LPG KABLO

eneos motor yağını nasıl bilirsiniz?

'Detaylı Temizlik' forumunda my2007 tarafından 28 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. my2007

my2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    mustfa turk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    arkadaşlar geçenlerde yağ bakımı için parçacıya girdim modeli falan söyledim parçacı illa eneos verim abi dedi senin eraya en uygunu dedi buda kore dedi falan bende de yeniyi deneme hastalığı vardır ama söz konusu olan erabam olunca yapamadım yine gittim enpahalı mobil 1 aldım..
    eneosu kullanan var mıdır nasıldır bilgi lütfen,,,

2. atekanbarut

atekanbarut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Atekan Barut
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    hocam ben de castrol'e ilave eneos aldım 1 lt kdar ama bilmiyorum tam olarak performansı ölçemedim. en iyi yağ motor ne olursa olsun Castrol deniyor. bakalım son 300km kaldı yağ değişimine . castrol atacam tekrar sanırım.

3. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Denemeye atılacak bir husus değil bence. Öncelikle bu ürün hakkında bilgi edinmek gerekir sonrasında ise duruma göre kullanılır yada kullanılmaz.

Bazı hususlar deneme test etme olasılığı yok denecek kadar azdır kanatimce. Dediğiniz marka yağı bilmem ama arabama koyacak olduğum yağ markaları Castrol, Mobil, Shell. geri kalan yağ markalarının yağını araştırma yapmadan arabama koymam.

4. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    +1

5. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    eski ismiyle nippon mitsubishi oil corporation.
    japonyanin 1 numarali petrol urunleri ureticisi. Japonyada çok populer..

Bence yabana atılacak bir yag değil

mazda bunu beğendi.
  6. Mete_han

Mete_han Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ad Soyad:
    Metehan E. Özbey
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Aracımın yağı 0w 20. Bu yağ Türkiye'de sadece Eneos ta var. Birde mobil 1lt lik var. Eneos 100 lira 4lt. Mobil 160 4lt.

Bu eneos u daha önce kullanan oldu mu? Motora yazık etmeyelim.

Ayrıca bu yağın Honda nın Toyota nın fabrika dolum yağı ve servislerde marka kutusundaki yağın aynısı olduğunu söylüyorlar ne derece doğru?

7. oguz.7979

oguz.7979 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    oguz inan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    bence berbat bi yağ bende yağ bakımında parcacıya gittiğimde illa bu yagdan almam gerektiğini orjinalinin bu olduğunu servislerde bile bundan kullandıklarından bahsetti kıramadık aldık yağı önceleri yani 300 -400 km kadar sanki biraz performans var gibiydi fakaaaaaat yağ km si 1100 km oldu değişeli ben arabaya 2 lt yağ ekledim her yere baktık yag kacagı yağ yakma vs varmı diye gram yok .Ama aracta 2 lt yağ eksik sinirlendim satıcıya gittim bana abi senin arabaya uyum saglamamıs dedi hani orjinal üründü.Gittim endandik yagdan tamamladım üstüne 1000 -1200 km yaptım ne eksilen var ne kaçıran ben tavsiye etmiyorum keyif sizin

Asel Kaan Efe ve Mete_han bunu beğendi.
  8. Mete_han

Mete_han Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ad Soyad:
    Metehan E. Özbey
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Düşündüm de iyice... Yağın şakası olmaz ben en iyisi 160 lira bayılıp Mobil 1 alayım.

9. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Lubex 10/40 SLM (Mercedes 209.1 onaylı) son koyduğum yağ bu. Çok memnunum 1000km oldu eksilme yok motor hala sessiz. Yerli urun Lubex. SLM olanı Mercedes onaylı. Mobil kullandım Castrol kullandım vs. Bundan memnunum. Sizin yağ numarası varsa bir bakın derim.

sent from my Lumia

10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Aracım 1999 1.5 gls otm. Lpg li.
    120.000 bakımında eneos 10-40 yağ kullanmayı düşünüyorum. parçacıda var 4 Lt 50 TL. Ne dersiniz?

mazda bunu beğendi.
  11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    120000km leri dolduran motor gençlik çağlarının ortasında sayılır ve çoktan maceraya atılma zamanını geçmiş, o sebeple 10w-40 vizkoz ve en güncel seri castrol magnatec yada shell helix hx7 daha garanti ve kolay çözüm olarak duruyor. Eneos kore malı diyorlar hyundai ye yakın diyorlar ama çoğunlukla tanımıyoruz bilmiyoruz. Burada bir tane yetkili servis gelene geçene PO maxima doldururken öbürü Shell dolduruyor. Yağdan çok aşırı iyi anlayan birisi çıkıp yağların bütün datalarını karşılaştırıp şu yağ şu şartlarda iyidir diyene kadar marka bağımlılığına dayanmaya devam ediyoruz aslında. Nereye kadar gidecek isek:) şu anda böyle bir kimya insanı yok aramızda:) birgün bir tane meraklı kimya mühendisi bulup şu motor yağı işini ciddi ciddi konuşmayı düşünüyorum

12. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    ben zaten normalde hep castrol 10-40 kullanırım. Daha önce başka bir aracımda 2 kez mobil süper 2000 10-40 kullanmıştım ve castrolle arasında bir fark görememiştim. bu yağı yedek parçacım önerdiği için düşünmüştüm. Sonra forumlarda biraz araştırdım. orjinal japon yağı. Üzerinde de Made in Japan yazıyor. Japonyada çok kullanılıyormuş. Ama tereddütte kaldım. Yine castrole devam galiba.

13. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Kimya mühendisiyim ama bu yağ konusunda bir uzmanlığım yok sadece kendi aracıma yağ seçerken ilgilendim. Benim gördüğüm üreticinin önerdiği standartları ve üzerini karşılayan her yağ kullanılabilir. Merdiven altı yağlar hariç gerekli onay ve standartları karşılaması yeterli zaten aralarında 5-10tl gibi farklar oluyor. Uzun vadede motoru hangisi daha çok korur bunu ben bilemem ama uygun yağ kullanılırsa üreticinin öngördüğü motor ömrünü sağlar hepsi. Yani castrol mobil elf vs farketmez hepsi gerekli korumayı sağlar çok fazla katı olmaya gerek yok bence. Ben mobil 1 veya mobil super serisi kullanıyorum çünkü sentetik yağda öncü bir firma ve petrol üretiminde vs kullanılan proseslerin çoğu mobil esso prosesleri yıllardır. Düşünmeden kullanıyorm rahatla. Babamdan da alışkanlık mobil kullanılırdı tofaşlardan beri o yüzden onu kullanıyorum ama 80tlye aldığım yağın, aynı standartta başka markasını 60 70 civarına başkası verirse gözüm kapalı kullanırım. Yeterki merdiven altı ve standartları düşük yağ olmasın. Yağların datalarını karşılaştırmak pek doğru sonuç vermez o yağın o motor üzerindeki etkisini sadece üretici firma bilebilir bence biz bunu test edemeyiz. Her yağ her motorda farklı etki yapar en iyisi üreticinin verdiği kitapçık bilgilerine uymak. Yani bu yağ ince bu yağ kalın eksiltir falan pek gerçekçi değil en az 3 4 farklı yağ öneriyor bunlardan biri seçilmeli. Yani sonuç olarak eneos da kullanılabilir hiç de bir sıkıntı olmaz eğer yağ orjinalse.

14. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  15. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Üreticinin önerdiği standartlar.. Bana sanki ticari bir işmiş gibi geliyor yani paradan başka birşey değil diyorum ben

16. ahmetcan466

ahmetcan466 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    118
    Ben stareximde kullanıyorum bir sorun yok eksiltme falan arac 177000 kmde 1000 km ye varmadan kararmaya başlıyor ama

Wi-Fi veya Mobil Bağlantıyla Bir Şekilde Gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş