LPG KABLO

Getz Hararet Sonrası Motor Sorunları

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda hacimehmetcabuk tarafından 16 Haziran 2021 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. hacimehmetcabuk

hacimehmetcabuk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Hacı Mehmet ÇABUK
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Arkadaşlar merhaba.forumlarda yazmak felan hiç bilmediğim şeyler kusurum olursa affola.hyundai getz 2009 model benzinli aracım var.ama bu aralar zor durumdayım.Ben hikayemi anlatacağım.her ayrıntısıyla dinleyin ki belki yakaladığınız bir nokta olur.yaklaşık 7 ay önce yeni evlenmiş tatil yapmış geri dönüş yolundaydım.arabamın suyu ve yağını sürekli takip ederek yaptım tatilimi.dönüş yolunun ortalarında(adana'ya dönerken)arabam bi kaç kere silkeledi anında durdum.baktığımda arabada hiç su kalmamıştı.ne radyatör kısmında ne genleşme kabında.tekrardan su doldurup biraz denemek istedim. 3-4 km sonra büyük bir sıkıntı olduğunu anlayıp durdum ve çekici çağırdım.ısparta'da ablam olduğu için oraya çektirdim.ertesi sabah yakın olduğu için(1-2 km) tamirciye kadar arabam ile gittim(hata yaptım).o yolda bile araba çok ısınmıştı.üstüne tamirci sıcak arabaya buz gibi hortumu tuttu öyle soğuttu.neyse.tayland malı bir üst kapak ve orjınal olmayan bir conta takmış.arabayı teslim aldım.denemeye cıktım ama bir sorun var.fan açıp en son ayarda sürekli çalışıyordu hiç durmadan hemde.neyse tekrar gittik adam normal olduğunu söyledi.bende başka bir tamirciye götürdüm.adam soğutma sistemi ile alakalı ne varsa değiştirdi orjinal conta taktı ama düzelmedi.en son motor bloğu da taşlandı dedi ve o sorun düzeldi.o şekilde adana'ya geldim.hayatımın en zor yolculuğu oldu.lakin arabam da sorunlar bitmedi.arabam ısınınca rolantide pat pat güç kesiyor,hıçkırıyor gibi sanki.devirlenince sorun yok ama daha gürültülü sanki.gazda iken çok bariz bir şekilde olurken benzinde daha hafif ve daha seyrek oluyor.bunun yanında arabamın sesi sanki değişik,daha gürültülü ve titrek gibi çalısıyor.neyse tekrar başladık serüvene.önce gaz üzerinde durduk.birkaç parça değişti olmadı.en son tüm tesisatı iptal edip kullandım biraz yeniden nüksetti.buji,buji kaplosu ve bobin değişti yine olmadı.hala aynı şekilde kullanıyorum.ama korka korka.hararet yaptıktan ve adana'ya geldikten sonra bu şekilde 3000 km kullandım.mecburen kullanıyorum ve artık boşa atmaya param kalmadı.arabamın çekişinde sorun yok.yağında bir azalma renk değişmesi yok.su eksiltmesi var çok az.radyatör suyunun üstünde de çok az yağ oluyor biraz o da hararet yaptığında yağ su karışmıştı ondandır diye düşünüyorum.silifke'ye gittim geldim bir kaç kere yolda bırakmadı.Yardımlarınızı fikirlerinizi bekliyorum.çok sevdiğim arabamı korkarak kullanmaktan bıktım.eski haline getirmek istiyorum.büyük sorunların habercisi olabilir diye düşünmekteyim.ve piyasa o kadar kötü ki çok paralar verdim boş yere.

2. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Benim üst kapak yapılınca (triger koptu) bir miktar yağ gelmeye devam etmişti. Çok değildi muhtemelen kanalda kalandı şuan gelen yağ yok.

İlk başta neden Su eksikti çıktı mı ortaya.

3. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    838
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    ilk hararet yaptığında kaçağı tespit edip onardılar mı?
    bence çok birşey ile uğraşmanıza gerek yok. bende vaktinde conta yakmıştım. rektefiye falan filan derken bir türlü tutmadı. en sonunda çıkma orjinal üst kapak alıp değiştirince düzelmişti. buji vs filan uğraşmayın. o güne kadar bir sıkıntı olmadı da o gün den sonra tesadüfen mi oldu yani. çıkma temiz orjinal bir üst kapak bulun.

4. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Geçmiş olsun, içinden çıkılmaz gibi görünse de bu işin içinden eski deneyimli bir japon-kore ustası çıkar. Uyumsuz termostat yüzünden kapak contası yaktım. Arabayı rölantide bekletin fan açıp kapatıyorsa devirdaim sistemi sağlıklı demektir. Gerisi mekanik kolay olan. Sente vs doğru olması lazım. Kaçak varsa basınç testine tabi tutarlar.

5. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Maalesef araçlarımızı iş bilmez ustalar bozuyor, bildiği bir arızaya denk gelirseniz sorununu çözüyor bilmediği bir şey ise kesin bozuyor,su nerden kaçırıyor bulmak gerek..

6. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Evet işten anlamayan sanayi kasapları bu hale getiriyor arabaları.Yetkili tam teşekküllü servise gideceksin, hiçbir şekilde sanayiye sokmayacaksın aracı..O kadar mühendislikle, bilgisayarlı makinalarla yapılıyor bu araçlar, sonra kasabın eline düşüyor, anahtarı çekici alıyor arabanın sağlam yerini bırakmıyor.Kardeşim tam teşekküllü yetkili servise göster, sanayiden uzak dur.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. hacimehmetcabuk

hacimehmetcabuk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Hacı Mehmet ÇABUK
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Arkadaşlar mesajlarınız için teşekkür ederim.iş dolayısıyla biraz geç gördüm mesajlarınızı.fazla para vermiyeyim diye yetkili servise götürmedim.keşke zamanında götürseydim pişmanım.araba ilk harareti neden yapmış bir şey diyemedi ustalar.zaten o süreçte de soğutma ile alakalı tüm parçalar değişti.radyatör dahil.fan açıp kapatıyor sorun yok.ayrıca dün incelerken hortumlardan birinin altında su buldum.ıslaktı.yaptıracağım.şimdi birde siboplara bakalım dediler.birde ona baktıracağım.

umutd07 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş