LPG KABLO

Farları Temizledim, Fena Olmadı. Maliyet ~35 Tl

'Detaylı Temizlik' forumunda tekosis tarafından 2 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Merhaba arkadaşlar. Daha önce birçok forumda paylaşılan bilgilere bir yenisini eklemiş olacağım ama yine de paylaşmak istedim. Aşağıdaki resimlerde görüleceği üzere benim farlar baya kötü durumdaydı. Daha önce iki defa sanayide parlatma işlemi yaptırmıştım birincisi iyiydi ama ikinci yaptırdığımdan hiç memnun kalmamıştım.(İkincisi ucuz etin yahnisi misali). Tabi zamanla yeniden sarardı farlar. Neyse sadede geleyim kullandığım malzemeler ve yöntem;

· 320 grid zımpara, 880 grid zımpara ve 2000 grid zımpara(sulu kullanıma uygun). Benim elimde bu zımparalar vardı siz eğer 500, 1500, 3000 de kullanırsanız daha temiz iş çıkartırsınız. 3000 zımpara ile yapılan işte daha temiz bir far olacağını düşünüyorum.

· Bir kova su, bir sünger(sünger farı ıslatmak için, şart değil).

· Kağıt maskeleme bandı, biraz gazete

· Polisan marka 200ml akrilik sprey vernik(2k değil, normal akrilik parlak vernik) arkasında şu yazı var; “Akrilik esaslı, hızlı kurumalı, solvent bazlı, dekoratif sprey vernik”. Önünde de “SPREY BOYA VERNİK” yazıyor. Aslında başka bir forumda fawori marka kullanmışlar ben onu bulamadım polisan aldım ama gayet iyi çıktı.

Gerisi kolay. Her bir zımparadan avuç içi büyüklüğünde bir parçayı kovanın içine attım ıslatarak kullandım. Zımparalar kovada ıslak kalsın, sorun değil.

· Önce kalın zımparadan (numarası küçük olandan) başlıyoruz. Yüzeydeki katmanları dairesel hareketlerle suyunu ihmal etmeden, farı sürekli ıslak tutarak iyice zımparalıyoruz. Daha sonra sırasıyla daha yüksek numaralı zımparalara geçip 2000 zımparaya kadar iyice, acele etmeden tüm yüzeyi dengeli bir şekilde zımparalıyoruz.

· Kalın zımparayla başlayınca far tam olarak buzlu cam gibi olacaktır ama büyük numaralı ince zımparalara geçtikçe şeffaflaştığını göreceksiniz.

· Farı temiz suyla yıkayıp iyice kurutuyoruz, yüzeyde toz vs. kalmıyor.

· Maskeleme bandı ve gazete ile far haricindeki yerlere vernik gelmesini engellemek için güzelce maskeleme yapıyoruz.

· Verniği yaklaşık iki dakika iyice sallıyoruz

· Bir miktar verniği boşluğa sıkalım ne olur ne olmaz, sprey başlığında pislik varsa işimizi bozmasın.

· Yaklaşık 30cm mesafeden spreyi ne az nede farın yüzeyinde akıtacak kadar fazla sıkmadan uyguluyoruz.

· Vernik yaklaşık 20 dakikada dokunulacak hale geliyor. Ben uygulamayı yaptıktan 3 saat sonra yağmur yağdı ama görünen bir problem yok.

Umarım işinize yarar arkadaşlar.

2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bizim crv de farlar sarardı, denesem yapabilirmiyim acaba

erhancakmakk bunu beğendi.
  3. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Harika olmuş benim getzin de farları sarardı ama böylesi bir işlemi kolaylıkla yapabilir miyim bilmediğim için uzak duruyorum. Sanayide birkaç yere sordum fara pasta türü bir şey sürüp polisajla döndürüyorlar kısa süre sonra yine sarılığa dönmeye başlıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

erhancakmakk bunu beğendi.
  4. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Benim aracımında farları biraz mat değilde sararma var belki içte kirde olabilir tam bilemiyorum, Güzel olmuş bu vernikle olanı ilk defa gördüm mantıklı. 15 20 gün sonra tekrar farın resmini paylaşırsan sevinirim bize de fikir olur yapabiliriz.

Asel Kaan Efe ve erhancakmakk bunu beğendi.
  5. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Elinize sağlık, malesef vernik uygulaması 1 senin sonunda dökülme yapıyor, en sağlam yol kloroform ile yapılan far parlatma, bir kaç güne yapacağım forumda paylaşacağım.

6. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Eline sağlık parlamış farlar.

tekosis bunu beğendi.
  7. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @Unicorn Donanım haber forumunda birisi 2014 yılında yazmış, işlemi fawori marka vernik ile yapmış. Oradan okuduğuma göre yaklaşık 1~2 yıl arası dayanıyor ki yalan olmasın unutmazsam 2 hafta sonra yeni fotoğraf paylaşırım.

@umutd07 teşekkür ederim. Bana bir sene de dayansa yeter nihayetinde uygulaması 1 saat bile sürmüyor. Ayrıca bir şişe vernik 25tl ki bozulmaz ise belki bir defa daha aynı işlemi yapabilirim. Farlar çok kötü durumdaydı yeni far almayı düşünüyordum, şansımı deneyim dedim ve sonuca en hızlı bu şekilde ulaştım. Cloroform da güzel bir teknik gibi görünüyor o da aklımdan geçiyordu da bu günlerde kargolarda gecikme olduğundan bunu denedim. Çalışmanızı görmek isterim.

@Hasan Tarık benim ikinci uygulamam sizin dediğiniz gibi pastayla filan yapılmıştı, koruyucu bir şey sürmediler hemen bozuldu.

@Roadrunners zor bir işlem değil ama başlamak için sizin araç cesaret ister. Nihayetinde benim farımın yenisi bile 170₺ kaybedecek çok şeyim yok :)

Asel Kaan Efe, fume, Unicorn ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Far yüzeyi nasıl pütürlenme var mı ?

9. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    emeğinize sağlık.

tekosis ve Unicorn bunu beğendi.
  10. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    https://www.gittigidiyor.com/otomob...campaign=price-comparison&utm_content=desktop

bu ürün işinizi görecektir. evde 220v matkap veya şarjlı matkap varsa en son cilayı cihazla güzelce yedirirseniz iş görür. ben şantiyedeki araçlara sürekli yapıyorum. suyun çok kireçli ve havaların hep kavurucu sıcaklıkta olmasından dolayı kısa zamanda yine sararıyor...

tekosis, Unicorn, MAERKEK ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. kostantin

kostantin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Smile
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    @tekosis bravo ! Güzel çalışma. Ben de yapsam mı acaba. Dururken 500 TL den olmayalım. 2 sene gider mi bu parlaklık ?

tekosis bunu beğendi.
  12. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Vernik atmıyorlar onlar

13. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar şu anda fara fazla dokunmak istemiyorum. Çünkü ilk günlerde dokununca biraz yüzeyi bozuluyor gibi hissettim. İnşallah yarın bir fotoğraf daha çekip değişime birlikte bakalım. Ama sertleştiricili vernik daha iyi olacak gibi geldi.

Asel Kaan Efe ve MAERKEK bunu beğendi.
  14. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ne kadar gideceği hakkında bir fikrim yok ancak benim için gerek ve yeter düzeyde bir temizlik sağladı. Ha altı ay giderse de benim için problem değil uygulaması kolay. Siz de farları gözden çıkardıysanız, nasıl olsa yaptıracağım ya da temizleteceğim diyorsanız öncesinde bir şansınızı denemenizde sıkıntı olmaz gibi.

MAERKEK bunu beğendi.
  15. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    2 tane yedek far alıp bir kenara koyabilirim bu süre zarfında sonrasında istediğin gibi eski farlarınla oyna.

16. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    4 günlük sokağa çıkmağa yasağı oyalanma amaçlı bir şeyler aramaya itince, konu sahibi @tekosis de cesaretlendirince ben de sürücü tarafındaki sararmış farı temizlemeyi denedim. Meguiars'ın Plastx isimli cilası bu iş için önerilen tek ürün ama asıl etkisini polisaj makinasıyla gösteriyor. Kloroform buharı yöntemi de bu işi yapan profesyoneller için olsa gerek, her bir sette en az 10 far temizlenebiliyor ama en küçük set ortalama 350 TL'den satılıyor. Ayrıca her iki yöntem de aracı park ettiğiniz yere uzatma kablosu istiyor, makina istiyor, kapalı garaj istiyor vs. Bu yüzden elle en iyi alınacak sonuca, yani verniğe yöneldim. 4 farklı kalınlıkta su zımparası, her bir kalınlık için 10 dakika elle zımparalama, sonrasında birkaç dakika arayla 3 kat parlak vernik ve sonuç gerçekten de beklediğimden iyi oldu.

Konu sahibi @tekosis'e teşekkür ederim. Vernik yöntemi bende hep muammaydı, kullananı da görmemiştim ama o yapınca ben de giriştim. Aracımın şöför tarafındaki farı yan sanayi ürün olsa gerek, sadece o sararıyor. O yüzden sonucu hüsran da olsa sineye çekecektim ama gayet güzel oldu. Aracınız gençse, farları orijinalse ve buna rağmen sararmışsa siz cila-polisaj ikilisinden vazgeçmeyin. Bu yöntem çokça ekonomik, biraz "olmazsa da sorun yok" rahatlığında, biraz da kendine iş çıkarma maksatlı...

17. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    @fume elinize sağlık gayet güzel olmuş. Ben de mevcut durumun fotoğrafını koyacağım dedim ama unutup duruyorum.

fume bunu beğendi.
  18. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Hocam yüzeyde bozulma oluyor demiştiniz şu anki durum nedir ? Yapacak kişiler de sizin kullandığınız vernikten mi kullansın ya da önereceğiniz başka bir vernik var mı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

19. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    arkadaşlar uygulamayı 16 gün önce yapmıştım bu gün fotoğrafları çektim, ekliyorum. Güneş ışığında çektiğim için pek anlaşılmıyor ama bana bozulma olmamış gibi geldi. @Hasan Tarık yüzey ilk günlerde biraz nazik gibiydi ama şu anda sorun görünmüyor, dokununca herhangi bir bozulma olmadı. Başka vernikler ya da markalar hakkına ne yazık ki bilgim yok, karambole aldım polisanı. Ayrıca eğer @fume gibi 2~3 kat vernik atsam daha iyi olurmuş galiba.

Asel Kaan Efe, Unicorn, fume ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  20. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    tşkler paylaşım için bozulmamış gibi ben temizlettim farcıya dıştan 50 tl aldı sararmalar lekeler gitti birinin içinde bi buğulanma var mecbur açtıracam galiba veya uzun farın ampülünü söküp ordan ince bi tel ile bez sokabilirmiyim bilmiyorum.

Bu Sayfayı Paylaş