LPG KABLO

Dizel Otomatik Accent Era Alınır Mı? ( Yardımcı Olurmusunuz)

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda ahmetsagdic tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

?

Dizel Otomatik Accent Era Alınır mı?

1. Evet alabilirsin tavsiye ederim

2. Hayır alma başka bir araba bak

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
  1. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaşlar merhaba
    Yukarda Anket yaptım arkadaşlar oyda kullanırsanız sevinirim..
    Bende 2014 model i20 dizel araç var bu aracımı satıcam nasip olursa, çünkü bagaj yetersizliği ve vergi yüksekliğinden birde kullanım olarak hoşuma gitmediği için değiştirmek istiyorum, bunu satıp borçlarımı kapatıp yerine ACCENT ERA DİZEL OTOMATİK almayı planlıyorum çünkü eşimde kullanıcak onun için, kısaca durum bu, aklımdan geçen 2010-2011 model dizel otomatik era, yalnız aklıma takılanlar var böle bir araç sahibi olan yada kullanmış olan arkadaşlar yardımcı olurmusunuz?

1.si - Bu araçlar hakkında net bir bilgim yok, Kullanımı ve sorunları hakkında ?
    2.si -Tam otomatik mi ? Yarı otomatik mi ? tavsiye edersiniz sorunları varmıdır.
    3.sü -Şanzımanda ve araçta kronik sorun varmıdır?
    4.sü -Yakıt ve Performans açısından nasıldır?
    5.si - Vites geçişleri ve kullanımı hangisi daha sağlam ve hissizdir?
    6.sı - Eşimde kullanacağı için tam otomatik yada yarı otomatik kullanımı ve ömrü nasıldır?
    7.si - Uzun süre kullanmayı düşünüyorum onun için tavsiye edermisiniz?
    8.si - Aracın bizi üzebilecek genel kronik sorunu varmıdır?
    9.su- Donanım paketi olarak hangisini tavsiye edersiniz ?

Buraya yazmadan önce araştırdığım ve duyduklarımı belirtmek istiyorum,
    *hyundainin şanzımanı sağlamdır alabilirsin ama yol sesini çok alır ve savurur,
    *ben olsam hyundainin otomatik şanzımanından uzak dururum volkswagene yada toyota bak
    *era otomatik alırsan benzin istasyonuna ortak olursun çok yakar manuel bak
    *eralarda otomatiklerde kronik sorun var şanzıman yersin vites atlama yada vitese geçmeme gibi
    *abi sen manyakmısın hyundai otomatik alınır mı ? toyota ya bak onlar sağlam araba
    *eraların otomatik vitesleri 4 ileri araba illet ettirir geçişleri kafayı yedirtir.
    v.b daha birsürü şey ben bu formdaki arkadaşlara da sormak istedim kusura bakmayın biraz uzun oldu ama ciddi bilgi istiyorsan ciddi yazıcaksın
    saygılarımla

Son düzenleme: 28 Aralık 2017
  2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba çevrenizde fanatik wv ciler var sanırım. Kulak asmayın forumda bolca Hyundai otomatik vites kullanan var ben daha öyle ahım şahım bir sorun okumadım. Size tavsiye ettikleri DSG esas sorunlu olan sistem.

3. killi37

killi37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Cemil GÜRSOY
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    ben 2012 yılında sıfır dizel otomatik era aldım ve 2 yıl kadar kullandım ve çok memnundum
    sonrasında benzinli 1,6 benzinli otomatik aldım 2010 model di onuda 2 yıla yakın kullandım ve yine hiç sorun yaşamadım
    şimdide yeni 2012 model dizel otomatik 130,000 km de era aldım ve tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırdım biniyorum ve yine sorun yaşamıyorum ve vites geçişleri tatmin edici evet 4 ileri yanlız araç çok seri bi kullanmaya başlayın diğer araçlar size çok hantal gelecek
    araç geri kaydırmaz bayanlar için ideal
    ş.içi yakıtta ben çok kontak kapatırım evim ile işyerim çok yakındır 1 depo ile 550 km yol gidiyorum uzun yoldada 1 depo ile 800 km yol yapıyorum 120 - 130 km hızla giderseniz
    tabiki düz dizel eralar dahada az yakıyor yanlız otomatik araç rahatlıktır ben şahsen düz vites kullanmıyorum
    ben çok km li araç alma taraftarı değildim yanlız bunu araştırdım her sorduğum kişi bana bakımlarını düzenli yaptırın bu araçlara binmeye ömrünüz yetmez dediler o şekilde aldım
    hakkınızda hayırlısı olsun kafanıza takılan başka sorular varsa cevaplarım

4. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Teşekkürler cevabınız için dikkatlice okudum yazdıklarınızı baya alımkar bi araba
    şunu sormak istiyorum sizin aracınız tam otomatikmi yarı otomatikmi tam otomatikleri 5 vites felam duydum ama

5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Tam otomatik şanzımana sahiptir.
    Araç 5 vites değil, 4 vitestir. 4. viteste şanzıman kilidi bulunduğundan 5 vitesmiş gibi algılanabiliyor.

6. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    O zaman bu araçlarda yarı otomatik yada tam otomatik kavramı yok hepsi tam otomatik ve 4 ileri vites bu durumda 5 vites değil yani dizel otomatik eraların hepsi 4 vites
    şundan soruyorum alırken yada bakarken yarı yada tam otomatik bakıcam eğer ki böle ise zaten direk hepsi tam otomatik bütün era otomatikler

ai_torcuk bunu beğendi.
  7. cenker_baba

cenker_baba Guest

MSI bunu beğendi.
  8. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    MESELA baktığım yerlerde bu şekilde teknik detay çıkıyor kafa karışıyor onun için sordum
    Motor Tipi Dizel / 4 silindir
    Üretim Yılı (İlk / Son) 2009 / 2011
    Yakıt Tüketimi (Şehir içi / Şehir dışı) 7,7 lt / 4,8 lt
    Motor Gücü 110 hp
    Şanzıman Otomatik / 5 Vites / Önden Çekiş
    Hızlanma 0-100 km/saat 12,7 sn
    Azami Sürat 182 km/saat
    Toplam yıllık MTV (2009 model ve 1493 cc) 225,00 TL x 2

9. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @cenkerdemir zaten gerekli sinyali göndermiş Mahmut beye. O daha detaylı bilgi verir.
    İnternetten aldığınız bilgide 5 vites olayı hatalı.
    Zaten hyundai de Blue modelinde çıkana kadar yarı otomatik (cvt) yoktu.
    Yıl tam doğru olmayabilir ama 2013-2014 e kadar tüm hyundai ler Tam Otomatik (tork konvertörlü) şanzıamana sahiptir.

ahmetsagdic ve cenker_baba bunu beğendi.
  10. erka44

erka44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    erkan katrancı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    önceki aracım eraydı 2010 otomatik genel olarak motor ve şanzıman sorunsuz kullanımı kolay yetkili servis uygun sayılır eksileri turbosu ötüyor kısa mesafe çok yakıyor alırsanız full olanı alın yol tutuşu zayıf konfor zayıf bendeki team di şimdiki aracım honda

11. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    o zaman sıkıntı yok terettüt yok hepsi tork konvertörlü otomatik yani 4 ileri ben zaten 2010 - 2011 düşünüyorum onlarda da tork konvertörlü vites var ozaman birde İnş mahmuet bey bilgilerini benimle paylaşır bekliycem

Honda civic bende düşünmedim değil otomatik olarak ama motor olarak ben biraz da performanslı olsun istiyorum onun için dizel düşündüm bütçem bunlara yetiyor şuanda borçları kapattıktan sonra kalan param mesela 1.4 tsi manuel golf 5 te baktım performanslı araba ama bütçemi aşıyor fiyatları turbo ötme konusunu ilk defa duydum sizden bi araştırma yapayım

12. killi37

killi37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Cemil GÜRSOY
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bende 2012 model prime var ve daha öncede kullandığım dizel otomatik erada da turbosunda ötme yoktu zaten aracı almadan iyi bir ustaya veya expertize sokarsınız o şekilde alırsınız ve bu araçlarda temizleri 40,000 tl nin üzerinde

13. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bakıcam bütçeme uygun bir araç bulmaya çalışıcam bi model düşük olabilir

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,057
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    "toyotanın otomatiği sağlam olur, hyundailerinki sorunlu" diyen adamın suratına kürekle vurmak lazım.

toyota kullanıyorum, piyasadaki en kötü, en konforsuz, en masraflı ve en arızalı şanzımanı toyota mmt şanzımandır.

aracı 64 binde aldım, defalarca yolda kaldım, şimdi 85binde. toyotanın otomatik şanzımanından uzak durun. ben de biraz para biriktirince satıcam.

hyundainin hiçbir şanzımanı sorunlu değildir,

hyundainin turboları da sorunlu değildir ama çoğu era, hayatında illk defa turbo dizel kullanan insanlar tarafından kullanıldı. bu nedenle 200 bin km civarında turbosu arıza yapanlar var. turbo değişimi biraz masraflı(1000-2000 arası) ama yaptırınca uzun süre binilir.

umutd07 bunu beğendi.
  15. cenker_baba

cenker_baba Guest

şirkete iki tane araç kiralayacağız
    patronun otomatik şanzımancı arkadaşı var aradı ne öneriyorsun diye gelen cevap şuan için hyundai bize tamire egelen en nadir şanzıman dedi ve iki tane blue kiralama sözleşmesi yapıldı.

umutd07, ahmetsagdic ve ai_torcuk bunu beğendi.
  16. killi37

killi37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Cemil GÜRSOY
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    ben toyota da kullandım toyota nın otomatiğinde vites geçişleri acayip şekilde hissettiriyor yanlız hyundai era larda öyle bir his ve sarsıntı yok tabi konfor bakımından toyota iyidir yanlız vites geçişleri çok hissettiriyor

ahmetsagdic bunu beğendi.
  17. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hımm toyotadaki o mmt şanzıman sorununu bende duydum sanırım çok sallıyormuş, ama neden hala toyota diyorlar anlam veremiyorum neyse
    o zaman alına bilesi ve kullanabilesi bi araç bu eralar
    tavsiye edersiniz yani peki parça olayı nasıl yedek parçası pahalımı

18. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Mmt şanzımanlı toyotaya ilk bindiğimde midem bulanmıştı

umutd07 ve ahmetsagdic bunu beğendi.
  19. killi37

killi37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Cemil GÜRSOY
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    parçalarıda diğer araçlara göre uygun ben bakımlarını bile serviste yaptırdım ve böylede devam ederim
    bende yeni daire aldım kredi borcuna girdim ve o yüzden elimdeki parayla alına bilecek en iyi araçlardan biriside eraydı daha öncede dizel otomatik era kullandım ve memnun kalmasaydım şuanda era almazdım
    yanlız sizin dikkat etmeniz gereken alırken çok dikkat edin taksi çıkması olmasın ve değişeni fazla olmasın iyi bir motorcu ve şanzuman cıya gösterin öyle almaya karar verin

ahmetsagdic bunu beğendi.
  20. MSI

MSI Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,893
    Ad Soyad:
    Mahmut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba .

1) Bu araçlar kendi sınıfının en sorunsuz araçlarıdır. Kullanımı birkaç ince detay haricinde kolay olası sorunları da basit çözümlerle halledilir.
    2) 4 ileri tam otomatiktir. Yokuş kalkış desteği yoktur ama tork konvertörlü olduğundan geri kaçırma yapmaz(Aşırı dik yokuşlarda ayağınızı frenden çekip gaza basarken geri kaydırır ama gaza basana kadar. Bu yokuş kalkış desteği olan araçlarda da mevcut zaten. Sıkıntı teşkil etmez). Vites üzerinde P/R/D/N/2/L bölümleri vardır. L ve 2 aşırı dik çıkış ve inişlerde kullanılır gerisi bildiğiniz gibi. Aracın vitesinde 2 adet tuş vardır. Üstteki büyük olan ''BAZI''(hepsinde kullanmaya gerek yoktur) vites geçişlerinde kullanılır klasik zaten. Altında O/D (Over Drive) tuşu vardır. Bu tuşu arabayı alırsanız eğer daha ayrıntılı açıklarım şimdilik kısaca yazayım. Bu tuşa bastığınız zaman araba normalden daha yüksek devirde vites değiştirir. Bir nevi sport mode gibi düşünebilirsiniz. Kullanım yerleri hakkında herkes bir şey söyler ben ayrıntılı açıklarım alırsanız zaten güzel bir özelliktir.
    3) Şanzıman uzun ömürlüdür.Herhangi otomatik şanzıman tamiri yapan ustaya sorarsanız aynı cevabı alırsınız.(AŞAĞIDA ÇOK GÜZEL CEVAP VERİLECEK SORULARINIZ VAR :) o yüzden burayı kısa kesiyorum) Araçta kronik sorun yok lakin odun gibi kullananlar için olası sorunu mevcuttur buda Turbodur
    4) Yakıtı aynı kasa manuel vitese göre biraz daha fazladır der herkes ben katılmıyorum. Şehir içi 6.1-8/100 KM, Şehir Dışı 3.8-5.5 arası değişir. Bunlar benim ölçümlerimdir. Bazı sitelerde yazan fabrika verilerinden daha doğrudur (sıkıntısı olmayan iyi kullanılmış orijinal parça kullanılmış araba olması gerekir!! ) Performansını süren bilir tatmin olmayacak şoför yoktur. Yakıt, performansa bağlı olarak artar.
    5) Vites geçişlerini hissedemezsiniz desen abartmış olmam . Çok softtur,yığılma vs kesinlikle olmaz.
    6) Kullanım konusunda birkaç ince nüans var alırsanız ayrıntılı yazarım. Ama eşiniz açısından sorun teşkil etmez emin olun.Benim eşimde kullanıyor.
    7) Tavsiye etmem diyecek insan evladı gelsin bana söylesin ağzının payını vereyim :) Şaka bi yana uzun uzun binilir merak etmeyin.
    8) Yukarıda cevapladım.
    9) Start-Team-Mode-Select-Prime gibi paketleri vardır. Team olan en yaygın olanıdır. Team 4 cam otomatik, manuel klima, usb-aux ve direksiyondan kumanda destekli teyp, ön frenler disk arkalar kampana, ABS (bazı teamlerde yok), sürücü hava yastığı mevcuttur. Hatırladıklarım bunlar. Bende Mode paket var. Team'e ek olarak 2 değil 4 disk fren,ABS + ESP mevcuttur. Start harici hepsi alınabilir.

Diğer Başlıklara Cevap
    * Evet şanzımanı sağlamdır yol sesi alır 120 den sonra daha fazla hissedersiniz. Savurur konusu viraja 160 la girerseniz her araba savurur. Sonuçta B sınıfı bir araba aşırı hızlı virajlara girmeyin bir şey olmaz. Benim ESP'li Mode Era'm Team pakete göre biraz daha stabil. Ben ayrıca 4 tekere Monroe amortisör takarak biraz daha stabil hale getirdim memnunum. Ne kadar hız yaparsam yapayım virajlara aşırı hızlı girmem.
    * Volkwagenin şanzımanını öneren arkadaşla araba konuşmayın bence. Hyundai gibi Toyota uzun ömürlüdür evet ama yığılma ve geçişlerdeki hissettirmesi çok can sıkar.
    * Bu istasyona ortak olursun diyen arkadaşla da çok araba konuşmamak gerek :) Arabaların çok veya az yakması marka ve modeliyle ne kadar alakalı ise en az o kadar da kullanan sürücü ile alakası vardır. Ben menuel ve otomatik yaklaşık 11 yıldır sürekli Era kullandığım için çok rahatlıkla söylüyorum aradaki fark fazla değildir.
    * Era otomatiklerle ilgili bu söylenenlere sadece gülüyorum :)
    * Yav he he (lafım size değil Hyundai otomatik alınır mı diyen ve hayatında tam otomatik Hyundai hiç kullanmamış arkadaşa :)
    * Yukarıda cevapladım. Sorunsuzdur.

Ciddi bilgi istediğiniz için tecrübelerimin bir kısmını yazdım. Sizin bakmanız gereken TEK konu temiz bir dize otomatik era bulmak. Temizini bulduktan sonra çok memnun kalırsınız zaten. Vitesiyle ilgili aracın genel kullanımıyla ilgili birkaç ufak ayrıntı var bunları alırsanız bildiklerimi yazarım acizane . Ben yazıyı yazarken parça fiyatını sormuşsunuz. Ucuz ve kolay bulunur merak etmeyin. Uzun oldu biraz daha da uzun yazardım gerçi :)

Sonsöz temizini bulup alırsanız bu Hyundai'ye laf eden sözde uzmanları arabanıza binip bi gezdirin :)

Saygılarımla.

Son düzenleme: 28 Aralık 2017

Bu Sayfayı Paylaş