10 Kasım LPG KABLO

debriyajın aşağıdan kavraması

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda mission155 tarafından 6 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

1. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Ayar yapiliyor ama nasil bilmiyorum debriyaj hidrolik olmasi lazim

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,498
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    2013 Yeni i20 im var , satın aldığım gün bir acayiplik hissettim çok altta kavrıyordu , bulunduğum yerin sanayine gittim , dükkan levhası sadece Hyundai, toyota vs. japon kore grubuna bakıyor , adam çekti banta , dedi bu i20 lerde debriyaj ayarı olmaz , önce altta kavrar zamanla aşındıkça yukarıda kavramaya başlar dedi , bende anlamadım bu işi debriyaj pedalının tüm araçlarda ayarlanabildiğini sanıyordum.

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bizim hyundailerin çoğunun debriyajı hidroliktir ve ayarlanmıyor diye biliyorum hatta aynı frenler gibi debriyaj balatası aşınma ile inceldikçe hidrolik silindiri üstteki hidrolik kabından aşağı yağ çekerek yağı tamamlıyor ve debriyaj hep aynı noktalarda kavrıyor, hatta getzlerde debriyaj hidroliği fren hidrolik kabından yağ tamamlaması yapıyor fakat accentlerde debriyaj hidroliği ile fren hidrolik kabı farklı yerlerde, demekki bu hidrolik kabındaki yağ azaldığında balatalardan şüphelenmeye başlanılmalı.

ancak kavrama noktası az da olsa değiştirilebilir diye düşünüyorum fakat bu işlem debriyaj pedalı stopper vidaları ve debriyaj hidrolik silindir pushrodu ile oynayarak gerçekleştirebileceğinden çok dikkatli yapılmazsa kaçıran bir debriyajla başbaşada kalabiliriz o yüzden kurcalandıktan sonra dikkat edilmeli iyi test edilmeli şu eklediğim resimde yapılacak işlem mevcut, aracınızdaki pedallarda bulunan ayar noktalarına bakın içinize sinerse orası ile oynayarak kavrama noktasını sadece birkaç santim değiştirebiliriz zaten pedal boşlukları da bu şekilde ayarlanıyor servis ile konuşulup bu işi etkin şekilde yapabilecek ise ona da güvenilebilir benim debriyajda da çok yukardan kavrama mevcut fakat pedal yukarıda iken ayırma çatalı baskı balataya aşırı bir sıkılıkla oturuyor olacakki debriyaj bilyasına çok sürtüyor ve ısınıyor ve bir süre sonra cır cır ses yapıyor bu ses debriyaj pedalına çok az yarım santim kadar hafif basarsam geçiyor bırakınca yine ötüyor, aldığımda daha fazla ses vardı azaldı aslında:) kayışlara su bile dökmüştük zamanında ama sonunda olayı çıkan sesten pedaldan anlamış bulunduk ve şimdiye kadar ayarlatma ihtiyacı duymadım 6 senedir hiç bir sıkıntıda yaşatmadı sadece az miktarda ses var, cam açık değilse duvar yanından geçmiyorsam duyulmuyor çünki:) gerçi pedalı az ileri alabilirim ama yapmadım belki kaçırabilir diye tırstım yaptırmadımda:)

4. atioz79

atioz79 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Atilla Şenyurt
    yapılcak şeyler:
    1-) debriyaj yağını boşalttır yeni yağ koydur.
    2-) sonra debriyajın havasını alsınlar.
    3-) en son debriyaj pedalının arkasında somunlu vida olur. O vidadan pedalın boşluğunu alıp, ayarını yapsınlar.

Arabadaki yürür haldeki sallanma titreme vites geçişleri v.s hep düzelecektir.
    hem maliyetide ucuz.
    denemekten zarar gelmez... boşuna yüklü para verme sağa sola.
    Her usta usta değil.... Kimse bişeyi bilmiyor. Ezbere şurası bozuk burası bozuk diyorlar.

5. Acsendens

Acsendens Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    merhaba bende 2013 i20 araç aldım debriyaj en altta kavrıyor sorun mu var yoksa bu araçlar mı böyle

Bu Sayfayı Paylaş