LPG KABLO

G4cp - 4g63 Motor Triger Sente Ayarı (püf Noktaları)

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Merhaba Arkadaşlar, aracın trigerini en son usta yağ kaçağı sebebiyle tekrar sökmüştü. yağ pompa dişlisinin üzerinde bir kapaktan sızdığını farkedip oringini değiştirmiştik. Fakat motorda titreşimli bir çalışma vardı. internetten ve teknik kılavuzdan yaptığım araştırmalar neticesinde yağ pompası dişlisinin aynı zamanda balans miline de bağlı olduğunu ve balans milini bir dişli vasıtasıyla çevirdiğini öğrendim. yani yağ pompasının çizgisi tam olarak sentede dursa bile zamanlaması yanlış olabiliyor. çünkü yağ pompasını bir tur çevirdiğinizde balans mili yarım tur dönüyor. Bunu anlamak için de sol aksın üst tarafında bir somun yer alıyor bu somunu söküp oraya bir tornavida sokuyorsunuz. balans milini bir tur çevirip bi daha tornavida sokuyorsunuz. tornavida hangi durumda daha çok içeriye girerse doğru zamanlamada olmuş oluyor. Ayrıca daha pratik bir yolu da dişliyi elinizle hafifçe çeviriyorsunuz eğer dişli senteye doğru hareket ederse doğru zamanlamadadır. eğer aksi yöne doğru hareket ederse zamanlaması yanlıştır. Benim trigerimde de tahmin ettiğim gibi zamanlama yanlıştı. düzeltip trigeri tekrar taktığımda tüm titreşim vs yok oldu. Bununla alakalı da bir video çektim. Eğer trigerle alakalı işlem yaptıracak olan varsa önce mutlaka videoyu izlemesini tavsiye ederim.

Bu Sayfayı Paylaş