LPG KABLO

Getz 1.5 Crdi Vgt Start 90000 Bakımı Hk.

'Getz Forum - Club' forumunda srhthn tarafından 8 Mart 2022 tarihinde açılan konu

1. srhthn

srhthn Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Serhat Han
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Foruma yeni katılıyorum, öncelikler herkese merhabalar.

2009 model, 83 bin kilometrede, 1.5 CRDI VGT Start Getz araç satın aldım geçtiğimiz günlerde. İlk aracım aynı zamanda ve genel olarak gayet güzel. Satın aldığım kişi aracı 79 bin kilometrede almış ve aldığı kişi 77 bindeyken rutin bakımını yaptırdığını söylemiş. Benim satın aldığım kişi de 1.5 litre yağ eklemiş başka da bir şey yapmamış. Fakat aracın geçmişini çok bilmediğim için içim rahat olsun diye bakım yaptırma niyetindeyim. 90 bin bakımını böylelikle aradan çıkarayım diyorum. Bazı parçalar 77 binde yapılan bakımda değişmiş bile olabilir fakat ben kendim de göreyim istiyorum. Aslında birçok konu açılmıştı parça parça, fakat ben kendi adıma hepsini tek bir yere toplamak istedim.

Bakım için kafamdakileri internetten topladım, liste şu şekilde;

• Motor yağı (Motul 8100 Eco-nergy 5w 30 - 5 litre) - 318 lira
    • Ön - arka balata seti ( Bosch) - 500 lira
    • Yağ Filt., Mazot Filt., Hava Filt., Polen Filt. - Hepsi set halinde ( Bosch) 390 Lira
    • V Kayışı ( Bosch) (90 bin bakımında standart olarak değiştiriliyor galiba, eksperde de değişmem tavsiye edildi) - 142 Lira
    • Gergi Bilyaları (2 adet) ( CEY ) - 242 lira
    • Debriyaj Müşürü ( Araç özellikle 1. ve 2. viteste silkeleme yapıyor, forumda kaynağının debriyaj müşürü olduğunu gördüm ) - 170 lira

Bunları, hepimizin bildiği e-ticaret sitelerinde, sözde puanı yüksek satıcılardan (orijinal olduğunu düşünerek) toparladığımda 1800 lira gibi bir ücret çıkıyor.
    İnternette yorumlara bakarak, aradığım oto servisleri işçilik dahil 2000'den 4000 liraya kadar farklı farklı fiyatlar çıkardılar. Hepsi farklı malzemeler kullanıyor (Gates, bosch, yada bilmediğim markalar vs.). Bunların arasında sanırım forumda önerilen ustalar da vardı özellikle İkitelli ve Maslak civarı.

Hyundai, 90 bin bakımına internet sitesinde 7 bin lira yazmış. Ben Hyundai Maslak ( https://maslak.hyundaiplaza.com.tr )'ı aradığım yap ve filtre değişim ücretine 1400 lira dediler, diğerlerine de burada bakarız dediler.

Sorum şu;
    Bu malzemeleri (varsa farklı marka önerileriniz dinlemek isterim) kendim satın alıp bir miktar işçilikle bir ustaya mı yaptırayım?

Yoksa iyi bir serviste her şeyi ustaların eline bırakarak mı yaptırayım? (Bunun için usta/özel servis önerileri kabul edebilirim)
    Yetkili servis çok yüksek dediği için onu zaten devre dışı bırakıyorum.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    İyi ve güvenilir bir ustanız yoksa parçaları kendiniz temin edin.
    Aracın periyodik bakımlarını her 10.000 km ya da km dolmazsa yıl bir yapın.
    Bakım periyotlarını kullanma kılavuzuna göre takip edin. (Yağ bakımı 15.000 görünse bile Ülkemiz ve İstanbul şartlarında 10.000 km daha iyidir)
    Elinizde mevcut değilse forumda aracınızın kullanım kılavuzu var.

Motor yağı olarak 1.5 crdi (getz-era) için turbo ömrünü uzatmak sebebiyle 5-40 yağ tavsiye ediliyor.
    Devriyaj müşürünün orjinal (mobis-Hyundai genunie parts) olmasına dikkat edin.
    Gergilerin değişmesi gerekiyorsa CEY merka değil de, çok pahalı değilse "Orjinal", eğer orjinali pahalı ise GMB, GATES, SKF ya da BOSCH tercih edin.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. srhthn

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Serhat Han
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Açıkçası bildiğim bir usta yok. Sadece Google'dan arattığımda karşıma çıkan, yüksek puanlı ve yorum sayılı ustalarla iletişime geçtim. Ustalar, bir kaç parçanın orijinal, bazılarının da sıkıntı çıkarmayan ve halihazırda kullandıkları parçalar olduğunu söylediler.
    Ben de elim değmişken kalitesi kanıtlanmış ürünler kullanılsın istiyorum.

Yağı dediğiniz gibi 5w 40 olarak revize ederim, yine Motul marka.
    Servise kayış ve iki bilyanın fiyatını bir sorayım, pahalı demezlerse oradan alırım.

Teşekkürler cevabınız için.

4. srhthn

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Serhat Han
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bir güncelleme yapayım, böylelikle hem ilgilenenlere de bilgi olabilir.

Servis V kayış ve gergilerine toplamda 4 bin liraya yakın, ön - arka balata takımlarına toplamda 1200 liraya yakın bir fiyat söyledi. Ayrıca yağ değişimi de işçilik dahil 1400 lira dendi.
    Bir Bosch Car Servis'ten aldığım fiyatlar ise şöyle:
    • Ön - arka balata seti - 910 lira
    • Yağ Filt., Mazot Filt., Hava Filt., Polen Filt. - Toplam 580 Lira
    • V Kayışı - 290 Lira
    • Gergi Bilyaları (2 adet) - 400 lira
    • Motor yağı - 500 lira
    • Periyodik bakım işçiliği + kayış işçiliği + ön ve arka fren işçiliği = 1086

Maslak'taki bir özel servis:
    • Ön - arka balata seti - 510 lira
    • Yağ Filt., Mazot Filt., Hava Filt., Polen Filt. - Toplam 400 Lira (Mazot filtresi orijinalmiş)
    • V Kayışı - 160 Lira
    • Gergi Bilyaları (2 adet) - 180 lira
    Başka bir özel servis:
    • Ön - arka balata seti - 830 lira
    • Yağ Filt., Mazot Filt., Hava Filt., Polen Filt. - Toplam 325 Lira
    • V Kayışı - 200 Lira
    • Gergi Bilyaları (2 adet) - 160 lira
    • Gergi kasnağı - 540 (bunu ben söylemedim kendisi göndermiş, gerek var mı bilmiyorum)
    • Motor yağı - 380 lira
    • İşçilik - 500

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aradığım bir özel servis ise, "boş ver sen internette yazılanları Bosch markayı vs., benim taktıklarım daha iyi uyar araca, toplam masraf da 900-1200 arası çıkar" dedi.

Açıkçası kafam karıştı, ciddi fiyat farkları var arada. Bana en mantıklı gelen, internet üzerinden güvenilir satıcılardan ürünleri temin edip, bir ustaya değiştirtmek. Varsa önerileriniz dinlemek isterim.

onurforces bunu beğendi.
  5. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Orijinal parça temin edebilir, sağlam bir usta bulursanız, kendiniz de yaptırabilirsiniz.

6. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Parcalari kendiniz temin edip iyi bir ustaya yaptirin. Kafaniz rahat olsun. Öteki türlü özel servis "biz hep bunu kullaniyoruz, sikayet almadık" mantigiyla abuk subuk markalari takabilir maliyetini dusurmek için.

7. srhthn

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Serhat Han
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hafta sonuna kadar durumu değerlendirip bir kara vereceğim artık, ama ağır basan senaryo parçaları kendim temin edip bir yerde işçilik karşılığı değiştirmek. Bu devirde nerden kıssak kâr ama günlük 100-120 km'ye yakın yol yapmaya başlayacağım yakın zamanda. Bu göz önüne alarak kalitesiz parçalar kullanmak istemiyorum.

Bunun dışında arabanın kaputunu açıp, V kayışın olduğu tarafa eğildiğimde, tiz bir sürtünme sesi gibi ses geliyor, kayış ve gergi bilyaları değişirse sorun kalmaz diye umuyorum.
    Ayrıca alırken ekspertiz yaptırdığım yer, ön disklerin yarı ömrüne geldiğini, normalde 2-3 takım daha balata götüreceğini söyledi. Frene basınca ses geliyor, umarım o da balatalarla beraber hallolur da diskten yana sıkıntı çıkmaz.

Eksper raporlarını da buraya bırakayım.

Bu Sayfayı Paylaş