LPG KABLO

Egzoz Gazı Emisyon Pulu Ve Ruhsatı Kalkıyor

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda cemkaan tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. cemkaan

  cemkaan Kayıtlı Üye

  Yaş:
  45
  Katılım:
  8 Temmuz 2014
  Mesaj:
  289
  Alınan Beğeniler:
  325
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Ad Soyad:
  Kaan Akkurt
  Yaşadığınız Şehir:
  34-İSTANBUL
  Araç Modeli:
  Hyundai Marka Aracım Yok
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmelik ile 1 Ocak 2018 itibarıyla egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı sona erecek

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak amacıyla Mart 2017'de yayınlanan 'Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği' 1 Ocak 2018 itibarıyla yürürlüğe girecek.

  Yönetmeliğe göre 'Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi' oluşturuldu. Takip sistemi ile Ocak 2018 itibarıyla gerçekleştirilen tüm egzoz emisyon ölçümleri elektronik ortamda yürütülecek, ölçüm yapılan taşıtlar fotoğraf kaydı ve tüm ölçüm bilgileri ile sisteme kaydedilerek, bakanlık tarafından 'online' takip edilecek.

  Ölçümler, bakanlığın elektronik sistemine kaydedildiği için egzoz emisyon pulu ve ruhsatına da ihtiyaç duyulmayacak. Böylece vatandaş fazladan belge taşımak zorunda kalmayacak.

  SAHTE EMİSYON PULUSU VE RUHSATLARI ÖNLENECEK

  Yönetmelikle 1 Ocak 2018'den itibaren egzoz emisyon ölçümü sonrası pul ve ruhsat düzenlenmeyeceği için taşıt sahiplerine ölçüm sonuçlarını içeren rapor verilecek ve bu tarihten itibaren ölçüm yaptıran vatandaşlar taşıtlarına ait egzoz emisyon geçerlilik süresini sadece e-devlet üzerinden sisteme girerek sorgulayabilecek.

  Daha önce egzoz emisyon ölçümü yaptırmış, geçerli pul ve ruhsatı bulunan taşıt sahipleri ise ellerinde bulunan ruhsatları geçerlilik süresi sonuna kadar muhafaza ederek, denetim sırasında görevlilere ibraz edebilecek.

  Bakanlık takip sistemi sayesinde ölçüm yapılmadan pul verilmesi, sonuçlara müdahale edilmesi, sahte emisyon pulu ve ruhsatı kullanılmasının da önüne geçilecek.
   
  sipartacus ve Coolwhisper bunu beğendi.
 2. sipartacus

  sipartacus Vip Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2017
  Mesaj:
  7,036
  Alınan Beğeniler:
  8,390
  Cinsiyet:
  Erkek
  Ad Soyad:
  sipartacus
  Yaşadığınız Şehir:
  6-ANKARA
  Araç Modeli:
  Tucson (2015–20XX) TL
  20 gün önce yaptırdığım egzoz muayenesi aynen böyle yapıldı, bilgiler girildi, kamera kaydı altında, hiçbir müdahale yapılmadan, gaza basıp bırakarak yaptılar ama pul ve ayrıca bir sonuç kağıdı verdiler.
   
 3. rpurcek

  rpurcek Vip Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2013
  Mesaj:
  4,324
  Alınan Beğeniler:
  5,930
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  TÜRKİYE
  Ad Soyad:
  Rıza
  Yaşadığınız Şehir:
  6-ANKARA
  Araç Modeli:
  Hyundai Marka Aracım Yok
  Ruhsat bahane gibi. Sürücü küçücük bir yaprağı mı taşıyamayacak. Eskiden heryerde emisyon pulu veriliyordu. Bu yönetmelikle, Vatandaşı tamamıyla TüvTürk' e bağımlı edecekler gibi. Hayırlısı diyelim.

  SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

Bu Sayfayı Paylaş