LPG KABLO

Getz bozuk yollarda gelen ses

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda algan75 tarafından 26 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    aynen bozuk yollarda çok oluyor ses

2. adiilla

adiilla Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    kardeşim salınak murçlarını (lastiklerini değiştirtdüzelir 50 liranı ya alırlaar ya almazlar ama servise git mutlaka aaracını hundainin dilinden anlamaayan birine söktürme

3. algan75

algan75 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    MURAT ALGAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Kardeşim merhaba,o şekilde bir ses değil komplesağ tarafta lokurtu şeklinde. Sol taraf ile bozuk bölüme girdiğimde herhangi bir ses yok. Servis amaortisöreler getzlerde kalitey artırmak adına sertleştirilmiş. amortisörlerden geliyormuş problem olmadığını söyledi. Ama kendi ustama önümüzdeki hafta götürmeyi düşünüyorum, servis oradan bir sonuç çıkarsa sizlerle paylaşacağım.

4. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    benımkınde de var lokurtu servıse goturduk normal bu ses kronık dedıler ne yapalım bende teybın sesını bıraaz acıyorum

5. ali78

ali78 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    bu sorun hala devammı ya?ben duymuyorum artık unuttum gitti.

6. sedatu

sedatu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    sorunla ilgili tamiratı yaptırdınızmı?şikayetiniz bittmi?

7. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    tıkırtı burcu...

8. kara

kara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ali bey sizin sorununuz nasıl çözülmüştü bir daha anlatırmısınız ...

9. The_Ghost

The_Ghost Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    şu anda yaptıramadım ama yaptırdığım taktirde en kısa süre de forum sitesinde gerekli bilgileri paylaşacağım arkadaşlar...

Düzenleyen : The_Ghost

10. ali78

ali78 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    benim ön fren kaliper pimlerinden çok ses geliyordu pimlere oring kaplatıp o sesten kurtuldum o en kötüsüydü serviste pimleri sıktırıyordum daha 100 km olmadan yine gevşiyordu,ayrıca arka amortisör burçları değişti biraz ses azaldı ,birde direksiyonu çevirirken gelen bi tıkırtı vardı onuda direksiyon kutusunu söküp conta gibi bişey taktılar oseste biraz azaldı.

11. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Sonunda bende bu sorundan müzdarip oldum.
    Bozuk bir yola girdigimde lokurtu sesi değil ama takırtı sesi geliyor. Ses sadece sag ön taraftan geliyor. Sol taraftan ses gelmezken, sag taraftan takırtı sesi geliyor. Sanki demir demire vuruyormus gibi. Arabayı petrolde lifte kaldırdık ama gorunurde bir sorun yok gibi. Düz uolda en ufak bir ses yok. Araba ne saga ne sola cekiyor. Sadece bozuk yollarda sag taraftan takırtı sesi geliyor. Sadece bozuk yol değil, su kalın yol cizgilerinin üzerinden gectigimdede aynısı oluyor.

12. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    tıkırtı burcu,dıreksıyon kutusunun sagında,dıreksıyon mılı ıle dıreksıyon govdesının arasında bosluk ayarlayıcısıdır,plastıktır,iç çapı dıreksıyon mılı dıs capı dıreksıyon kutusunun ıcı kadardır..asınınca tık tık parke taslı yolda ses yapar..

13. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Bu mantıklı geldi. Gecenlerde aracın altını vurmustum. Epeydir bozuk yola girmedigimden sesi farketmemiştim. Dün bozuk parkeli bir yere girdim ve cok rahatsız etti. Dediginiz gibi ise cok cüzi bir maliyeti var demek. Saolun. En kısa zamanda sanayiye gidicem.

14. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Sorunla ilgili bir ilave bilgi daha vereyim.

Aracın direksiyonu tam sola kıvırdıgımda surtunme sesi geliyor. Bozuk parke yollarda sol taraftan demir tıkırtısı geliyor. Düz yolda hiç bir sıkıntı yok. Araç saga sola da cekmiyor. Sadece bozuk yollarda ve direksiyon tam sola kıvırıldıgında yapıyor. ( tam saga kıvırdım ve hareket ettim ama ses gelmedi.)

Bu sorunun sebebi yukardaki parca mıdır? Daha önce deneyimim olan arkadaslar var mı? Yarın ustaya tıkırtı burcundan kaynaklanıyor olabilir dedigimde dalga gecmesin benimle. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

(direksiyonu sola cevirirp gaz verip ilerledigim zaman sesi yapıyor olması tıkırtı burcunda sorun olma ihtimali daha fazladır heralde. Fakat, direksiyonda herhangi bir bosluk yok gibi. )

Düzenleyen : qaan88

15. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hayır o sessol aks tan gelen sestir buyuk ıhtımal,tam sola cevırınce dönüşlerde tak tak dıye ses yapar..dıreksıyonu topladıkca ses gıder... bunun dısında bı ses ıse lastık ıc davlumbaza surtuyor olabılır..
    Düzenleyen : turbo27

16. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Lifte kaldırıp baktık. Gorunurde herhangi bir sıkıntı yok. saga dogru cevirince ses olmuyor. En sola cevriliyken hareket edildiginde gıcırtı sesi cıkıyor. Bir yere sürtüyormüş gibi. Fakat bu lastikten gelmiyor. Direksiyonda her hangi bir cekme de yok. Direksiyonda da bir bosluk yok.

Sol sag karısmıs. Sol, surucu tarafı. tum tıkırtı sesi de sag taraftaki tekerin oradan geliyor. direksiyonu sola cevirdigimde de sürtünme-gıcırtı seside sag taraftan geliyor. Bozuk yoldaki ses de sag taraftan geliyor.

Ayrıca bugun dikkatimi cekti. Hız gostergeside farklı gosteriyor. Normalde 2500rpm de 90km olursu. Suanda 2500rpm de 87civarında gösteriyor hızı. 3000rpm de önceden 100km iken suanda 103km kusur gosteriyor.

https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley11.gif Arabaya epeydir binmiyordum. en son aracın altını cok cok sert bir sekilde yere vurdum. Ogünden sonra 2-3 defa kullandıgım için farkedemedim heralde ama son 2 gündür acayip rahatsız ediyor.

17. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sorununa yardımcı olmak ısterdım ama görmeden ve sesı duymadan daha fazla bı yorumda bulunamıyacagım :)

18. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Çok saol. Epeyde yardımcı oldun aslında.

Sorunun temeli yaklasık 1 ay önce arabanın altını 100 kusur km hızla yere vurmamdan sonra olustu. Sag taraftan geliyor. Bu vurmadan sonra bir parca değişti. 20tl lik bişiydi. Onun dısında zarar goren bir sey yoktu. O yere surtme olayında aracın ön tekerlerini orada catal uclu bir demir var. O demirin ucları yere surtmustu. Yarın, ümraniye ilk ümraniye sanayiye, ordan da olmazsa servise gidecez artık. Daha önce değişen parcada direksiyonla alakalı bişiydi sanırım: Siz direksiyon diyince aklıma o sonradan değiştirilen parca ile ilgili olabilecegi geldi. Değişen seyin adınıda bilmedigim için yazamıyorum https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley9.gif

19. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Sorunun çözümü bulundu. Cenabet bir kedi aracın sag tekerin oraya sıkısmıs ve ölmüş. 2 gündür direksiytonu sola cevirince ve gaza basınca sesin gelme sebbei buymus. Rot balansıya gittik, leş gibi olmus arabanın altı.

Alt takımda sorun yokmus. Sadece kedinin kafası bir yere sıkısmıs ve parcaları kalmıs. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley11.gif bozuk yoldada tumburdeyen sey oymus. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley11.gif Cok acayip tiksin ve igrenc bir goruntuydu.

20. FuNdai

FuNdai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gifallah rahmet eylesin

Bu Sayfayı Paylaş