LPG KABLO

Direksiyon Eğitimi

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Eastwood34 tarafından 25 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    @Eastwood34
    Bazı ülkelerde uyarı etiketi zorunluluğu olduğunu okumuştum.
    Deneyimsiz Sürücü şeklinde etiket satılıyor. Sağa Sola Arka Ön her yere yapıştır abim.

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    herkesin direksiyon hususunda kendine has farklı bir sürüş stili olur, onun dışında teorik bilgileriniz tam olsun yeterlidir. Kavşaklarda davranış, sollama kuralları, dönüş kuralları gibi trafik bilginiz tam olsun, trafik curcunasında hepsini uygulamak zorunda değilsiniz bunların çoğu esnetilen şeylerdir,

hızlı karar vermeyi alışkanlık haline getirmeniz ve soğukkanlı olmanız sürücülükte en temel kurallardan. Kararları hızlı ama doğru vermeniz gerekir, sollarken vites değiştirirken, dönerken, şerit değiştirirken, soğukkanlı olmak ta bir nevi sinirlerinizi kontrol etmektir sizi sıkıştıran olursa gaza basmak zorunda değilsiniz yol verirsiniz geçebilir hatalı biçimde sizi sollayan olursa sinirlenip peşinden gazlamamak, gece uzun farları açıp görüşünüzü bozanlara sövmeden otomobili kontrol altında tutabilmek gibi.

Onun dışında kırmızı ışıklara gelirken ister boşa alıp frenle zank diye durur isterseniz devir azaldıkça vites küçülterek gelir isterseniz ara gazıyla kompresyona bindirerek devir tutturarak gelir isterseniz başka türlü gelir durursunuz, bu davranışlarınızdan herhangi birisine göre kimisi zaman kazandırır kimisi yakıt tüketimi azaltır kimisi fren aşınmasını arttırır yada azaltır vs. vs. gibi neticeleri olur. Yavaşlarken yada dururken arkadan gelene de dikkat etmek gerekiyor ancak şart değil arkadan gelen her zaman mesafeyi korumak zorundadır.

Ahmet Mehmet Hüseyin Schumacher Senna vs. bunlar böyle sürüyor bende öyle yapayım demek her zaman olumlu olmuyor onlardan birisi olup çıkıyorsunuz ama aynı nitelikleri bire bir taşımadığınız için zamanla rahatsız hissetmeye başlıyorsunuz,

temelde bazı şeyler vardır sürücü kursunda öğrettikleri de bu temel şeylerdir bunları biliyorsanız bunların üzerine birşeyler koyup tecrübenizi ilerletmek sizin eşsiz sürüş stilinizi oluşturacaktır ancak sürüş stilinizin oluşması otomobille kendi başınıza kimse size karışmadan kattetiğiniz kilometreye bağlı birşeydir yani bol bol sürüş yapmalısınız.

tam 6altı tane soru sormuşsunuz cevap vereyim, bunların hepsini bol bol sürüş yaparak birebir yaşayarak tecrübe edin. Çok daha hızlı öğrenirsiniz ve daha verimli olur.

Son düzenleme: 26 Mayıs 2021
    bekobey bunu beğendi.
  3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bu etiketi Caddebostan da polise yakalanmadan insanlardan azar işitmeden yanlamak makas atmak isteyenlerde kullanıyor o yüzden pek verimli bir icat olmasa gerek bizim ülkede

Türkiye de bazı şeyler çok manasızdır, ufak ebatlı otomobiller yada motorsikletler normalde trafikte yolda az yer kaplar yol verirseniz geçer gider kolay park eder kolay manevra yapar ancak bizim ülkenin anormalliği burada başlar, ufak araba görünce yolda sıkıştırırlar üzerler, özellikle motorsikletle gidiyorsanız yine sıkıştırırlar halbuki o adam bir düşse ölebilir ya kardeşim yol ver geçsin gitsin o motorsiklet ? yok abi kocaman siyah BMW sine binen kıro arkadaş diyor ki ha bu motor şeridin ortasında gidecek kenardan gidemez yol istedimmi de verecek yoksa sakız gibi ezerim gibi.

Tasvip etmiyorum böyle şeyleri.

Trafik sıkışıklığının bir sebebi de insanların trafikte birbirine olan bencilliğidir.

Bu etiketi yapıştırdığınız anda selektörler kornalar peşinizde yapışacaktır. A evet acemi sürücü dur bi sıkıştırayım bakalım ne yapacak?

Camlara siyah film çeksin arka cama da "daha hızlısı mezarda" yazsın kimse yanaşmaz. Daha verimli olur

Bunları yazdım buraya ama herkesten özür diliyorum. Ben izlenimlerimi gözlemlerimi aktardım.

mechanical, sainz, gokhan06 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Otomobillerde dişli oranları denilen bir oranlama vardır. Her vites de aslında bir oranı temsil eder ve siz vites değişimiyle motorun hangi oranı kullanacağının kararını vermiş olursunuz.
    Çok basit olarak; motor 2000d/d olarak çalışıyorsa, 5. viteste (misâl) 70km/s hız yapar. Gene motor devri 2000d/d ise ve 4. viteste ise 50km/s yapar.
    Sen 5. viteste 2000d/d giderken, 4. vitese takarsan araç haliyle 50km/s hıza inmeye çabalayacaktır. Heh buna motor freni deniliyor işte.
    Ancak bu sadece aracı yavaşlatır asla durdurmaz. "Motor freni yaparım" diye düşünüp hız yapmayın mesela, zira ani bir durum olduğunda "aha vites 5' te du 2' ye aliim bunu" fikri aklınızın ucundan bile geçemeyebilir ve sonuçları kötü olabilir Allah korusun. Hızınızı trafik, hava, yol, ...vd. durumlara göre siz ayarlayacaksınız. Bu da yine tecrübeyle elde edilebilecek bir durum ancak örneklemek gerekirse; otobanda 120km/s hızla gitmek belki problem oluşturmaz (her ne olursa olsun dikkat elden bırakılmamalı) ama ara sokakta 60km/s (misâl) hızla giderseniz, problem yaşamanız kuvvetle muhtemeldir.
    Vites dediğiniz mekanizmayı döndüren zaten motor. Yani hareket enerjisini motor sağlıyor. Gaza basmaz iseniz araç hızını nasıl sabit tutabilecek? ;) Ha hatrı sayılır dik bir rampa iniyorsunuzdur, o zaman gaza basmanıza gerek kalmayacaktır. ;)
    Bu, eski şöförlerin ezberden söyledikleri bir klişe. Virajı dönerken önünüze bir insan veya hayvan çıktı diyelim. Fren yapmayıp da ne yapacağız bu durumda?
    Burada asıl anlatılmak istenen yüksek hızla viraja girersen ve sert fren yapmak zorunda kalırsan, araç savrulabilir. O nedenle virajlara yüksek hızla girmekten kaçının. Viraj girişlerine koyulan azami hız ikazlarına uyun mutlaka. Kolay kolay sorun yaşamazsınız.

Araç kullanırken şunu unutmayın:
    İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
    "Yol benim bana ne o yol verecek" diye düşünüp daha da fazla gaza yüklenirseniz, kendinizin kaderini bir başkasının insafına bırakmış olursunuz.

5. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Nokta.

Eastwood34 ve ozgutozkan bunu beğendi.
  6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Yani özetlemek gerekirse, otomobil kullanırken mekanik aksamın nasıl çalıştığını öğrenip bilirsek direksiyon başında işimiz çok daha kolay olur,

Reelde denediğimizde tehlikeli olan ekstrim durumları en azından fikren tecrübe etmek adına da PC de araç kullanması zor olan tarzda sürüş simülasyonlarında vakit harcayarak öğrenebiliyoruz.

Mekanik aksamın yani motorun şanzımanın lastiklerin ve süspansiyonun nasıl çalıştığını zihninde bulunduran bir sürücünün otomobiline hakimiyeti artar ve mekanik arıza yaşama ihtimali de azalır.

sainz ve ozgutozkan bunu beğendi.
  7. Eastwood34

Eastwood34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kadir kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    Herkese teşekkür ederim.
    Çok bilgilendirici açıklamalar oldu.Açıkcası çok faydalı da oldu.
    Araç kullanma, otomatik araç al diyenlere de yine de teşekkür ederim.
    Ben 30 yaşıma gelmişim çok etkilemez ama genç yaştaki arkadaşların hevesini böyle kırmamak gerek.
    Trafige donanımsız bilgisiz çıkmamak için ne öğrensek kar diye düşünüyorum.Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.Kac yaşında olursan ol.
    Aklına takılanları sor diyen kardeşlerimiz abilerimiz varsa biraz daha soru sormak isterim.

Son düzenleme: 30 Mayıs 2021
  8. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bu şekilde düşünmeyin. Otomatik araç kullanmak eksiklik yada bilmiyorsan ancak bunu kullan demek değil. Manuelden otomatiğe geçtim 13 yılın ardından ve rahatlığı yanında dikkatinizi daha çok trafiğe veriyorsunuz. Araç stop eder mi, rampada kaçırır mıyım, vitesi düzgün ayarlayabilir miyim kaygısı olmayınca daha rahat ediyor kullanıcılar. Bu bilmezlik değil. Şu an ben bile o kadar rahat hissediyorum ki araçta kendimi.

Bence otomatik ile kendine güveni artacaktır acemilerin. Yola ve trafige alışıp kendisine güveni gelince manuele de alışmalıyım diyen çıkacaktır ve gerekli de bence. Çoğu kişi manuelde vitesle uğraşmaktan tam konsantre olamıyor ve hevesi daha çok kırılabiliyor. Eşimden ve bazı arkadaşlarımdan biliyorum.

Herkes ehliyeti manuelde almalı ama isterse otomatik kullanmalı bence. Şu an piyasada otomatik araç arttı. Herkes mi acemi ya da kullanmayı bilmiyor?

9. Eastwood34

Eastwood34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kadir kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW

10. Eastwood34

Eastwood34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kadir kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    Hocam otomatik kullananlara lafım yok.
    Benim aracım manuel.Satmak yada değiştirmek gibi bir durum şimdilik yok.
    O sebepten otomatik önerileri çok faydalı olmuyor ve açtığım konuyu da önemsizleştiriyor.

11. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Genel olarak tavsiye vermiştir herkes. Tek sizlik değil. Hala tereddütleriniz varsa ki normaldir bu neticede can var işin içinde bir kursa gidip konuşup direksiyon dersi de alabilirsiniz ayrıca.

Sizde yanlış anlamayın bence tavsiyeleri. İmkan varsa diye başlıyor herkes.

Ehliyeti olup bu tür korkudan dolayı kendisini ve karşıdakileri tehlikeye atmamak için araç kullanamayanlara saygım çok fazla. Nice insanlar var aracını çarpışan araba gibi kullanan.

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    buradan yazdığımız tavsiyeler ancak bir ön bilgi olur.

işin çok büyük bir kısmı gerçek araç kullanmaktır.

ben size bir müzik aletinin nasıl çalınacağını 1000 sayfa anlatsam da işe yaramaz, mutlaka o müzik aletine dokunarak denemeniz gerekir.

aracınızla olabildiğince çok haşır neşir olun. bir süre sonra herşeyin kendiliğinden çözüldüğünü görürsünüz.

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş