LPG KABLO

fren balatası

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda mumins tarafından 19 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

1. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    herkese selamlar .öncelikle kandilinizi kutlarım. dün akşam uludağa çıkmıştık manzara falan :) neyse akşam dönüşte yokuş aşağı fazla frene bastım sanırım şehire geldiğimde lambalarda yandaki aracın sürücü uyardı lastiklerden duman çıkıor die. balataların sürtünmeden yandğını söyledim .ama bi süre sonra frene bastığımda bi boşluk olmaya başladı geç fren yapıordu. sonra durdurdum arabayı pombaladım freni biraz sertleşti.sizce önemli bir sorun varmıdır o boşluk neden olmuştur..

2. getz2007

getz2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Balatalar en son kaç km önce değişti ?

3. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    aracı 3 ay önce almıştık akrabamızdan 100 binde falan değişmişti diye hatırlıyorum şuan 108 binde . 2 hafta öncede muayene öncesi servise götürmüştük ayar yapılsın diye herşeyi ayarladılar muayene ye göre frene bastığımda ses geliyor demiştim servise götrdüğümde balatalarda bi sorun yok dedi usta temizledik falan dedi .bazı balatalar sertleşio zamanla ondan oluo dedi .
    Düzenleyen : mumins

4. H.SAHİN

H.SAHİN Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    66
    Ad Soyad:
    Hidayet Ş.
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    ısındığından dolayı yapmıştır.

5. getz2007

getz2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Isınmadan dolayı yapması için çok aşırı derecede ısınması gerekir balatalar sertleşmiş olabilir...

Düzenleyen : getz2007

6. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ilk defa başıma geldi korktumda biraz :)
    Düzenleyen : mumins

7. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    valla 10 15 km inmişimdir herhalde yokuş aşağıçok viraj olduğu için baya bastım frene . bi boşalma oldu frene basınca sonlara doğru tutmaya başlıodu . tırstım çektim kenara kapadım kontağı pompaladım biraz serttleşti sonra normale döndü ama farkında olmadan yine boşalırsa diye korkum var . zaten bu balatalardan ses gelio değiştirticem rahatsız oluom o sesten. sizce o boşalma yine olabilirmi servise göstersemmi acaba . sorun olduysa muayene gidip dönmiyelim geri bide.

8. getz2007

getz2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Biz burdan genel olarak konuşuyoruz büyük olasılıkla 2 ihtimal var ;
    1 cisi: Balatalar sertleşmiştir değişmesi gerekir.
    2 cisi: Diskler torna istiyordur(Bu düşük bir ihtimal.)

yada başka bişey o yüzden servise veya ustaya göstermekte fayda var.

9. getz2007

getz2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Balatalar yıl olarak en son ne zaman değişmişti? Demincek biraz kafa çalıştırdım balatalar 100 binde değişmiş dedidiniz şuan araç 108 binde büyük ihtimalle disk ten kaynaklanıyor disk artık özelliği kaybetmiştir ısınma ve yanma yapıyor tornalama nın da işe yarıyacağını düşünmüyorum.

10. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    az önce deneme yaptım frenleri basınca kaydırıyor ama önceki gibi sert deil biraz kayıp var .el freniylede kaydırdım arka sol tutmuo ondada galiba .en iyisi yarın ben servise gideyim yarın .

dediğiniz gibi balatalarda sorun var sanırım zaten basınca toz girmiş gibi ses gelio. bana güven vermio bu şekilde . en iyisi yenilensin. arka lastikleride öne aldırcam önler biraz parçalanmış .

yorumlarınız için sağolun takıldığım yerlerde yazıorum buraya teşekkürler.

11. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    yıl olarak yine bu yıl değişti ama fazla gezdik .104 binde biz almıştık zaten 3 ayda 4 binde biz yaptık :) ama araba 100 ile 104 bin arasındayken değişti die hatırlıorum balataları . aslında dün akşama kadarda sorun yoktu iyi tutuodu ama dün akşam o yokuşta yedik galiba biraz.

12. getz2007

getz2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Fren balatası 8 binde kolay kolay bitmez yani en kötü kullanımda 13-14 binde gider büyük ihtimal ile senin fren disklerinde problem vardır duman felanda attı diyorsun.Diskin üzerinde bi kimyasal madde mevcut fren balatasıyla öpüşe öpüşe diskdende gitgide talaş kalkar ve o kimyasal madde kalkar.Fren disklerinizi tornadan çıkarılıp araca monte ediliyor diye düşünmeyin.

13. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    evet ama yokuşta oldu sanırım sürekli bastığımdan dolay duman çıkmış olabilirmi

14. getz2007

getz2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Problemsiz balata ve disk kolay kolay duman atmaz anca 30-35 saat aracın durmaksızın çalışması ve frenin çok kullanılması lazımki bu dediğiniz olsun.Fren disklerinizde paslanma veya renk bozukluluğu gözlemliyormusunuz? ? ?Çünkü dediğim kimyasal kalktığı zaman paslanmalar başlar meslek yüksek okulu okurken bu kimyasal ı ders olarak görmüştük.

15. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1

diskler gayet parlak paslanma falan yok. kalitesiz balata olma ihtimali varmı

16. getz2007

getz2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    O ihtimal de olabilir yan sanayimi balatalar ?

17. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    valla yan sanayimi bilmiom kendimiz takmamıştık çünkü akrabalarındı o zman araba . neyse yarın götürcem bakalım .ilginiz için teşekkürler .https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

18. ibrahimulgur

ibrahimulgur Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    TUV gibi yerlerde fren performanslarını ölçebiliyorlar. Bence ustaya gitmeden önce bir hata olup olmadığını anlamakta fayda var. Sizinki psikolojik de olabilir. Fren performanslarını ölçtürüp sorun var ise üzerine gitmekte fayda var. Yoksa sağlamları da bozuyor bu usta dediğin kişiler.

19. kicker

kicker Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Fahri ŞEN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    walla eski kurşunlu yolunu bilirsin eski aracımla ordan aşağı inerken bende hep frenle iniyodum aynı sorunu çok yaşadım koku ve fren geç tutmaya başlıyodu ama bi süre sonra sorun düzeliyodu

20. mumins

mumins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    benimde ilk kez başıma geldi ondan tırstım fren boşlayınca :) benzinden tasarruf edelim derken daha çok masraf çıkıo :)

Bu Sayfayı Paylaş