LPG KABLO

Elantra XD2 Power LED DRL imalat montaj ( yapıldı )

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 14 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,779
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Dıy Sahibi: sezops
    Konu Linki : https://www.hyundaiclubtr.com/32655-elantra-xd2-power-led-drl-imalat-montaj-yapildi.html#post589031

Aklımadaki projelerden biriside gündüz farı yapmaktı. hazır satılan 20 tl den başlayan bir çok model vardı fakat hazır alıp takmak içimden gelmedi. aklımda power led li bir fikir oluştu ve bunu gerçekleştirdim çok şükür. resimlerler yapım aşamasını anlatayım.

Power ledler

Power led mercekleri ( 30 derece )

Power led soğutucuları

Buyuk ve küçük tip sürücü devreleri ben büyük olanı kullandım

Power ledin soğutucusuna baglanmış kablolarının lehimlenmiş hali

imalat için gereken bazı ekipmanlar gerekli ve kısaca her türlü alet edevat kaullanıldı :)

5mm plexi power ledlere yuva olacak

Plexi nin delinmiş hali

ufak tefek denemeler

Tampona baglanacak aleminyum parça

Led yerleri işaretleniyor

Power led kablolarının geçecegi yerler deliniyor

Power ledin kablolama ve denemesi

Toparlanmaya hazır hale geldi sayılır

bu resimde ledler paralel baglı monaj öncesi denemede yanlış yaptıgımı fark edip seriye çevirdim yapacaklar buna ÇOK aşırı dikkat etsin devreyi yakıyordum :)

Elektrik kısmına geçtik. burada kullandıgım rölelerin birisi tetikleme birisi kapatma sürücü devresinde dimmer özelliğide mevcut.

Elektrik baglantısı şu şekilde önce rölelerin 86 numaralı ucu ve sürücünün şase birleştirilip bir uç çıkartılıyor. sonra rölelerin 30 numaralı uçlarını bagladım birbirine. sağldaki rölenin 85 numaralı ucundan tetikleme ucu aldım kendime bu uç kontak çevrilince elektrik gelecek bir yer bulmaya bakıyor. sağ röle normalde açık devre olarak kullanılacak tetikleme geldiğinde 30 numara ile 87 kısa devre olup 87 numaradaki uçtan gelecek elektriği geçirecek. Gelen akım soldaki röleye direk iletilecek ve normalde kapalı devre olarak bağladıgı için üzerindeki akımı sürücüye geçirecek ve DRL yanacak. sol rölenin 85 numaralı ucunu aracın kısa far lamalarına giden yerden tetikliyoruz. ayrıca sürücünün üzerindeki dim ucunuda park lambasına baglıyoruz. arabanın kontagı 2 kademe cevrildiğinde DRL yanıyor marş bas çalıştır vs. vs. gündüz farı devrede. park lambalarını yakınca DRL şiddeti azalıyor kısa farlar devreye girdiğinde DRL kapanıyor.

Montaja dair resimler :
    tetikleme sol üstteki yerden alındı sağ alttakide drl beslemesi

Çadır karışık :)

Far giriş soketi gelen kabloları bulup sıyırıp lehimleyip geri kapattım

Toplamaya başladım

ve bitmiş yanık hali

buda arabanın yıkanmış hali :D

sistem sorunsuz çalışıyor ve güzel oldu fakat daha kenarlara eklemek isterdim olmadı fakat geçtiğimiz günlerde alışveriş yaparken 10mm pleksi kenarları kapatılıp içten aydınlatma gördüm. bu sistemin elektirik tesisatını ellemeden yanlara sis lambalarının üstüne ekleme yapıcam inşallah.

şimdilik bu kadar :)

BONUS:

gaz pedalını takamamıştım henüz :)

yapmaya başlamadan bitirene kadar siteden telefondan whatsupp dan yardımı dokunan herkese teşekkurler.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015
    yalcinbayram04 ve Enigmatics bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş