LPG KABLO

Era 1.5 Dizel Eski performansı yok.

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda sedatny tarafından 7 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. streetdevil

streetdevil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    birde mazot filtresi tıkanmış olmasın?

2. sedatny

sedatny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    walla, ne mazot filtresi tıkanması, nede turbo da bir sorun yok çünkü gidip 2008 model bir era dizel test ettim. benim arabamın turbo değişmeden önceki performansıyla arasında dağlar kadar fark var. Benim aracın(2007 model) turbosu değişmeden önce müthiş bir performansı vardı. 2008 olanın performansı benim aracın turbo değiştirildikten sonraki performansı ile aynı. 2006 veya 2007 model era dizellerin turbolarından nerden bulabilirim. Yurtdışından getirebilme imkanımız var mı bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

3. Misafir

Misafir Guest

Dostum 2006-2007 lerde sık yaşanan turbo arızası nedeniyle turbonun basıncı düşürüldü diye biliyorum... Söylenen doğru olmalıki turbonuz değişmiş.

4. SPEEDDYNO

SPEEDDYNO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    SORUNUN TURBO OLDUGUNA EMİNMİSİNİZ.BENCE HERHANGİBİ YEDEK PARÇACIYA GİDİP 2007 LERİN TURBOSUYLA 2008 LERİN TURBOSUNUN REFERANS PARÇA NUMARALARINI BİR KARŞILAŞTIRSANIZ.BENCE TURBOLAR AYNIDIR AMA SİZİN ARACINIZA TURBO DEGİŞTİKTEN SONRA YAZILIM GÜNCELLEMESİ YAPILMIŞ VE BU GÜNCELLEMEYLE TURBO BASINCI AŞAGI ÇEKİLMİŞ OLABİLİR.SELAM

5. sedatny

sedatny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    yazılım güncellemesi değil ondan eminim çünkü aracın turbosu değiştikten sonra arabaya deneme amaçlı chiptuning yaptırdım araç eski performansına ancak gelebildi hatta eski performansına gelemedi bile. zaten servisteki arkadaşımda artık turboların bar basınçları daha düşük olarak üretiliyor demişti.

Düzenleyen : sedatny

6. sedatny

sedatny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    2008 ve 2009 model era dizel sahipleri kendi araçları ile eski turbolu 2007 ve 2006 modeller arasındaki performans farkını görmek isterseniz turbosu değişmemiş bir 2006 veya 2007 bulun ve bir sürüş yapın aradaki farkı görürsünüz.
    2008 ve 2009 era dizelin performansına ban https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley7.gif

7. repsol

repsol Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    evet malesef sık yaşanan bu arızaların tekrarlanmaması için turboların gücü biraz kısıldı..çözümün bi yolu çıkmacıladan alınacak sağlam ve tamir görmemiş bi turbo.aslında turbo tamiri yapan yerler var danışmak lazım diye düşünüyorum.

8. SPEEDDYNO

SPEEDDYNO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ARACINIZIN TURBOSU KATALOGLARDA MITSUBISHI TD025M-06T-2.8 OLARAK GÖRÜNÜYOR HERHANGİBİ MODEL AYRIMIDA YAPILMAMIŞ.TURBONUZUN BASINCINI TURBONUN KENDİSİ DEGİL YAZILIM BELİRLER.EGER SİZİN DÜŞÜNDÜGÜNÜZ GİBİ TURBO FARKLIYSA VE YAZILIM GÜNCELLENMEDİYSE TURBONUZ YİNE AYNI BASINCI BASACAKTIR.

9. Misafir

Misafir Guest

Mesajlarımızda küçük harf kullanalım lütfen.....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley37.gif

10. hyundaı_era_06

hyundaı_era_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    aslında normalde turbo değişirken aracın şaşi numarasına göre parça isteniyor.yani 2007 model araca hangi turbo takılmışsa yine o turbodan gelmesi lazım..

11. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaşlar merhaba 4 aydır era otomatik dizel VGT 2010 Select kullanıyorum aracı sanıyorum ancak tanıdım ve alışabildim ,benim sorunum aslında sorunmu onuda sizler (özellikle era dizel otom. kullananlar ) değerlendirin, aracım bir kere hangi devirde turboyu açtığını tam anlayamadım, sanki 2000 den sonra açıyor gibi.
    Aracımın hızlanması otom. olduğundanmıdır bilmiyorum ani hızlanması biraz zayıf.
    Esas sorum şu,
    aracımla yokuş yukarı kaptırmadan tırmanırken yokuşta zevk için hızlanmak istiyorum fakat araç 2000-2500 devirlere çıkarken zorlanıyor ve tam yüklenirsem o anda yokuşta fırlıyor yani jeton geç düşüyor o kadar basmama rağmen o devir aralığını bulmadan sanırım turbo açmıyorki araç hızlanamıyor ama turbodan sonrada fırlıyor ama bana göre biraz geç kalıyor gibi.
    Bu değerlendirmelerime göre acaba bu oluşumlar normalmi, yada artık araca alıştığımdan aracın performansı bana azmı geliyor (psikolojik)
    - araçta hava emilimi turboyu direk etkilediğinden dolayı sık sık hava filitresimi değişmem mi gerekiyor ( özellikle kırsal kesim tozlu yollarda kullanım sonucu olarak)
    -Mazot kalitesinden olabilirmi yada mazot filitresi değişimi yaptım ama orjinal mazot filitresi değil ondanmı,
    -Araç 58000 km lerde ve bakımı tamam, yada mazot emilim kelebeği tıkalı yada geçirgenliğimi zayıf olabilirmi,
    yani anladığım kadarı ile seçenekleri doğru /yanlış ortaya koydum.
    selam saygılarımla
    gerçek bilgili, deneyimli olan kişilerin yorumlarınızı bekliyorum, şimdi bunları servise aktarsam bana 40 dereden su getiriler yada bu normal bir şey yok derler.

12. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle, Otm, Era dizel aracınızdan sonradanmı performans düşüklüğü başladı yoksa Dizel Era manuel vitese göremi kıyaslamaya yapıyorsunuz ?

Aracınızın garantisi devam etmiyor mu ? Eğer garanti kapsamında ise yetkili serviste gerekli kontrolleri yaparlar.

13. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sayın graft yazım biraz uzun oldu ama tam okumadınızki direk performans düşüklüğü gibi algıladınız tam olarak değil zaten bir önceki arabam albea 1,2 benzin kıyas mümkünmü , olamaz zaten vitesli erayı bilmiyorum kullanmadım.
    sorumda tam olarak şuyudu; yokuş tırmanırken hızlanma isteğimin tam olarak gerçekleşmemesinden şikayetçi oldum ve bu bağlamda turbo vb. gibi unsurlar da gündeme getirdim, servise gidicem ama değmez çok aman aman bir şikayet değil servisdede zaten dediğim gibi 40 dereden su getirirler ben burada işin kolayını seçtim sizlere danışma ihtiyacı duydum. tabiiki garantiside devam ediyor.

14. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İlk yazınızı 3 defa dikkatli biçimde okudum fakat bazı konularda eksik olduğu için bilhassa emin olmak için tekrar sormak istedim size. Aracın garantisi devam ediyor mu diye soru yöneltmem ise neden dışarıda yakıt filtresini değiştirdiğiniz, zaten serviste her 10.000 km de değiştiriliyor. Hava filtresini normal şartlar altında 5 bin km'de bir değiştirmek iyidir bazı durumlarda tozlu yerlerde vb durumlar araç kullanılıyorsa bu süreç dahada düşebilir.

Turbo araba her çalıştığında devrededir, sadece tam gücünü arabadan markadan markaya farklı devirlerde gösterir. Örnek Era'da 1900 devirde tam gücünü verir ise Astra dizelde 1750 devirde misal.

Aracın performansını aldığınız yakıt firmasından firmasına dahi farklılık gösterir. Era otm, kullanılan şanzuman günümüz şartlarına bakıldığında çok iyi bir şanzuman değil elbette.

Ki şuda var Era dizellerde turbo sorun çıkardığı için servis arcın sahibine sormadan yeni yazılım yüklüyor, buda performansı düşürmekte, su sebeple olabileceği olasılığı ile size üstteki yazımdaki soruları sormak istedim.

kolay gelsin.

ayer bunu beğendi.
  15. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Cok te sekkurler ayrintili ve yeterli bir aciklama oldu. Yakit filitresl era dizellerde 10000 de degil,30000 de degisiyor mu.s ve ben 2.el aldigimda servis garantisinde45000 de yapilmis 60000 de ben girecegim,fakat ne hikmetse vatandas 45 de bakimina girmis yakit filitresl degismemis, 30 000 dede gorulmuyor bende huylandim sadece ustama muadil yakit filitresini degistirttim,bu ara servis garantisi kayitlarda devam ediyor,ben bi sey anlamadim bu servis isinden. Bilmem siz anlayabildinizmi ama aynen boyle

16. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Rica ederim, burada bulunmamızın temmelli gayesi birbirimize yardımcı olmaktır.

Eski sistem servis bakım onarım için belki öyle olabilir, çünkü benzinli Era, Getz modellerindede ilk etapta 4yıl/60 bin km triger değişmesi gerekirken sonrasında bunu 90 bin km çıkardılar, fakat bazı durumlardan solayı kimi servis yine eski sistemde 4yıl/60 bin km'de değiştirilmesini zorunlu kılıyor.

Benim arabamında tüm servis kağıtları durmakta ve her 10 bin km'de yakıt filtresi değiştirilmiş. Benden önce tüm bakımlarına Fertanlarda yapılmış. Sonuçta Era, Getz, Matrix modellerindeki motor aynı. Ülkemizdeki yakıt kalitesinide göz önünde bulundurursak her bakımda değiştirmek cazip geliyor. 17 liralık filtre sonuçta :)

ayer bunu beğendi.
  17. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Anladım, tabiiki öyle filitrenin parasından değilde o anda ustam farketmez dedi muadilini taktı oda malezye malı 15 tl sonradan öğrendimki orjinalıda kore ve 27 tl. era bakım tablosunda da 30000 de değişir diyor.
    servis bakımlarına gelince artık servis bakımlarında kağıt falanda vermiyorlar tüm kayıtlar motor /şase nosuna göre bilgisayarlarda kayıtlı Türkiyenin neresine giderseniz gidin kayıtlarda çıkıyor zaten..
    Ama ben yinede yokuş tırmanırken aşağıdan kaptırıp çıkarken ataklıkda problem yok zaten sadece yokuş da ağır çıkarken aniden fırlamam gerektiğinde bu tadı alamıyorum, tabiiki şanzuman faktörüde önemli keza bizim otom era lar 4 vitesli bazen demekki yeterli olmayabiliyor.
    Turbo konusunda ise hayret diyorum, fabrika ayarlarını servisin müşteriye sormadan yazılımla değiştirmesi biraz garipte gelmiyor değil.
    Allah dan bizim eralarda triger seti değişmiyor çünki zencir sistemi var.

18. Deluxesurh

Deluxesurh Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    uzaydan neyi kontrol ediyorlar acaba? bulunduğum yerde petrol ofisi vardı evimin yanında hemen kaç defa müfettiş baskınına uğradı sahtekarlık yüzünden sonunda bayiliği elinden aldılar şimdi opet oldu ama ben ordan gram yakıt almıyorum o ayrı mesele

diyeceğim o ki uzaydan denetleme falan boş iş bunlar

19. fraps34

fraps34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    73
    Ad Soyad:
    ismail
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet arkadaşlar konunun üstünden zaman geçmiş bende söyliyeyim. Aracımda turbo suru olunca 2007 1.5crdi 110 luk arabanın turbosunu yeni üretilmiş bir turboyla değiştşrdim. Aracın resmen beygiri düştü , alt devirlerde koltuğa yapıştırmıyor. Önceden deli gibi giden araç şuan uysal gidiyor. Eski keyfi yok.

Zaten eski turboyla yenisini yan yana koydum dışında tasarımsal değişiklikler var. Fotosunu koyarım.Garett firması gt1544 ler çobuk bozuluyor garantiden geri dönüş olmasın diye , wesgate ayarlarıyla oynayarak turbonun basıncını düşürmüş. Eski turbo 1.5 bar basarken , yenisi 1.3 bar basıyor .obd den baktım.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş