LPG KABLO

Getz Ağırlık Verileri ve LPG İşletme Sorunu

'LPG Sistemleri' forumunda MehmetOsmanoğlu tarafından 3 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Mbilgin35

Mbilgin35 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Mehmet Bilgin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba Mechanical,
    Tuvturke göre Net ağırlık + 300kg yolcuyu eklediğinizde kapıdaki etiket üzerindeki azami yüklü ağırlık değerini geçmediği sürece sıkıntı yaşanmaz. Sizin ruhsat bilgilerine göre sorun yaşanmazsınız.

Bende de 2010 Getz 1.4 doch otomatik Benzinli araç bulunuyor.Ruhsat bilgilerinde
    Net ağırlığı(sür dahil) : 1218 kg.
    Azami yükü ağırlığı:1540 kg. olarak yazmaktadır. LPG montajı için marka/model ve tank araştırmasında yazınızı gördüm.

Aracınızdaki net ağırlık 1238 kg olarak işli duruma gelirken, montaji yapılan LPG sisteminin marka ve modelini , ayrıca tank olarak simit/silindir modeli mi? Tank üzerindeki litre bilgisini paylaşabilirmisin?
    Resim olsura süper olur zaten.
    Teşekkürler

2010 Getz 1.4 doch otomatik (Benzin+LPG)
    Ruhsat bilgileri aşağıdadır;
    Net ağırlığı(sür dahil) : 1238 kg.
    Azami yükü ağırlığı:1540 kg.
    +300 hesabına göre 2kğ kazancım görünüyor sizce bir sorun yaşar mıyım en son muayeneye 04.2019 tarihinde girmiş ? değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Hocam, araçta BRC Squent 32 modeli bulunmakta fakat sonrasında silindir tank sökülüp simit tank takılmış, simit tank Atiker marka tahmini olarak 32lt, bende ruhsat bilgileri ile sorun yaşayacağımı düşünmüyorum... ilginiz için teşekkür ederim.

3. ksk_cem

ksk_cem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Cem Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba arkadaşlar dün aracımı muayene ettirdikten sonra teknisyen arkadaş 1.1.61 azami yüklü ağırlığı araç cinsi ile uyuşmuyor maddesinden ağır kusurlu olarak beni de bıraktı. Ruhsatımda lpg işli net ağırlık 1240, azami yüklü 1510 olarak yazmakta. Hatta geçen muayenesinde ekim 2021 de lpg simit deposunu yenileyip aynı ebatta 35 litre simit tank taktırmıştım tadilat raporuyla beraber aynı istasyonda sorunsuz geçmişti. Tadilat raporunda aracın yürür vaziyette kütlesi 1240 azami yüklü kütle 1510 yani ruhsattakilerle aynı ve bu şekilde ekim 2021 de sorunsuz geçen aracımla dün muayeneden kaldım. Anlamadığım nokta teknisyene sebebini sorduğumda notere gidip net ağırlığı 1100 yaptırıp öyle gel dedi :) Bugün tuvtürkü aradım yok aracın üreticisi yok tse birşeyler dedi ama konuya hakim olmadığı belli. Notere gidip ruhsatın fotokopisini verdim egm ye mail atacaklarmış umarım sorunum çözülür lakin yanlış birşey yapmak istemiyorum anlamadığım nokta 4x75 kg 300kg yolcu yükünü azami yükten düşse 1510-300=1210kg yaptır getir demesi gerekmez miydi 1100 kiloyu da anlayamadım, zaten 2008 den beri simit tank ruhsata işli o_OAracım 1.4 doch 2006 model ama ruhsatta 1.5 vgt 1240-1510 geçiyor böyle bir süreç başından geçen arkadaşların önerilerine ve tavsiyelerine açığım noterde umarım mesele çözülür yoksa epey uğraşacağız gibi:)

4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Geçmiş olsun hocam , bir arkadaşım da Getzde muayeneden önce lpg taktırmak isteyince benzer sorunlar yaşamıştı. Bir takım proje , evrak düzenlemesi falan yaptırıp halletmişti. Sizde benzer sorun olmakla beraber , mesajınızın sonunda yazdığınız aracınıza ait bilgilerin gerçekte ve ruhsatta farklı olması durumunu öncelikle düzeltmeniz gerekiyor. Araç üzerindeki yanlışlık düzeltmede aracın teknik belgesi ile makine müh odası ve trafik tescile uğramanız gerekiyor bildiğim kadarıyla. Bu sorun çözülürse belki lpgden muayenede sorun kalmaz , bu işlemleri tamamlamak için de önünüzde 30 gün var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MAERKEK ve ksk_cem bunu beğendi.
  5. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Daha önce okuduğumdan hatırladığım kadarıyla bu getzin tanımında bir hata var sanırım. O yüzden ağırlık problemi yaşanıyor lpg'de. Onun için muayene öncesi küçük bir tank taktırıp muayeneye gidiyorlar sonra tankı değiştiriyorlar tekrardan.

6. ksk_cem

ksk_cem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Cem Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Noter emniyetin bilgileri ruhsattakiyle aynı diye aradı bugün beni sadece klima bilgisi yazmıyormuş ruhsatta onu ekleyebilirmiş :) Üreticiden şase motor no yazan bir uygunluk belgesi talep ettim gönderirlerse bunu notere onaylatıp muayeneye öyle gideceğim umarım bu şekilde çözülür.

MAERKEK bunu beğendi.
  7. ksk_cem

ksk_cem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Cem Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Hyundai müşteri hizmetlerinin attığı teknik belgede araç ağırlığı 1180 görünüyor, tuvtürkü arayıp bu rakamın kabul edilip edilmeyeceğini sordum kabul ederlerse noterden onaylatıp doğru muayeneye gideceğim:) Tuvtürk yetkilisi araç 5 kişilikse 5x75=375 net ağırlığa eklenir dedi 1180+375=1555 yapıyor lpg tankım 35 litrelik simit depo nasıl kurtarcak bende merak ediyorum:D

MAERKEK, Sarıaslan ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    1180+375 durumunda LPG tankı olmasada muayeneden geçmemesi gerekiyor o zaman :D

ksk_cem bunu beğendi.
  9. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Merhaba
    Aracın noter ve EGM bilgileri doğru gibi görünüyor.
    Fabrikanin size gönderdiği bilgi de doğru aslında.
    Olay şurada başliyor;
    - Fabrikanın attığı belgedeki 1188 kg sürücü dahil agirliktir. Siz üzerine 4 kişi yolcu ekliyorsunuz 4*75=300 kg yapar.
    1188 net ağırlık(sürücü dahil)+300 kg (4 yolcu)=1488 kg yapar. 1510 kg den az olduğu için yasal olarak problem yok.
    - Olayın can alıcı noktası 1510-1488=22 kg kalır geriye. Bu da sizin takacaginiz kit+LPG tankı agirli için elverişli bir ağırlık değildir.
    Burada ya 5-10 litrelik LPG tankı takarak ruhsata isletip muayene sonrası elinizdeki büyük tankı takarak devam edeceksiniz.
    Ya da LPG sistemini takmayacaksiniz.

Benim aracım da 2007 Getz. Bende LPG taktırdım ama benim boş ağırlık 1100 kg azami yuklu ağırlık 1510 kg yazıyordu ruhsatta sorunsuz montaj yaptirabildim. 2009 sonrası getzlerin ağırlığı biraz daha farklı mesela 44 kg kalıyor aradaki fark.

10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    getz tartın 950-1000 kilo geliyor :) hyundai'nin tip onay belgesindeki ağırlık doğru değil. bunu daha önce hyundai ile görüştük, saçma bir şekilde biz araçlarımıza lpg önermiyoruz dediler. bunu dedikleri tarihlerde lpg'li garantili sıfır era satıyorlardı :)

Son düzenleme: 2 Kasım 2023
    MAERKEK, ksk_cem ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. ksk_cem

ksk_cem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Cem Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bugün istasyon yetkilisi arayıp makine mühendisleri odasına götürüp tarttırıp ruhsata işletmen gerek gibi bir şey söyledi araç benim üstüme olsa uğraşırım fakat pederin üstünde olduğundan onu kapı kapı gezdirmek istemiyorum dedim, diğer yolu da otogaz tadilatıyla 1510-300=1210 net ağırlığın bundan düşük olması gerekiyormuş sonra tadilat raporuyla notere gidip bunu işletip öyle muayeneye gelmemi söyledi.Hem otogazcıya hem de notere bir muayene parası daha vererek halledeceğim en makul yöntem bu geldi bana bir sürü işin arasında bunlarla uğraştırıyorlar insanı :)

Son düzenleme: 2 Kasım 2023
    MAERKEK bunu beğendi.
  12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Makine Müh Odasını bahsetmiştim yukarıda , daha garanti ve zahmetsiz olur bence bu yol.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ksk_cem bunu beğendi.
  13. ksk_cem

ksk_cem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Cem Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bugün 2 sene evvel tankı değiştirdiğim otogaza gidip 1200 kg uygunluk belgesini aldım p.tesi notere gidip tadilat raporuyla sisteme lpg dahil 1200kg bilgisini işletip özet raporuyla muayeneye götüreceğim aracı umarım sorunsuz geçerim :)

umutd07, MAERKEK ve MSC bunu beğendi.
  14. ksk_cem

ksk_cem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Cem Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Evet arkadaşlar bugün sorunsuz bir şekilde muayeneden geçtim demek isterdim lakin sorunlu bir şekilde geçtim :D Sorun sadece muayene veren teknisyenin bu seferde kilometreyi fazla girmesiydi lakin istasyon sorumlusu o konuda da yardımcı olup aracın kilometresini güncelledi tekrar istasyona çağırsaydı gitmeyebilirdim bıktım valla uğraşmaktan:) Düzeltmese 2 yıl sonraki muayenede km daha düşük çıkacağından yine bir mevzuat güncellemesiyle mağdur olabilirdik o_O Noterden zar zor alabildiğim tescil özet raporuyla (acemi notere gitmeyin yoksa benim gibi 2 işlem ücreti alırlar:D) doğru muayeneye gittim ve muayenem onaylandı. Eve gelip raporu indirdiğimde bu seferde km'yi fazla yazdıklarını farkettim neyse ki o da halloldu. Özetlemek gerekirse her şey tam bir Türkiye manzarası arkadaşlar tutan tutana yani :) Bu kadar uğraşacağımı bilsem muayeneye götürür müydüm kesinlikle HAYIR !

Halil ve MSC bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş