10 Kasım LPG KABLO

Elantra xd2 ses izolasyonu projesi

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda mursel_balci tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. serkan2060

serkan2060 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Serkan ceylan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Mürsel hocam malzemeyi yapistirirken baski uygulamak icin ne kullandiniz yada nasil bir rulo kullandiniz merak ettim bir resim koyarmisiniz
    Tavan icinse insallah yazin tavanin isisindan dolayi birakma yaparak o zift eriyerek tavanda leke yapmaz

GT-P3110 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. bigdiesel06

bigdiesel06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Anıl Ç.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Cidden muazzam.. Mürsel Bey sanayi bakanlığı tarafından yerli araba yapımı ile ilgili size destek sağlanması gerektiğini düşünüyorum :) emeğinize sağlık

3. zeki19

zeki19 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    382
    Ad Soyad:
    zeki kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    Mürsel bey gercekten süper olmuş elinize saglık bende 98 mondeo nun ön gögüs ve tabana uygulamıştım

4. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    cevap biraz geç oldu ama herhangi bir rulo kullanmadım. elimle bastırarak uyguladım. eldivenle daha rahat uygulanabiliyor. isterseniz rulo da kullanabilirsiniz. tavanda herhangi bir problem olmamıştı. sattığım kişiyle de görüşüyorum herhangi bir olumsuz durumdan bahsetmedi.

5. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Konuya son mesaj yazılalı neredeyse 1.5 sene geçmiş. Fotoğraflar falan görünmüyor artık ama tüm mesajları okuyup süreci kafamda canlandırdım. Ses yalıtımı konularını (başka forumlar da dahil) kurcalıyor takıntılı olduğum ses konusunda neler yapılabilir diye araştırıyorum. Daha önce sahip olduğum arabayı satma nedenlerimden biri yok rüzgar sesi alıyor, yok motor sesi alıyor diye takıntıya düşmem olmuştu. Lastik sesi yoktu ama dizel olduğu için düşük hızlarda ve şehir içinde çok motor sesi alıyordu. Neyse bi sürü bahane uydurup canım arabayı sattık. Sonra hep aklımda olan XD2 kasa Elantra aldım. Büyük, geniş, konforlu ve ekonomik bir araç, tam bir aile arabası. Ama kullandıkça, yol yaptıkça yok orasından ses geliyor yok burasından ses geliyor demeye başladım ve satsam mı acaba diye düşündüm bir müddet. Sonra baktım forumlarda herkes sesten şikayetçi. Hangi sınıf, hangi model alırsan al takıntılı olunca bir şeye takıyorsun nasılsa. Geçen gün bir program izlerken sunucu test ettiği Porsche'deki süspansiyonun biraz gürültülü çalıştığını söylediği zaman karar verdim sorun arabalarda değil bende ve benim gibilerde diye. Yoksa bir insan gece yola çıktığında teybi falan kapatıp arabadan olması gereknin dışında bir ses geliyor mu acaba diye dinler mi?
    Evet Elantra'nın da süspansiyonları sert dolayısıyla bozuk yolda biraz gürültülü çalışıyor. Bunun yanı sıra lastik sesi de büyük sorun benim için. Özellikle arka taraftan gelen lastik sesine takmış durumdayım bu aralar (İyice obsesif oldum). Arka çamurlukların içinde ses kesici özelliğe sahip bir malzeme, davlumbaz vs. olmaması nedeniyle lastik sesi, ıslak zeminlerin çıkardığı su sesi veya çamur ve taş sıçramalarının çıkardığı tüm sesleri duyuyorum.
    Bu kadar uzun yazdım ve içimi döktüm ya şimdi soracağım şey yapılan ses izolasyonu ne kadar fayda sağlıyor, yapılmasını önerir misiniz? Fotoğraflar duruyorsa forumda ya da özel mesajla falan gönderebilir misiniz? Bunların dışında önerebileceğiniz başka bir şey var mıdır? Şimdiden okuyanlara harcadıkları zaman için teşekkür ediyor ve hakkınızı helal edin diyorum.

Halil5759 ve koreci bunu beğendi.
  6. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ben aracım yeni iken dünya para verip Ziebart yalıtım yaptırmıştım.Komple altına ve çamurluk içindeki davlumbazları söküp çamurluk içerine pütür atmış, kuruyunca davlumbazları geri takmışlardı. 8-9 senedir dökülmeden duruyor.Yaklaşık yol sesi %15 civarı azalmıştı.Bazı araçlarda çamurluk içi yalıtımı çok kötü oluyor, eğer davlumbaz yok ise zaten çarpan taş seslerini bile çıtır çıtır duyduğunuz araçlar var.Benim tavsiyem Würth gibi bir marka pütür alıp çamurluk içlerine yaptırabilirsiniz, kesinlikle faydası olacaktır.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  7. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    @ysuatsenyurt bagaj havuzunu ve çamurlukların üstünü bitüself tarzı bir malzeme alıp kendiniz kaplayabilirsiniz, gereken malzemeler yeteri kadar bitümlü malzeme, makas&falçata, saç kurutma makinası&ısı tabancası, silindir rulo veya benzeri bir yardımcı malzeme(ben kullanmamıştım ellerim baya zorlanmıştı ısı konusunda). Bu şekilde seste hissedilir bir azalma hissedersiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)

dert etme bence :) sonata da bile çıtırtı sesler var duymak istersen dünyada sesi olamayan araba yoktur. yada bir süre sonra çıkartır o sesi.

9. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Ondan dedim ya zaten herkes sesten şikayetçi diye. Elantra'dan Sonata'ya ondan da Genesis'e geçsem yine beğenmeyecem, sorun bende :)

10. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kusura bakmayın bunları yazarken önceki mesajları okumamıştım, zaten benim yazdıklarımı yazanlar(daha ayrıntılı şekilde) olmuş öncesinde, neyse mesajım burda olsun da konu takibimde kalsın, eraya da düşünüyorum(önceki uygulamayı 90 model lancera yapmıştım) kapsamlı bir ses izolasyonu. 2011 model araba 1990 modelden daha çok ses alıyor içeri, acı ama gerçek :)

11. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aslında en güzeli biraz müziğin sesini açacaksınız.Ne tıkırtı duyuyorsunuz,ne yol sesi.:D

12. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bu konuda bir çok kişi sorun yaşıyor anlasilan

13. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Onu da deniyorum ama her zaman olmuyor işte

14. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Çoluk çocuk arabadayken, sesi de çok açmıyorum ben :) yalnızken sorun yok, sagoluyorum beyinleri :D

15. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Ben sadece ön teker içlerine yapmıştım o bile fark etmişti, şahsen davlumbazları söküp en dışa keçe gerekirse keçe ile davlumbaz arasına bitüself tarzı bir ürün koymanı tavsiye ederim. Keçeyi davlumbaza geniş pullar ile vidalarsan da gayet sağlam olur sarkma vs yapmaz. Islak yoldaki minik taş parçalarının çıtırtı seslerine ben de gıcık olurum. 95 europamızda bile keçe sayesinde yoktu bu ses. Karadenizde zaten yağmursuz topraksız yol olmaz, ses dikkat çekecek boyuta geldiyse sesi açmak da çare olmuyor. O izolasyon ya pı la cak :D

Focusun keçeyi temizlemiştim bi ara :)

Geniş puldan kastım buna benzer bişey de olabilir(bendekiler orjinal yeri hazır tabi)

16. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Ön tarafta keçeyi davlumbaza yapabiliriz ama malum XD2'nin arka çamurluk içinde davlumbaz yok buraya sadece keçe monte edilebilir mi acaba? Bir de Elantra'ya ait keçe var mı yoksa hangi aracınkini uydurabiliriz acaba?
    Bir de bu bitüselfi direk çamurluk içine uygulasam üstüne de pütür atsam işe yarar mı acaba? (Pütürün amacı hem suyla teması kesmek hem de alüminyum renginini saklamak)

17. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bitüself normalde çatı yalıtım malzemesi zaten, tek başına suyu kesmek için yeterli olur ;)

18. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Benim uyguladığım bitüself de alüminyum rengi yoktu o yüzden saklama gereği duymadım ama yine de üzerine atılan pütür ne derece yapışır bilemedim. Davlumbaza sadece çift kat pütür de işe yarayabilir bence. Bitüselfi de gerekirse davlumbazın diğer tarafına yapıştırırsın, görünmez olur ;)

19. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    O zaman yavaş yavaş malzeme aramaya ve hazırlıklara başlayayım ben. Arabamı seviyorum biraz da ses yalıtımını iyileştirebilirsem tadına doyum olmaz.

20. eren1977

eren1977 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Erol EREN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Daha önceki 2012 model vw jetta aracımın kapılarına, arka çamurluk bagaj iç duvarlarına, arka koltuk döşeme zemini ile bagaj zeminine ses kesici firex sünger ile yalıtım uygulaması ve ayrıca kapılara ilave fitil uygulaması yapmıştım ve gerek lastik-yol sesi gerekse rüzgar sesi ile ilgili olarak ciddi anlamda faydasını görmüştüm.

Bir süre önce ise bu kez esasen yeterince sessiz bir araç olsa da kia sportage aracımın kapılarına yalıtım yaptım.

Elinizden bu işler geliyorsa bence gerekli malzemeleri alıp kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca çok daha uygun fiyata gelir.

Bu Sayfayı Paylaş