LPG KABLO

Era Rolanti Valfi

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda Silgi tarafından 5 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

1. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Senin alternatör de problem var. Gereken elektriği üretemiyor galiba. Alternatör bilyesi bitmiş olabilir zor dönüyordur. Kayıştan tahrik (güç) aldığı için devri iyice düşürür .

Normal standart çalışırken misalen 100 amper gerekiyorsa bunu 1500 devirde (kayıştan dolayı devri farklıdır) üretir.

Sen klimayı açınca 300 amper gerekiyorsa bunu üretmek için daha fazla devir yapması gerekecek meselea 4500 devir .

Bu hızlı döngü de şöyle çalışır . Elektirk kullanan bir şeyi açtın. Alternatör debriyajı sıktı . Kayıştan güç almaya başladı . Motor devri düştü. Aracın beyni devir düşüklüğünü görüp , rölantiyi yükseltti.

Sende ki sorun alternatörün kitli kalması olabilir . Kitli kalınca yani dönemeyince bu sefer bujilere de gereken elektrik üretilmeyebilir. Kontrol ettir sesini dinle.

Diğer bir ihtimal boş ölü akü. Alternatörün ilk görevlerinsen biri aküyü şarj etmek ve sonraki marşa hazır hale getirmek . Akü ölüyse ürettiği akımı sürekli aküye veridğinden dolayı diğer ektrikli cihalzara gereken gücü vermeyebilir

2. By kılıç

By kılıç Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    İdris kılıç
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:

3. Mustafak55

Mustafak55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mustafa ak
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Konuyu hortlatmadan şöyle anlatayım. Aracım accent era 1.4 . Direksiyonu sag sol yapınca,klimayı açınca, ışıklarda dur kalkın durma esnasında yani motor rolantideyken motora yük verecek her eylem rölanti dengesizligi yapıyordu.stop etmiyordu ama stop etmeye yakın toparliyordu. Aracımın normal rolantisi 550 / 600. İlk önce bujileri ve buji kablosunu yenilemeyle başladık. Lakin performans arttı ama sorun duzelmedi. Daha sonra karburotörcude carbon clean yaptık yani gaz kelebegi enjektor vs temizligi. Yine performans arttti ama sorun cözülmedi. Forumlarda araştırınca elektirikten süphelendim. Şase noktalarını temizledim falan filan ama düzelmedi. ben bunun rölantisi elle ayarlanmıyormuş dememe ragmen elektirikci olur mu ya dedi rolanti yukseltti .daha sonra arac kendi kendini yine 550 devire ayarladı. halbuki biz fiziksel olarak yukselttik o vida nasil gevşedide rölanti dustu tekrar anlamadim. Gerçekten ayarlanmiyormuş.Daha sonra rölanti valfinden süphelendim. Bu sefer kendi kendime sorunu çozmek istedim.ve valfi söktüm.çok basitti.valf kurum baglamıs.bu arada sunu dusunuyordum acaba carbon clean rölanti valfini temizlemiş midir dedim? Ama temizlememiş .motorun hareket ettirdiği valf kurumdan dolayı takılma yapiyordu. Kotu haldeydi .daha sonra balata spreyiyle hem rolanti valfini temizledim hemde karburotor girisini temizledim. Rölanti mis gibi oldu. Durma esnasinda direksiyon sag sol yaoma klima acma durumlarinda rolanti hareketlenmesini dalgalanmadan dibe vurmadan usulce yapıyor. Hic hissetmiyorum. Sorunumu buradaki yorumlar sayesinde cözdüm .bu yorum ve fotolar işinize yarayacaktır.
    Kirli valf -- https://www.hizliresim.com/jxb32sj
    Temzvalf-https://www.hizliresim.com/35abe0r

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Şubat 2023
    MAERKEK ve ai_torcuk bunu beğendi.
  4. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Elinize sağlık güzel bi temizlik olmuş. Rölanti valfinin keçesini bulabildinizmi ? yoksa üzerinden çıkan keçeyimi kullandınız. ?

5. Mustafak55

Mustafak55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mustafa ak
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Aynı keçeyi kullandım. Zaten valf kısmından yani motor kısmından ayrılmadı. Yüzeyini temizleyerek ancak ayrılirdı.aynı keçeyi kullandım sorun olmadı. Ayrıca 3 gündür kullaniyorum aracı. Aracın rölantisi düzene girdi. Adaptasyona falan gerek kalmadı işlemden sonra.sağa sola dönüşlerde dur kalklarda klima aç kapalarda motor usulce rölantisini alıyor.önceden dibe vuruyordu stop etmeden tekrar toparlıyordu.

6. Mustafak55

Mustafak55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mustafa ak
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Valfin ucunda dönen şeyin yönünü doğru takmak gerekiyor.motor kısmına takarken centiğe karşılık gelecek sekilde takmak gerek.

MAERKEK bunu beğendi.
  7. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    valf temizliğini en az 6 ayda bir yapıyorum fakat keçe bulamadığım için sıvı conta kullanıyorum malesef. o nedenle sordum keçeyi.

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    https://tr.aliexpress.com/item/1005003452089108.html

linkteki parça ise hyundai ya da kia servislerine sorabilirsiniz.

9. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet abi bu parça. Çok araştırdım . Servisle o zamanki görüşmemde ise rölanti valfi ile birlikte satın almam durumunda kutu içinde mevcut olduğunu söylemişti. Şuan tek olarak satışı varmı uzun zaman oldu sormadım , ama yedek parçacılarda yok. Parçayı sorunca ilk teklif sıvı conta oluyor.

10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Parça kodu üzerinden bir sor olmadı

Era1028 bunu beğendi.
  11. Silgi

Silgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Bende vakti zamanında çok uğraştım bir türlü yapamadım aşırı bi uğultu var rölanti valfinin fişini çekince ses gidiyor. Yeni aldım taktım sorun devam ediyor eski orijinalini taktik 2-3 senedir öyle kullanıyorum neyi ters yaptım acaba.

Bu Sayfayı Paylaş