinin sebebini basınç artışı ? Bu basınç tıkanık radyatörden de olabiliyormuş. Bilgilendirme için teşekkür ederiz. @Uzmert42

9. bebeto9999

bebeto9999 Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Ömer Falcon
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Kardeşim.. Hangi marka senin Radyotör ?

MAERKEK bunu beğendi.
  10. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu konu hali hazırda olduğu için yeni konu açma gereksinimi duymadım. Herkese iyi akşamlar.
    Benim aracımda da şöyle bir sorun var araç düz yolda sorunsuz şekilde 140 km ile giderken hafif bir rampaya denk geldiğimde araç hararet yükseltmeye başlıyor. Aracımı benzine aldığımda bu sorunu yapmıyor sadece lpg de yapıyor. Sorun ne olabilir ona göre çözüm arayayım

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bire birini hem rampa hem oto yolda da yaşadım , aracınız lpg li de olunca diyeceğim , enjektörler yanmış büyük ihtimal.

Tapatalk kullanarak telefon aracılığıyla gönderildi

12. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    hocam bilmediğimden soruyorum, lpg enjektörü mü ve bu enjektörün ne etkisi oluyor da hararet yaptırıyor

Bu Sayfayı Paylaş