LPG KABLO

Düşük Devirde Gelen Şıkırtı Sesi

'Getz Forum - Club' forumunda MURON70 tarafından 19 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. mmt.88

mmt.88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    ses olayı göreceli ve uzaktan tahmin edilebilecek bir kavram değildir.bu yüzden aracınızda belkide problem yoktur.eğer aracınız dizelse belki siz turbonun çıkardığı kısık bir şıkırtıyla karışık ıslık sesini (normal) duyuyorsunuz...

2. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    ben fiyatında değilim motora zarar vermesin o yeter bu ses yağdan mı kaynaklanıyor anlamadım.

3. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    benim araba benzinli bu sesten bu forumda başka müzdarip arkadaşlarda var kimisi yağı 10w-40 koyup çözdüğünü sölüyo.

4. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Bu ses kronik bir sorun olmuş durumda sadece hyundai markasına özel değil benzinli 1.6 vw golftede bu sesi duymaya başladım.. Ama Hyundaide daha belirgin bir halde ve rahatsız edici.Sorunun çözümüne gelince kullandığınız yağın kaliteli olmasına dikkat edin kesinlikle yağı ustanıza aldırmayın ve 50 lira verip Castrol 10w-40 koydurun sesin belirgin şekilde kesildiğini göreceksiniz.. Daha önce kullandığım GM'nin yağı yüzünden bu şakırtı sesi sürekli ve rahatsız edici düzeyde motor soğuk sıcak farketmeksizin gelmeye başlamıştı ve ustamın tavsiyesi üzerine Castrol yağ koyduk şu ana kadar ses yok 5000km oldu yağı değiştireli sadece gazdan ayağı çekince sadece motorun sesini duyabildiğiniz yerlerde farkediyorsunuz hafif bir ses geldiğini o kadar.. Tahminimce bu sesin motora bir zararı yok 30000kmdede bu ses vardı 75000kmde hala var tabi rahatsız edici seviyede değil.

5. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ben Dedim O Yağı Alma :) Yok Opelde Kullanıyormuş Yok GM Miş Gördün Opeli GM İ :)Mobil 1 Süper 2000 Koyalım Süper Yağ

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Orjinal yağ filtresi kullanmazsanız hangi yağ olursa olsun ses yapar. Uzun süre orjinal filtre takmadan kullanırsanız lifter yatakları aşınacağından orjinal filtreye dönseniz bile ses devam eder, bu durumda sesten kurtulmanın tek yolu lifterlerin değişmesi.

7. vedatkanka

vedatkanka Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Serdar bey, bizim Elantra'dada ilk çalışmada ortalama 2 dakika şıkırtı sesi geliyor, sonra kesiliyor. Motor ustasına aynı sorunu bende bildirdim, ilk yağlamada araç uzun süre çalışmamış ise, motor parçaları üzerindeki yağ neredeyse tamamıylakartele doğru toplanır dedi. (Ben aracımı 3 günde 1 kere kullanıyorum) Bu nedenle bu sesin çıkması çok doğal dedi. Motor yağlamayı tamamladığında o ses kesilir diyor. Dediği gibi de oluyor. 2 dakika sonra ses kesiliyor.

8. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Isınınca ses kesiliyorsa sorun yok zaten, yağ liftere ulaşıyor ve basıncı iyi demektir. Isındığı halde ses kesilmeyen araçlar için geçerli bahsettiğim durum.

9. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    <div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">
    Castrol aldıkta ne oldu şıkırtı takırtıya dönüştü bu seferde pistonmu vuruyor nedirhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif Ama artık normal karşılıyorum nede olsa hyundai.. 110'u geçmiyorum,Makas kesinlikle atmıyorum, el freni çekmiyorum şehiriçi 40 kuruştan aşağı yakmasada bir süre daha idare edeceğiz artık ve ardından simsiyah 105lik 6 ileri bir kangoo.. uzay mekiği gibi ses yapsın isterse yakıtı yeterhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

10. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Serdar Hocam bahsettiğiniz durum benim başıma geldi motor ısındıktan sonrada ses gelmeye başlamıştı.Ustamın tavsiyesiyle Orjinal Castrol 10w/40 yağ kullandım ve durum ortadan kalktı.. Bu sorundan şikayetçi olanların motora anahtar değdirmeden önce yağlarını Castrol Magnatec 10w-40 ile değiştirip denemelerini öneriyorum büyük ihtimalle sesi kesecektir..

11. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Şu anda 10w/40 yağlar dizel motorlar için en uygun yağdır.Günümüz dizel motorları her ne kadar düşük kompresyon oranlarına sahip olsada 5w/30 yağ kullanımı yağ eksiltmeye neden olacaktır diye düşünüyorum.Ayrıca 5w-30 yağın daha pahalı olduğunu düşünürsek bu boş yere yapılan bir masraf olmaktan öteye gitmeyecektir..

12. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Benim aracım castrol magnatec 10/40 'la ses yapmaya başladı, demek ki tavsiyende bir yanlışlık var.

Hyundai'nin bununla ilgili yazısı var, orjinal yağ filtresi kullanmayan araçlarda bu ses olur.

13. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bizde Senelerce Hyundaiye Bindik Ama Çok Şükür Gram Sıkıntı Yaşamadım , Bundan Sonrada Alırsam Hyundaiden Başka Araç Almam.. Al Renoyuda Gör Simsiyahı Görürsün Sonra

14. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    İlgili Yazı :

Subject : USE OF AFTERMARKET ENGINE OIL FILTERS
    CAUSING ENGINE KNOCKING NOISE

DESCRIPTION:
    Some vehicles may experience an engine knock noise with the use of an aftermarket oil filter. Aftermarket oil filters may use different materials, construction and specifications than genuine Hyundai oil filters, which may lead to pressure variations within the engine, thus contributing to an engine knocking noise.

VEHICLES AFFECTED:
    All Models

REPAIR PROCEDURE:
    Perform an oil change on the vehicle and replace the aftermarket oil filter with a genuine Hyundai oil filter.

WARRANTY INFORMATION:
    Normal warranty procedures apply.
    This is not a warranty repair.

15. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    bu şıkırtının sesi filtre o zaman yağda bi sorun olsa kitapçığında 10w 40 yağ bile yazmıyor bu sesi zaten en son yağ değiştirmemde yapmaya başladı daha önce serviste değiştiriyordun yağı hep 5w30 koydular böle bişey yoktu bu sefer sıradan bi tamircide değiştirdim demek orjinal filtre takmadı.

16. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    orjinal filtre sadece servisde bulunuyor. sanayide bulmak cok zor. Servisten alıp sanayide değiştirebilirsiniz. Orjinal filtre kullanılmazsa nerdeyse tum araclarda o sıkırtı sesi cıkıyor. Suanda bende orjinalfiltre olmamasına ragmen ve 10w 40 yag olmasına ragmen sıkırtı sesi olmuyor. Fakat, cok soguk havalarda motor ısınana kadar bazen sıkırtı sesi geliyor. Isındıktan sonra ise hiç bir sıkıntı yok. Fakat, orjinal filtre takılıykende soguk havalarda motor ısınana kadar bazen ses yapıyordu..

17. bozo

bozo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ADEM KOÇAL
    arkadaşlar bende 2006 accent var dizel benimkindede var aynı sorun galiba araba normal çalışırken bi sorun yok ama düşük hızda kullanmaya başlayınca motor sesi dışında bi şırıltıda başlıyor ,yüksek hıza çıkınca 100 -110 dan sonra ses kesiliyor sadece motor sesini duyuyorum . bu şırıltı beni deli ediyor yokmu bi caresi ....<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

18. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    <div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none"> Abi sendeki lifterlerin aşınması almış başını gitmiş o zamanhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif ben denedim oldu bakalım ne zaman yeniden ortaya çıkacak bu ses..

19. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    <div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none"> Büyük konuşmamak lazım Vito almayacağın ne malum bellimi olur hayat buhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif Hep derim Hyundaiye düşmanlığım kesinlikle yok lakin Hyundainin isteklerimizi karşılayacak aracıda malesefki yok.. Minibüs alıp park yeri aramayamam sokak sokak,Bineğini alsam bagaj ufak matrix desen hoş gelmiyor bana i30cw harcanır kısa sürede iş aracı değil sonuçta.. tek çarem başka markalara yönelmek bu durumdahttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

20. volkan.w

volkan.w Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benimde aracımdan anlattıklarınıza benzer bir şıkırtı sesi geliyor. Yağı vs. yeni değiştirdik ses kesilmedi. Şimdide tüm gergi ve kayışları değiştirdik yine ses kesilmedi. Ne yapmamı önerirsiniz. şimdiden teşekkürler...

Bu arada aracım 2006 getzvgt
    Düzenleyen : volkan.w

Bu Sayfayı Paylaş