LPG KABLO

Hangi Lastiği Almalıyım ?

'Yeni Elantra Forum - Club (AD; 2015–20XX)' forumunda Grayo35 tarafından 18 Haziran 2021 tarihinde açılan konu

1. Grayo35

Grayo35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Gray gray
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Merhaba arkadaşlar.
    2016 Temmuz ayında Elantra Style paket sıfır aracımı aldım. Neredeyse 5 yılı doldurmuş olacağım ve halen daha üzerinde orjinal Hankook Kinergy Eco 195/65R15 lastikler duruyor. Bu 5 yıl boyunca yaklaşık 44bin km yol yaptım. Dişlerinde bir problem görünmüyor, hatta geçen ay vizeye girdim ve sorun çıkmadı. Fakat lastiklerin dişlerinin yanlarında küçük küçük kılcal çatlaklar var.

Bu lastikler daha gidermi yoksa acilen değiştirmem mi gerekiyor???

Acilen değiştirmem gerekiyorsa hangi marka model lastik almalıyım fikir verebilirmisiniz ???

Hem yaz hemde kış kullanabileceğim bir lastik istiyorum. Çünkü İzmir'de yaşıyorum, lastikler kar görmüyor ve uzun yolculuk yaptığım söylenemez. En fazla yılda 3-4 kez Bodrum'a, 1-2 kez de Denizli'ye gidiyorum. Geri kalanı İzmir içi.

Sağlam bir lastik olsun. Kaliteli, konforlu, sessiz, uzun süre kullanabileceğim, 4mevsim, en önemlisi güvenli lastik tercihimdir. Sonuçta çoluk çocuğumuzu taşıyoruz 4 teker ile.

Etrafımdaki insanlara danıştığımda herkes farklı farklı marka söylüyor. 350tl lik lastiğe çok iyi diyende var 500tl lik lastiğe çok iyi diyen de var. Açıkçası hangisini almam gerektiği ile ilgili bir fikrim yok.

Orta kalitede lastik ile yüksek kalitedeki lastik arasında 150tl fark varsa 4 lastikte 600tl fark olması 5yılda bir değiştirecek olduğumu düşündüğümde çokta büyük bir meblağ değil bence.

Fikirlerinizi bekliyorum :)

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Grayo35

Grayo35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Gray gray
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
  3. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
  4. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Değişim zamanı gelmiş bence...

Grayo35 bunu beğendi.
  5. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhabalar
    Mevcut lastik hem dişlerde hem de gövdede çatlaklar var. Bence değişim gerekli.
    Kar görmeyecekseniz neden 4 mevsim düşünüyorsunuz? Önerilecek 4 mevsimler genelde kar desenli ve kauçuk yüzdesi ona göre ayarlanmıştır. Bu da size yüzde 80 sıcak yerlerde kullanılacak lastik için dezavantaj oluşturur.
    Aradığınız özelliklere göre yaz lastiği olarak michelin primacy 4 ya da goodyear efficientgrip performance 2 öneririm.
    İlla 4 mevsim derseniz michelin crooss climate 2 öneririm.

Grayo35 ve Halil bunu beğendi.
  6. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Lastiklerin değişim zamanı gelmiş ancak yazlık lastik almanız mantıklı olur bende de 2017 var falken Ziex ZE 310 ECORUN aldım 4 adet geçen yıl 300 liraya almıştım tanesini sessiz bir lastik üstündeki hankook lara göre yol sesi hissedilir azalmıştı. 4 lastik değişmiş ken eğer bütçeniz varsa 4 adet te çelik jant alıp 16 ya çevirin derim

Grayo35 bunu beğendi.
  7. Delinin1i

Delinin1i Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad Soyad:
    Aslan akyol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bulundugunuz yerde ya lastıgı tavsıye ederim .
    Dört mevsim lastık kısın kıs lastıgı performansında kotudur yazında yaz lastıgıne gore daha kotudur yanı kısın kıslık yazın yazlık yerını tutmuyor sıze mıchelın falken goodyear effıcıent grıp tavsıye edebılırım ama dort mevsım asla etmem. Kullandım memnun kalmadım

Grayo35 bunu beğendi.
  8. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Öncelikle 5 yıl kaucuk için ki yaz kış takılı vaziyette kesinlikle yol tutuş azalmış ve sertleşmiştir özellikle ıslak performansı rezalet derecededir. Bende aynı aracı kullanıyorum ve aynı ebat lastiklerim var aracım 2018 style paket ve üzerinde nexen lerle gelmişti çok uğultulu bir lastikdi o yüzden sattım 2. El olarak ve Falken ziex ecorun 310 aldım yazlık ve 6000 kmdir kullanıyorum aşırı derecede sessiz ve yol tutuş arrtı direksiyon tepkilerim oldukça iyi daha hızlı ve güvenli viraja girebiliyorum. Kütahya da yaşadığım için yaz kış ayrı takıyorum ama benim de eşimin ailesi izmirde çok sık gelirim her ay ordayım izmirde kış lastiği başa bela gereksiz bir secenek hava - derceleri bile görmiyor 4 mevsim lastiklerde kışa göre tasarlanır en iyi 4 mevsim bile orta sınıf bir yaz lastiğinin veridği yol tutuşu ve fren mesafesini veremez ki kanal boşlukları gereği fiziken imkansız zaten o yüzden size tavsiyem yaz lastiği alın vede falken ziex ecorun 310 kayın pederimede aldım oda çok beğendi izmir gibi sıcak mevsimli bir yer için biçilmiş kaftan ki 45 bin test sonucu yol ömrü var. Kesinlikle memnun kalacaksınız.ıslak da kızaklama direnci çok yüksek ve test genel sonucta 3. Sırada Goodyear a göre yanaklarını daha dayanıklı ve sağlamdır. Ayrıca bizim ebatta 3 kanallı Goodyear Efficientgrip2 var 4 kanallı ithal olan çok iyi 3 kanallı sı ise Türkiye egea için üretilen model maalesef

https://www.tyrereviews.com/Article/2020-Tyre-Reviews-Ultimate-Summer-Tyre-Test.htm

Bende konu için araştırdım bakabilirsiniz

http://mobile.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/147174352

Son düzenleme: 18 Haziran 2021
    Grayo35 bunu beğendi.
  9. KilecNasah

KilecNasah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    652
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Grayo35 bunu beğendi.
  10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam lastiklerin bay bay diyor , yeni lastik olarak herkes kullandığı ve memnun kaldığını tavsiye edecektir.
    Ekonomik olsun orta kalite olsun diyorsan Falken , daha kaliteli olsun 5 yıl gitsin diyorsan Conti alabilirsin. Michelin demedim çünkü ben de Akdeniz bölgesindeyim İzmir gibi sıcak iklim , Michelin yazın yaylanıyor sıcakta.

Grayo35 bunu beğendi.
  11. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    486
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Birde michelin çok yumuşak olduğu için bizim ülkemizde çok dikkatli olmak gerekiyor. Arkadaş sıfır araçta 2 yıl içinde 4 lastiği de bitirdi. Çukura girdi balonladı, kaldırıma sürttü yarıldı. Bunları hızlı iken de yapmadı. Işıkta durma sırasında yada şehir içi hızda oldu.

Ve dediğiniz gibi çoğu kişi alışık olduıu markayı sever. Ben lassacıyım mesela. Yazlık ve kışlıklarının ikisini de seviyorum ve yolda koymadı kışlıklar özellikle.

Okula karda çıkabildim sorunsuzca. Çoğu arkadaş ve öğrenci servisleri de dahil yokuşun başında aracını atıp geldi.

Başka marka kışlık olduğundan değil 4 mevsim lastiğim var diyen ve kışlığa gerek yok diyenler ve kışın biye yazlık kullananlardı bunlar. Tabi kışlığı olup kullanamayan ve pati çekip dişleri dolduranlar da vardı.

O sebepten 4 mevsim lastiğe inamayanlardanım ben.

Son düzenleme: 19 Haziran 2021
    Grayo35, 45R3928 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Hangi lastigi almalisin bilmem ama,

Goodyear Efficent Grip modelini sakin alma...

Şirkette 2 arkadaşın lastigi daha yarılmış...

Bunlardan bir tanesi seyir halinde iken olmus...

Diger arkadasinki ise kullanici hatasi...

Su anda bu lastigi kullanan toplam 4 arkadasin lastigi de yarilmis oluyor...

Bu yuzden bu lastik de bir dayaniklilik ile ilgili bir problem oldugunu düşünüyorum...

Grayo35 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bazen konu sahibi yapılan yorumlara tavsiyelere ne cevap ne de beğeni vermediğinde acaba kendi kendimize mi konuşuyoruz diyorum

14. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Önemli deyil! Birilerinin işene mutlaka yarayacaktır konuşulanlar.

gokhan06 bunu beğendi.
  15. Grayo35

Grayo35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Gray gray
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Herkese değerli zamanlarını ayırıp cevap verdikleri için çok teşekkür ederim. Yorumları incelemek için fırsatım olmadı bir de yorum geldiğinde telefona ayrıca bildirim gelmiyor. Hal böyle olunca cevap yazmam gecikti. Kusura bakmayın lütfen.
    Yazılanlardan çıkarttığım ilk sonuç 4mevsim olmayacağı. Goodyear efficientgrip performance 2 veya Continental arasında kaldım sanırım. Karşılaştırma yapmam gerekiyor.
    Hepsiburada gittigidiyor sitelerinden lastik alma konusunda ne diyorsunuz peki. Ebat olarak büyük olması ulaşım veya montaj sorunu yaratır mı?

gokhan06 bunu beğendi.
  16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    kargo ile gelmesi sorun olmuyor. ama tabi taktırmak için ayrıca para vereceksiniz. genelde lastikçiye gidip sağlam bir pazarlık yapınca çok yakın fiyata alınabiliyor. bu nedenle ben bayilerden alıyorum.

17. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Arkadaşlarımızın da dediği gibi İzmir'de 4 mevsim lastik gereksiz. Ben Samsun'da yaşıyorum ve binek araçlarda neredeyse 12 ay yaz lastiği kullanılabilir diyorum. İzmir gibi daha sıcak bir iklimde, ıslak zemin performansı yüksek olan bir yaz lastiği işinizi rahatlıkla görecektir. Kendi aracımda Michelin kullanıyorum ve memnunum. Oldukça yumuşak, sessiz, konforlu bir lastik ama daha sıcak iklimlerde yumuşak olmasından dolayı sorun olabildiğini konuşmuştuk daha önce grubumuzda. Bu nedenle şunu ya da bunu alın diyemeyeceğim.

18. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    4 mevsim lastikler en iyi lastik sınıfı değildir,aksine en kararsızlarıdır denilebilir.Çünkü ne kışın tam kış performansı verebilir,ne yazın iyi bir yaz lastiği gibi davranabilir,ömürleri de her ikisi kadar uzun olmaz.4 mevsim lastikte en iyisi bence Michelin CrossClimate+ 'tır.Beklediğiniz konfor,güvenlik ve uzun ömürlülük gibi konulara hitap eden,benim test ettiğim 3 lastik var,Primacy 4,CPC6 ve EGP2.Kendim Accent Blue'da 195/55/r16 ebatında Primacy 4 kullanıyorum,uzun ömür,konfor ve yağmurdaki başarısıyla bu saydığım lastiklerin başında geliyor,lakin sıcak asfalttaki yol tutuşu ve duruşu çok iyi sayılmaz.Burada da Premium Contact 6 devreye giriyor,sıcak asfalttaki tutuşu P4'ten daha iyi,ıslaktaki başarısı ise P4 ile başabaş giderken,uzun ömürde P4'ün bence bir tık gerisinde kalıyor.İşin uzun ömürlülük ve performans kısmında ise Efficient Grip Performance 2 geliyor,bu iki konuda bu lastik oldukça başarılı bana kalırsa ama konfor,ses seviyesi olarak iki rakibinin bir tık gerisinde kalıyor.Ben olsam CPC6 ile yoluma bakardım sanıyorum.

BECİ, Grayo35 ve ysuatsenyurt bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş