LPG KABLO

Era Baskı Balata Ve Sorunlar

'Accent Forum - Club' forumunda Era37 tarafından 20 Ağustos 2020 tarihinde açılan konu

1. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Selamlar arkadaşlar internette aracım için parça bakarken buraya geldim.Aracım 2008 Accet Era 1.6 Cvvt benzinli, malesef ekonomik sıkıntılar nedeni ile hala bu aracı kullanmak zorundayım.Aracım 160.000 km ye geldi ve hala debriyaj balatası değişmedi, aslında pedal sertliği dışında pek bir sorun teşkil etmiyor.Ancak ne olur olmaz yolda kalırım korkusu ile değiştireyim diye düşünüyorum.Biraz araştırınca burdada okuduğum kadar ile valeo marka öneriliyor, beni endişelendiren yine netten okuduğum kadarı ile sahtesi var felan diyorlar.Yorum ve yardımlarınız için şimdeiden teşekkür eder iyi forumlar dilerim

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, balata bir anda bitmez, once kacirmaya baslar, sonra biter ve yolda kalirsiniz. Pedal sertliginin nedeni debriyaj yaginin hic degismemis olmasi yada hava almis olmasi olabilir. Fren hidroligiyle birlikte komple degistirmenizi oneririm. Zaten normalde 2 yilda bir degisir.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam debriyaj yağı diye bişeymi var ilk defa duydum ayrıca fren hidroliği yazmışsınız bunun debriyaj ile ne alakası var onu ise hiç anlayamadım.

MAERKEK bunu beğendi.
  4. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Aracinizda hidrolik debriyaj var ve yagini fren haznesinden aliyor. Fren hidroligini komple degistirin oncelikle.

sipartacus bunu beğendi.
  5. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam bikaç sene önce fren hidrolik yağı değişmişti şu an seviyeside normal vede frenler normal tutuyor bu durumda dediğiniz gibi debriyajda normal çalışması lazım değilmi.Malum ekonomik sıkıntılar şimdi komple hidrolik yağını değiştirmek masraf hadi neyse masraf edelim ya bişey değişmez ise diye korkuyorum, ne dersiniz?

MAERKEK bunu beğendi.
  6. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Fren hidroliği pahali birsey değil, 0.5ltsi 30lira hatta her ilde bulanabilecek markalı servislerin birinde değişim 90lira olarak belirtilmiş.

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    O zaman debriyaj alt merkezinden hava aldırın.

8. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam malum tamirciler ne yaptıkları belli nede güvenilirler açıkcası adam gibi gittiğim güvendiğim tamirci bile yok.Şimdi birine gidip bunları söylesem kimbilir neler söyler bana valla işimiz zor paramızla rezil oluyoruz birde adam gibi ne sorunumuzu çözüyorlar nede yüzümüze bakıyorlar.

9. alpozturk2002

alpozturk2002 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Merhaba. Ben de 2009 Era Dizel Kullanıyorum ilk sahibiyim. Geçen yıl baskı balatayı değiştirdim yetkili serviste 2500 tl tuttu. Bu yıl kaç tl oldu bilmiyorum ama çok zam geldi kurdan dolayı. 3000-3500 diye tahmin ediyorum. Ben de servis dışında yaptırmayı düşünüp valeo için fiyat almıştım. 1800 tl fiyat veren olmuştu işçilik herşey dahil. Baskı balata değişimi hassas bir konu olduğu için servise yaptırmaya karar verdim. Şanzıman iniyor sanırım yani ustalık gerektiren bir konu ve enaz yarım gün sürüyor.
    Benim araç 110 binde idi. Debriyaj erken kavramaya başlamıştı. Bazen 1. vitese zor geçiyordu. Belki daha giderdi ama ben değiştirdim. Genelde şehir içi kullandığım için erken bitti sanırım balata. Debriyaj erken kavrıyorsa yaklaşmış demektir. Sertleşmesi de buna bağlı olabilir. Genelde insanlar balata bitince geç kavrar diye yanlış biliyor oysa ki tam tersi. Ben değiştirdikten sonra yumuşacık oldu. Merak etmeyin pat diye yolda kalmazsınız o belli eder öncesinde.

Son düzenleme: 21 Ağustos 2020
    onurforces bunu beğendi.
  10. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Cevap için teşekkürler dostum benimde servis aklıma geldi ama acayip kazıklıyorlar.ancek dediğin gibi şanzımanı indirmek büyük iş acaba diyorum dışarda düzgün yaparlarmı gerçi servisdede acemilerin elinede verebilirler, du bakalım biraz daha devam edeyim ne olacak zaten parada yok şu an.

11. bnym97

bnym97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    bünyamin çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bugün Tekirdağ/Merkez hyundai gençler servisinde değişti baska balata rulman çatal 2.5 litre yağ 2800 tl ödedim. Öncesinde debriyaj sertti ve vites geçişlerinde sıkıntı vardı hele ki 2. vites her devir aralığında girmiyordu ve debriyajla mı alakalı emin değilim ama uzun zamandır arabanın freninde anlam veremediğim bir boşluk vardı fren hidroliği değişti balata takımı ön disk fren için itici pimler orijinal hepsi servisten alındı değişti yine o boşluk gitmemişti bugün balata değişiminden sonra frende ki o boşluk gitmiş gibi duruyordu.

En önemli değişiklik şuan debriyaj kelimenin tam anlamıyla pamuk gibi.

<<bülent>> ve MSC bunu beğendi.
  12. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    triger ve debriyaj için biz ısrarla yetkili servis diyoruz zaten. piyasadan alacağınız baskı balatada en ufak defo olsa tekrar işçilik (bir ihtimal malzeme) ödeyeceksiniz, bu da en iyi ihtimal. yetkili servisin işi garantilidir, tek sefer ödeme yaparsınız.

13. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    iyide hocam arkadaş servise 2800 tl vermiş bakıyorum valeo 500 tl bugün sordum işcilik 500 istiyorlar hadi yağda 100 tl olsa 1100 tl bu kadar fark varken neden servise gidelimki?

14. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    öncelikle dizelle benzinli aynı değil, dizel seti en az %50 daha pahalıdır.
    yetkili servisin işçiliği ile sanayi ustasının işçiliği keza yine farklıdır. sanayi ustası fren ve debriyaj hidroliğinizi değişmeyecek. iki sisteminde havasını almayacak.
    yarın yolda kalsanız çakiciyi ustanız yada malzemeyi aldığınız parçacı ödemeyeceği gibi ikinci kez yapılacak masraflarıda siz karşılayacaksınız.
    forumda hiç yoksa 5-6 tane baskı balata değişimini dışarıda yaptırıp sonrasında sorun yaşayan arkadaşlar oldu.
    triger ve baskı balata gibi önemli bakımları yetkili serviste yaptırın tavsiyesini 12 yıllık forum tecrübesiyle yazıyorum. servislere ortak değilim, kendim garanti harici gitmişliğimde yok.
    sadece balata ve yağ değiştirecekseniz değiştirmesenizde olur bence.

<<bülent>> ve onurforces bunu beğendi.
  15. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam "sadece balata ve yağ değiştirecekseniz değiştirmesenizde olur" demişsiniz, nasıl yani anlayamadım zaten sorunum baskı balata başka ne yapabilirimki değiştirmeyip.Bu arada servise sormadım fiyatları yarın bi sorayım, aracım 12 yıllık diyelimki servise yaptırdım yolda kaldım servisi arasam gelip bedava aracımı çekermi?Benim asıl amacım sanayide bir usta bulup baştan iyice konuşup anlaşmak diyeceğimki bahsettiğiniz yağlar değişecek başında duracağım yaptıklarını gözlemleyeceğim bu şartlar altında yaparsan yap gibisinden.

16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    serviste yapılan bütün işler garantilidir. baskı balata nedeniyle bir arıza yaşarsanız tabii ki ücretsiz çekecekler aracınızı. aynı şekilde ücretsiz onarımda yapacaklar.
    siz bir teklif alın, buraya yazarsınız.

onurforces bunu beğendi.
  17. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tamamdır Serdar hocam yarın alır buraya yazarım, teşekkürler..

onurforces bunu beğendi.
  18. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Ben bir kere serviste değiştirdim baskı/balata setini, daha aracı bana teslim etmeden kendileri teste çıktı, “parça hatalı, titreme yapıyor tekrar değiştireceğiz” deyip teslim etmediler aracı. O zaman düşündüm, dışarıda değişmiş olsam, usta parçaya, parçacı ustaya suç atacaktı olan bana olacaktı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

19. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bir kaç servisten fiyat aldım sonuç hüsran;
    Baskı balata set: 1.650 tl
    Çatal: 180 tl
    Yağ: 250 tl
    İşçilik: 750 tl
    Toplam: 2.830 tl
    Dışarda yaptırsam en fazla 1.300 tl iki katından pahalı, gelde çık işin içinden.

MAERKEK bunu beğendi.
  20. bnym97

bnym97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    bünyamin çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Hocam size şöyle söyleyeyim ben bir kere sizin bu düştüğünüz kararsızlığa düştüm. Servis daha pahalı sanayi daha ucuzdu. Fazla para vermemek için bıraktım arabayı sanayiye diğer gün çıkışta aldım.

Normalde aracımda ses sistemi var bagajda ki bass vurdukça arka plakalık ses yapıyor diye 1 kutu silikon yapıştırdım. Adam kendi plakalığını takmak için orayı kazımış silikonlamadan takmış. Geri döndüm bana diyo 2 gün sonra gel silikonlayalım şimdi hava yağmurlu silikon atsakta tutmaz. Zaten işlerim yoğun zar zor denk getirip götürebildik 2 gün sonra gel diyor bana.

Servise bırakırken bunu yaşayacak mıyım diye düşünmedim değil çünkü servisler kendi plakalıklarını taktıklarını biliyorum. Arabanın yanına gittiğimde ilk dikkat ettiğim oydu. Ön plakalık kırık klipsliydi onu değiştirip sağlamlaştırmışlar ama arkaya dokunmamışlar.Üstüne arabının içide dışıda kirliydi arabayı bir güzel iç dış yıkamışlar teslim etmeden önce. Arabanın üst radyatör hortumu su kaçırıyordu kelepçeden sanıyordum ben ödemeyi yaparken usta geldi eranın sahibi sen misin diye şanzımanı sökerken görüpte incelemiş hortumunda değişmesi gerekiyor diye gelip söyledi .Ayriyetten çıkan parçaların yanına götürüp beraber incelidik balatanın durumunu gösterdi çatalı vb. gösterdi.

Servisten servise de fark ediyor ben tavsiye üzerine gittim Hyundai Gençler'e gittim gayet memnun kaldım. Belki sanayiye göre çok daha fazla para verdim ama işin sonunda verdiğim paraya değdi dedim.

<<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş