LPG KABLO

h 100 e interkol turbo takılıyormuş dogrumudur

'H100 Forum - Club' forumunda celal.oguz tarafından 29 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Abi Demek İStediğin Yerçekimi İle İbrenin Ağırlığının Etkisi İle İbrenin Biraz Daha Aşağı Çekmesi Herhalde https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

2. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyigeceler...
    H100 araçlara turbo uygulaması mümkündür. Özellikle 80'lki yıllarda golf ve audi 80 diesellere yapılan bu uygulamanın ana nedeni tabiki güç artışı ve eonomidir. Turbo uygulaması sürecinde motorun alt yapısında değişiklik yapmaz iseniz sadece sınırlı (%15 civarı) bir güç artışı ve ekonomi elde edebilirsiniz Zira sizözellikle diesel araçlardasıkıştışma basıncı ile oynamadan yakıp püskürtme ayarlarını değiştirmeden ciddi bir güç artışı sağlayamazsınız. Ancak uygulana turbo sonrasında daha çok temiz hava motora basılacağından püskürtülen yakıt daha verimli yanar ve siz hem güç hemde tüketim ekonomisi elde edersiniz. Herhangi bir alt yapı değişikliği yapmanıza gerek yok. Parçalar için starex'in manifoldunu ve ve turbosunu kullanabilirsiniz. L200'de de zaten starex motoru bulunmaktadır.

3. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    çok teşekürler bilgili insanlar başka oluyor olumu olumsuz her türlü bilgiye ihtiyacım var her türlü yorumu degerlendirecegim taktırdıgım zaman memnun kalırsam bu yazılar h 100 çülere referans olacak5 haziranda montajını yapacak usta konyadan getirip bizim atölyenin önünde takacak manavgat örenşehir köyü degerlendirmelerimi sizlerle paylaşaçagım 45 gün test edeçem karar vermeme bir hafta var şu ana kadar yüzde yetmiş deneme taraftarındayım

4. Misafir

Misafir Guest

Evet, 1.9 dizel Skoda'ya turbo yüklemesi yaptım, performans açısından baya bi fark oldu tabi, ancak bu aşırı besleme piston kollarının eğrilmesine sebep oldu, zira ben biraz nası diyim dengesiz güç kullandım yani hep dip gaz çeviriyordum, tabi piston kolları bu yüke dayanamayıp eğrildi...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif filitre konusunda ilk defa duyuyorum, öyle bir şey ne yaşadım ne gördüm, belki başka bir şey anlatmaya çalışmıştır, ama turbo kendini bariz bir şekilde gösteriyor...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Peki ne turbosu takacak

6. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    eğer sizin ustanız kalınlaştırdığım yeri söyledi ve siz de bunu doğru anlayıp buraya doğru yazdıysanız şu küçük yaşıma ve okyanusta bir kum tanesi sayılabilecek tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim ki bir daha o ustaya uğramayın...değil google'da sadece forumda bile aratsanız turboşarjlı bir araçta hava filtresinin önemini çok net bir şekilde görebilirsiniz...tabi ki değiştirmemek gibi bir ihtimal var...en basit olarak performans kaybı ve yakıt artışını gözden çıkarmanız gerekir

saygılar

7. Misafir

Misafir Guest

Heeee anladım ben ne demek istediğini...sanırım performans filitresinden bahsediyor, bazı performans filitreleri değişmez, sadece yıkanır...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

8. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    abi interkol dedikleri tubo böyle oluyormuş yaglı filitre imiş tozu tabana çökertiyormuş tertemiz hava gidiyormuş motora normal filitreden toz geçermiş bundan geçmezimiş bu araçların çabuk motor yemesi toz emmesinden kaynaklanıyomuş o yüzden 100 150 binde motor yaptırıyorlarmış adamlar bu arabaları çölde kullanıyorlarımış onlarda interkol turbosu varmış sanırım yıkanacak dedi sadece yeni yag konacakmış tamam yaglı filitre nasıl oluyorsa gayri ondan işte benimde bilmedigim bir konu araştırıyoz işde bakalım sonuç ne olacak
    Düzenleyen : celal.oguz

9. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    İntercooler Benim Bildiğim Turbonun Havasını Soğutuyordu...

10. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    evet sanırım öyle bişeyler dediradyöterin önüne küçük bi radyöter takacakmış filitre yaglı filitre olacakmış yanlış anlamadıysam böyle dedi bu sistem traktörlerde çokça yaygınmış yurdum insanından araştırdıgıma göre

11. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yağ Soğutucuda Olabilir..H100 Kamyonette Yağ Soğutucuda Vardı Ayrıyetten..Evet Radyatörün Altına Takılan Ufak Radyatör İntercoolerhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif Hem Yağ Soğutucu Hem İntercoolermi Takacak Yani ;?

12. Misafir

Misafir Guest

Tamamen yanlış bilgi, Serdar yukarda yazmış, intecooler turbonun bastığı havayı soğutmak için kullanılan sistemdir, hava radyatörün içinden geçip soğutularak silindirlere gönderilir, böylece silindirlere daha çok hava verilmiş olur ve performans artar,
    Senin bahsettiğin şey resmini koyduğum performans filitresidir
    İntercooler ise aşağıda resmini koyduğum sistemdir..

13. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    evet aynen öyle güzel bir sistemmidir yakıdı düşürüyormu güçünü artırıyormu yoksa salladımı bayagı bilgili birine benziyor uzmanın uzmanı gibi geldi bana ustayı ben hiç tanımam tesadüfen denizde tanıştık iyi birine benziyorişallah öyledir bir kaç kişiye bahsettim bizim araçlarada takalım dediler anlayacagınız talep çok yani 45günlük testi geçerse yorumları iyi kötü tikkate alacagımı zaten söylemiştim

14. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu aleti görünce bayagı dedirgin oldum bunu nereye takacak bu adam bu kadar teferruatlı bişey degildir sanırım bunun kendisi başlı başına bi motora benziyor böyle bir filitreden hiç bahsetmedi sanırım böyle bişey degil

15. Misafir

Misafir Guest

Alttaki resim filitre değil, intercoller, filitre üstteki resim, yani bahsettiğin değişmiyecek olup yağlandığı zaman temizlenecek olan, ikisi ayrı şeyler.

16. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Büyük olan intercooler, küçük olan oilcooler. Sanırım bir ara mazda ikisinin birleştirilmiş halini kullanmıştı. Hem Turboda ısınan havayı, hemde yağı soğutuyordu.

17. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley18.gif

18. gngr

gngr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    H100 (1993-201X)
    ne yaptın arkadaşım hal ettinmi bende taktırmayı düşünüyorum ama coğu toz yüzünden hava filtresini yeni taktırdım 100 km bile yapmada merak ettim söküp bakayım nasıl diye bayagı bi toz toprak vardı hayret ettim vurdukca yere toz cıkıyo birde ramba yola vurunca hemen bayılıyo mağlum trabzon bölgesi dağ bayır sinir oluyorum lütfen bi yardımcı ol nerdeyse bu usta bulub yaptıralım şimdiden tşk ederim

19. salih_karali

salih_karali Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    563
    Ad Soyad:
    salih karali
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bir aracin motorununa. piston sekman gömlek guclendimesi yapmadan turbolarsaniz cok kisa surede motoru komple yersiniz onun yerine
    Starex tci motoru koyun araca mis gbi sorunsuz olsun

20. n861982

n861982 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    hasan altas
    arkadaşlar forumda nerdeyse herkesin yazdığını okudum . genel bilgi vermek amacına arcınız ne olursa olsun turbo ve interkol eklemek aracınıza zarar vermez turbonun görevi aracemme manifoltuna daha fazla hava emdirmek örneyin turbosuz bir araç ta yakıt karışımı 100/60 hava iken 100/40 yakıttır turbosus araçlarda yakıt karışması bu oranlarda (bazı arclarda bu oranlar değişe bilir ) turbonun tekyaptıgı yakıttan daha fafla hava doldurmasıdır dolayısıyla yakıt tüketimi düşer cünki ortalama oranları(100/75 hava 100/25 yakıt) bu sebepten araç daha az yakıt yakar aracın gücünün armasına gelince yakıt daha fazla oksijenle temas ettiği için daha yanıcı olur buda onun gücünün kayna gı tabi turbodan gelen hazır sıcak havanında etkisivar her nekadar interkol havayı sogutsada turbo denilen (tubin asıl adı budur ve jet ücaklarının motor pirensibiyle aynı calışır) parça aslında sıcak çalışır sıcaklığı artıkça verimi yükselir turbo hakında söyliyecegim bu her araca olurmu sorusuna gelince aracınıza uygun tubo takınca tek yapmanız gereken turbonun bar ayarını motora uygun hale getirmeniz yeter busayede motor aşırı basınçtan zarar görmez (turboyu seçerken aracınızın motoru örn:2,0lt re ise 1,4 max; min:0,4 bar olması gerekir) kendim sahsen 1990 1,4 brodway ın var ona uyguladım gayette menmunum şehirici nerdeyse 15ykr yakıyo süratlenmesi harika motor sesleri nerdeyse hic duyulmuyor tek sorunum şuanda sabahları ikinci yada üçüncü marşa baştıgımda calışıyo sorun sayılırsa aynı zamanda h100 aracım var bursa k sanayide çalışıyorum turbo uyguladık yakıt bayağı düştü çekiş nerdeyse iki katı arttı motor sesi biraz düştü hararet göstergesi çalıştıktan 20dk sonra hiç kıpırtamıyo rampası
    harika oldu kendim yaptığım için bana maliyeti 450tl yibuldu egzoz manifoltuni değiştim egzoz ilk susturucuya kadar değişti gerkalan işlemler hava filtresini mantar dige tabir edilen bir filtre kulandım sonuçlar harika şiddetle tafsiye ederim
    not :kızdırma müşürünün ayarını yüseltirseniz sabahlorı soyuk havalarda calışmamazlık yapmaz geçtiğimiz sene memleketteyken (Yozgat ) kış idi bayağı uğraştık çalıştırmaya sorunu kızdırma imiş yakıtı ısıtmadan devreden cıkıyodu ufak bir ayarlamayla sorun düzeldi şimdi saat gibi şaka gibi geldiğinin farkındayım eger motorunuzun ömrü 100/60 üzerindeyse çekinmeden yaptıra bilir siniz ister benzin olsun ister dizel fark etmez .:RpS_love::RpS_cool::cool::cool::cool::cool:

kiario63 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş