LPG KABLO

Getz Ses İzolasyon Yalıtımı

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda GRAFTT tarafından 15 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet arkadaşlar sonunda projemiz %95 oranında bitti. 2 Getze sadece pazar günleri iş yerimizde yapma imkanımız olduğu için biraz uzun sürdü.

Malzeme olarak Sika kullandık. İlk etapta kullanmayı planladığımız 5 mm kalınlıktaki şilte çok güzel bir malzemeydi fakat uğraşı ve zaman açısından çok fazla olduğu için hemen vazgeçip komple Sika kullandık.

1 Getz için ; 4 kapı saçı, plastik döşemeleri, bagaj kapağı, bagaj zemini + çamurluk kısımları ve bagaj plastik döşemeleri iç kısımları olmak üzere takriben 5 metre kare malzeme gidiyor. Saat olarak işçiliği 24-30 saat sürmekte.

Kapıların plastiklerindeki fabrikasyon izolasyon bildiğimiz elyaf. :)

Ön kapı içleri, fabrikasyon yapılan izolasyonlar
    :)

Arka bagaj kısmı ve çamurluklar. Fabrikasyon bir nebzede olsa izolasyon varmış yinede :)

Uygulamadan sonraki halleri ;

Arka bagaj kapağı

Sağlam olması için kalıptan damarlı çıktığı için uygulamada en çok uğraştıran kısım diyebilirim.

Bagaj kapağı izolasyonu işi bri kapıdan daha çok zaman alıyor.

Kapı Plastik Döşemeleri

Özellikle Yüksek sesli yada basslı müziklerde bu plastikler zıngırdıyordu, taki uygulamaya kadar.

Kardeşimde bir yandan kapı plastiklerini kaplıyor, sağolsun :)

Bagaj plastiklerinin izolasyonu

Özellikle plastiğin bu kısımlarına uygulama yaptım çünkü arkada oturanları yol sesini iyice kessin diye

Bagaj zemini izolasyonu

Sadece bagaj zemini ve çamurluk kısımlarının kaplaması tek başıma 6 saatimi aldı

Bagaj eşiğini bu kadarla bıraktım çünküsaç kısmı daha fazla izolasyon uyguladım

Not : Fön makinası yada sıcak hava tabancasıyla ısıtmak işi daha kolaylaştırıyor. Hem şekil vermesi çok daha verimli. Uygulama yapılacak yer kuru ve temiz olması çok çok önemli.

Bu işe girişmeden önce youtubeden bir sürü markanın araçlarının kapı içlerine ve kapı döşemelerinin durumunu detaylı biçimde incelemeler yaptım. Hani o çok sessiz dediğimiz araçların kapı içlerinde zeminde kullanılan malzemeler olmasa öyle olmazlardı.

Şu anda kardeşimin arabasının izolasyon işini bitirdik. Benim arabamda ise arka kapılarda biraz daha işim kaldı. Birde kapılardaki kolonlar yuvalarına tam oturmadığı için onlarada mdf'den kasnak alıp elden geçirmemiz gerekecek.

Devam edecek..... :)

bekobey, Halil KURT, Mr.Metin ve 9 kişi daha bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş