LPG KABLO

Filtre Önerisi

'Accent Admire Forum - Club LC' forumunda IRFAN18 tarafından 20 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. ahmetakif34

ahmetakif34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    444
    Ad Soyad:
    seyfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    1 hafta kadar önce 1.6 avensis aracımın yağı değişti. Filtreleri man üretimi olan filtron marka aldım. Özellikle hava filtresi çok kaliteli geldi. Arabada bosch hava filtresi vardı sert plastik çerçeveli, filtron silikon yapıda daha kaliteliydi. You...be da sayfası da var filtronun, filtrelerin nasıl takılacağı, önemi vs epey içerik var. Çok da uyguna aldım fiyat olarak.

Ustalara da çok güvenmeyin filtre konusunda. Önceki aracım fluence de poleni kendim değiştireyim dedim. İçindeki filtrenin ters takıldığını gördüm. takan da reno servisinden ayrılıp kendine dükkan açan bir sahtekar.
    Avensisin polen filtresini kendim değiştirdim. Bunda da takan usta(!) dik koyacağı yerde yan koymaya çalışmış sığmayınca da filtreyi ezmiş anlayacağınız filtresiz solumuşuz klimayı.

2. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Asaşın zamanında hyundaiye orijinal olarak ürettiği filtrelerle şuan koreden gelen filtreler arasinda dahi fark var.Asaş kullanırken (yetkili servisinden temin ettiğim) lifterlerin sesini motor ısınmış olsa dahi hafiftende olsa kesilmeksizin duyuyordum.Şu an koreden gelen orijinal filtrelerle ne ses var ne bişi.Tabiiki tercih kullanıcının ancak özellikle yağ filtresi konusu hyundai araçlar için oldukca önemlidir.

3. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Çünkü şimdi MANN yapıyor. Asaş hyundai mobise orjinal filtre verirken, siz gidip MANN olarak yan sanayi alsaydınız daha kaliteli bir filtre kullanacaktınız.

ahmetakif34 bunu beğendi.
  4. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Muhtemelen ama daha kaliteli olabileceginin garantisi yoktu.Firmaya Orijinal parca imalatı ile kendi markası adı altinda satılan parcalarda dahi kalite farkları oluyor.Yetkili servisinden halen parça temin edebiliyorken sanayiide ki parcacıdan hele ki yag filtresini asla almayi düsünmem sahsen

5. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Filtreyi şu firmadan veya bu firmadan Hyundai tedarik ediyor. Ancak forumda bolca konular, yaşanmış ders niteliğinde olaylar var. Yağ ve hava filtresi tavsiyesi hala aynı atmosferde devam ediyor. Lütfen Arkadaşlar, bu konuya noktayı @MSC Kardeşim de koydu. "Yağ ve Hava filtresi mutlaka orjinal servisten alınmalı". Bu uyarılardan sonra aracınızın sağlığı için dilediğiniz yerden temin edebilirsiniz.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe ve hsmsrn bunu beğendi.
  6. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,001
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bu konuda, çok iddia var marka filtreyi başka filtre üreticisine ürettiriyor diye bir klişe iddia var kanıtlayan var mı bilmiyorum ama benim de kafama şu takılıyor kendi motorunu şanzımanını üretebilen hyundai neden filtresini başkasına yaptırıp üstüne hyundai logosu basıyor bunu üretecek tesise ve teknolojiye sahip mi değil yada bun u önemsiz bir konu olarak mı görüyor

7. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Üretim için Yatirim maliyeti fazla ise bicok firma fason firmalara uretim yaptirir.Personel istihdamindan tutun üretim tesisi ve ekipmanina kadar maliyetleri arttıran etkileri olur.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Tabiki ne idüğü belli olmayan yerden almam. Ararım çalıştığım şirketlerden MANN distribitörünü aracım için seti gönder derim gönderir. 3 setide 20 30liraya mal eder aracıma takarım ben. Bu arada MANN hava filtresi de 100'ün üzerindedir..

