LPG KABLO

Era Jant Ebat Ve Tavsiye

'Aracın Dış Modifiyesi' forumunda Raculus tarafından 24 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. Raculus

Raculus Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhaba öncelikle aranıza 2006 era 1.5 vgt ile katılmış bulunmaktayım. Aracın jantlarını değiştirmek istiyorum bijon aralığını nasıl öğrenebilirim? Jant olarak 17 inç takmak istiyorum sizce takılabilir mi? Takılabiliyorsa önerilerinizi görmek isterim ve son olarak jantı büyütürsem araba da yükseleceği için spor yay önerisi de yapabilir misiniz?
    Teşekkürler iyi forumlar.

2. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Eraların çoğunun jantı 14' izin verilen ölçülerde en büyük ebat 15' siz 17' takmak istiyorsunuz. 17' jant taktıktan sonra da spor yay önerisi istiyorsunuz. Buradaki işinin piri insanlar yanlış biliyorsam düzeltsin ama Eraya 17' jant taktığınızda lastiği yeterince inceltmezseniz sürtme bile yapabilir. Bu durumda yaylara bir müdahale yapılacaksa bu müdahale aracı yükseltmek için yapılır. Sizin 17' jant takmaktaki hedefiniz ve beklentiniz ne açıkçası ben anlayamadım.

MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Raculus

Raculus Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Daha spor görünüm için aklımda black piyano lip vortex marşpiyel çift egsoz çıkışlı difüzör ve yarasa ayna kapağı ve yarasa spoiler takma düşüncelerim var

4. Raculus

Raculus Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    ek olarak önceki aracım olan symbolde 185/65/15 den 195/55/16 ya geçtiğimde aracım yükseldiği için yay kestirmek zorunda kalmıştım yay önerisi istemenin nedeni de bu. Söylediğinizin aksine arabayı daha da yükseltmek zorunda kalmadım.
    Soruyu da şu şekilde revize edeyim madem extra bir işlem yapmadan sürtme yapmayacak şekilde araca max takabileceğim jant lastik ölçüleri hangisidir?

Son düzenleme: 24 Kasım 2021
    MAERKEK ve Samuera bunu beğendi.
  5. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Benimki bir tahmin sürter mi sürtmez mi hangi ebat alınmalı konuya daha hakim kişiler gelip daha doğru bilgi verecektir diye düşünüyorum.

6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Aracınız hayırlı olsun , foruma aramıza hoş geldiniz. Orijinali 14” olduğu için 17 büyük gelir. Araba leylek olur konfor düşer. En isabetlisi bence 15 “ yap jantları , sürtme yapacağını da sanmam. Yaylarla falan uğraştıkça konfor sağlayamazsın.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

7. Raculus

Raculus Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    16 inç sıkıntı
    Teşekkürler hoşbuldum hocam. 16 inç sıkıntı çıkarır mı acaba grupta bir kaç postta blue 16 jantların tam uyumlu olduğu yazıyordu? Birde hocam bijon aralığı 4*100 galiba arabanın malum siteden jant ararken genişlik ve ofset yazıyor onları neye göre seçmem gerekiyor? Orjinal jantının bijon aralığı hariç değerlerini bilmiyorum onu da doğru bildiğimden emin değilim.

8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Arabanızın 4x100 ise bijon aralığı alacağınız jantın da 4x100 olmalı. Mevcut jantınız ne kadar dışarı taşıyor ve bu haliyle duruşu nasıl ? Jantın dışarıya veya içeriye doğru göbeğinin yakın olmasına ( dikey kesit jantın iç kısmında et değeri ve bilezik çapı kabartma olarak yazar ) et değeri diyoruz. Mesela “ benim i20 nin jant ( 4x100 , 6,5 J ve et 37 cms -1059 model) i20’mimle bu gün” konumda detaylar var.
    Arabanıza alacağınız jantın genişliği 6,5 ve üstü mü olmalı veya et değeri ne olursa nasıl durur , sürtme yapar mı yapmaz mı ? Bütün bu soruların cevabını ancak bir Lastik -Jant satılan yere giderek , aracınızı makasa kaldırıp 4 tekeri söktürüp teker teker beğendiğiniz modelleri denemeniz halinde alabilirsiniz. Bir de bir jantı çok beğenirsiniz ama arabaya takıldı mı yakışmayabilir veya bunun tersi de olabilir.
    Netten veya uzak mesafeden jant alırsan , tereddüt ettiğin hususlardan dolayı aracına uyum sağlamazsa sıkıntı olur. Emin olmadan satın alma , kendi jantının birini söküp yıkayıp temizleyip , jantın iç yüzünde yazan değerleri ( tabi alüminyum alaşım jant olduğunu varsayıyorum) kontrol edip not al.
    Bijon aralığı ( 4x100 , et 35-37-40 vs gibi , bilezik çapı ne mesela orada 67.1 - 71.2 gibi bir şeyler yazar ) bu bilgileri öğrendikten sonra çapı 15-16 mı yapacaksın , et değeri küçüldükçe jant dışarı doğru taşar , büyüdükçe içeriye diske doğru yanaşır.

Son düzenleme: 24 Kasım 2021
    Raculus bunu beğendi.
  9. Raculus

Raculus Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Kara Jant var üzerinde o zaman dediğiniz gibi bir jantçıya gidip bakmam lazım sanırım birde blue nun jantlarını bulmak zor olur mu çok teşekkürler bu arada hocam yardımlarınız için

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Blue jantının uyumu konusunda sorun yoksa ikinci el bulursun , replika olmasın da .

11. enezfurkankilic

enezfurkankilic Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Enez Furkan Kılıç
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    17" jantı ancak 40-45 yanak lastikle kullanabilirsin, aracın bildiğin kalas olur tüm ses içerde olur bende 45 yanak var ordan tecrübeliyim. Sana tavsiyem 50 yanak lastik al jantıda 16" al. 195-50-16 ölçüsü iyidir, bende 50 yanak lastik alacağım hatta 3 cm spor yayla düşüreceğim

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş