LPG KABLO

Getz Ilk Çalıştırmada Devir Düşürme/stop Sorunu

'Getz Forum - Club' forumunda erdies tarafından 16 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

1. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Arkadaşlar 2004 Getz'im var.Daha öncede bu LPG yüzünden birkaç sorunla karşılaşmıştım.Şimdi farklı bir sorun çıktı.Aracım sabahları ilk çalıştırmada devir 1500leri buluyor sonra bi düşüyor 700civarına stop edicek gibi oluyor bazen ediyor bazen etmiyor.Stop etmezse bir süre sonra toparlıyor devir yine yükseliyor normale dönüyor.Aynı gün içerisinde kullanımlarda sıkıntı olmuyor ancak motor tamamen soğuyunca özellikle sabahları ilk çalıştırmada bu sorunla karşılaşıyorum.LPG'ciye gittim kesici diye bir elektronik devre bağladılar araç gaza geçtiğinde benzin pompasını durduruyormuş düzelcek dediler ama sonuç yine aynı.Aracı gün içinde benzinde kullandıgımda sıkıntı yaşamıyorum.Aracı benzinde bırakayım ertesi gün benzindeyken hiçbir sıkıntı yaşamadan çalışıyor devir düşürmüyor.Sadece LPG'de bıraktıgımda yapıyor.Ancak araba ilk çalıştıgında benzinde çalışıyor.LPG'ci şimdide benzin pompasından diyor ama bana saçma geldi benzin pompası bozuk olsa araç benzindeyken de aynı sorunu yapar.Birde bu ilk çalıştırmada çoğu zaman çiğ benzin kokusu geliyor. Bu sorunu yaşayan var mı ? Nedeni ne olabilir ?

Son düzenleme: 16 Ağustos 2016
  2. Göksenin Arda

Göksenin Arda Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad Soyad:
    Göksenin Arda Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Hocam merhabalar geçenlerde benim bi gazdan benzine geçerken devir düşmesiyle ilgili sorunum vardı sizinle konuşmuştuk sizde de benimki gibi bi problem vardı hatırlarmısınız bilmiyorum.Sanırım gene aynı sorunlara sahibiz :( İki gündür arabayı sabahları çalıştırıyorum araba çalışıyor gayet güzel fakat 1500 devirde çalışan araba anında 700 800 devirlere düşüp stop edecek gibi oluyor daha hiç stop etmedi .Ben de bu gece gene çalıştırdım aynısını yaptı sadece günün ilk çalıştırmasında oluyo ikinci defa marşa basıyım asla sorun yok benim depomda 10 liralık falan benzin vardı ve iki aydır da duruyodu depoda ben de acaba benzin özelliğini falan mı kaybetti dedim çıktım yola benzin ışığı yanana kadar 4000 devirde falan kullandım gittim bitince 50 tllik shellden katkılı benzin aldım.Sabah marşına basıp bakıcam eğer problem yoksa buraya yazıcam inşallah sorunum geçer belki sizinki de bu sebeptendir.Bu arada yarın aynı sorunu yaparsa bu seferde arabayı sizin yaptığınız gibi benzinde bırakıp bide o şekilde marşa basmayı deniycem eğer bu şekilde olursa da bundan sonra böyle kullanırım napıyım sanayi sanayi gezmek yıpratıyo insanı hiç uğraşamam bıktım artık olacaksa eğer arabamı sürerim park edeceğim zaman da düğmeye basar benzine alır sabah da öyle çalıştırır giderim .Siz gece benzinde bırakıp sabah çalıştırırsanız herhangi bir rölantide problem oluyomu ?
    çiğ benzin kokusu bende de var

3. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Aynı sorunu zamanında bende yaşadım.sabah ilk çalıştırmamda devir düşüyo tır tır tır hertaraf titriyo stop etcekmiş gibi oluyo ondan sonra devir birden zıplıyo falan.bundan şu şekilde kurtuldum.akü kutup başını gece söktüm sabah taktımm tabi bunu yapmadan önce arabayı benzine aldım lpg ile ilişkisini kestim.sonra benzinde iken 100 km yol aldım.sonra yine aracı lpgye geçirmeden kendim bilgisayarımla lpg ayarımı yaptım çok şükür daha bi sıkıntı olmadı.bu hata lpg kaynaklı lpg ecusununn ayarı doğru yapılmadı zaman benzin ecusununun ayarınıda bozuyo araba ya zenginde çalışıyo ya fakkirde.ben kaç ustaya götürdüm yapamadılar.boğaz kelebeğini temizlediler nafile ve bu forumdan arkadaşlar yardımcı oldu o şekilde çözdüm çok şükür.dedimi uygula.eğer kendin lpg ayarı yapamıyosan hiç lpgye almadan direk iyi bi lpg ustasına git öle ayar yapsın tabi 100 km benzinde kullandıktan sonra.

4. Göksenin Arda

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad Soyad:
    Göksenin Arda Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Az önce arabaya indim çalıştırdım tak diye çalıştı devirle ilgili de hiçbir problem yaşamadım marşa bastım 1250 devire çıktı anında geri 1000 devirde sabitlendi herzaman bu şekildeydi muhtemelen depomda az benzin bulunması ve bunun 2 aydır depoda olup özelliğini kaybetmesi sonucu böyle bir problem yaşadım arabayı geceye kadar tekrar çalıştırmıycam gece inip hava soğukken tekrar bi çalıştırıcam Ankara geceleri bu aralar baya bi soğuk eğer gene normal çalışırsa demek ki benim sorunum benzinin dandikliğinden kaynaklanmış.
    Bu arada konuyu açan arkadaş kıyas yapabilsin diye ilk çalıştırmamı videoya aldım yüklemeyi becerebilirsem onu da ekliycem

5. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Hatırladım evet konuşmuştuk ama benim sıkıntı hala düzelmedi.Bende benzinde kullanıpta arabayı benzinde bırakırsam ertesi gün hiçbir sıkıntı yaşamıyorum stop etmiyor devir düşürmüyor gayet normal.Ama gazda bırakınca bunu yapıyor.Araba ilk çalıştıgında benzinde çalışıyor bu kısmıda anlamış değilim.Tahminim ayarlarla alakalı beyin karışıyor pompa falan bozuk değil bozuk olsa benzinde de yapar aynısını.Ben gidipte 500-600 liraya dandik sistem taktırmadım 1500 lira vermiştim zavoli'ye sıkıntı yaşamıyım diye ama sıkıntı hiç bitmedi oyüzden hiç uğraşamam benzinde bırakmakla falan yaptırana kadar uğraşıcam bu sorunla

6. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Benimkide aynı şekilde yapıyor hocam araba deli gibi titriyor stop'da etmiyor 5-6 sn sonra toparlıyor.Korkuyorum başka sıkııntılar yaratıcak diye.Bakalım birde sizin dediğiniz gibi yapayım.Kendi ayarımı yapma imkanım yokta dediğiniz gibi 100km falan benzinde kullanıp gidip ayar yaptırayım

7. Göksenin Arda

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad Soyad:
    Göksenin Arda Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam bu sabahki çalışması bu şekilde herhangi bir sorun yok gece de bakıcam sizin araçta benzin durumu nedir?
    videonun sonuna doğru bir devir düşmesi oluyor onun sebebi gazdan benzine alıyorum o yüzden yapıyo

8. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    sizinki gayet normal hocam bi sıkıntı yok bence yalnız benimki ilk çalıştıgında 1500lü devirlerde çalışıyor sizin biraz daha düşük bana usta benzine katkı attı benzin bitene kadar kullan dedi ben nerdeyse yarım depo benzin harcadım hiçbi sıkntı yaşamadım benzinde.Gaza aldım mı sorun yine başladı.Şuan yine yarım depo var yaklaşık 1 aylık benzin çok eski değil ondan önce de bi yarım depo harcadım

9. Göksenin Arda

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad Soyad:
    Göksenin Arda Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu gayet normal çalışması fakat dün işte bi çalıştırdım araba 1500de çalışıyo hemen 600 700 devre düşüyo stop edecekmiş gibi sonradan biraz toparlıyodu umarım düzelmiştir.Hocam size tavsiyem tekirdağ istanbula yakın atlayın istanbulda iyi bi ustaya götürün hiç olmadı istanbula gitmem derseniz de çok da takılmayın baktınız olmuyo parkederken benzine alın sabah da benzinde zaten sorunsuz çalışıyo demiştiniz o şekilde kullanın şahsen benim sorunum devam ederse ben de sizin taktiği uyguluycam çünkü bu sorunu birçok yerden yapabiliyo bunları da her usta sırayla değiştircez bakcaz diyo benzin pompası benzin filtresi eski ve az benzin kanister filtresi rölanti valfi sıcaklık sensörü boğaz kelebeği yani uzun ve masraflı bir de şansa kalmış bi iş

10. xapex

xapex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Abbas Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    aynı sorun bende de vardı arkadaşlar. 3 gün sanayide usta usta dolaştıktan sonra kendi çözümümle bulmuştum. Sıkıntı belirttiğiniz gibi tamamen benzinle alakalı.
    Benim benzinim çeyrek deponun altına düşünce başlıyor bu olay. yarım depo yapınca sorun kalmıyor.
    Sanırım deponun dibinde kalan pas, kir vs. onlardan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
    Kelebek temizleyip değiştirdiler, zengin karışımı sıkıntılı dediler, Ecu değişmeli dediler, motor suyu sıcak kalıyor dediler. denemedikleri yöntem kalmadı en son 570 TL hesap çıkardılar. Şans eseri benzin aldım ve sorun düzeldi. bunun üzerine 3-4 kez özellikle benzinnin bitmesini bekledim yine denedim sonuç aynı.

Kısacası deponuzu çeyrek deponun altına indirmeyin.

11. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:

Hocam benim benzini yeni harcadım yine fulledim %95 doluydu depo şimdi yarıya indi yine aynı benim sorun bence ondan değil videoya da çektim devir düşürürken:

12. lostcoast

lostcoast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    146
    Ad Soyad:
    ..
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    lpg ayarı gerekiyor.kesinlikle lpg ayarı. eğer ayarla da düzelmezse lpg nin enjektörleri sorunlu.Sakın benzin pompasını elletme benim samsunda sanayideki şerefsiz lpg ustası da öyle benzin pompasına bok atmıştı. başka ustaya gittim ayar yaptı geçti.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  13. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    tek çare şuanlık sizin dediğiniz gibi ayar artık para ödemekten bıktım farklı bir ustaya gidip ayar yaptırmak en mantıklısı

14. Göksenin Arda

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad Soyad:
    Göksenin Arda Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam sizinki dandik benzinden falan değil belli ki başka bi şey var ve muhtemelen de lpg ayarından çünkü videonuza baktım motor sıcaklığı 40 45 falandı yani araba lpgdeydi bunu lpgde de yaptığına göre bence iyi bir ayarla hallolacak sorununuz canınızı sıkmayın gelişmeleri de buradan paylaşın

15. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    lpg'nin derdi bitmiyor hocam valla çok sıktı artık dizele geçicem sorunu halledebilirsem burda paylaşırım nasıl hallettiğimi yardımlarınız için teşekkürler

16. olcaybastug

olcaybastug Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Olcay BAŞTUĞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  17. olcaybastug

olcaybastug Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Olcay BAŞTUĞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yani cozum son cumlelerde. Lpg sistemini devre disi birakip bir sure arabayi benzinle kullanin (300 km kadar) sorunun duzeldigini goreceksiniz. 300 km boyunca kesinlikle lpg gecmesin araciniz. Sonrasindada iyi bir ustaya gidip lpg ayari yaptirmaniz yeterli.

18. aykut27

aykut27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    aykut şeref
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    1.3 getzim var. Sabah ilk çalıştırmada 1 sn rölanti düşüyor sonra 1000 devire geliyor ve biraz yol yapip motor ısınınca sabit 0.600 devirde kalıyor bana çok düşük geliyor devri araç rolantide titriyor tüm getzler böyleymi ? Benim bildiğim en az 800 900 devirde sabittir tüm araçlar.

19. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,298
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    lpg var mı?

20. aykut27