Klişe olan bir iddia değil üstadım sizi temin ederim. Zaten filtrenin üstüne bakacak olursanız MANN+HUMMEL yazdığını göreceksiniz şuanki yağ filtreleri için. Ha kanıt isterseniz ben size kanıt bulurum :) Asaşta stajımı yaptım o dönem hyundai'ye göndermiyordu ama. Şuanki çalıştığım şirketin muhasebesi de komple asaş filtreden gelme. Dönen her dolabı ve nasıl işlediğini tek tek anlatırlar. Maliyetlerini de. Hyundai filtre - yağ gibi şeyleri üretmemesi ise sanıyorum piyasada bu konuda kendini açık ara kanıtlamış firmalar olması olabilir. her ülkenin kendi filtre fabrikasından temin ediyor hem lojistikten kurtuluyor hem üretim-işgücü maliyetinden. Hemde çok çok çok ciddi kar elde ediyorlar. 1 yağ filtresi şuanki maliyeti 3lirayı geçmiyor hyundai bana 72TL fiyat veriyor.

Şuan hyundai firmasına polen filtresini fil filtre üretiyor. bunu da akfilde çalışan arkadaşım söyledi hatta ve hatta hyundai gönderilecek filtreden gitmeden direk fil filtreden 2 takım 10liraya aldı :)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. kostantin

kostantin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Smile
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bana göre dışarıda satılan mobis filtreler bile servisteki orijinali kadar kaliteli değil. Servisteki mal her zaman en iyisidir. İçerideki kağıt kalitesi farklı bence ...
    Bütçeniz uygun değildir anlarım yansanayi yada OEM üreticilerden alırsınız ama servisteki filtreleri tutmaz hiçbir zaman...

10. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Evet üretim maliyetiyle satış bedeli arasinda korkunç fiyat farkları var.Maalesef cebinden çıkan biz kullanıcılar oluyoruz.Keşke bu kadar fırsatçılık yapılmasa

11. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kesinlikle öyle.Uretim bandında takilan parcalar ile orijinal yedek parça olarak üretilenler aradinda dahi kalite anlamında fark var.Ki yan sanayi parça ile orijinal parca arasindaki farki siz düşünün.

12. ahmetakif34

ahmetakif34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    444
    Ad Soyad:
    seyfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yabancı bazı youtuberlar filtre karşılaştırma videoları çekmişler. Yağ filtresinin içindeki sarmal kağıdı açıyor eleman. Kalite düştükçe kağıt boyu kısalıyor.

umutd07 bunu beğendi.
  13. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    İşte filtrenin tek para eden kısmı burasıdır. Kağıt. Kalitesi ve miktarı. Mercedes Renault Hyundai filtrelerini tek tek açıp muadil markalar ile kıyaslıyorlar. Purflux Mann 1 2 marka daha var. Biliyor musunuz en iyisi OEM değil. Hyundai tepesindeki adamlar sizin kadar düşünmüyor arabaları :)) Her zaman en iyisi OEM çıkmayacak.

yan sanayi kullanıp arabanın motorunda lakur lukur olan filtreler NF gibi wunder midir nedir ne olduğu belli olmayanlardır. MANN kullanıp veya purflux kullanıp böyle şikayetleri olan sonradan gidip OEM takan düzelen kimseye rast gelmedim ben yurtiçi ve yurtdışında.

https://forums.edmunds.com/discussion/864/general/x/factory-oil-filters-vs-after-market-oil-filters
    burada da tartışmışlar ve ilk mesajda arkadaş ne demiş ?
    If you buy a premium aftermarket filter, it will probably be better than one that the dealership's parts department would sell you (and certainly no worse)

Olay bence tamamen kaliteli markalara yönelmek. Ve Bosch filtrede bunlardan biri değil. Fason ürettirir OEM gibi. Kime yaptırdığı her yıl değişebilir..

Son düzenleme: 22 Eylül 2020
    ahmetakif34 ve hsmsrn bunu beğendi.
  14. ScriptKiddie

ScriptKiddie Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ad Soyad:
    Mehmet Alev
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli: