10 Kasım LPG KABLO

Getz 1.4 Dohc Yağ Eksiltme Sorunu

'Getz Forum - Club' forumunda kaandurgut tarafından 26 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. kaandurgut

kaandurgut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    murat kaan durgut
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Herkese merhabalar.
    Aracım 1.4 Dohc Getz 127 bin km'de. 4 bin km önce aldım. 2 bin km önce LPG taktırdım. Daha öncesinde benzinde kullanılmış.
    LPG den önce sorunum yokken ya da farkedilecek düzeyde değilken şimdi 1000 km de yaklaşık 0.6 litre yağ eksiltiyor. Uzun yolda bu biraz daha artıyor. Egzozdan dip gazda dahi mavi duman atma olmuyor. Sadece belirli bir km gittikten sonra stop edip tekrar çalıştırinca yoğun duman oluyor ve sonrasında herşey normal. Duman kesiliyor.
    Bu km de aracta sekman sorunu olacağını düşünmüyorum. Sürekli duman atma olmaması da bunu destekliyor. Yabancı forumlarda pcv valfinin bu duruma sebep olacağını yazmışlar. Aracım performansında bir sorun yok. Su eksiltme sorunu da yok. Yağ kaçağı da görünmüyor durduğu yere damlatma yok. Kullandığım yağ 10w40 Castrol . İlk aracım ve böyle bir sorunla karşılaşmak çok moralimi bozdu. Böyle bir sorun yaşayan oldu mu aranızda? Yardımlarınızı bekliyorum.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Subap lastiklerinden olma ihtimali yüksek.

kaandurgut bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    dediğiniz gibi pcv valfinden olabilir ama getzlerde pek görülen bir durum değildir,
    pcv valfi değiştirilmesi ucuz bir parçadır. parça alacaksanız mutlaka yetkili servise fiyatını sorun çok pahalı değilse orjinal alın.

mt_44 ve kaandurgut bunu beğendi.
  4. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayırlı olsun Aracın orjinal kmde olduğuna eminmiyiz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. kaandurgut

kaandurgut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    murat kaan durgut
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    TÜVTÜRK muayene kayıtlarına baktığımda orijinal diyebilirim. Tabi kayıtlardan önce dusuruldu ise birşey diyemem. Direksiyon ve döşemelerde fazla yıpranma da yok.

Pcv valfinin değiştirerek işe başlayacağım. İnşallah sorunum çözülür. Yoksa usta yolu gözüküyor.

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    benzinle çalışan motorda benzinin yanması sonucunda ortaya çıkan ufacık partiküller yani kurumlar zaman içerisinde otomobili kullandıkça yıllar boyu silindir duvarına pistona ve segmanlara yani yanma odasında ne varsa üzerine yapışır ve piston segman ile silindir arasında bir nevi yataklamaya kompresyona ve yağlamaya yardımcı olur, ancak uzun süre benzinle kullanıldıktan sonra lpg takılan bir motorda lpg nin yandıktan sonra kurum ve tortu bırakmayan yapısı sebebiyle hem silindir duvarında yeni tabaka oluşmaz ve hem de eğer eskiden kalma varsa da o da dökülür çünki motoru sağlıklı biçimde çalıştırmak için karakteristik olarak lpg nin benzinden daha yüksek sıcaklıkta yanma gerçekleştirdiğinden ve bu kurum tabakasının yerine yenisi konmadığı için dökülür ve neticede bütün yük motor yağına düşer sonuç olarak segmanlar ile silindir arasındaki boşluklar açığa çıkar ve yağlama esnasında bu boşluktan içeri dolan motor yağı segmanlar sıyıramadığı için yakıtın yakılmasıyla beraber yakılır ve motor yağ yakmış olur.

Eğer ilk çalıştırmada yoğun duman oluyor ve sonrasında kayboluyor ise bu da ondandır çünki motor stop edildiği anda yanma odasında kalan sıyrılmamış motor yağı buharlaşıp açık kalan supaplardan manifoltlara sızar emme ve eksoz manifoltu içi yağ buharı ile dolar ve bu soğuyup manifolta yapışır tekrar motor çalıştırıldığı zaman buralarda kalmış motor yağı zerrecikleri sıcak eksoz gazıyla karşılaştığında eksozdan yoğun duman olarak çıkar.

LPG kullanan bir otomobilde yağ yakmamak için kaynama noktası yüksek tam sentetik yağ kullanmak çözüm olabilir çünki tam sentetik motor yağları 250-280*C derecelere kadar kaynamaz yani buharlaşıp yanmaz dirençlidir ancak yarı sentetik yağlar 200*C derecede buhar olur 10W-40 yarı sentetik yağ yerine 5w-40 tam sentetik buharlaşma derecesi data sheet inde yüksek olan bir yağ kullanmak yağ yakmayı azaltacaktır.

Sonrasında hava filtre hortumu sökülerek emme manifoltu içerisine giden borunun içinde yağ olup olmadığına bakılması lazım eğer orada çok fazla yağ birikintisi varsa bu durum motor yağınızın lpg li motorunuzun ısısına karşı yetersiz geldiğini belli eder zaten zamanla maf sensörü gaz kelebeği konum sensörü gibi cihazlarıda bu yağ birikintisi bozuyor. Emme manifoltu içerisinde yağ birikmesi her motorda benzinde yada lpg de 100000km leri devirdikten sonra olur ancak lpg li motorda daha fazla yağ birikir ve aşınmış bir motorda da fazla yağ birikir.

Sonrasında buji deliklerinden kompresyon testi yaptırılabilir her silindirin basınç değeri birbirine çok yakın yada aynı olmalı aynı zamanda kompresyon basıncı sağlıklı bir motor ile yani fabrika değerleri ile aynı yada çok yakın olması gerekir.

pozitif karter havalandırma yağ yakma konusunda bir şüpheli ancak o bozulsa rölanti dengesizliği de yapar hatta fakir karışım sebebiyle arıza ışığı yakabilir, en sonunda yağ keçesi bile patlattırabiliyor.

7. kaandurgut

kaandurgut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    murat kaan durgut
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bugün ustaya götürdük arabayı. Kulübütör kapağından şüphelendi ve söktü. Yağ değişiminin benden önceki sahibinde düzenli yapılmadığını bu yüzden motorda tortu biriktiğini söyledi. Havalandırma delikleri tamamen tıkalı idi. Kapak temizlendi contalar yenilendi buji değişti. Şimdi hem duman olayını hem de yağ seviyesini takip edeceğim. Usta böylesini ilk defa gördüm dedi. Öncesi ve sonrası fotoğraflar bunlar.

8. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Benim getzimde pcv valfi içinde yağ oluyor hemde taze yağ gibi ama yağ eksiltme yok denecek kadar az ve ben bu duruma çok seviniyorum sonuçta araç lpg li bu bir miktar yağı subap yağlama olarak kullandığını diliyorum :)

9. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Hakikaten çok kötü imiş.

10. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Sağlıklı kalibrasyonu yapılmış bir lpg sisteminin aracın yağ yakması ile hiçbir alakası olamaz , tamamen şehir efsanesi . 95 000 km de satın alıp sıralı sistem lpg taktırıp 208 000 km ye kadar kullanıp sattığım clio 2 aracım sattığımda gram yağ eksiltmiyordu . Aldığımda 10 40 yağ vardı , 9 yıl bende 10 40 yağ ile kullandım .

11. kaandurgut

kaandurgut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    murat kaan durgut
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Duman atma sorunum çözülmüş gibi duruyor. 2 gündür hiç yaşamadım. Yağ eksiltme durumunu biraz daha gözlemlemek gerek. Durumu paylaşacağım. Belki benzer sorun yaşayan birine yardımcı olur.

ai_torcuk bunu beğendi.
  12. kaandurgut

kaandurgut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    murat kaan durgut
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    1500 km oldu arkadaşlar. Duman atma sorunum ortadan kalktı. Yağ seviyesi 1500km önceki seviyede hala. Sorunum tamamen çözüldü.

Halil ve ai_torcuk bunu beğendi.
  13. Mustafa Ergin

Mustafa Ergin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Mustafa Ergin
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    @kaandurgut kardeşim ne kadar ödemiştin acaba bu işlemler için ?

14. egurbuz

egurbuz Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Muhammed Emre GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Konuyu hortlatıyorum, benim 2009 getz 1.4 dohc ABAC var 122 binde (113 bindeyken geçen Aralık ayında aldım) araçta tüp takılmamış. Aynı anlatılan gibi yağ damlatma vs hiç bir şey yok duman atmada yok fakat 3000 km civarı yol gittiğimde yağ yakıyor yağ çubuğunu kontrol ettiğimde çubukta hiç yağ olmadığını görüyorum. Aracı servise götürdüm motoru açıp bakmamız lazım reklefe olur dediler. Anlamadım araba saat gibi çalışıyor yağ eksiltme dışında arabanın stop ettiğini görmedim motordan ses duymadım kullandığım süreçte. Servise sorun ne dedim açmadan bilemeyiz motoru dağıtıp sorunu buluruz dediler 1.5 ay sürer falan dediler.

Bu Sayfayı Paylaş